До: Кримската война
Продължение.
15.
Докато воюваш срещу някого, търсиш слабите му страни. Победиш ли го - време е да помислиш за силните.
Нещо такова ще да се е въртяло в главите на британските и френските дипломати, заседавали от 13 февруари до 18 март 1856 г. в Париж. До тях са и представители на съюзниците - Сардинското кралство и Турция, която прилича не на победител, а на хлапе, на което са върнали задигнатата кифла и са изтрили сополите. И пак до тях ни в клин ни в ръкав се мъдрят някакъв та-та-та-Щайн и някакъв Хюбнер - австрийци.
Защото най-важният въпрос на "щастливо възстановения мир" (лицемерна формула от договора) е решен преди да започнат преговорите.
***
***
За ПЪРВАТА СИЛНА СТРАНА на Русия.
Договорът от 1856 г.
(на руски в http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/FOREIGN/paris.htm )
общо взето възвръща положението отпреди войната, следователно Севастопол, Балаклава и други градове, превзети от съюзниците, си остават руски. (Карс е върнат на турците - за втори път в историята.) Освен това Русия понася и териториални загуби, но те са дребни, няма за какво да се плаче.
Обаче в самата встъпителна част на Парижкия договор - още преди чл. 1, пише, че Франция, Великобритания и Австрия съвместно ще гарантират "целостта и независимостта на Отоманската империя". За всеки случай същото е повторено и подчертано и конкретизирано още веднъж-дваж в текстовете.
Ето защо се намира на масата "...щайн", макар че страната му така и не влиза във войната (само се вкарва в разходи за мобилизация
). Заради това кротко изречение, подсякло из корен най-важното, което Русия е градила десетилетия - нейните позиции и практически узаконени претенции в Източния въпрос. Сега тя е принудена да подпише нещо като ултиматум - ако продължи, както е свикнала, изправя срещу себе си съюз на трите най-силни европейски страни. Лошо...
***
Допълнително вгорчава хапа конкретната разпоредба, с която на Русия е отказано покровителството над Влашко, Молдова и Сърбия, т.е. те остават турски васали.
И за капак има един член 9, който по същество забранява на Русия да се занимава с християните под турска власт. Около него - без никакво съмнение - са водени "кървави" преговори. Но текстът, мисля, не е плод само на преговори.
Защо ли? Ето защо.
Безброй пъти дипломатите са "решавали" тежки спорове, като ги обвият в усукани, разтегливи и заоблени формулировки, които всъщност са основа за безконечни спорове по тълкуването им. Нелеп и лигав на пръв поглед, този подход е много полезен - по-добре е да замажем и отложим, че и да замажем отлагането, отколкото незабавно да скъсаме и/или да се сбием. (Именно такава формулировка е онова "Високата порта обещава..." от Кючук Кайнарджа.)
Но този член 9 е друга бира. Препрочитах го няколко пъти и нищо не може да ме убеди, че в съставянето му няма УМИСЪЛ за подигравка, за унижение на Русия и на православните, които са под османска власт.
Уверете се сами:
Член 9. Негово императорско Величество Султанът, в постоянна грижа за благото на своите поданици, дарувайки ферман, с който се подобрява тяхната участ без разлика по вероизповедания или племена, и се утвърждават неговите великодушни намерения относно христианското народонаселение на неговата империя, и желаейки да даде ново доказателство за своите в това отношение чувства, реши да съобщи на договарящите се държави за споменатия издаден по собствено негово желание ферман.
Договарящите се държави признават високата важност на това съобщение, разбирайки при това, че то в никакъв случай няма да даде на тези държави право да се намесват, съвкупно или по отделно, в отношенията на Негово Величество Султана към неговите поданици и във вътрешното управление на неговата империя.
Е, какво прави нормалният редови български гражданин, ако някоя администрация му отговори по този начин?
А на представителите на руския император се е наложило да се подпишат (!) под тази издевателски-отровна боза.
