Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
    Разкажи повече, ако не те мързи (и на снимки и видео няма да се разсърдим)...
    Какво да разправям? То трябва да се преживее, но ми затвърди мнението, че китайското и корейското са нехигиенични подобия на истинското BUDO.
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
      Какво да разправям? То трябва да се преживее, но ми затвърди мнението, че китайското и корейското са нехигиенични подобия на истинското BUDO.
      Едно от малкото неща които ми останаха едно време, е максимата - щом не боли, не е истинско...!!!
      Имах възможността преди години да гледам една демонстрация (на VHS) на китайски бойни техники за нуждите на тяхното МВР, кръстени на кратко "Китайски бокс". Демонстрацията беше от монаси и нямаше нищо общо с балета познат от киното (като въртяха на времето филмите от поредицата "Манастира Шао Лин", ходихме да гледаме сеир зад кино "Просвета" - чернокраките изкарваха още 2-3 часа на живо, като някой от тях си бяха обръснали главите и си бяха направили точки - имитираха филма едно към едно). Пламка - трепането (не зад киното) си беше съвсем истинско и без нищо излишно, та за "китайското" не съм много съгласен... Виж - за корейското сме на едно мнение (без да ми се сърди никой).

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Китайското не е BUDO!
        Помисли върху това, не съм казал, че е нещо калпаво. Просто е друго и масово се смесват нещата. Та от там и това което казвам.
        Колкото до полицията, няма полиция дето не бие...има ли значение как.
        ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

        Коментар


        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
          Китайското не е BUDO!
          Помисли върху това, не съм казал, че е нещо калпаво. Просто е друго и масово се смесват нещата. Та от там и това което казвам.
          Колкото до полицията, няма полиция дето не бие...има ли значение как.
          Разбирам те аз много добре (от философска гледна точка)...
          А за полицията - има значение, дали този който те бие, знае как. Мен са ме били (не китайци) и да те кажа честно - пречеха си...

          Коментар


          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            При мен не си пречеха.
            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
              При мен не си пречеха.

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Сега сериозно, все вдигам поглед към заглавието, когато видя накой нов пост. Нали така, за какво става въпрос? Не и за ретроспекция на прояви и събития, ама и аз се увличам нещо в тази посока, няма лошо.
                За сефте ми е и неможах да се стърпя да се похваля.
                Личните ми факти са, 1999г за последно защитавах Дан. Какъв, надявам се да не питате.
                На Gasshuku (семинар на Японски) последно бях през 2005-та, Бойкотирах.
                Марто мерси, практикувам все още на моите дърти години и сега 10 години по-късно пак отидох на "тръстиката".
                Май не ставам вече. Летя лесно още, но кацам тежко...
                Омерзението ми от факта, че се комерсиализират и преекспонират БИ и ми идва в повече.
                Верно е, че Сенсеите и Сифутата трябва да лапат, ама шарлатанството и способа "на час по лъжичка" цапат пейзажа.
                Джапанетата прецакаха нещата в момента в който заразиха света с БУДО-подобни ерзац-сурогати.
                Братушките от Чайна и Северная също видяха бизнес тъдява.

                УМРЯ МАРКО!

                Единствени май ще оцелеят уважаваните и от мен КИОКУШИН-КАЙ-ците, които с девиза си "Ой-ски, гяк?-ски, лоу кик..и света ше ми говори на Ви".
                В процес на умиране сме, гадно е, но за сметка на това ще е продължително.
                ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                  Сега сериозно, все вдигам поглед към заглавието, когато видя накой нов пост. Нали така, за какво става въпрос? Не и за ретроспекция на прояви и събития, ама и аз се увличам нещо в тази посока, няма лошо.
                  За сефте ми е и неможах да се стърпя да се похваля.
                  Личните ми факти са, 1999г за последно защитавах Дан. Какъв, надявам се да не питате.[emoji38]
                  На Gasshuku (семинар на Японски) последно бях през 2005-та, Бойкотирах.
                  Марто мерси, практикувам все още на моите дърти години и сега 10 години по-късно пак отидох на "тръстиката".
                  Май не ставам вече. Летя лесно още, но кацам тежко...
                  Омерзението ми от факта, че се комерсиализират и преекспонират БИ и ми идва в повече.
                  Верно е, че Сенсеите и Сифутата трябва да лапат, ама шарлатанството и способа "на час по лъжичка" цапат пейзажа.
                  Джапанетата прецакаха нещата в момента в който заразиха света с БУДО-подобни ерзац-сурогати.
                  Братушките от Чайна и Северная също видяха бизнес тъдява.

                  УМРЯ МАРКО!

                  Единствени май ще оцелеят уважаваните и от мен КИОКУШИН-КАЙ-ците, които с девиза си "Ой-ски, гяк?-ски, лоу кик..и света ше ми говори на Ви"[emoji38].
                  В процес на умиране сме, гадно е, но за сметка на това ще е продължително.
                  За комерса писах още в началото на темата... Уви - прав си, да го еВа! Това ми е и личното извинение да не се върна на татамито (въпреки, че ми липсва много)...

