Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

    Здравейте, исках да публикувам питането си в тази тема – www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=227699 – но се оказа, че е заключена.

    Правя и уточнението, че съм жена. Просто мъжът ми си създаде профил тук неотдавна и реших, че няма смисъл да правя нова регистрация, а мога да ползвам текущата.

    Та, на въпроса... Малко над 30 г. съм, от София. Стреляла съм определен брой пъти на стрелбище и колкото и нетипично да звучи – оръжията винаги са ме влечали като идея. Да не останете с погрешни впечатления – в никакъв случай не съм спец или изкусен стрелец, просто това е занимание, което доста ми допада.

    От няколко години насам в главата ми се върти желанието да притежавам лично оръжие. Доколкото разбирам, обаче, процедурата по придобиването на разрешително хич не е лека. За да не разводнявам темата с безкрайни разсъждения, ще задам въпросите си под номер:

    1. В какво точно се състои разликата между разрешително, придобито посредством стрелкови клуб, и това, издадено на база лична самоотбрана? Във втория случай имаш право да го носиш свободно на улицата, а в първия – само до стрелбището и обратно във вас, това ли е единственото различие?

    2. Ако се присъединиш към клуб, с цел по-лесно да се сдобиеш с лично оръжие, има ли някакво препоръчително време, в което трябва да се водиш член на клуба, преди да подадеш документи за притежание на оръжие? И в този случай нужно ли е да преминеш курса за безопасно боравене с оръжие, който се изисква, когато искаш оръжието за самоотбрана? Също – какво най-общо включва членството в стрелкови клуб?

    3. Фактът, че съм относително млада жена, вместо, например, зрял мъж, по някакъв начин занижава ли шансовете ми да се сдобия с разрешително?

    4. Колко приблизително ще струва цялата хамалогия по ваденето на разрешително и съответните обучения, без да включваме цената на оръжието?

    5. Преди време бях чувала за "спонсорство" на съответното МВР, което трябва да ти издаде разрешителното. Доколкото разбирам, явно става въпрос за нещо нелегално или полулегално. Някой има ли идея за какво точно става въпрос? Може и на лични, ако е конфиденциална информация.

    Поздрави на всички!
    Последно редактирано от Flame_In_Black; 18-01-19, 16:54.

  • #2
    От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

    Издаването на разрешително е силно субективен акт, в пряка зависимост от началника на РУ... Курсът струва 250 + лв... Информация за необходимите документи - в служба КОС.

    Коментар


    • #3
      От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

      Благодаря ти за включването. Ясно за документите, те са лесната част. Въпросите ми бяха за друго. :-)

      Коментар


      • #4
        От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

        Първо - поздравления за кадърно написаните въпроси!

        1. - ДА
        2. - НЕ, но все пак е хубаво да става на втория ден. Курса се минава винаги. Членството се изразява в това да ходиш да тренираш, да вземаш участие в състезания от официалния календар. Няма да се учудя ако се пръкне промяна в закона и спортните оръжия да следва да се съхраняват в клуба.
        3. - НЕ. Въпроса е да успееш да защитиш нуждата си пред началника
        4. 250 за курса, отделно свидетелство за съдимост, медицинско, такси придобиване и съхранение, такса употреба и носене, все нещо ще съм пропуснал ... около 450-500 общо. Ако минеш през клуб +200
        5. При нас няма такова нещо, за останалите управления не знам.
        42

        Коментар


        • #5
          От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

          slaf4u, много ти благодаря за "пълнометражния" отговор.

          Ще задълбая още малко по първоначалните ми въпроси. Надявам се да не стана нахална...

          2. По отношение на членството – има ли конкретни часове, в които трябва да присъствам? Защото видях, че повече клубове сякаш организират тренировките си вечер или през уикенда, а за мен това са най-неудобните моменти. Единственото условие, за да те приемат в някой клуб, да подадеш молба и да си заплатиш таксата ли е? Бихте ли ми препоръчали някой клуб в София?