***
Гарантираната от силните в Европа "цялост и независимост" на Турция очевидно е лоша новина за българите.
Но тази тържествена гаранция ни най-малко не означава, че Източният въпрос е изчерпан, че баницата е заключена по принципа "Кой ял - ял". Не, баницата си остава на дневен ред. И например 22 години по-късно, по силата на същия Берлински договор, който разпарчетосва България, "гарантът" Великобритания започва да поглъща Кипър.
***
***
За ВТОРАТА СИЛНА СТРАНА на Русия.
Видяхме как победителите в Кримската война се разправят с политическата мощ на Русия в Балканско - Черноморския район. Другата им грижа е да я лишат тук от военен флот. Това става лесно - чрез обявяване на Черно море за неутрално: никой няма право на военни пристанища, няма и военни кораби, значи само мир и търговия... Този ред очевидно облагодетелства Турция, която и тогава, и сега е страна на три морета, и контролира връзката между тях, нищо че този контрол е ограничен от международни договорености. (Иначе Черно море вероятно се оказва първата в света официално разоръжена голяма акватория.)
Наивният ми въпрос е защо британци и французи толкова са се вживели в този въпрос, след като войната е показала превъзходството на по-модерните им флоти. Ако пък Турция се окаже застрашена, могат да довтасат много бързо.
Единият отговор е "Страх лозе пази". И трябва да го потърсим не през март 1856-а в Париж, а през ноември 1953-а в турското пристанище Синоп. Там руска ескадра, командвана от адмирал Павел Нахимов (1802 - 1855) унищожава турския черноморски флот.
Това е първото голямо сражение от войната, а според стегнатата статия от Уикипедия (в която обаче подозирам и известни неточности)
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Sinop
може би е и последната голяма морска битка от платноходната ера. Все пак корабите на Нахимов са въоръжени с артилерия от ново поколение, а и той успява да изненада и да надиграе тактически турските си колеги.
Цялата работа приключва за около два часа и Чарлз Кинг, когото вече бях цитирал, пише, че това "не е битка, а унищожение". Не е съвсем прав - от руска страна загиват 38 души, а над 200 са ранени; някои кораби получават тежки повреди, но нито един не е потопен.
***
Синоп е най-северната точка от турското крайбрежие и се намира на има-няма 300 км от Севастопол; те са близо до най-тясната част на морето. Но това е чисто съвпадение и няма нищо общо с мисията на Нахимов, изцяло продиктувана от руската загриженост за Кавказ. Това става ясно от следния много интересен текст на руски, от който взех някои данни и ще преведа един-два откъса:
http://bibliotekar.ru/nahimov/2.htm
В хода на войната източно от Черно море на турците помагат чеченци и разни други такива. През есента на 1853 г. империята се кани да им прати оръжие и подкрепления, а руснаците естествено се опитват да предотвратят това.
През септември ескадрата на Нахимов преди всичко превозва до Анакрия (в Грузия, между Сухуми и Поти) значителна военна сила:
16 батальона пехота и две батареями - общо 16393 души, 624 коня, оръжие, муниции, храна и т.н. В това пътуване, продължило една седмица, думата си е казал и късметът, дай Боже всекиму
. Защото Черно море през есента - нали се сещате...
***
След това Нахимов около месец търси турския флот, докато го сгащи в Синоп. Там действа незабавно, без да дочака пратеното му подкрепление. А пък подкреплението, в което има и три парахода, идва достатъчно навреме, за да може да разкаже за следния страшен пейзаж:
"По-голямата част от града гореше, древните назъбени стени с кули от Средновековието рязко се открояваха на фона на морето от пламъци. Повечето турски фрегати още горяха и когато пламъкът достигаше до заредените оръдия, сами по себе си ставаха изстрели и гюллетата прелитаха над нас, което беше много неприятно. Ние виждахме как фрегатите една след друга хвъркваха във въздуха. Ужасно беше да се гледа как намиращите се на тях хора бягаха, мятахе се по горящите палуби, вероятно нерешавайки се да се метнат във водата. Някои - виждаше се - седяха неподвижно и очакваха смъртта с фаталистично покорство. Мы забелязвахме ята морски птици и гълъби, открояващи се върху пурпурния фон на озарените от пожара облаци. Целият рейд и нашите кораби бяха толкова ярко осветени от пожара, че нашите матроси работеха по поправката на съдовете, без да имат нужда от фенери. В същото време целият небосклон на изток от Синоп изглеждаше съвсем черен..."
