Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Толкова ли са добри "тюлените" ?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

    Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
    Айде и аз като изкривен винил дето връща дозата на едно и също място.
    Чета и чета и още повече се обърквам. Толкова изисквания, тренировки, подготовка и :
    Овчар случайно да настъпи спеиалист по маскировка (айде, дори и овчарите да са се оглеждали специално пак не е достаъчно) ??? Добре, шита верно става понякога... Ама много шит нещо бре. Овчара тича до селото... оттам се дигат талибетата и някакси изпреварват тюлените.... Това е доста време за отстъпление и едва ли талибетата са тичали по-бързо от толкова подготвени бойци ( и то трябва да са тичали в пъти по-бързо)... Тюлените объркват пътя за отстъление??? От плуване под вода нямали ли са време да изучат ориентиране по карта и разни други хай-тек благини ( сто процента са имали и сателитни или самолетни снимки на местността) . 6- 7 талибани "надстрелват" 4 ма перфектно подготвени стрелци ??? От няколко вида хай-тек комуникации нито една не работи? Хеликоптер идва без огнева поддръжка? На лаптопа, който са носели е имало важна секретна информаия с нищо не касаеща конкретната операция ( всъщност за мен това е една от най-големите питанки). Защо ще вземеш "неизчистен" лаптоп ???
    И за успокоение на Гоблина - мен наистина ми е някакси обидно от тая цялата ситуация всъщност. Едни от елита на нашия "бял цивилизован свят" са надиграни толкова лаишки от почти същата по численост и без никаква хай-тек апаратура група от страна от знам ли кой свят...
    Тони, въпросителните ти идват от грешната логика! Ако я следваме - сапьор от мина не трябва да умира - нали за това са го обучавали, че специално оборудване са му дали за целта. Да ама от както има сапьори на тоя свят - едно 80% са умрели от мини...

    Коментар


    • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

      Ще дам само тия за Първа група ( до 21 г.), мъже:
      -коремни преси за една минута: 81 бр. (за 100т); 50 бр. (58т.); 21бр. (39т.) ;
      -лицеви за минута: 75бр. (100т.); 50 бр. (68т.); 21 бр. (39т.);
      -крос 2400м: среден - под 11.10; удов- под 9.50; отличен - под 8.50;
      -набиране: среден - 6 бр.; удов - 10 бр.; отличен - 12 бр.;

      Т.е. ако вземем средните стойности, които са и реално постижими от много добре натрениран човек, в добра форма (!) - то всеки наш кандидат-кадровак има
      по-голям шанс да влезне в Морската пехота отколкото в нашата армия. Защото трябва да изкарваш средно по 50 точки на компонент ( при нас се оценяват четири компонента -лицеви, коремни, дълго бягане и спринт) или минимум 200 точки общо за четирите, ако имаш по-малко си скъсан директно.
      Напрактика за да си що годе конкурентен трябва да си около 70-те точки при всеки компонент.

      Коментар


      • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
        Тони, въпросителните ти идват от грешната логика! Ако я следваме - сапьор от мина не трябва да умира - нали за това са го обучавали, че специално оборудване са му дали за целта. Да ама от както има сапьори на тоя свят - едно 80% са умрели от мини...
        Във всяка професия е така . С годините работа идва рутината и почваш лека по лека даже без да забелязваш да пренебрегваш мерките за безопасност . Само че професиите са различни с различна степен на риск . Аз лично понеже работя на различни металообработващи машини много внимавам да не направя някоя глупост . До преди 5-6 години при нас имаше един стар дърводелец бай Иван та той казваше че средно на десет години веднъж си отрязва по някой пръст който после в Пирогов му зашиват . Последния път си отряза три (пак му ги зашиха) и понеже вече беше над 70 години спря да работи .
        Последно редактирано от sek.1; 30-01-14, 07:57.
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