          3. За съжаление, едва ли бих могла да "докажа" подобно нещо. :-) И моментът със сигурността го има, но аз съм обикновен човек, не работя при рискови условия, та, не знам как ще стане. Искам да притежавам оръжие, просто заради самото желание и кеф. Нямам други подбуди.

          4. Таксите са поносими, в такъв случай.

          5. Това за "спонсорството" го бях чела по други форуми преди време. Може би е моя грешка, че съм го приела насериозно. Вероятно е ставало въпрос за добре познатия подкуп, маскиран под по-завоалирано название, колкото да не дразни слуха.

          И за още едно питане се сетих, ако изобщо се стигне дотам, де – знам, че трябва в дома си да инсталираш сейф, в който да държиш оръжието. Е, да, ама аз от много години живея на друг адрес от този, който е вписан в личната ми карта. И двата адреса са софийски, ако има значение. Та, на адреса ми по лична карта не живее никой, жилището е за ремонт, има някакви вещи, но те са супер овехтели, мръсно е, също така... При това положение, ако инсталирам сейф насред тази мизерия и кварталният дойде на проверка, няма ли директно да ме отреже, понеже от раз ще му стане ясно, че аз не пребивавам там? За момента няма как да си сменя адреса по ЛК, или по-скоро – не искам.
          Последно редактирано от Flame_In_Black; 18-01-19, 18:11.

          Коментар


          • #6
            От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

            В настоящия момент има една ясно очертана европейска тенденция-придобиването на лични оръжия да става все по-трудно. Нормално с оглед на обстоятелството, че в момента в Европа се напълни с хора (над 2 милиона само за последните 5 години), които не само могат да си служат с оръжие, не само са минали солидна бойна подготовка, ами и са участвали в реални бойни действия, при това години наред. Бройката им надвишава значително състава дори и на най-големите армии в ЕС. Ако в ръцете им започне масово да попада оръжие, последиците за континента като цяло са непредвидими. Заради това нещата с личното оръжие ще стават все по-зле. Първо откъм разрешителни, второ откъм предлагане. Това в нормалния свят.
            При нас нещата са далеч по-прости. Формалните критерии се покриват лесно-там курсове, медицински и т.н. Останалото е връзки и подкупи. Кога едното, кога другото, а най-често и двете. Тази особеност на тукашния пейзаж...искаш или не, ще трябва да се съобразяваш с нея.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              При нас нещата са далеч по-прости. Формалните критерии се покриват лесно-там курсове, медицински и т.н. Останалото е връзки и подкупи. Кога едното, кога другото, а най-често и двете. Тази особеност на тукашния пейзаж...искаш или не, ще трябва да се съобразяваш с нея.
              Връзки нямам, бих могла да търся чрез познати, ама вероятно ще ударя на камък, а и не ми се иска да разправям наляво и надясно за оръжия.

              Финансов стимул бих могла да предоставя при нужда, но пък как да стане? Малко съм неоправна с тия неща.

              Коментар


              • #8
                От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                Първоначално публикуван от Flame_In_Black Преглед на мнение
                slaf4u, много ти благодаря за "пълнометражния" отговор.

                Ще задълбая още малко по първоначалните ми въпроси. Надявам се да не стана нахална...

                2. По отношение на членството – има ли конкретни часове, в които трябва да присъствам? Защото видях, че повече клубове сякаш организират тренировките си вечер или през уикенда, а за мен това са най-неудобните моменти. Единственото условие, за да те приемат в някой клуб, да подадеш молба и да си заплатиш таксата ли е? Бихте ли ми препоръчали някой клуб в София?


                И за още едно питане се сетих, ако изобщо се стигне дотам, де – знам, че трябва в дома си да инсталираш сейф, в който да държиш оръжието. Е, да, ама аз от много години живея на друг адрес от този, който е вписан в личната ми карта. И двата адреса са софийски, ако има значение. Та, на адреса ми по лична карта не живее никой, жилището е за ремонт, има някакви вещи, но те са супер овехтели, мръсно е, също така... При това положение, ако инсталирам сейф насред тази мизерия и кварталният дойде на проверка, няма ли директно да ме отреже, понеже от раз ще му стане ясно, че аз не пребивавам там? За момента няма как да си сменя адреса по ЛК, или по-скоро – не искам.
                Клубове в София поне имате много. Конкретен не мога да препоръчам т.к. всеки и има свои изисквания. Трябва да се говори на място.