***
Руската ескадра се връща без проблеми в Севастопол, където е посрещната триумфално. Всички са въодушевени с изключение на... Нахимов.
...Самият доблестен адмирал не споделяше общия възторг... "Павел Степанович не обичаше да разказва за Синопското сражении, първо заради присъщата си скромност и, второ, защото предполагаше, че тази морска победа ще накара англичаните да хвърлят всички усилия, за да унищожат Черноморския боен флот; че той неволно е станал причината, която ускори нападението на союзниците срещу Севастопол".
Случи се именно това, от което той се опасяваше.
Адмиралът няма да доживее окончателното сбъдване на своята мрачна прогноза. През юли 1855 г., докато инспектира укрепленията на Севастопол, смъртоносно го ранява куршум на снайперист.
***
В Европа отзвукът на станалото край Синоп е изключително силен, почти истеричен. Ето какво е писал за него френският историк Емил Буржоа:
"Новината достигна в Европа на 11 декември и предизвика емоции, може би прекомерни, но пък пропорционални на представата на общественото мнение за стремежа на русите да разрушат, напук на всякакво право, турската сила. Преувеличаваха този първи удар. Никой не си каза, както направи Неселроде (бележка - руският външен министър) на 12 януари, че "османската ескадра, след официално обявяване на война, е била потеглила, натоварена с оръжие, воиска и муниции, предназначени за Кавказ, и че нищо не е задължавало русите да я оставят спокойно да извърши своето враждебно дело". Публиката виждаше само турските съдове, разрушени въпреки съседството на европейските ескадри..."
Проблемът не остава дълго на политическо и медийно равнище. На 29 януари 1854 г. Наполеон ІІІ пише на своя "приятел" Николай Първи:
"Събитието от Синоп ни принуди да заемем позиция, по-рязка от позицията на наблюдатели. Вече остава само изборът между едно окончателно разбирателство или едно решително скъсване"...
На това му викат ултиматум, колкото и да са засукани думичките. Ще има още малко дипломатически игри и през май 1854 г. войната вече не е руско-турска...
(И като си помисли човек
, че първият боен опит на Павел Нахимов - тогава 25-годишен, е от битката при Наварино, край западния бряг на Пелопонес! Там през 1827 г. турският флот е разгромен от... обединени руско-френско-английски сили.)
***
Тъй че споменът за удара на адмирал Нахимов няма как да не е висял над масата на преговорите в Париж през 1856 г.
Има обаче и друг възможен отговор на въпроса защо на победителите е притрябвала "неутрализация" на Черно море. И той не е "източен" или "черноморски", а световен.
По онова време нито една сила няма морските традиции на Великобритания; следователно нито една не разбира толкова добре значението на флота и на надмощието в океаните. А англичаните виждат Русия като враг върху терен, далеч по-обширен от едно полуостровче в едно затворено море. За тях е добре дошло да ударят и по развитието на флота, и по морското самочувствие на този враг.
Така предполагам.
16.
Докато в Париж още се занимават с мирния договор, на 2 март 1856 г. в Петербург император Николай І умира на 58 години... Официално - след усложнения от грип или нещо такова. Има и версия, че настойчиво поискал отрова от лекаря си и я изпил. Но кой знае? Когато умре цар, винаги има версии.
Но сред причините за смъртта му най-вероятно фигурира и "Кримска треска".
