Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съветски/руски vs. западни танкове

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Първоначално публикуван от Justif Преглед на мнение
    Г-н Христов, Вие сте най-активният участник в тази тема последните 1-2 страници.

    Ставаше въпрос за танкове и танкова битка. Никой танк или танково подразделение няма да се бие с кашиците само, които кашици видиш ли стреляли танковете от 4000 метра.Ако ще и от 10 000 метра да ги стрелят, като видят че нямаме танкове ще изпратят кашимерия подкрепена от танкове и танковете ще са на заден план, колкото да унищожат някое други БМП/МТЛБ или БТР. Ако можеш стреляй с ПТУРС, Фагот или каквото противотанково безоткатно оръдие щеш по кашиците пък дано улучиш нещо ...


    Само че при превъзходство на кашимерията 5: 1 няма да можеш и главата си да вдигнеш от земята от куршумите които ще валят като пороен дъжд, камо ли да се прицелиш и да стреляш ...


    Сравнението с Афганистан е още по-нелепо.В Афганистан човешкият живот не струва пукната пара.Те са се били в продължение на десетилетия.Отделно Афганистан е предимно планински терен и то на големи височини-над 2000 метра до 4600 метра.Съветските щурмови хеликоптери са били лесна плячка на големи височини, именно поради разреденият въздух и загубата на мощност на тези големи височини.Поради това на големи височини съветските конвои не са имали въздушно прикритие от бойни вертолети, а само самолети.

    Тук не сме настроени че човешкият живот не струва пукната пара.Отделно не сме и предимно планинска държава каквато е Афганистан.

    Да не говорим, че основните градове и цялата инфраструктура е в равнините ни и там няма "само трънки" както казвате.Трънките са в планините.Там вече и хора не останаха.Пък като ви отрежат снабдяването с храна, гориво и боеприпаси ще "воювате" с прашки(или голи гъзове) срещу танкове...

    Танковете по ваше разбиране може и да са отживелица, но на практика те са "тежката конница" на съвременната армия.Ще станат отживелица след 20-на/ 30-на години когато една част от армията ще се състои от роботи-дронове, терминатори, самоходни автономни единици или както и да ги наричат и независимо дали са управляеми от човек или са самостоятелно вземащи "решения" какво да правят в конкретна ситуация.

    САЩ в момента развиват такава стратегия за бъдеща война и армия от дронове, като началото вече е сложено с наземни такива роботи за унищожаване на танкове.Отделно сега върви разработка и на безпилотни изтребители, които да бъдат въвеждани на въоръжение след като минат през няколко годишни тестове към 2022-2030 година

    Турците са 75 милиона, дори само с коктейли молотов да тръгнат в ръка да ни атакуват, пак са ни превзели.

    Да не говорим, че вече и за боен дух не може да става въпрос, след като вече няма дори "граждански" такъв и всеки е готов да напусне България и без да има война, а последните 25 години над 2 милиона българи са я напуснали...
    При война много лесно се взема това решение, защото така или иначе нямаш избор.


    Турция са поне 3 пъти повече държава от нас.
    Ако някога атакуват атаката им ще е разделена на 2 лъча- Южна и Северна България и няма да пресичат Стара планина точно където на вас ви се иска и където сте "направили" засадите, а лъчът за Северна България ще се насочи покрай морето където почти няма планина и така ще достигне до Варна.От там ще завие на запад и ще премине през цяла Северна България до Сърбия.

    Вие си стойте на чукарите и ги чакайте да ви дойдат на прицел, ако щете и до Второ пришествие...
    Това е статистика само за един руски батальон в Афганистан за три годишното му пребиваване там:

    Захвачено:
    Мятежников -161
    Автомобилей - 47
    Мотоциклов - 64
    Вьючных животных - 55
    Стрелкового оружия - 441
    Боеприпасов к ним - 109710
    Миномётов - 214
    Боеприпасов к ним - 47070
    Безоткатное орудие - 4
    Боеприпасов к ним - 18766
    РПГ - 211
    Противотанковых и противопехотных мин - 817
    Взрывчатых веществ - 80 кг
    Ручных гранат - 452
    Наркотических средств - 1680 кг
    Медикаментов - 770 кг
    Валюта - 27000000 иранских реалов и 16201000 афганей.


