Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

    Обер, за пейнтбола - добре, ама има и един друг фактор - дисциплината, който гледам че липсва и в пейнтбола и в съвременната армия - докато няма офицери които да показват с дела че неслучайно ги имат тези звезди /ромбове/ по пагоните няма да има и армия като хората... а тия сега само да протриват дъната на панталоните си по фотьойлите
    May the Force be with You

    Коментар


    • #32
      Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

      Зависи за каква дисциплина говориш. Ако говориш за набитата в главите субординация чрез трамбоване по плаца, вместо осъзнатата необходимост от съгласуване и водачество - да.

      А, нашето все пак си е само игра, щото си го правим ние за кеф. Обаче дисциплината далеч не е всичко. Дисциплинираната армия от гипсирани новобранци е доста по-лоша алтернатива от "недисциплинираната" групичка компетентни пищолджии. Вече изтъкнах някои исторически примери, към които ще добавя и Чечня - докато имаше нужда да се вихри война там, руснаците ръгаха пушечно месо от редовната армия. Сега, когато вече няма нужда и трябва да се потуши конфликтът, пуснаха едни малки специализирани екипчета и кьорав боевик няма да остане съвсем скоро.

      Общо взето, Корейската война е последната, в която технически и числено близки армии се сблъскват и резултатите са неблагоприятни за всички, но все още е имало сравнително ясни задачи и начини за постигането им.

      Коментар


      • #33
        Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

        Като чета последните мнения, оставам с впечатлението, че армията се възприема като някакъв механичен сбор от "рамбовци"! Редови състав от подготвени бойци, с добри физически данни, владеещи личното оръжие, несъмнено е нужен за една армия, но това е най-елементарното ниво в нея. Само по себе си това не е никаква армия, това е просто "башибозук"! Армията е сложен механизъм, по скоро организъм, съвкупност от взаимосвързани и взаимодействащи си механизми. Военното дело е наука - сериозна при това. Една съвременно организирана, оборудвана и конструирана армия изисква високообразовани и професионално подготвени кадри. Нужни са инжинерно-технически специалисти, специалисти по експлоатация, оператори на свръхсложна техника, дори администратори. Най-вече са нужни пари - МНОГО пари!!! Понеже говорим за Българската армия в момента - тя определено не е такава.

        В разговора се появи и темата за професионална армия. Това всъщност е класическият й вид - наборна армия за пръв път е сформирана от Наполеон и както виждаме за 200години тази идея е с напълно изчерпан потенциал. Въпреки, че около това понятие у нас се шуми в последните години, процес на професионализация всъщност тече 30-35години. Нивото, до което беше достигнала армията ни, просто го налагаше. Двете години служба бяха излишно дълъг период за овладяване умения за боравене с лично оръжие и маршируване, като в същото време са крайно недостатъчни за сериозна съвременна подготовка, по тази причина реалната военна служба се носеше от свръхсрочнослужащия състав и младшите офицери, наборните бойци се занимаваха с "боядисване на бордюри" и др. под. Това положение на нещата беше кристално ясно на "висшето ръководство", но понеже "човешкият материал" тогава беше изключително евтин ресурс, безкрайно милитаризираната Съветска система, предпочиташе да разполага под ръка с голямо количество от него, по всяко време!

        Военноприложните спортове - и в частност пейнтбола - притежават всички добри страни на спортуването по принцип, но на тях за изграждане на армия надали разчитат дори и в "Борнео"
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #34
          Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

          Абе хора, дето пишете и пишете, има ли някой от вас, който наистина да има нещо общо с армията /войската/ ? Както виждам имаме от ефрейтор до фюрер и всеки с много думи / мнения/.В края на писанията става дума и за дисциплина, но било по-добре пеинт бол и каунтер страик вместо да боядисват плаца!А дисциплината точно така става - когато най ти се иска да "фръкнеш" нанякъде - СЕДИШ и боядисваш асфалата! Дисциплина!
          Друг пък бил чул че имало някога военно обучение и пише, пак добре че поне това е чул.
          Да допълня само колегата, който КАЗА, че войска е имало откакто съществува и България - армия е имало откакто съществува съзнанателен Човек, в различни форми и задачи и така още 3-4 поколения. След това кой знае - лъкове, стрели и пак войска. Дерзайте!
          Поздрави
          Тодор Томов
          =============================
          Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
          Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

