Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

    Предполагам, сте забелязали, че оригиналният АК-47 има силен наклон на газоотводната тръба (която отива към газовото бутало) След години, при извеждането на бял свят на новият АК-74 (5.45) този наклон изчезва и тръбата става перпендикулярна. Това впоследствие се разпространява и върху моделите калибър 7.62. Виждал съм много ранни версии на 5.45 калибър които са с наклонен газоотвод, точно като на оригиналният АК-47...

    Та, идеята ми е, ако някой знае нещо да напише... Това е един от най-неясните въпроси около АК-47...
    VPetrov.photography

  • #2
    От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

    Никога не бях се замислял за това обстоятелство (вертикален канал). Едва сега обърнах внимание. Стандартното обяснение за наклоненият канал е обстоятелството, че това е неразглобяем възел и по този начин се улеснява почистването (ако имаше примерно газов регулатор, който се разглобява, то това би улеснило достъпа). Може би, има и съображения свързани с движението на газовете (турболенция и пр.) и работата на автоматиката.
    По-интересното е, че лично аз не намерих пример за АК74 (да не говорим за "47") освен версиите "У" (укороченны) които да са със вертикален канал. Нито достъпните ми "наживо", нито из разни каталози и пр. хартиени справочници, нито във мрежата. В тази връзка, ще ми много любопитен пример, или източник с такава информация. Относно вертикалният канал на скъсените модификации, мисля че нещата са ясни.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

      Всички скоро произведени (от години) автомати тип "Калашников" са вече с вертикален канал... Може би не съм бил ясен. Ето малко снимки за какво иде реч:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ak.jpg
Прегледи:2
Размер:46.4 КБ
ID:5246780Натиснете снимката за да я уголемите

Име:AK74MB1D7.jpg
Прегледи:1
Размер:17.9 КБ
ID:5246781

      Вторият е с вертикален канал...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

        Вторият е "74", с голяма вероятност - българско призводство (видно от вида, конфигурацията и пр. на ложата) със щанцована цевна кутия (видно от начина, по който е оформено стеснението при отвора за пълнителя).
        Че газоотводният канал е вертикален, обаче, поне за мен - няма определен признак.
        Първият си е класически АК

        Ето за този, със абсолютна сигурност, може да се твърди, че е със вертикален газоотводен канал (под прав ъгъл спрямо оста на цевта). Определено става ясна и причината.
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от davc; 25-01-11, 15:33.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

          Не само на Арсенал, на Ижевските АК е същото положение. Колкото до това дали на вторият е вертикален каналът, да такъв е... макар и да не съм го мерил лично... Но поне на око ако на първия е ~45 градуса то на вторият е ~90 градуса т.е. разликата е съвършено очебийна... Не съм готов да споря за 2-3 градуса точност, а имам предвид принципна разлика... При това Арсеналските АК от по-стари години, също са били с наклонен канал... Колкото до днешните, достатъчно е да се погледне разликата в наклона на външната част, вътре канала е със същата разлика, все пак е в средата...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

            Ето една схема от която става по-ясен моят въпрос:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Trich_khi_ak.JPG
Прегледи:1
Размер:18.7 КБ
ID:5246783

            Съвършено ясно е, че няма как на новите модели, този канал да е със същият наклон...

            А по-долу слагам две снимки от актуалното производство на ИЖМАШ Русия, съответно на 5.45 и 7.62 боен автомат Калашников, както се вижда няма разлика в наклона и той е от новият тип:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ak74m_1.png
Прегледи:2
Размер:43.7 КБ
ID:5246786Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ak103_1.png
Прегледи:1
Размер:42.0 КБ
ID:5246787
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:895017971.jpg
Прегледи:1
Размер:133.6 КБ
ID:5246797

              Канала е по къс за по-бързо извеждане на остатъчните газове. Може би?
              Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
              Dacia Duster 4WD

              Коментар


              • #8
                От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

                По-къс е факт, но пък това едва ли може да има какъвто и да е ефект според мен..., полезен имам предвид...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

                  М-дам, в такъв ракурс като от мнение №6 е съвсем ясно различимо, а на схемите-разрези подолу всичко е пределно ясно. Все пак, от три достъпни ми екземпляра "наяве", само "укорочения" е със така изпълнен канал.
                  След по-сериозно търсене, според С. Л. Федосеев - "Илюстриран справочник - Оръжие на съвременната пехота" става ясно, че такива са газоотводните канали на всички оръжия от "семейството" АК, откъм средата на `90-те насам и по-точно откак влиза в сила означението със индекс "100". Оттогава насам, с - цел максимална унификация, всички тези оръжия са със така изпълнен, въпросният детайл. Защо това е така (освен унификацията - защото те можеха да са унифицирани при другото положение) обаче, не става ясно (изобщо не става въпрос, всъщност).
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

                    Да, наистина е факт, унификацията. Също така, трябва да се има предвид обаче, че дори първите модели на АК-74 са били с наклоненият канал, едва по-късно се появява правият и то само при тях за начало, след това идва унификацията...

                    Аз също се рових много по въпроса, за съжаление, смислени информации много малко. Това което научих до момента е, че промяната е направена, поради възникващата недопустима деформация, на върхът на куршума, при преминаването покрай това отверстие, заради по-големият размер, когато е наклонен каналът (освен това име елипсовидна форма) Тази особеност не влияела под никаква форма на 7.62 мм куршуми...

                    Това обаче е едно предположение все пак, неподкрепено със сериозни факти...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

                      Е сега тва ми обясняваха:
                      Къс канал и дълга цев; дълга цев с къс канал... Презумциата е, че на бутало му е нужно определена сила да се върне... От тука: с полегатия канал силата се постига чрез по-кратък импулс на изгорелите газове. Аналогично и обратно пропорционално е при "правия наклон" на новата модификация...
                      Не знам колко лови ред...
                      Публикувайте отговор

                      Коментар


                      • #12
                        От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

                        Няма такава зависимост... Да не говорим, че и преди и сега на определени модели цевта си е с еднаква дължина, пък наклонът е сменен... А като още един пример, арсеналската ловна пушка на база АК я има и във вариант с удължена цев (предполагам леко скъсена от РПК) която също е с вертикален канал...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #13
                          От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

                          Определено има някакво преимущество именно правият канал (защото, в противен случай, можеха пак да са си унифицирани, но по другият начин). Това за елипсовидното и по-голямо по площ сечение на каналите при ъгъл различен от 90градуса е доста логично.
                          p-pleven, говориш за дължината на частта от цевта след отвърстието на газотводния канал ли? В такъв случай, няма много резон.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

                            Със сигурност има някакво преимущество, както и определено има недостатък, много по-трудно се чисти... И точно това се опитвам да разбера, защо са се лишили от това преимущество и в името на какво...?
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

                              Ако не се лъжа Арсеналци за пръв път направиха този "тунинг" на АК, заради което в последствие (преди 10-на години) си имаха проблеми с лицензията. Реално причината за проблемите и съдилищата бяха, че правят дъмпинг на пазара на руснаците, но официално руснаците се хванаха за нерегламентирани изменения в конструкцията. Някакъв такъв спомен имам.

                              Не съм специалист, но единственото за което се сещам като причина за това изменение е икономия на материали, по-лесна и бърза изработка на съответния детайл, с цел постигане на по-ниска крайна цена на изделието (АК-..).
                              Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X