Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Добре дошли" на травматичните оръжия в България?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Добре дошли" на травматичните оръжия в България?

    След последния/пореден/ ремонт на ЗОБВВПИ, пресен-пресен, от вчера:

    https://dv.parliament.bg/DVWeb/showM...6?idMat=153631

    40. (нова - ДВ, бр. 100 от 2020 г.) "Огнестрелно оръжие с ограничено действие" е огнестрелно оръжие, специално проектирано и произведено, за да произведе изстрел с боеприпас, който е специално проектиран и изработен с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт, и е снаряден с куршум или снаряд, произведен от еластичен материал - каучукова/гумена смес без метална сърцевина и/или метални елементи в него, с кинетична енергия не по-голяма от 91 джаула.
    41. (нова - ДВ, бр. 100 от 2020 г.) "Боеприпас за огнестрелно оръжие с ограничено действие" е боеприпас, който е специално проектиран и изработен с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт, и е снаряден с куршум или снаряд, произведен от еластичен материал - каучукова/гумена смес без метална сърцевина и/или метални елементи в него.


    Промените в останалата част на закона, доколкото ги прегледах/ набързо/ не предполагат някакъв олекотен ражим на придобиването им в сравнение с ...ъъъ...конвенционалното ОО, май. Тааа...питам се какъв е смисълът?
    Последно редактирано от icos; 26-11-20, 13:28.
    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

  • #2
    Линка води към: The specified URL cannot be found.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • icos
      icos коментира
      Редактиране на коментар
      При мен работи, към Държавен Вестник брой 100. Промените са отразени вече в закона, всеки може да го намери, на лекс, примерно.

  • #3
    Е то оставаше и режима да променят и всяко квартално пишлеме да се помъкне с травматичен патлак на училище.
    В случая регламентират нещо, което го има на пазара. Никой никога не е обсъждал промяна на режима.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #4
      Губи ми се генерално замисълът. За чий някой би си купил такова нещо, ако ще трябва да минава през перипетиите като за огнестрелно? И прозаични технически подробности от сорта какво точно ще турят в куршумотеката, примерно?
      P.P. Няма го на пазара. Освен в Една Голяма Държава Някъде На Североизток.
      Последно редактирано от icos; 26-11-20, 14:32.
      And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

      Коментар


      • Самодържец
        Самодържец коментира
        Редактиране на коментар
        До колкото ми е известно, тези инициативи в момента идват от групата на обединени патриоти, а не от някакви етажи на МВР.
        Иначе съм за травматиката, обаче при максимално прецизиране на режима за придобиване, именно за да се избегне ситуацията всеки 18 годишен дрисльо да тръгне по улиците с такова да пука, което обаче ще е трудно.

      • Венцислав Петров
        Венцислав Петров коментира
        Редактиране на коментар
        Хайде сега пак глупости, че и дежурните сравнения с Русия. Аз пък искам да стигнем нивото на Швейцария по брой на огнестрелно оръжие на глава от населението...

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        По всичко сме много по-близо до Русия, ттколкото до Швейцария, обаче.
        Което не е добре, ма засега не виждам и някакви признаци на промяна.

    • #5
      Тука сега, влизат ли и Еърсофт репликите, щото имам едни Драгунов с 3-4 джаула дулна енергия и един Макаров на СО2, дето стрелят с 6мм пластмасови топчета...

      Коментар


      • nbajani
        nbajani коментира
        Редактиране на коментар
        Все едно дали е въздушно - над 7,5 джаула , или газ-сигнално.


        Ако не е регистрирано попада в графа *незаконно оръжие* наравно с другите.
        Виждал съм револвер-газеняк с муфа подобна на ракетник в която се слага гумено топче.
        ---------------------------------------------
        „40. „Огнестрелно оръжие с ограничено действие“ е огнестрелно оръжие, специално проектирано и произведено, за да произведе изстрел с боеприпас, който е специално проектиран и изработен с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт, и е снаряден с куршум или снаряд, произведен от еластичен материал – каучукова/гумена смес без метална сърцевина и/или метални елементи в него, с кинетична енергия не по-голяма от 91 джаула.
        41. „Боеприпас за огнестрелно оръжие с ограничено действие“ е боеприпас, който е специално проектиран и изработен с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт, и е снаряден с куршум или снаряд, произведен от еластичен материал – каучукова/гумена смес без метална сърцевина и/или метални елементи в него.
        Последно редактирано от nbajani; 26-11-20, 20:32. Причина: допълнение

