Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съветски/руски vs. западни танкове

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Съветски/руски vs. западни танкове

    Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
    Там едно време бях за кратко на стаж.
    Е тогава според зависи по кое време е било това, сигурно си видял туй-онуй. Или поне ако си минавал през цех-300 сигурно си виждал гилзите-пепелници до голямата или средната преса....
    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

    Коментар


    • От: Съветски/руски vs. западни танкове

      Почти нямам спомени.
      Всеки трети е шести

      Коментар


      • От: Съветски/руски vs. западни танкове

        Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
        Таман 40 години баща ми работи в нашия ВПК. И самолетчета, и вертолетчета, че и корабчета ремонтира. Тъй че съм чувал и виждал туй онуй.

        А че всичко леем в Кремиковци и Перник хич не се и съмнявам ... и ми вдигнахте националното самочувствие.

        А по темата утре ще видим коя броня колко и какво държи, че има различни от тукашните мнения по света.
        И тогава който разбира от металургия може би ще обясни защо така седят нещата.
        Но това утре, сега е ракиено време.
        А моята майка е акушер-гинеколог...
        Виден столичен ихтиолог

        Коментар


        • От: Съветски/руски vs. западни танкове

          Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
          Ако говориш за двата "мамутски трупа" на Сливница - единия поне беше там. Тия щто РПГ 22 са отнесли милинките....
          Ааааааа сега се сетих какво имаш предвид Верно е Сливница:



          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

          Коментар


          • От: Съветски/руски vs. западни танкове

            Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
            Демек Завод Терем-Летец с вертолетна техника, София; Г.Бенковски, Пловдив- самолетна техника и Варна- кораби??? .... Респект.
            1964-1969 Пловдив - по това време са ремонтирали всичко летящо у нас, после до 2005 КРЗ Флотски Арсенал - Варна - всичко българско и руско военно корито що е плавало в Черно Море. И аз самия известно време прекарах в този завод.
            Така че на желязо и стомана съм се нагледал и наслушал в повече даже.
            Само че голяма част от материалите си идваха от СССР, защото тук не се правеха. По корабите различни детайли с различни материали да искаш.
            Не съм леяр както казах вече, но знам много добре, че между теория и практика има голяма разлика. Има технологии на производство които трябва да се усвоят за постигане на определено качество и параметри, затова от "набарването" на някаква сплав от можещ екип до производството на продукт с определени качества има огромна разлика.
            Сигурно и ние можем да направим танкова броня, ако ни предоставят технологията, защото бая умни глави се трудят цял живот в тази насока. Но ей тъй да решим и да леем само по химически анализ - ще получим нещо посредствено.
            Затова отричането на секретността при производството на броните е несериозно.

            Коментар


            • От: Съветски/руски vs. западни танкове

              Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
              че между теория и практика има голяма разлика.
              То от това тръгна цялата тема
              Всеки трети е шести

              Коментар


              • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                Въпреки иронията, точно така. И тъй като в България танкове не са произвеждани, всички тук сме теоретици на тема танкостроене.

                Коментар


                • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                  Танкове не но бронирани машини различни типове и то на доста високо ниво да . Принципите и проблемите са едни ако бяха взели отгоре решение и танкове щяхме да произвеждаме .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                    Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                    Така че на желязо и стомана съм се нагледал и наслушал в повече даже.

                    А аз се чудех откъде имаш толкова познания ама все по-друго си е да гледаш и да слушаш.


                    Само че голяма част от материалите си идваха от СССР, защото тук не се правеха. По корабите различни детайли с различни материали да искаш.

                    И това е съвсем нормално, имаше СИВ, ВД, планова икономика. Един прави едно, друг друго. По това време водещи страни в металургията в СИВ бяха Полша, Чехословакия и България, а номер едно в развойната и научна дейност по темата ние. Не напразно на нас единствено ни беше разрешено да подменяме технологичното оборудване със западно такова от водещи фирми. Сега да ти обяснявам че Хитачи/не е фирма за касетофончета/, Фаун, Моргойл, и да не изреждам още присъстваха единствено у нас зад желязната завеса... По твоята логика излиза че щом за повечето армейски оръжия на САЩ цевите се правят в Бразилия, то братята хамериканци хабер понятие си нямат от металургия



                    Не съм леяр както казах вече, но знам много добре, че между теория и практика има голяма разлика. Има технологии на производство които трябва да се усвоят за постигане на определено качество и параметри, затова от "набарването" на някаква сплав от можещ екип до производството на продукт с определени качества има огромна разлика.

                    И аз не съм леяр, ТЧМ съм учил и много добре знам разликата между теория и практика но последното определено ти липсва. И не технологиите са ни били проблем на нас а суровините. Ето ти едно въпросче- защо след като и технологията и екипировката и патента са наши направихме завода за ляти алуминиеви джанти във Франция?