          Коментар


          • #35
            Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

            Никой не говори за армия, каквато е в традиционните схващания. Става дума за някаква подготовка на населението. Именно такава е швейцарската армия - малки подразделения, които си поддържат боеготовността и си отговарят за конкретни райони. Това не е армия, която ще излезе в карета на бойното поле, където да бъде надлежно транжирана.

            Именно в тази връзка аз говоря само за населението, което не е въвлечено пряко в редовната професионална армия, а нещата тръгнаха оттам, че едва ли не, ако хората не са организирани в армия по учебник, нищо не става от тях. Напротив, често именно те подкопават, че и разказват играта на редовната армия.

            Разговорът тръгна от конкретен въпрос - каква армия ни трябва точно на нас, а не по принцип. Моята теза е и си остава, че ни трябва специализирана компактна професионална армия. Останалата част от населението има как да придобие необходимите умения да отрови живота на хипотетичния военен окупатор, който не виждам откъде ще дойде. Един вид - за кво да ни нападат, като могат да ни купят? Което реално вече е факт.

            Не виждам кога армията ни ще влезе в употреба, щото няма реална военна заплаха или ако такава се появи, тя ще е от естество и мащаб, пред които ще е безсилна.

            В заключение - нека хората да си работят и да трупат брутен вътрешен продукт, а уменията да се стреля с леко оръжие има как да си дойдат. За тежко не виждам смисъл.

            Ето - и колегата се намеси да обясни, че армия има, щото така е било и така трябвало да бъде. Аксиома и точка. Мен повечко ме вълнува докога ще има България и то по причини, абсолютно независещи от армията. По-скоро, накрая само една армия ще ни остане.

            Коментар


            • #36
              Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

              "Очарован" съм от способността на хората да пишат много и то бързо.
              Освен това за завижданее способността им да извличат само контекст от изказвания и да променят позицията си така да се каже "според зависи". Може би се готвят за политици? Или са? Кой знае? Анонимност = дисциплина
              Поздрави
              Тодор Томов
              =============================
              Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
              Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

              Коментар


              • #37
                Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                Швейцария е частен случай, много частен! Суверенитетът на тази държава е гарантиран от повече от 50% от световните капитали, концентрирани именно в нея. А на бойното поле основното занимание е "транжиране", единствения въпрос е: "кой-кого".

                Най-добрият вариант е и тази част от населението, която представлява армия, и тази, която не е, да са организирани по учебник.

                Покупко-продажбата наистина тече с пълна сила. Но това е дълъг разговор.

                Защо приемаш евентуалното безсилие на армията ни за даденост? Това съвсем не често, е било така!

                В компетенциите на просто диверсионните групи, се включват единствено само диверсии.

                А, ако накрая ни остане поне армия, това изобщо няма да е малко!!!
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #38
                  Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                  Тая тема не е за да се очароваме, пък макар и в кавички. Тук споделяме гледни точки. Отделно, кой как променя позицията си и за къв се готви е излишна спекулация, клоняща към наченки на заяждане.