      • icos
        icos коментира
        Редактиране на коментар
        Шъ замола да се придържаме към фактите. За незаконно държане на огнестрелно оръжие си има специален член в НК. Еърсофтът е към въздушните, а там границата за подлежащи на регистрация такива е 24 джаула, не 7,5. Незаконното газово/ сигнално е незаконно сигнално. Нарушението мисля се води административно.Докато новородените у нас травматични са си съвсем изрично огнестрелни.

      • nbajani
        nbajani коментира
        Редактиране на коментар
        Е и , какво излиза - пак конспирация. Някой си е наумил да внася и продава травматитчни пищолье , и авансово е платил на лобисти да му сътворят закон.

    • #6
      *Страйкбола* си е жив травматик......... Бе я си се пуцайте харабийски , кви са тия джендърски размишления...

      Все едно - , вместо да лежиш в дранголника за изнасилване , да те пратят там за ,,, хм,,,?,,, малки "ножчета"....
      Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

      Коментар


      • #7
        Не знам.
        Някога имаше стоп патрони, ама за малко, и поне аз не съм чувал за смислена статистика за употребата им.

        Коментар


        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          В полицията ги ползват.

      • #8
        Който има Макаров. За тях има хубави български стоппатрони. Само че те не стрелят всеки ден, и пак няма статистика.
        Читави 9х19 ни съм виждал, ни съм чувал. Появиха се някви американски прозрачни, пълни наполовина с дребни съчмички, като макови зърна. През 90-те няква мутра си изкашля втечнения бял дроб във Военната болница след дублет с такива, и аз поне спрях да слагам такива. Не съм чувал и някой да носи.
        По едно време се говореше, че в Завод 10 били правели ли, разработвали ли, надкалибрени гумени. Не съм виждал.

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Стефане има и 9х19 стоп патрони български . Произведоха навремето една голяма партида в Казанлък за гърците покрай олимпиадата . Само че стоп патрона се води в закона за МВР помощно средство и като такова е разрешено за използване само от овластените за това държавни структури . Точно тогава един познат адвокат ми каза че по тази причина не ми трябва на баир лозе и ако се стигне до употреба и да речем надупча на бай мангал гъза с такива патрони не се знае съда как ще го приеме защото не съм държавен служител от силовите структури . Патроните които са с малки сачми вътре обикновено в едно синьо пластмасово контейнерче са така наречените змийски патрони и са много популярни в Африка . В ситуация на близък контакт със змия с единичен куршум вероятността да я уцелиш е малка а със сачмите няма проблеми .
          Последно редактирано от sek.1; 27-11-20, 04:08.

      • #9
        Стоп патроните и тези с гумени куршуми, които за стандартното ОО, както знаете имат специфики на използването. При травматичните има ограничение за енергията, конструкцията им е съобразена с това и са си отделен клон в еволюцията.
        Всеки трети е шести

        Коментар


        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          Заради по-малката енергия и по-малката далекобойност, тези с гумените топчета нямат нарезна цев. Гумата зацапва каналите. Имат и други конструктивни разлики. Т.е. не е само в боеприпаса цялата работа. Отделен клас са си.

      • #10
        Именно. Единственото, което ми идва наум е, при подаване на документи конкретно за травматичен пищоль шефът на РПУ /служба КОС да гледат по-либерално на доказването на необходимост от огнестрелно оръжие, тоест /почти/ всеки поискал да може да получи разрешение. Тогава предвид настроенията у електората наистина се очертава сериозен пазар и оборот на гуменометки нооо...доколко подобен ход с коня е съгласуван с европейските норми? В закона пише нещо от сорта невъзможността въпросния гуменомет да се преработи в пълноценно ОО се доказва със сертификат от производителя. Ама някак си леко се съмнявам някой производител някога да получи ЕС сертификат за съответствие с нормите за такъв вид стока П.П. С предишния ремонт на закона миналата година изрично вкараха копията на дулнозарядни оръжия в категорията огнестрелно. Сега, с този ремонт въпросните копия, оставайки си огнестрелни ...могат да се държат без необходимост от разрешение. Н@ху@ такива пируети? Абе законотворчеството май-май... не е силната страна на дупетатите...
        Последно редактирано от icos; 27-11-20, 07:03.
        And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