                    Сигурно и ние можем да направим танкова броня, ако ни предоставят технологията, защото бая умни глави се трудят цял живот в тази насока. Но ей тъй да решим и да леем само по химически анализ - ще получим нещо посредствено.
                    Затова отричането на секретността при производството на броните е несериозно.
                    Не сигурно, ако не се беше разпаднал ВД и СИВ това ни и чакаше, да произвеждаме. Знаеш ли какво е ЗТМ? М/у другото технологичното му оборудване Беше основно японско. А де!?!
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Танкове не но бронирани машини различни типове и то на доста високо ниво да . Принципите и проблемите са едни ако бяха взели отгоре решение и танкове щяхме да произвеждаме .
                      За това спор няма, ако бяха решили и бяха построили завод и ние щяхме да правим лицензни копия на руски танк, като произвеждаме лицензните МТЛБ, САУ и подобни.

                      Но нашето БМП-23 дали например е на нивото на руските аналози - БМП-1 и БМП-2 ?
                      Айде да кажат тези дето са го правили, че е интересен момент за сравнение.

                      Коментар


                      • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                        Понеже тук много се заговори за „нямането ни на равни“ в праховата металургия (аз не знам за практически свидетелства, но патосът тук е много убедителен), искам да попитам - Какви брони сме правили? Танкове не сме правили, но друга бронирана техника - да. Българска броня по нея имало ли е? Става въпрос, наша разработка, а не правена тук по чужда документация. Нещо разработено тук, бивало ли е реализирано/взето предвид, например в Русия дори (или Чехия и Полша, които също са производители)? Някъде из темите (тогава патосът беше за прословутото „леене с противоналягане“), Сибирски пита дали алуминиевите ролки на МТ ЛБ-тата са правени така - това също е интересен въпрос...
                        Инак, за отделни специалисти (и в какви ли не области), намерили реализация извън България - всички знаем много случаи.
                        А танкове за малко не почнахме да правим. Комплексът - V-ти VI-ти блок на АЕЦ/Дебелт/Радомир - предвиждаше 20 000т (според някои източници и 40 000т) електростомана годишно и съответно 500 танка. Като не става въпрос за нищо друго, освен Т-72 по лиценз, аналогично на чехите и поляците (и броня за каквато ни продадат технология - отново абсолютно аналогично с последните).
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                          И аз не съм леяр, ТЧМ съм учил и много добре знам разликата между теория и практика но последното определено ти липсва. И не технологиите са ни били проблем на нас а суровините.
                          Ами значи и ти си теоретик, като мен и си без практически опит. Или си ходил някъде на стаж и си гледал ?

                          Дали суровини или технологии ни липсват няма значение. Въпросът беше кой какво е правил (руски, западни и прочие танкови брони), но се изгуби в разговора с надцакване и демонстрация на практически познания, които не са аргумент и не са свързани конкретно с производство на танкови брони.
                          Това, че един зидар може да построи едноетажна къща, не значи че може да построи небостъргач. А все е строителство... но има разлика.
                          Фактите са факти, оправдателни причини могат да се намерят за всяка една ситуация.

                          Коментар


                          • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                            Първоначално публикуван от derhunter
                            Знаеш ли какво е ЗТМ? М/у другото технологичното му оборудване Беше основно японско. А де!?!
                            Казано по просто завод за заводи!
                            За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                            0878 79 20 61 Борис

                            Коментар


                            • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                              Да, тук в Плевен са ляти алуминиевите ролки вкл. и за Т-72 /кованите не са наши/. По същата "прословута технология" пак там се леят бутала, кожуси, картери за двигатели. По същата тази технология детайлите нямат нужда от последваща обработка и още ред други неща,но какво ли да се пънем да обясняваме на велики корифеи в тази област...
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • От: Съветски/руски vs. западни танкове

                                Като човек работил там макар и за сравнително кратък период и експлоатирал верижна техника мога да кажа с чиста съвест че верижното задвижване на МТ-ЛБто е най доброто правено от руснаците за лека бронетехника . Всичко построено на неговата база е много удачно . Дали са на едно ниво могат да кажат само тези които реално са воювали с такива машини ние слава богу не сме но на изпитания на такива нечовешки издевателства сме подлагали нашите машини че и на виделите всичко руски представители очите им ставаха по големи от опорните ролки . Момчетата където воюваха с БМП 23 в Ирак да кажат но до колкото знам загубена машина нямаме а там си беше война . На базата на ЗТМ Радомир при добро желание танк по голям от немския Маус можехме да построим . Най големия каруселен струг на балканите беше там и преди десетина години китайците го купиха заедно с други уникални машини внимателно ги демонтираха и си ги закараха в Китай . в БЕТА имаше уникално оборудване като 260 000 тонната преса Круп и много други машини . Пресата дълги години беше единствената на балканите и втора в света другата беше в завода производител Круп . Нея слуховете я пратиха през Канада за Иран . Явно в рамките на ВД и СИВ беше решено че има достатъчно производители на танкове та и ние да правим .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X