***
По нашите земи най-прекият резултат от Кримската катастрофа естествено е психологическият шок сред будните българи, които по онова време вече са много и бързо стават все повече.
И е любопитно, че такова неуловимо нещо като "психологически ефект" преди 150 години днес може да се проследи с почти статистическа точност и нагледност.
Следва.
Продължение.
15.
Докато воюваш срещу някого, търсиш слабите му страни. Победиш ли го - време е да помислиш за силните.
Нещо такова ще да се е въртяло в главите на британските и френските дипломати, заседавали от 13 февруари до 18 март 1856 г. в Париж. До тях са и представители на съюзниците - Сардинското кралство и Турция, която прилича не на победител, а на хлапе, на което са върнали задигнатата кифла и са изтрили сополите. И пак до тях ни в клин ни в ръкав се мъдрят някакъв та-та-та-Щайн и някакъв Хюбнер - австрийци.
Защото най-важният въпрос на "щастливо възстановения мир" (лицемерна формула от договора) е решен преди да започнат преговорите.
***
***
За ПЪРВАТА СИЛНА СТРАНА на Русия.
Договорът от 1856 г.
(на руски в http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/FOREIGN/paris.htm )
общо взето възвръща положението отпреди войната, следователно Севастопол, Балаклава и други градове, превзети от съюзниците, си остават руски. (Карс е върнат на турците - за втори път в историята.) Освен това Русия понася и териториални загуби, но те са дребни, няма за какво да се плаче.
Обаче в самата встъпителна част на Парижкия договор - още преди чл. 1, пише, че Франция, Великобритания и Австрия съвместно ще гарантират "целостта и независимостта на Отоманската империя". За всеки случай същото е повторено и подчертано и конкретизирано още веднъж-дваж в текстовете.
Ето защо се намира на масата "...щайн", макар че страната му така и не влиза във войната (само се вкарва в разходи за мобилизация

***
Допълнително вгорчава хапа конкретната разпоредба, с която на Русия е отказано покровителството над Влашко, Молдова и Сърбия, т.е. те остават турски васали.
И за капак има един член 9, който по същество забранява на Русия да се занимава с християните под турска власт. Около него - без никакво съмнение - са водени "кървави" преговори. Но текстът, мисля, не е плод само на преговори.
Защо ли? Ето защо.
Безброй пъти дипломатите са "решавали" тежки спорове, като ги обвият в усукани, разтегливи и заоблени формулировки, които всъщност са основа за безконечни спорове по тълкуването им. Нелеп и лигав на пръв поглед, този подход е много полезен - по-добре е да замажем и отложим, че и да замажем отлагането, отколкото незабавно да скъсаме и/или да се сбием. (Именно такава формулировка е онова "Високата порта обещава..." от Кючук Кайнарджа.)
Но този член 9 е друга бира. Препрочитах го няколко пъти и нищо не може да ме убеди, че в съставянето му няма УМИСЪЛ за подигравка, за унижение на Русия и на православните, които са под османска власт.
Уверете се сами:
Член 9. Негово императорско Величество Султанът, в постоянна грижа за благото на своите поданици, дарувайки ферман, с който се подобрява тяхната участ без разлика по вероизповедания или племена, и се утвърждават неговите великодушни намерения относно христианското народонаселение на неговата империя, и желаейки да даде ново доказателство за своите в това отношение чувства, реши да съобщи на договарящите се държави за споменатия издаден по собствено негово желание ферман.
Договарящите се държави признават високата важност на това съобщение, разбирайки при това, че то в никакъв случай няма да даде на тези държави право да се намесват, съвкупно или по отделно, в отношенията на Негово Величество Султана към неговите поданици и във вътрешното управление на неговата империя.
Е, какво прави нормалният редови български гражданин, ако някоя администрация му отговори по този начин?

***
Гарантираната от силните в Европа "цялост и независимост" на Турция очевидно е лоша новина за българите.