                  Ама понеже си седим и си разсъждаваме, я да обсъдим проявленията на армията ни в контекста на съвременните войни. Та, какво прави родната ни армия, когато на 5 септември 1944 г. СССР ни обявава война и Червената армия за няколко дена завладява половин България? Ми - нищо. Ама не за друго, ами защото й е заповядано да не оказва съпротива. Нищо, че заповедта идва от правителство на десетина дена, дошло на власт по меко казано съмнителен начин и със съмнителна легитимост и на което остават още няколко дни живот. Ама армията не разсъждава, тя следва заповеди, защото на първо място е дисциплинирана. Това, че някой ти е обявил война и нахлува не е страшно, щото в София имат виждане по въпроса и да му носят отговорността политиците. Колко удобно... После пък се хвърля срещу немците, за да се реабилитираме колкото се може повече на руснаците. Армията пак не разсъждава, ами изпълнява. Подробност е, че се вади нож на умряло куче, вместо на разярена мечка. И все пак кучето не е токова умряло, щото даваме към 22000 убити. Поне руснаците са доста снизходителни към нас, което не категорично ясно, че се дължи основно на военните ни постижения, де.

                  Това е само пример, че съвременните войни са все по-диспропорционални и армията има твърде тесен диапазон на изява. За мен е ясно, че поне тогава сме имали армия, но с редица условности, т.е. има някакъв исторически прецедент. А, сега условностите са много повече...

                  Коментар


                  • #39
                    Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                    По въпроса за събитията от края на 1944год, най-общо може да се каже, че това е една война, загубена без битка, т. е. - позор!

                    По това време, обаче има и "проявления", импониращи на твоята теза: След 9-IХ-44, имаме партизанско движение: доста по многобройно; въоръжено; мотивирано; организирано и продължително от това преди тази дата. Какви постижения отбеляза то срещу същата тази Червена армия?!... - Със какво се е доказало като "правилната" алтернатива?!
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #40
                      Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                      За участието ни във ВСВ срещу немците имам сведения от първа ръка от един съсед,който почина миналата година.Аз съм го разпитвал много как е било наистина.Споделям това като контрапункт на "снизходителното" отношение на руснаците към нас.Конкретно ми разказа за "съвместните действия" при превземането на някакво унгарско село.(въпросните събития после сме ги гледали във филма "Зарево над Драва").Та епизодът е следния:селото е укрепено здраво и почти всяка къща е огнева точка.Нашите имат някаква артилерия,но тя е само малък калибър при това почти без боеприпаси.(руснаците не карат)Въпреки това имаме заповед да превземем селото.Опитваме няколко атаки,но с "Ура!" срещу МГ-та и огнехвъргачки не става.Това продължава около седмица и даваме много жертви(около 1000 човека според него).Съседът ми получава един мотоциклет със заповед да отиде до щаба.(бил е куриер)Малко зад линията на фронта вижда четири "катюши",завити с платнищата и руснаците се излежават около тях.Като се връща,докладва какво е видял,при което политическия офицер му заповядва да си затваря устата под страх от военен съд.Руснаците знаели какво правят.След още няколко безсмислени опита за атака,съпроводени с много жертви,руснаците решават да се намесят.Само след един залп на "катюшите",останалите живи немци се предават.Тоя човек,който беше убеден комунист,до смъртта си мразеше руснаците.Та това за "съвместните бойни действия".
                      Не се опитвам да насаждам антируски настроения.Човекът е бил там,оцелял е (въпреки раните) и това ми е разказал.Много преди 1989г.
                      Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                      имат право да гласуват на избори.

                      Коментар


                      • #41
                        Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                        И още нещо.За дисциплината.(свързвам го с неколкократното споменаване на боядисването на бордюри).Как се дефинира дисциплина?Според мен-когато ти заповядат да вършиш нещо,което не искаш,не ти е приятно или според теб е безсмислено.Но трябва да изпълниш заповедта.Аз поне не знам друг начин да внушиш,че заповедите са за изпълнение,а не за обсъждане.С това се свиква.
                        Гореказаното мисля,важи с пълна сила и в живота извън армията.Я си представете ако подчинените ви във фирмата,вместо да изпълняват решенията на ръководителя си,седнат да ги обсъждат и ако решат може и да си свършат работата.
                        Да си призная и аз съм боядисвал бордюри.
                        Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                        имат право да гласуват на избори.