                  П.П. - Що го би толкова силно? Щеше да го убиеш!

                  - Щото не бях сигурен, онзи ако ми вкара един, дали ще стана... (да видим ще си спомниш/познаеш ли чий бе този крилат лаф?)
                  Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 09-02-15, 21:27.

                  Коментар


                  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Татами, лукс...
                    Язе съм бил на бетон, мозайка, тееракот, балатум, татртан и боядисано дюшеме.
                    На татами само пред телевизора
                    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                    Коментар


                    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                      Татами, лукс...
                      Язе съм бил на бетон, мозайка, тееракот, балатум, татртан и боядисано дюшеме.
                      На татами само пред телевизора
                      Дюшеме и тартан, ама навици на речника...

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Като заговори Пламен за "нехигиенични подобия на истинското BUDO" (не знам защо е написано на латиница, аме все тая), та се замислих, че май не сме отваряли дума за мотивацията в бойните изкуства и причината за възникването им, а изказвнето май е свързано доста сериозно тази част на нещата...
                        Японската хигиенична мотивация по всичко личи, че е концентрирана в това да служиш и да защитаваш. Да убедиш господаря си, че греши, правейки си харакири ... лоялност и 100% отдаденост. Не може да им се отрече на японците - няма друга нация на света, която дори на порядъци да ги доближава. Факт.
                        Подбудите на другите понякога са особено различни, а от там и кодът на честта (щото това е основата на БИ - кодът който следваш и отношението ти към всичко в живота). Винаги са ми били много интересни индийците и индианците .. чили куа, калари паят и разни други думички ... ако има някой по-запознат с темата ще ми е много интересно да разкаже.
                        Генезисът и развитието на китайските бойни изкуства от трета страна е доста различен от японския. Късното развитие на някой от стиловете съвсем е отлетяло в друга посока. "Религиозното" и опазването на свободата и живота стават нещо като основа за китйските БИ (макар да не можем да говорим за всички стилове). Та дори само от това ако тръгнем, ценностите на европейската християнска култура са по-близки до китайските ценности отколкото до японските и за нас е доста по-лесно да ги разберем. (за корейците не бих имал смелост да кажа каквото и да е, просто защото единственото което знам никак не ми харесва и все се надявам просто да не съм наясно) . Та, дайте да обсъдим ценностите в бойните изкуства, щото има голяма разлика в причината, а от там и в отношението към всичко. Основата и за какво става дума
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                          Като заговори Пламен за "нехигиенични подобия на истинското BUDO" (не знам защо е написано на латиница, аме все тая), та се замислих, че май не сме отваряли дума за мотивацията в бойните изкуства и причината за възникването им, а изказвнето май е свързано доста сериозно тази част на нещата...
                          Японската хигиенична мотивация по всичко личи, че е концентрирана в това да служиш и да защитаваш. Да убедиш господаря си, че греши, правейки си харакири ... лоялност и 100% отдаденост. Не може да им се отрече на японците - няма друга нация на света, която дори на порядъци да ги доближава. Факт.
                          Подбудите на другите понякога са особено различни, а от там и кодът на честта (щото това е основата на БИ - кодът който следваш и отношението ти към всичко в живота). Винаги са ми били много интересни индийците и индианците .. чили куа, калари паят и разни други думички ... ако има някой по-запознат с темата ще ми е много интересно да разкаже.
                          Генезисът и развитието на китайските бойни изкуства от трета страна е доста различен от японския. Късното развитие на някой от стиловете съвсем е отлетяло в друга посока. "Религиозното" и опазването на свободата и живота стават нещо като основа за китйските БИ (макар да не можем да говорим за всички стилове). Та дори само от това ако тръгнем, ценностите на европейската християнска култура са по-близки до китайските ценности отколкото до японските и за нас е доста по-лесно да ги разберем. (за корейците не бих имал смелост да кажа каквото и да е, просто защото единственото което знам никак не ми харесва и все се надявам просто да не съм наясно) . Та, дайте да обсъдим ценностите в бойните изкуства, щото има голяма разлика в причината, а от там и в отношението към всичко. Основата и за какво става дума
                          Ако трябва да вярваме на "дебелите книги" - у индийско на един отшелник толкова му доскучало да медитира и съзерцава животните, че седнал и измислил бойна система основана на имитацията на движенията им! После имало експерименти с роби и т.н. щуротии... За мен в БИ всичко се е основавало на принципа на "надпреварата във въоръжаването" - говорим си за държавни образования и времена с мощен феодален строй и строги кастови системи, в които далеч не всеки е имал правото да носи оръжие. Липсата на оръжие явно не е била достатъчно силен довод срещу чувството за собствена правота/свобода/глад и т.н. на някои хора и постепенно се е стигнало до прозрението - ще се оправяме с каквото има и както можем! Убеден съм, че в началото нещата са стояли така за всяко БИ. Ценностите са се появили много по-късно - така си мисля аз...

