Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Експлозивни куршуми

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Expanding_bullet
    Дум дум не са със заряд
    Във википедЯ, как сказал тов.Ленин, не пише всичко. СЕГА, тъй като в уол-марта не продават експлоУдинг, "дум-дум" викат на експандингите. Ако продължиш още малко да уЙкипедиш, ще видиш и защо се наричат "дум-дум". Не е от звука (ти ще кажеш как се наричат тия думи, дето произтичат от звук - думкам, чукам и пр.).
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #17
      Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
      Мото мен, е нали и ние това говорим- кухи върхове НЕ са дум-дум. Дум-дум куршуми са с вътрешен заряд взривяващ се при попадение, точно това което си дал на клипа. ....
      В случая грешиш. Дум-дум са казвали точно на expanding bullet. А името идва от индийски град, в който е имало фабрика за муниции, произвеждаща такива куршуми за английската армия. Semi jacketed / soft point, за разлика от стандартните военни FMJ

      При вас може да са разрешени, но за военна употреба не са според конвенция от 1899. Срещу нея тогава са били Англия и САЩ.


      Последно редактирано от Чавдар (V93); 04-03-22, 20:42.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • turtey
        turtey коментира
        Редактиране на коментар
        9, 12, 13


      • Чавдар (V93)
        Чавдар (V93) коментира
        Редактиране на коментар
        Видях. И кухите върхове са в кюпа за военна употреба по време на война.

    • #18
      Я ? Цела тема се пръкнàла, че и съобщения за "вашата тема" получавам.
      След като гледам сте избистрили "дум-дум"-ите, докато все още има рускоезични интернет-ресурси, на ютюбърите и уолмартърите препоръчвам гугълстване за "несбалансированная пуля" и "пуля со смещенным центром тяжести"

      Вкратце: някой знае ли как се е пръкнала първият микропроцесор (на "Интел")? В резултат на технологична грешка. Дефектът се превърнал в ефект.

      Така и с "пули"-те 5,45 кал. Съветските другари се престарали в желанието си да изработят хем дълга, хем тънка, хем лека "пуля", от която кашикът да влачи 300 бр. вместо 200 бр. 7,62 к. а товарищ КГБ-ист элегантно да носи скрытно новия "ПСМ", с който да може да дупчи при необходимост и бронежилеты кевларовые. В крайна сметка се получило нещо в предната част леко, в задната част на куршума тежко, което лети "более-менее" НЕточно, въртейки се според зададеното му от дулните нарези, но пък като те плесне в прасеца, ти излиза от лявото око. Е, повечко реклама, отколкото истина, но е факт, че технологията на дебалансираните куршуми не е преустановена, а упорито се развива - биметални сърцевини на куршума (с различно тегло), кухи или олекотени върхове и т.н.
      Вот так вот.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Пак ти бягат термините,баланс и кухарка примерно

      • Bogoljub Gagic
        Bogoljub Gagic коментира
        Редактиране на коментар
        Не е същото - има чертежи, схеми. Куршумът все едно в задната му част (а не отпред) е пробит с дрелка, след което до половината от дължината му само е набита сърцевината.

      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Баланс???
        Последно редактирано от BENZBOSS; 06-03-22, 15:10.

    • #19
      Физиономията на Симо Хаюнен най добрия снайперист в северната война е в резултат на удар в лицето от куршум дум дум.........руснаците никога не ги интересуват договори некви хартиии
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • #20
        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

        В случая грешиш. Дум-дум са казвали точно на expanding bullet. А името идва от индийски град, в който е имало фабрика за муниции, произвеждаща такива куршуми за английската армия. Semi jacketed / soft point, за разлика от стандартните военни FMJ

        При вас може да са разрешени, но за военна употреба не са според конвенция от 1899. Срещу нея тогава са били Англия и САЩ.

        За лов пък е точно обратното. FMJ куршумите са забранени, а се използват всевъзможни видове не напълно облечени, с кух или мек връх, с от слаба деформация до контролирана фрагментация.

        Коментар


        • #21
          Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
          Физиономията на Симо Хаюнен най добрия снайперист в северната война е в резултат на удар в лицето от куршум дум дум.........руснаците никога не ги интересуват договори некви хартиии
          Кой е Симо Хаюнен?
          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

          Коментар


          • windwarrior
            windwarrior коментира
            Редактиране на коментар
            Аз го знам, даже и книгата му имам. Ама не е Хаюнен

          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Айде сега. Финландец ли е, значи е ...ен

          • NovemberCharlie
            NovemberCharlie коментира
            Редактиране на коментар
            Опитът ми да произнеса името му пред финландец завърши с 5 минути обяснения. Произнасяло са като Хейхе, ама не съвсем.

        • #22
          На мен един приятел, як путинист, ми подари преди дни Бялата Смърт от Тапио Саарелайнен, историята на Симо Хаюха.
          Всеки трети е шести

          Коментар


          • #23
            Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
            На мен един приятел, як путинист, ми подари преди дни Бялата Смърт от Тапио Саарелайнен, историята на Симо Хаюха.
            Същата я чета в момента. Аз бидейки още по як путлерист, си я подарих сам Заедно с книгата на Аврамов и Трад за "Вагнер".

            Особенно втората горещо я препоръчвам, много задълбочена документалистика, понякога 1/4 от страницата са бележки под линия и препратки.
            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X