Но тази тържествена гаранция ни най-малко не означава, че Източният въпрос е изчерпан, че баницата е заключена по принципа "Кой ял - ял". Не, баницата си остава на дневен ред. И например 22 години по-късно, по силата на същия Берлински договор, който разпарчетосва България, "гарантът" Великобритания започва да поглъща Кипър.
***
***
За ВТОРАТА СИЛНА СТРАНА на Русия.
Видяхме как победителите в Кримската война се разправят с политическата мощ на Русия в Балканско - Черноморския район. Другата им грижа е да я лишат тук от военен флот. Това става лесно - чрез обявяване на Черно море за неутрално: никой няма право на военни пристанища, няма и военни кораби, значи само мир и търговия... Този ред очевидно облагодетелства Турция, която и тогава, и сега е страна на три морета, и контролира връзката между тях, нищо че този контрол е ограничен от международни договорености. (Иначе Черно море вероятно се оказва първата в света официално разоръжена голяма акватория.)
Наивният ми въпрос е защо британци и французи толкова са се вживели в този въпрос, след като войната е показала превъзходството на по-модерните им флоти. Ако пък Турция се окаже застрашена, могат да довтасат много бързо.
Единият отговор е "Страх лозе пази". И трябва да го потърсим не през март 1856-а в Париж, а през ноември 1953-а в турското пристанище Синоп. Там руска ескадра, командвана от адмирал Павел Нахимов (1802 - 1855) унищожава турския черноморски флот.
Това е първото голямо сражение от войната, а според стегнатата статия от Уикипедия (в която обаче подозирам и известни неточности)
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Sinop
може би е и последната голяма морска битка от платноходната ера. Все пак корабите на Нахимов са въоръжени с артилерия от ново поколение, а и той успява да изненада и да надиграе тактически турските си колеги.
Цялата работа приключва за около два часа и Чарлз Кинг, когото вече бях цитирал, пише, че това "не е битка, а унищожение". Не е съвсем прав - от руска страна загиват 38 души, а над 200 са ранени; някои кораби получават тежки повреди, но нито един не е потопен.
***
Синоп е най-северната точка от турското крайбрежие и се намира на има-няма 300 км от Севастопол; те са близо до най-тясната част на морето. Но това е чисто съвпадение и няма нищо общо с мисията на Нахимов, изцяло продиктувана от руската загриженост за Кавказ. Това става ясно от следния много интересен текст на руски, от който взех някои данни и ще преведа един-два откъса:
http://bibliotekar.ru/nahimov/2.htm
В хода на войната източно от Черно море на турците помагат чеченци и разни други такива. През есента на 1853 г. империята се кани да им прати оръжие и подкрепления, а руснаците естествено се опитват да предотвратят това.
През септември ескадрата на Нахимов преди всичко превозва до Анакрия (в Грузия, между Сухуми и Поти) значителна военна сила:
16 батальона пехота и две батареями - общо 16393 души, 624 коня, оръжие, муниции, храна и т.н. В това пътуване, продължило една седмица, думата си е казал и късметът, дай Боже всекиму

***
След това Нахимов около месец търси турския флот, докато го сгащи в Синоп. Там действа незабавно, без да дочака пратеното му подкрепление. А пък подкреплението, в което има и три парахода, идва достатъчно навреме, за да може да разкаже за следния страшен пейзаж:
"По-голямата част от града гореше, древните назъбени стени с кули от Средновековието рязко се открояваха на фона на морето от пламъци. Повечето турски фрегати още горяха и когато пламъкът достигаше до заредените оръдия, сами по себе си ставаха изстрели и гюллетата прелитаха над нас, което беше много неприятно. Ние виждахме как фрегатите една след друга хвъркваха във въздуха. Ужасно беше да се гледа как намиращите се на тях хора бягаха, мятахе се по горящите палуби, вероятно нерешавайки се да се метнат във водата. Някои - виждаше се - седяха неподвижно и очакваха смъртта с фаталистично покорство. Мы забелязвахме ята морски птици и гълъби, открояващи се върху пурпурния фон на озарените от пожара облаци. Целият рейд и нашите кораби бяха толкова ярко осветени от пожара, че нашите матроси работеха по поправката на съдовете, без да имат нужда от фенери. В същото време целият небосклон на изток от Синоп изглеждаше съвсем черен..."