          Технологиите за подготовка на СпН у нас и в света е една и същата, справка - физиология на човешкото тяло. Стартовата фаза е селекция и подбор на кандидати, обръща се внимание на всяка една дреботийка, нещо като състав на семейството, десничар или левичар, психотестове са задължителни, състояние на физическата подготовка, по мое време дори се обръщаше внимание на състояние на кожните покрови, демек липсва на белези или не дай Боже татуировките.После следвали тежките и болезнени тестове, там нещата са ясни. Но най-интересното нещо е самата подготовка, когато те затрупват с информацията и знанията, и ти в един момент с ужас мислиш, че нищо не си запомнил, ама не е така. След теория идват практическите занимания, по време на които изведнъж осъзнаваш че всички тези знанията стоят си в главата и ти нищо не си пропуснал, и можеш на практиката да си го докажеш. През цялото време физическите занятия не спират, идват по нарастваща амплитуда и пак в един момент виждаш, че едните неща, дето преди месяц ти се стрували неизпълними, в момента ги преодоляващ с лекота. Тактическата подготовка, или както аз лично я знам по абревиатура ТСП адски интересна и натоварваща, но без нея за никъде си. Паралелно теб те учат на самостоятелно мишлене, фразата "Уметь мгновенно принимать единственно правильное решение" става мотото ти е за цял живот.
          Според мен няма голямата разлика между руски СпН и американски му аналог с едно малко изключение - ние по-добри във физическата подготовка, в издръжливостта и нарочно в тичане, американци са по-добре екипирани. Но както виждате, понякога точно прекалената екипироваността доводи до големите трагедии, както станало в този обсъждаем случай.
          И още нещо едно на края, извинявам се за несвойствен за мен дълъг пост - ние някак си бяхме по-наясно с реалиите в Афганистан, може би заради факта че в СА широко присътствали войници от наша Средна Азия. Понякога гледам видеа и документални филми от Аганистан и виждам как в общуване ISAF прави грешки и неприемливи за афганоиди нещата. Ние не сме си го правили, гарантирам ви.

          Коментар


          • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

            Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
            Технологиите за подготовка на СпН у нас и в света е една и същата, справка - физиология на човешкото тяло. Стартовата фаза е селекция и подбор на кандидати, обръща се внимание на всяка една дреботийка, нещо като състав на семейството, десничар или левичар, психотестове са задължителни, състояние на физическата подготовка, по мое време дори се обръщаше внимание на състояние на кожните покрови, демек липсва на белези или не дай Боже татуировките.После следвали тежките и болезнени тестове, там нещата са ясни. Но най-интересното нещо е самата подготовка, когато те затрупват с информацията и знанията, и ти в един момент с ужас мислиш, че нищо не си запомнил, ама не е така. След теория идват практическите занимания, по време на които изведнъж осъзнаваш че всички тези знанията стоят си в главата и ти нищо не си пропуснал, и можеш на практиката да си го докажеш. През цялото време физическите занятия не спират, идват по нарастваща амплитуда и пак в един момент виждаш, че едните неща, дето преди месяц ти се стрували неизпълними, в момента ги преодоляващ с лекота. Тактическата подготовка, или както аз лично я знам по абревиатура ТСП адски интересна и натоварваща, но без нея за никъде си. Паралелно теб те учат на самостоятелно мишлене, фразата "Уметь мгновенно принимать единственно правильное решение" става мотото ти е за цял живот.
            Според мен няма голямата разлика между руски СпН и американски му аналог с едно малко изключение - ние по-добри във физическата подготовка, в издръжливостта и нарочно в тичане, американци са по-добре екипирани. Но както виждате, понякога точно прекалената екипироваността доводи до големите трагедии, както станало в този обсъждаем случай.
            И още нещо едно на края, извинявам се за несвойствен за мен дълъг пост - ние някак си бяхме по-наясно с реалиите в Афганистан, може би заради факта че в СА широко присътствали войници от наша Средна Азия. Понякога гледам видеа и документални филми от Аганистан и виждам как в общуване ISAF прави грешки и неприемливи за афганоиди нещата. Ние не сме си го правили, гарантирам ви.
            Във връзка с това имам следното питане: Чувал съм от познат (подчертавам, това е само слух), че една от последните фази в подготовката на руски специални части (не се уточнява от кое подразделение и род войски) включва следното занятие- подразделението с кандидат специалните части c H на брой войници се закарва някъде далеч в Сибир, по тундрите и в дън гори тилилейски. Пускат ги с хеликоптер някъде там в нищото и им определят сборен пункт, който е на огромно разстояние от порядъка на 4-500km. Оборудването включва нож, компас и дрехите на гърба ти, нищо друго. Задачата е за определено време да се добереш до сборния пункт жив. Които успее и оцелее, става. Какво ще ядеш, пиеш си е твой проблем. Помощ няма, така или иначе в тундрата села или населени места йок.
            Би ли опровергал или потвърдил това? Възможно да е байка и преувеличаване. Чел съм за нещо подобно относно английските SAS, но в по-цивилизован вариант.
            Последно редактирано от derhunter; 30-01-14, 11:11.
            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