                Задължително условие е наличието на каса за оръжието неподвижно закрепена за стена или под. Задължително е адреса по лична карта да отговаря на адреса на домуване на оръжието. Казвам го т.к. минах точно през този казус - никъде в закона не пише, че адресите трябва да съвпадат НО докато не си смених личната карта, не ми приеха документите в КОС.
                42

                Коментар


                • #9
                  От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                  Това с оръжието си е таралеж в гащите.За единия кеф да носиш оръжие толкова главоболия и гооооляма отговорност.аз от моето се отказах доброволно/
                  Toyota Land Cruiser LJ70;Mazda Tribute;0878 84 20 84

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                    Никой не спомена за ловно оръжие, та...

                    Ако те устройва ловджийска пушка, в последствие и нарезна, ставаш ловец, а другите въпроси отпадат.
                    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                    Коментар


                    • #11
                      От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                      Нищо не отпада, интересът как става чрез спонсорство остава.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                        Първоначално публикуван от Бачо Ачо Преглед на мнение
                        Това с оръжието си е таралеж в гащите.За единия кеф да носиш оръжие толкова главоболия и гооооляма отговорност.аз от моето се отказах доброволно/

                        И аз така , тичах по инстанций и служби пет шест години и ми писна постоянно да догонвам все нови и нови наредби и изисквания и приключих набързо с оръжието.
                        Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                        Място и хора към които да принадлежи ...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                          Първоначално публикуван от slaf4u Преглед на мнение
                          Задължително условие е наличието на каса за оръжието неподвижно закрепена за стена или под. Задължително е адреса по лична карта да отговаря на адреса на домуване на оръжието. Казвам го т.к. минах точно през този казус - никъде в закона не пише, че адресите трябва да съвпадат НО докато не си смених личната карта, не ми приеха документите в КОС.
                          Да, да, и аз така знам, работата е там, че жилището, на което се водя по ЛК, е ужасно като условия, за основен ремонт е, никой не е живее в него към момента и ми е малко непонятно как ще инсталирам каса точно там. На кварталния, който ще дойде на проверка, ще му е ясно, че е необитаемо. Дали няма да направи проблем по този повод?
                          Питам всички тези въпроси, за да знам дали изобщо да се захващам с това начинание. 'Щото, ако отсега е обречено, май няма смисъл да инвестирам време, средства и нерви.

                          Отново ти благодаря за мненията!
                          Последно редактирано от Flame_In_Black; 18-01-19, 21:29.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                            Ако не се използва, нищо не те заплашва, не работиш с това оръжие, то е просто скъпа играчка. Вид вещомания-да притежавам нещо...ама за какво ми е, не е много ясно. Ако искаш да стреляш-има клубове, стрелбища. Ако те влече лова, познавам тъкмо три жени-запалени почти до болестно състояние ловджийки. Една комшийка още от ученическите години тръгна към спортната стрелба и в момента има нейна си школа в Германия. Желанието да си имаш желязо на кръста пък се решава с един газов пищов...външно са неразличими от бойните им аналози, на всичкото отгоре тежат повече от тях.
                            С тоя стремеж-изцяло самоцелен-за придобиване на оръжия, не се прави нищо друго, освен да се помпа корупцията сред ниските нива полицейски началници. Те щото и без тях са малко корумпирани....
                            Касата с оръжието е голяма отговорност. Често ги разбиват. В момента, в който разберат, че някъде има каса с патлак-смятай, че са я преслушали. Просто оръжието се продава веднага. Клиенти има колкото искаш.
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                              bojitch, благодаря за съвета, но с ловджийски истории не ми се занимава, макар и индиректно. :-)

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X