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Марто, не и при Японците ... там генезисът е друг. Чак в по-късни времена се появяват подобни "изцепки" в Япония.
                            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                            0888 315 794
                            LZ1UPI
                            A1 (Rh+)

                            Коментар


                            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Именно, само в Нипон е било забранено със заплаха от декапитация, оръжието. И махали с ръце и крака за да мърдат въздуха дръпнатите. Защо тъй са правили и у Чайнизето? В Индия дават път на кравите, значи не стават.
                              ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                                Именно, само в Нипон е било забранено със заплаха от декапитация, оръжието. И махали с ръце и крака за да мърдат въздуха дръпнатите. Защо тъй са правили и у Чайнизето? В Индия дават път на кравите, значи не стават.
                                По китайско предполагам, че е било същото - поне половината традиционни оръжия в Кунг-фу са някогашни селскостопански сечива. Другата половина обаче са истински оръжия, а някои от тях носени само от благородници (китайския прав меч), а други - само в армията (пика, алебарда и т.н.). Общото при всички БИ е това, че те представляват "инструмент" породен от една и съща нужда, нямаща нищо общо с философията - борбата с по-силен и по-добре въоръжен противник. Преплитането на БИ и БУШИДО стават сравнително късно от историческа гледна точка и са привнесени в Окинава (тогава самостоятелно васално на шогуната кралство) от образовани хора, които са имали възможността да пътуват - висши аристократи и антуража им (да не забравяме, че Япония е била "капсулирана" и затворена за външния свят по волята на Шогуните в продължения на векове) . "Кодекса на честта" се оказал изключително плодородна почва за БИ и най-вече за методите на обучение по това време - и в Китай, и в Япония (абе на всякъде, където е имало БИ) методите за физическа подготовка в БИ са били крайни (дори и по тогавашните разбирания) и не всеки е ставал за тази работа. БУШИДО (в оригинал/първоначално - пътя на коня и лъка), като наложена с времето житейска философия, етичен кодекс и т.н. се е оказало чудесен "мотиватор" за практикуващите - провала е бил равносилен на безчестие и смърт! Така се ражда БУДО.

                                Ето две страхотни четива по темата (запознатите да ме извинят):

                                http://karatebudo.com/2011/02/03/%D1...0%D1%82%D0%B5/

                                http://doktora757.blog.bg/sport/2014...g-fu-1.1252265

                                И един много интересен цитат от втория линк:

                                Както вече изяснихме, бойните изкуства на Корея и Япония се появяват и еволюират в един по-късен период и то най-вече под влиянието на Китай и конните народи от Централна Азия. През 1-во хил. пр. Хр. от Централна Азия през Корея, в Япония се прехвърлят известни групи преселници от конните народи свързани със скитите и хуните, които съставляват третия компонент на японския етнос (други два са местните айни и южно китайски националности). Тези преселници донасят със себе си коня, държавността, както и специфична култура, оръжия, социална структура и начин на воюване, които по-късно изкристализират в кастата на самураите. Именно от тези преселници водят своето начало японската императорска династия (първия император Джимму; 660 г. пр. Хр.) и военните структури на японското средновековно общество.
                                Първите сведения за бойни изкуства в Япония идват от „Хрониката Коджики” (712 г. пр. Хр.), където се описва прототипа на борбата Сумо и Джу-Джуцу. По това време в Сумо освен хватки се използвали също удари и ритници (40). В „Нихон Шоки” – авторизирани хроники на Япония , съставени по императорско нареждане в 720 г. сл. Хр. се споменава за един турнир по Чикара-Курабе („Състезание по сила”), проведен през седмата година от царуването на император Суинин (230 г. пр. Хр.). Това се счита от някои историци като начало на японската борба. По-правилно е обаче това събитие да се счита като важно автентично историческо доказателство, което разкрива Джу-Джуцу и Сумо в ембрионален стадий в най-далечно минало. Йероглифите Джу-Джицу („Гъвкаво умение”) и Джу-Джуцу („Гъвкаво изкуство”) са от китайски произход, но понякога те имат названия произнасяни в японски маниер както думата Явара (друго название на Джу-Джуцу) (20).
                                По отношение на въоръженията, Бронзовата епоха в Япония била доста кратка. В епохата Яйои (334 пр. Хр.-300 г. сл. Хр.) бронзовите изделия се използвали само като признак на благосъстояние; през тази епоха в употреба били чуждоземни железни мечове, доставени от Азиатския континент. В ранните етапи на периода Тумулос (3-4 в.) се използвали също чуждоземни прави мечове (възможно изготвени по китайски метод за очистване на желязото). Императорския двор Ямато постигнал и определени успехи в производството на мечове от японско желязо (42).
                                Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 10-02-15, 05:10.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X