            Коментар


            • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

              Когато служех в Парашутната бригада ми попадна една книга с гриф "секретно", която описваше армиите на НАТО. Конкретно, което ми направи впечатление и което коментирахме бяха нормативите за допускане в редиците на зелените барети и чуждестранният легион. Нормативите бяха такива, че дори и най-слабите от нас щяха да минат тестовете за допускане.

              Имайте предвид, че публикуваните официално тестове в някакви сайтове имат и психологически ефект да отсеят от рано слабите кандидати.

              Американските тюлени също не са извънземни. И те правят грешки и могат да бъдат убити. А както се каза, ако нещо може да се обърка, то наистина се обърква. Гледах филма преди няколко дни. Според мен няма нищо невероятно и нереално в него. Момчетата си действаха както си трябва и взеха правилните решения, просто късметът беше против тях. На война обикновено е така. Предвид бързата реакция на талибаните -ами това все пак си е филм и зрителят не може да чака часове за да стане пукотевицата.

              А относно т.нар. български "морски крави" - познавам някои от тях, които вече не служат и такива, които са още действащи и мога да ви уверя, че не са никак толкова безобидни, както ги представя кучето. Въпросното "упражнение" описано в горния пост, се прилага и в Тихина, но без варианта със Сибир естествено.
              Последно редактирано от derhunter; 30-01-14, 12:35.
              Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

              Коментар


              • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                Във връзка с това имам следното питане: Чувал съм от познат (подчертавам, това е само слух), че една от последните фази в подготовката на руски специални части (не се уточнява от кое подразделение и род войски) включва следното занятие- подразделението с кандидат специалните части c H на брой войници се закарва някъде далеч в Сибир, по тундрите и в дън гори тилилейски. Пускат ги с хеликоптер някъде там в нищото и им определят зборен пункт, който е на огромно растояние от порядъка на 4-500km. Оборудването включва нож, компас и дрехите на гърба ти, нищо друго. Задачата е за определено време да се добереш до зборния пункт жив. Които успее и оцелее, става. Какво ще ядеш, пиеш си е твой проблем. Помощ няма, така или иначе в тундрата села или населени места йок.
                Би ли опровергал или потвърдил това? Възможно да е байка и преувеличаване. Чел съм за нещо подобно относно английските SAS, но в по-цивилизован вариант.
                Има нещо такова, и не само в Сибир. Същото важи и за пустинята, и за планините, а и за градовете също с различните вариации... Например, след специализираната планинска подготовка тест бил е изкачване в пълно бойно снаряжение връх Елбрус (5642 м нв) с стрелби на височина над 4000 метъра.
                Последно редактирано от Sibirski; 30-01-14, 10:48.

                Коментар


                • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                  Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
                  ... Момчетата си действаха както си трябва и взеха правилните решения, просто късметът беше против тях....
                  Не бих се съгласил с часта, в която пуснаха овчарите. В този момент те автоматично вдигнаха аларма в цялата околия и последва логичното продължение с откриването им от талибите и поетапното им елиминиране. В момента на взимане на това решение те са Знаели за тези последствия, най-малкото е трябвало да ги предположат. Просто нямаше как да е по друг начин. Доколко това е било правилно решение с оглед на последвалите събития.... В реалноста съм склонен да мисля че автоматично биха ги терминирали. Ако пък си падат чак толкова човеколюбци, можеха да ги вържат с запушени усти на дърветата и да си бият шута в безопасна посока, детето можеше да вземат като заложник и след 1-2 км. преход, след като са осигурили изваждане с хелита, да го пуснат (ще отвърже дъртите) и ни лук яли, ни лук мирисали....
                  Така или иначе не ни остава друго, освен да спекулираме на база видяното във филма. Как е било наистина и какво точно е станало, знаят само те....
                  Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                  Коментар