        Коментар


        • Самодържец
          Самодържец коментира
          Редактиране на коментар
          https://m.youtube.com/watch?v=Kb21_qI90pE

          Тоя ден ли трябва да дочакаме в ЕС?https://m.youtube.com/watch?v=Kb21_qI90pE

        • icos
          icos коментира
          Редактиране на коментар
          Някой ден и тоя ден може. Ма засега са все некви такива:


        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          Точно тоя ден едва ли ще го дочакаме, защото по света има страшно много оръжие и то си се движи насам-натам. Съответно-попада в ръцете и на неподходящи хора.

      • #11
        quote-icos
        Старши участник#4Вчера, 15:22
        Губи ми се генерално замисълът. Няма го на пазара.


        Освен в Една Голяма Държава Някъде На Североизток.
        ..............................................................................................

        Това не е вярно , на запад отдавна има такива , и преди бяха на свободен(уведомителен) режим ;;;
        Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

        Коментар


        • icos
          icos коментира
          Редактиране на коментар
          В кой Запад това? В тоя, дето пиша от него даже за носене на сигнален/вече не е модерно да се казва газов/ пищов от цивилни лица се изисква разрешително. Въпреки, че се продават свободно на пълнолетни.

        • nbajani
          nbajani коментира
          Редактиране на коментар
          примерно - Франция. Там запичането стана след чарли-ебдо.
          https://europarm.fr/en/produit-1758-...-Luxury-2-guns


          както и да е , - просто показвам че тия устройства не са измислени в *една държава на североизток*

          И за да приключа участие , тия плякалки - „Огнестрелното оръжие с ограничено действие“ за мен би имало смисъл само и единствено ако е на свободен режим на придобиване , съхранение и носене (от пълнолетни)
          Последно редактирано от nbajani; 27-11-20, 11:45.

        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          Изобщо не е достатъчно да са само пълнолетни. То пълнолетието има отношение само към търсенето на отговорност, реално. Ами алкохо, наркотици, съхранение на оръжието, курсове, психологическа годност, чисто съдебно минало....

      • #12
        Стефане ето ги . НИТИ Казанлък ги произвежда и в момента в двата калибъра 9х18 и 9х19 . https://nitibg.com/bg/stop-patroni-9...ov-i-9x19-para От змийските съм виждал само американски в алуминиева гилза на CCI . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:post-10373-1234462932.jpg
Прегледи:4068
Размер:27.5 КБ
ID:6676876Натиснете снимката за да я уголемите

Име:makarov_para.jpg
Прегледи:3610
Размер:93.5 КБ
ID:6676875
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #13
          Аз бях купил баш сини с бели гилзи, и спрях да ни нося от страх.
          А в нашите куршуми какво има?

          Коментар


          • #14
            nbajani коментира
            Вчера, 11:39
            примерно - Франция. Там запичането стана след чарли-ебдо.
            https://europarm.fr/en/produit-1758-...-Luxury-2-guns


            както и да е , - просто показвам че тия устройства не са измислени в *една държава на североизток*


            Че не са- не са, там са популярни. Иначе "газовия" пистолет мисля го е измислил някой Ханс някъде около седемдесетте години, за да реализира излишъка от оръжие след затягането на мерките покрай историята с Фракция Червена Армия & Co. Представлявал е ...амиии...боен пистолет компактен размер с набит напряко през цевта стоманен щифт. Ест тоя номер не е минавал много дълго време, но доколкото зная този вид газеняци от него период никога не са били конфискувани или нещо от сорта, просто не подлежат на препродажба.
            And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

            Коментар


            • #15
              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
              Аз бях купил баш сини с бели гилзи, и спрях да ни нося от страх.
              А в нашите куршуми какво има?
              Под пластмасовата шапка има гумена торбичка голяма колкото долу горе новия железен лев и в нея за тежест са вулканизирани малки оловни сачми . Поне по спомени навремето инструкцията им беше да стреляш минимум от 3 - 4 метра защото преди това пластмасовата шапка още държи торбичката затворена и патрона си е направо боен . То и с тоя да те прасна в областта на главата /врата си си пътник от всякъде .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X