Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За стоп ефекта на патроните

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: За стоп ефекта на патроните

    Не че се четкам, но наблюденията на хирурзите върху пораженията, съчетано с правилния доклад за ситуацията, при което е получено може би дават най-точна картина на този процес. Последните ми наблюдения от 9х19, свързани с този боеприпас на снимката показват че дори периферни поражения имат незабавен спиращ ефект. Дължи се на пълното отдаване на енергията, обикновено дъното остава някъде по централната ос, отдавайки енергията за разбиване на фрагментите. Те пък от своя страна при средностатистически 80 кг. мъж се разпределят в конус, насочен с дъното напред и дълбочина около 35-40 см. и диаметър пак около толкова. Това дава широка зона на отдаване на енергия в точката на съприкосновение, като парализира мускулната дейност в участъка, като след това бързо се развива масивно вътрешно кървене от разкъсване на магистрални съдове от фрагментите. При опитите с балистичен гел, които са доволно достъпни в Ютуб, основният проектил изминава по-голямо разстояние от вторичните проектили, в живият човек не е така, все пак има дрехи, кожа, кости. Гелът без скелет и външна обвивка, която е лесно да се моделира е модел на медуза, не на човек. Описаният конус на разпръскване в дълбочина гарантира засягане на голяма артерия дори при периферно попадение. Наблюденията ми за съжаление са от реални жертви на криминално насилие, същетани с оперативна находка. За зоната на разпръскване съдя по данните от скенера, които добре показват мястото на фрагментите. Интраоперативно няма смисъл и време да се търсят и обикновено остават. Всъщност до сега няма оцелял пациент. Като обобщение, въпросния проектил има добър спиращ ефект, съвместим е с най-разпространения калибър в Европа и НАТО, води до големи медицински разходи и в същото време е летален. Бандитите се изучиха по-бързо от силите за сигурност, както обикновено.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от gkesov; 05-02-19, 10:04.

    Коментар


    • От: За стоп ефекта на патроните

      Като го чета това почвам да си мисля че на година има по 10жертви от 9х19

      Коментар


      • От: За стоп ефекта на патроните

        То не е ясно колко изобщо има, всяка институция си пази тази информация за себе си, колко я използва е друг въпрос. Само споделям впечатления от пет мои случая с този боеприпас за две години, сравнен с други проектили и калибри. От хирургична гледна точка си е кошмар. Колкото до това от къде са жертвите... и аз ще замълча.

        Коментар


        • От: За стоп ефекта на патроните

          В България с показаните по-горе боеприпаси си изгорял много преди употребата им (при най-банална проверка примерно). Иначе и аз искам hollow-point, ама не може...
          "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

          2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

          Коментар


          • От: За стоп ефекта на патроните

            То няма и откъде да ги закупиш.

            Коментар


            • От: За стоп ефекта на патроните

              За съжаление няма и не са са разрешени за редовно регистрирани притежатели, няма и да бъдат. Приведох примера само като илюстрация как понякога калибърът има по-малко значение от проектила.

              Коментар


              • От: За стоп ефекта на патроните

                Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
                Не виждам какъв е проблема?
                Проблемът е, че използването на собственоръчно заредени боеприпаси ти докарва директно обвинение в умисъл... И приключваш с чл. 12 от НК.
                "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                Коментар


                • От: За стоп ефекта на патроните

                  Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
                  Проблемът е, че използването на собственоръчно заредени боеприпаси ти докарва директно обвинение в умисъл... И приключваш с чл. 12 от НК.
                  Каква е логитата?!? Подготвил съм се прекомерно за отблъскване на нападение срещу мен и/или близките ми?!? Трябва да дам шанс на потенциалният ми убиец...?!?

                  п.п. не те апострофирам, защото не съм запознат в детайли с тази материя, но просто се чудя каква е логиката на законо-творците/тълкувателите...
                  В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                  Коментар


                  • От: За стоп ефекта на патроните

                    Той ти казва как стои въпроса съгласно закона, логиката каква е и къде е има смисъл да се търси, ако възнамеряваш да инициираш законодателна инициатива свързана с поправка в закона.
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • От: За стоп ефекта на патроните

                      Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                      Каква е логитата?!? Подготвил съм се прекомерно за отблъскване на нападение срещу мен и/или близките ми?!?
                      Няма логика. Но с релоудите е така и в щатското законодателство, а те са на светлинни години от нас в областта на употребата на КНО от граждани.