                  • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                    Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
                    Когато служех в Парашитната бригада ми попадна една книга с гриф "секретно", която описваше армиите на НАТО. Конкретно, което ми направи впечатление и което коментирахме бяха нормативите за допускане в редиците на зелените барети и чуждестранният легион. Нормативите бяха такива, че дори и най-слабите от нас щяха да минат тестовете за допускане.

                    Имайте предвид, че публикуваните официално тестове в някакви сайтове имат и психологически ефект да отсеят от рано слабите кандидати.

                    Американските тюлени също не са извънземни. И те правят грешки и могат да бъдат убити. А както се каза, ако нещо може да се обърка, то наистина се обърква. Гледах филма преди няколко дни. Според мен няма нищо невероятно и нереално в него. Момчетата си действаха както си трябва и взеха правилните решения, просто късметът беше против тях. На война обикновено е така. Предвид бързата реакция на талибаните -ами това все пак си е филм и зрителят не може да чака часове за да стане пукотевицата.

                    А относно т.нар. български "морски крави" - познавам някои от тях, които вече не служат и такива, които са още действащи и мога да ви уверя, че не са никак толкова безобидни, както ги представя кучето. Въпросното "упражнение" описано в горния пост, се прилага и в Тихина, но без варианта със Сибир естествено.
                    Не си ме разбрал.... Момчетата са си ок, но за съжаление нямат нито ресурса, нито обучението на SEAL- въпреки, че не съм имал близки контакти с тях от 2009 та - та може и да са се променили нещата . Не, че нямат желание. Просто са последна грижа в тяхната си система. В 68 ми бригада нещата са една идея по -добре (основно заради един техен бивш командир) и благодарение на постоянните контакти с братята. А за нормативите - у нас те винаги са били доста по- високи отколкото "средните" в НАТО (което не значи че се изпълняват естествено). Изобщо огромният проблем на родната армия (и конкретно на специалните сили ) е липсата на правила за подбор. Иначе това с дългите маршове в лошо време го има на всякъде (Брейкън Бейкън за САС например). Всички тези нормативи са "входящи" - т.е. от тях зависи дали изобщо ще бъдеш допуснат до "селекция". От познат който е преминал през Тюлен, селекцията на 75 Рейнджърски и тази на Специалните сили (сега е в 10 група ) съм чувал, че най тежката не е тази на тюлените (общо взето коментара беше- ако си в добра физическа форма ще се справиш).
                    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                    No man left's behind !!!!

                    Коментар


                    • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                      Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение

                      А относно т.нар. български "морски крави" - познавам някои от тях, които вече не служат и такива, които са още действащи и мога да ви уверя, че не са никак толкова безобидни, както ги представя кучето. Въпросното "упражнение" описано в горния пост, се прилага и в Тихина, но без варианта със Сибир естествено.
                      Само да уточня, че по-нагоре със закачката не съм имал цел нещо да подценявам и осмивам момчетата от Тихина, 63 МСРО Варна, ако не бъркам Черноморските акули.Просто се избъзиках с нашенските тюлени с фуражки.Но просто не са ме разбрали и ....
                      Всеки трети е шести

                      Коментар


                      • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                        Добре де. Защо някой продължават с това "като за филм" ? Толкова ли не уважават и не четат мненията на другите , за да видят, че отдавна обсъждаме според това каква информация сме намерили относно случая а не върху Бозауудския продукт.....Има и "документални" кадри, и разкази и от двете страни.... В "скрития нет" има и доста размисли по случая на щатски военни. Интересното е ,че точно те силно критикуват "спешъл силите" си.... Обвиняват ги, че модата да си "готин свръхчовек" и наложените легенди от Холиууд , им играе лоша шега в последствие.
                        Хайде да кажем, че наистина всичко е било наистина лош, ама много лош късмет. Ами да вземеш лаптоп със секретна информация (напълно излишна за акцията) със себе си .... и това ли е лош късмет???
                        Аз да си продължа мойте си лаишки, детски разсъждения ....
                        висете отпуснато