***
Руската ескадра се връща без проблеми в Севастопол, където е посрещната триумфално. Всички са въодушевени с изключение на... Нахимов.
...Самият доблестен адмирал не споделяше общия възторг... "Павел Степанович не обичаше да разказва за Синопското сражении, първо заради присъщата си скромност и, второ, защото предполагаше, че тази морска победа ще накара англичаните да хвърлят всички усилия, за да унищожат Черноморския боен флот; че той неволно е станал причината, която ускори нападението на союзниците срещу Севастопол".
Случи се именно това, от което той се опасяваше.
Адмиралът няма да доживее окончателното сбъдване на своята мрачна прогноза. През юли 1855 г., докато инспектира укрепленията на Севастопол, смъртоносно го ранява куршум на снайперист.
***
В Европа отзвукът на станалото край Синоп е изключително силен, почти истеричен. Ето какво е писал за него френският историк Емил Буржоа:
"Новината достигна в Европа на 11 декември и предизвика емоции, може би прекомерни, но пък пропорционални на представата на общественото мнение за стремежа на русите да разрушат, напук на всякакво право, турската сила. Преувеличаваха този първи удар. Никой не си каза, както направи Неселроде (бележка - руският външен министър) на 12 януари, че "османската ескадра, след официално обявяване на война, е била потеглила, натоварена с оръжие, воиска и муниции, предназначени за Кавказ, и че нищо не е задължавало русите да я оставят спокойно да извърши своето враждебно дело". Публиката виждаше само турските съдове, разрушени въпреки съседството на европейските ескадри..."
Проблемът не остава дълго на политическо и медийно равнище. На 29 януари 1854 г. Наполеон ІІІ пише на своя "приятел" Николай Първи:
"Събитието от Синоп ни принуди да заемем позиция, по-рязка от позицията на наблюдатели. Вече остава само изборът между едно окончателно разбирателство или едно решително скъсване"...
На това му викат ултиматум, колкото и да са засукани думичките. Ще има още малко дипломатически игри и през май 1854 г. войната вече не е руско-турска...
(И като си помисли човек

***
Тъй че споменът за удара на адмирал Нахимов няма как да не е висял над масата на преговорите в Париж през 1856 г.
Има обаче и друг възможен отговор на въпроса защо на победителите е притрябвала "неутрализация" на Черно море. И той не е "източен" или "черноморски", а световен.
По онова време нито една сила няма морските традиции на Великобритания; следователно нито една не разбира толкова добре значението на флота и на надмощието в океаните. А англичаните виждат Русия като враг върху терен, далеч по-обширен от едно полуостровче в едно затворено море. За тях е добре дошло да ударят и по развитието на флота, и по морското самочувствие на този враг.
Така предполагам.
16.
Докато в Париж още се занимават с мирния договор, на 2 март 1856 г. в Петербург император Николай І умира на 58 години... Официално - след усложнения от грип или нещо такова. Има и версия, че настойчиво поискал отрова от лекаря си и я изпил. Но кой знае? Когато умре цар, винаги има версии.
Но сред причините за смъртта му най-вероятно фигурира и "Кримска треска".
***
По нашите земи най-прекият резултат от Кримската катастрофа естествено е психологическият шок сред будните българи, които по онова време вече са много и бързо стават все повече.
И е любопитно, че такова неуловимо нещо като "психологически ефект" преди 150 години днес може да се проследи с почти статистическа точност и нагледност.
Следва.
Коментар