                      В действащия в България закон има доста противоречия - примерно липсата на дефиниция за "експандиращ боеприпас" и "повишен смъртоносен ефект". Хем, трябва да употребяваш КНО за самозащита, хем "де юре" ти се разрешава само употребата на военен тип боеприпаси (да, FMJ проектилите са тип одобрен от конвенцията от 1899 г.)
                      Проблемът е, че високоскоростните "леки" боеприпаси се фрагментират попадайки в целта - примерно 115 грейновите събличат ризницата. Има и 100 грейнови Селиъри, които са още по-проблемни. Иначе за стрелба са чудесни - малък откат, бързо действие на автоматиката на пистолета. 147 грейновите имат по-тежък откат, самото презареждане на оръжието се усеща като по-плавно. Проектилите не се деформират и проникват по-добре ако целта е облечена в дебело яке и плътни дрехи под него (типична зимна картинка). Ако пък са и от типа пресечен конус (FMJ-TC) са доста добро решение за ежедневно носене.

                      Затова ми беше любопитно дали някой е ползвал 158-грейновите. Де факто те имат теглото на .357 Magnum, без обаче неговите недостатъци (бидейки той револверен калибър).
                      "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                      2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                      Коментар


                      • От: За стоп ефекта на патроните

                        Какво било за релоудърите и щатското законодателство? Няма никакъв проблем със собствено пълнени патрони с кухи върхове във всякакви количества. Да не съм пропуснал нещо?
                        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                        Коментар


                        • От: За стоп ефекта на патроните

                          Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                          Какво било за релоудърите и щатското законодателство? Няма никакъв проблем със собствено пълнени патрони с кухи върхове във всякакви количества. Да не съм пропуснал нещо?
                          Нищо не си пропуснал. Няма проблеми да си релоудваш и да стреляш с такива колкото си искаш.
                          Но на стрелбище или в гората (backup gun при лов на едър дивеч). За самозащита не се препоръчват, тъй като през 80-те (след влизането на разрешението за носене във вида, в който е сега в повечето щати) е имало няколко съдебни процеса, при който от адвокатите на обвинението е пледирано, че бидейки патроните собственоръчно снарядени, употребилият ги, е искал да причини смърт умишлено, а не като последващ резултат от самозащита.
                          И понеже правото там при вас е прецедентно се е наложила тази хипотеза.

                          В България, съдиите гледат с лошо око на носещите оръжие цивилни. Понеже се движа в тези среди съм чувал невероятни съждения по темата - видиш ли, понеже патроните са релоудвани, това означавало, че този който ги използва стреля много, което означавало, че бил добър и трениран стрелец, което автоматично означавало, че няма как да е действал в условията на уплаха (тук пада ал. 3 на чл. 12).
                          Освен това релоудвани боеприпаси, означавало "по-смъртоносни" (каквото и да значи това), т.е. използвайки ги причиняваш вреди извън рамките на необходимите предели (тук пада и ал. 1 на чл. 12).

                          И понеже съдиите не са компетентни в тази материя се налага да разчиташ на мнението на "експерти" и тогава си ... мамата.
                          Щото някой по филмите е чувал за балистична експертиза, пък при релоудвани патрони не можело да се постигне правилно вземане на образци за сравнителен анализ.

                          Абсолютна лудница. Чакам да видя какво ще бъде прието с новия ЗИД на ЗОБВВПИ (в момента е на второ четене в Народното събрание), макар че, както е написал един колега в друг форум:

                          От МВР отхвърлиха мотивираното предложение за създаване на изрична легална дефиниция за ,,боеприпаси с експанзивно действие, както и куршуми и наряди с такова действие". В момента, а и в бъдеще, качествената характеристика ,,експанзивно действие" ще бъде въпрос на тълкуване и фактическо установяване с експертиза (специални знания) в хода на наказателно или административнонаказателно производство.
                          "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                          2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                          Коментар


                          • От: За стоп ефекта на патроните

                            От тая гледна точка се чудя защо до ден днешен на българския пазар няма стоп патрони. Не само няма, ми до колкото си спомням май са и забранени. Т.е. искаш да си вземеш "по-хуманни" патрони, а не може...
                            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                            Коментар


                            • От: За стоп ефекта на патроните

                              Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                              Той ти казва как стои въпроса съгласно закона, логиката каква е и къде е има смисъл да се търси, ако възнамеряваш да инициираш законодателна инициатива свързана с поправка в закона.
                              В цитирания член намирам това "Чл. 12. (1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.
                              (3) (Изм. - ДВ, бр. 28/82 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение." . Не виждам да се конкретизира за релоудване и тип боприпаси. Законодателна промяна не се наемам да инициирам, защото, както казах, не се чуствам достатъчно компетентен, а и мисля, че сегашният закон в тази му част изглежда ОК.

                              п.п. сега видях последното мнение на Павлин Андреев - явно проблема не е взакона, а втълкуването и прилагането му, както обикновено!
                              В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                              Коментар


                              • От: За стоп ефекта на патроните

                                Сега ако някой ми обясни как ще различи фабричен от презареден боеприпас, еле пък вече употребен ще го черпя едно уиски. ;-)
                                Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X