                        Коментар


                        • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                          Аз също съм на мнение, че можеше да вържат овчарчетата от филма, за да спечелят време. Това за убийството им не го приемам, нито пък смятам, че някой от тях би го направил. Етиката им е друга и те си държат на нея. Виждах се преди време с едно приятелче, което още служи в Тихина и трябва да ви кажа, че като оборудване не са толкова зле. Еле пък водолазно. Вярно, че им липсват средства за достатъчен обем обучения, но с това, което разполагат и хъса, който им остана, въобще не са за подценяване.

                          А пък нашенските "тюлени" в армията като цяло, стават все повече и повече.
                          Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                          Коментар


                          • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                            Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
                            . Ами да вземеш лаптоп със секретна информация (напълно излишна за акцията) със себе си .... и това ли е лош късмет???
                            А широката общественост знае ли каква е реалната цел на мисията?
                            Всеки трети е шести

                            Коментар


                            • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                              В тази тема, по стара форумска традиция, стана пак кръстосване на сюжетните линии. Самата тема тръгва от един провал на "Тюлените". Е да но провала е в една безкрайно несвойствена за тях среда. Даже началото на историята е грешно на ниво термини.

                              Предстояло да се зачисти от подривни елементи една територия. Със задачата е натоварена морската пехота. Те, за да се съберат разузнавателна информация, се обърнали към "батковците си" - "Тюлените". Да бяха пратили самолетоносач с два ледоразбивача и атомна подводница за подкрепа.

                              Зачистването на територии не е работа на пехотата, на никаква пехота! Особено на морската пехота. Тази работа е за жандармерията. При това терена на който предстои зачистването е максимално обратното на понятието "море" - чукарите на Хиндукуш.

                              Та първа грешка - на място където трябва планинска жандармерия е пратена морска пехота. Тук следва втора грешка - да се извърши разузнаване са пратени хора от отряда за подводна диверсия. До колкото помня "Тюлените" са тъкмо това.
                              Разузнаването и диверсията може да си приличат, но всъщност общото им е само в посоката "отиване". Трябва да стане незабелязано. След това за диверсантите ще се разбере винаги и връщането ще е "с музика", а разузнаването не само трябва и да се върне незабелязано, но по възможност трябва и да не се разбере, че е било там.
                              Затова и методите с които се маскира "отиването" са различни. Съответно и връщането ще е различно.

                              В чукарите, умението да се преплуват 30 метра под вода, след това да се преборят 4-ма други плувци и две бели мечки не вършат работа. Вода за гмуркане няма. То и за миене няма. За пиене има, ако си я носят в манерките. Други плувци няма. Има овчари, а ако има мечки са кафяви или черни.

                              За работата по разузнаването е трябвало да бъдат пратени хора наричани "Барсове" или "Пуми". Обучени да се промъкнат тихо и незабележимо през голите чукари, да огледат, подушат и чуят всичко и след това, даже без да оставят миризма и стъпки, да се изнесат от там.

                              Та в тази сбъркана на ниво Вашингтон постановка, колкото и да са добри изпълнителите, успеха може да се постигне само по случайност. Случайността не се е случила.
                              От този случай не може да се прави извод колко са добри "Тюлените".

                              Коментар


                              • От: Толкова ли са добри "тюлените" ?

                                Колега, не бъркай и не свързвай понятието "морска пехота" само с морето. Това си е отделен род войски, които действат на равно основание с другите. Уверявам те, че в една съвременна кавалерийска дивизия на армията, няма нито един кон- това като пример за тясното тълкуване на понятието "морска пехота". Както и работата например на руското ВДВ не се изчерпва само със скока с парашута, след кацането на земята определено не сядат да играят карти....
                                Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X