                        Коментар


                        • #42
                          Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                          Аз като чета темата та ми хрумна да попитам (встрани от темата): А всъщност наличието на армия не е ли прерогатив и даденост на една държава която има всички атрибути на такава. В такъв случай в един момент не е ли логично "нашата" армия всъщност да е едно малко поделение в рамките на цялостната политическа структура от която ние сме част... (визирам ЕС) Защото армията да не забравяме все пак е инструмент в ръцете на политиците (последното решение) но политика в България не се формира вече... Или мислите че ние можем да обявим война на Сингапур да кажем а Брюксел да е против? Всичко това пиша с цялото ми уважение към армията!
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #43
                            Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                            Имам предвид политически снизходително. Все пак има един интересен факт - ние сме единствената държава от "грешната" страна на коалициите, която излиза от войната с увеличена територия след Парижкия мирен договор.

                            Пък партизанското движение, колкото и малобройно, е проруско и от него да очакваме да прави сечено на Червената армия е несериозно. От друга страна, ако се бяхме опълчили на руснаците не знам какво щеше да стане, но мога само да предполагам, че 20те хиляди жертви общо от войната щяхме да ги правим на ден.

                            Обаче все пак има един сериозен и съвременен прецедент, че в новите условия армията ни е неадекватна. Та, това ми е тезата - с кого ще се бием? С околните, със света или с кого? Ако е с околните - за какво? С тях здраво сме се омешали икономически, политически и всякак. Ако ще е със света, отново ще сме първи съюзници на окупаторите ни, потвърдено на практика от горния пример.

                            Това за бордюрите стана едва ли не централна тема. Въпреки това, сравнението с фирмата е неуместно. Никой не е задължен да работи в нея, т.е. това не е повинност, а мотивираност. Като не му харесват "заповедите" човек се изнася.
                            Последно редактирано от Obersturmbahnfuehrer; 26-04-07, 08:18.

                            Коментар


                            • #44
                              Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                              Според мен трябва да има армия. Макар да сме част от ЕС на първо място сме държавата България , а след това член на ЕС. Тази армия дали ще бъде участник в НАТО или друг военен съюз е решение на политическото ръководство на държавата. Друг въпрос е , че това (политическото) ръководство не става за нищо и води антинародна политика. И в тази връзка сляпото подчинение на заповеди улеснява хегемонията на продажните ни политици , защото ако армията си беше на мястото тъй да се каже , нямаше да ги търпи толкова години да продават страната. Видът , количеството и боеспособността на тази армия трябва да са такива , че да отговарят на реалните нужди на страната , а не диктувани от чужди интереси. В този смисъл военно обучение на младите трябва да има. Дали под формата на казарма ( в никакъв случай обаче 2 години) или под формата на лагери не е толкова важно , но трябва да има. Най-малкото за да могат повече млади да бъдат запознати и обучени в някаква степен в боравенето с оръжие и военното дело. Дори и момичетата трябва да преминават това обучение - както е в Израел. Поне ще има по-полезен ефект от това да се шляят по улиците.

                              Коментар


                              • #45
                                Re: Българската армия .Какво е това ,и има ли почва у нас?

                                Макар да сме част от ЕС на първо място сме държавата България , а след това член на ЕС.
                                Е да но точно това не е така. (за съжаление) И според нашата си конституция всички международни договори имат приоритет пред нашето законодателство. (Изрично е записано). Да не говорим че в дефиницията за държава се включва и воденето на самостоятелна външна и вътрешна политика... което е ликвидирано като възможност с договора ни за присъединяване... А въобще някой чел ли е този договора... Защото той е ~6000 страници и ВСИЧКИ ТЕ СА С ПРИОРИТЕТ пред нашето законодателство

                                И не забравяйте че скоро под една или друга форма ще има и ЕВРОКОНСТИТУЦИЯ която де юре и де факто ще заличи отделните държави като такива... (В рамките на ЕС)...
                                VPetrov.photography

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X