    Уничтожено:
    Мятежников - 1160
    Автомобилей - 72
    Мотоциклов - 26
    Боеприпасов к СО - 1358300
    Миномётов - 30
    Боеприпасов к ним - 465960
    РПГ - 28
    Противотанковых и противопехотных мин - 918
    Взрывчатых веществ - 3452 кг
    Ручных гранат - 140
    Продовольствие - 3000 кг
    Наркотических средств - 18000 кг
    Медикаментов - 40 т
    Въпреки тези резултати руснаците не успяха. Та казвате колега, много лесна работа е да се прекъсне логистиката на някого, който е решен да се бие на всяка цена?! Повярвайте ми - аз много добре знам какво пиша и защо го пиша! Няма спор, че ситуацията е такава, че най-логичното и лесно, е да вдигнем краката, че и собствен вазелин да ползваме, да станат по-лесно и безболезнено нещата, но "леко" не изповядвам подобен тип поведение! Дори и да имаме армията от най-добрите ни години в СИВ, въоръжена с най-модерното и хубаво въоръжение и оборудване към момента - шансове срещу турците в една пълномащабна симетрична война нямаме! Въпроса е "какво" и "как" да се прави днес!?! Спомените на танкистите, подводничарите, бойните пилоти и т.н. са ясни - те ще си останат само спомени...

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      Марто, забравил си да напишеш, че това е равносметка на батальон, който нямал никакво тежко въоръжение. Максимален калибър на щатното му оръжие е бил 40 мм (подцевен гранатомет ГП-25).

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
        Марто, забравил си да напишеш, че това е равносметка на батальон, който нямал никакво тежко въоръжение. Максимален калибър на щатното му оръжие е бил 40 мм (подцевен гранатомет ГП-25).
        Ами с "партизани" - като партизаните... Иначе не става! Много интересен въпрос, е колко танка за поддръжка е имал този батальон..?!!!

        Там където служих/учих аз имахме и танкове и МТЛБ-та, и БРДМ-и, и камиони, и каквото се сетите... Имахме и ГСМ... Въпроса който винаги ме мъчеше и не смеех да задам, е с какво смятаха да ни заредят (тилово осигуряване и логистика), ако да речем успеехме да стигнем до Одрин и оцелеем..?!! Всичко на всичко имаше само 3 цистерни Зил 131. Любопитно ми е каква е била ситуацията, по танковите поделения в това отношение, защото все още съм на мнение, че такава опция не се предвиждаше (разбирайте - и техниката и ние бяхме смъртници)...

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Отделно дето осемнайсет-годишният хапльо, гради впечатленията си на дисонанса със семейната - Лада, Шкода, Москвич и др. под.

          Едно кило опит струва повече от сто кила приказки и хиляди прочетени страници в нетя!
          Много "хапльовци" от онези години и до днес със сигурност ползват придобитите умения и знания от досега с руска техника.Щото друга нямаше.
          Е,разни щабни плъхове и кирко-ракетчици няма как да имат преки впечатления и градят своите от "нетя".
          Последно редактирано от Чавдар (V93); 25-03-14, 07:12. Причина: цитат
          Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
          Пламен Златарев 0888 66 03 18

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
            ...

            Не са танкове, но за да изчистим мита за руското превъзходство едно сравнение :
            Абсолютно несериозно е сравняването и правенето на генерални изводи за качествата на някакви машини въз основа на някое и друго клипче ...

            Клипчета - дал Господ ...



            Гледай от 2:50 нататък



            Само дето обикновено такива клипчета не стават за правене на генерални изводи ...
            Последно редактирано от Чавдар (V93); 25-03-14, 09:14.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
              ... Много интересен въпрос, е колко танка за поддръжка е имал този батальон..?!!! ...
              Докладвам с чисто сърце - 1 (един) танков взвод от 5 Гв. МСД охранявал спокоен сън на военните в ППД (пункт постоянной дислокации), когато те са се прибирали понякога след игрите на свеж въздух. Цели три танка Т-62.
              И се извинявам, грешка станала, най-голям калибър на тези ... пехотинци им беше 58,3 мм. За РПГ-16 съм забравил.

              Коментар


              • От: Спомени на танкистите.

                Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                Докладвам с чисто сърце - 1 (един) танков взвод от 5 Гв. МСД охранявал спокоен сън на военните в ППД (пункт постоянной дислокации), когато те са се прибирали понякога след игрите на свеж въздух. Цели три танка Т-62.
                И се извинявам, грешка станала, най-голям калибър на тези ... пехотинци им беше 58,3 мм. За РПГ-16 съм забравил.
                Имах предвид по време на "игрите на свеж въздух", а не в базата... Както се досещам - въпросния батальон е разхвърлян с хеликоптери където е нужно, та предполагам отговора ще е "николко" и от там идва въпроса, до колко е полезен един танк там където "всяко куче, коза и кокошка е враг"...?!! А с въздушната поддръжка как е стоял въпроса на този батальон..?!!

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  С нас никой от танкистите не искаше да играе, били сме нечестни и не играели по правилата. Иначе с въздушната поддръжка нещата стояли сравнително добре, момчета от приданната смесена авиаескадрилия (Ми-8 и Ми-24) винаги са били с нас. Пък и от Кандагар и от Шинданд при нужда имало кой да ни помогне... ако имала връзка ЦБУ на батальона.

                  Коментар


                  • От: Спомени на танкистите.

                    Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                    С нас никой от танкистите не искаше да играе, били сме нечестни и не играели по правилата. Иначе с въздушната поддръжка нещата стояли сравнително добре, момчета от приданната смесена авиаескадрилия (Ми-8 и Ми-24) винаги са били с нас. Пък и от Кандагар и от Шинданд при нужда имало кой да ни помогне... ако имала връзка ЦБУ на батальона.
                    А така! И всичкото това с разузнавателните данни от местни агенти, военното разузнаване и това на службите, прехванат радио обмен и поща, наблюдение от въздуха и каквото още се сетиш - всички екстри! Казано с други думи - всичко възможно което би направил всеки, който го може и....... резултатът в крайна сметка е 1:0 за пущуните (с огромна външна помощ, разбира се....)!!! Но тук някои колеги си мислят, че все още се воюва под строй - строени в карета и на право мерене...

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Не бих се съгласил за крайната сметка, Марто, понеke и в локалните му мярки там. А що се отнася до въпроса ти доколкова бил е полезен един танк там и тогава - да, бил е много полезен, дори и да е окопаван и в качеството му е като неподвижната огнева точка с дълга и точна цевтата. Не случайно и наши сменщики, ISAF де, също след известно време са докарали и Амбрамсите, и канадските Лео.

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                        Не бих се съгласил за крайната сметка, Марто, понеke и в локалните му мярки там. А що се отнася до въпроса ти доколкова бил е полезен един танк там и тогава - да, бил е много полезен, дори и да е окопаван и в качеството му е като неподвижната огнева точка с дълга и точна цевтата. Не случайно и наши сменщики, ISAF де, също след известно време са докарали и Амбрамсите, и канадските Лео.
                        Аз за приложението на танковете като самоходни артилерийски установки знам - ама стоят в равното или в силно укрепени опорни бази и обстрелват периметъра при нужда... Като танкове в класическия смисъл не се използват, или много рядко и само в крайни случаи, с много на ум! Може ли да бъде заменен повече от успешно в такива условия - може (от самоходна тежка артилерия - 150-155 мм. до РСЗО), защото няма броня която да поразява (други танкове) - основната задача за която е създаден! Жива сила и инфраструктура се гърми с друго... За съпровождане на пехотата отдавна си има измислени специализирани машини, които можеш да завреш почти на всякъде... Какво му с случи на Грозни през втората война, преди да го щурмуват войските - артилерията го изравни със земята! В Комсомолск какво направиха танковете (освен, че спасиха много животи с цената своя)..?!! Докато Ми-24 и Су-25 не го изравниха със земята и спезназовците не го започнаха "къща" по "къща" - само пасив. Примерите са много повече от колкото ми се иска.
                        Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 25-03-14, 10:03.

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Абсолютно несериозно е сравняването и правенето на генерални изводи за качествата на някакви машини въз основа на някое и друго клипче ...

                          Клипчета - дал Господ ...
                          Само дето обикновено такива клипчета не стават за правене на генерални изводи ...
                          Така е.
                          Но на Форумно ниво на разговора (защото тук няма карал и Т-72, и Абрамс), трябва да ползваме това, което ни дава интернет.
                          И как ако репликата е отправена към мен, реши, че аз правя някакви генерални изводи ?
                          Просто показах, че и машини, произведени извън територията на бившия СССР могат да минат през локва, и че много хора пишат по казармени спомени, без да си направят труда да видят заобикалящият ги свят.

                          И наистина не разбирам, защо си ме цитирал, с какво не си съгласен и какво искаш да кажеш ? Ще обясниш ли ? И дали когато цитира последния ми пост прочете предните, защото са много свързани ?

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                            Там където служих/учих аз имахме и танкове и МТЛБ-та, и БРДМ-и, и камиони, и каквото се сетите... Имахме и ГСМ... Въпроса който винаги ме мъчеше и не смеех да задам, е с какво смятаха да ни заредят (тилово осигуряване и логистика), ако да речем успеехме да стигнем до Одрин и оцелеем..?!! Всичко на всичко имаше само 3 цистерни Зил 131. Любопитно ми е каква е била ситуацията, по танковите поделения в това отношение, защото все още съм на мнение, че такава опция не се предвиждаше (разбирайте - и техниката и ние бяхме смъртници)...
                            На рота имаше по две цистерни на база ЗИЛ 131/ за 10 танка/.При полеви учения се влачеха с нас.Помпата им беше с голям дебит и пълнехме бързо.Ама ГСМ -ите на ГОРНА БАНЯ и АУЦ СЛИВНИЦА бяха с помпи с малък дебит/ като на бензиностанция от 80-те/.Зареждането траеше цяла вечност.
                            А при по-дълги полеви учения се организираше нещо като полеви ГСМ като на снимката.Даже и машините са Горнобански,от първите "Урал'-ки,не се учебни ,щото опорните ролки са здрави.На учебните винаги по няколко ролки бяха с изронен бандажНатиснете снимката за да я уголемите

Име:untitled.JPG
Прегледи:2
Размер:45.7 КБ
ID:5574531
                            Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                            Пламен Златарев 0888 66 03 18

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                              Така е.
                              Но на Форумно ниво на разговора (защото тук няма карал и Т-72, и Абрамс), трябва да ползваме това, което ни дава интернет.
                              И как ако репликата е отправена към мен, реши, че аз правя някакви генерални изводи ?
                              Просто показах, че и машини, произведени извън територията на бившия СССР могат да минат през локва, и че много хора пишат по казармени спомени, без да си направят труда да видят заобикалящият ги свят.

                              И наистина не разбирам, защо си ме цитирал, с какво не си съгласен и какво искаш да кажеш ? Ще обясниш ли ? И дали когато цитира последния ми пост прочете предните, защото са много свързани ?
                              То за минаване минават ама не от всякъде и не с лекота . Пак ще го напиша машините с които имах допир в Бета бяха МТ-ЛБ ; БМП 23 и САУ 2С1 Гвоздика . Разликата от базовото МТ-ЛБ е едни никакви 4 тона а поведението на машините е коренно различно .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                                ...
                                И как ако репликата е отправена към мен, реши, че аз правя някакви генерални изводи ?
                                Просто показах, че и машини, произведени извън територията на бившия СССР могат да минат през локва, и че много хора пишат по казармени спомени, без да си направят труда да видят заобикалящият ги свят.

                                И наистина не разбирам, защо си ме цитирал, с какво не си съгласен и какво искаш да кажеш ? Ще обясниш ли ? И дали когато цитира последния ми пост прочете предните, защото са много свързани ?
                                Щом толкова държиш да ти се обяснявам - да ти повторя пак с какво не съм съгласен, макар че съм го показал именно с цитирането.

                                Ей от тази ти приказка

                                Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                                ... за да изчистим мита за руското превъзходство едно сравнение :
                                ...
                                излиза, че се правиш на ловец на митове и правиш генерални изводи. Показваш първото клипче на закъсал БТР, което ти е паднало, и такова на вървящ LAV и явно смяташ, че си разбил някакъв мит за руско превъзходство. Какво точно - не е ясно, защото в темата преди това се говори за танкове и то не за това кой закъсвал и кой не.

                                Със същия успех някой може да направи точно обратното - за 5 минути да намери куп клипове със закъсал LAV (или даже М1 Абрамс) и вървящ БТР (Т-нещоси) и да заяви, че бил разбил някакъв друг мит.

                                Така че, вместо да рипаш като ущипана мома, вземи да си прецизираш тезите и аргументите в тяхна защита.
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X