Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кризата в Украйна през погледа на един българин

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кризата в Украйна през погледа на един българин

    Тази тема е предназначена за споделяне на личните впечатления на Mad Dog. Въпроси към автора по същество са ОК. Целта на занятието е да получим информация от първа ръка, пък била тя и субективна, пречупена през погледа на един човек. Всякакви опити за лични нападки или изливане на фобии и филии (по адрес на укри, рашки, пиндоси и т.п.) ще бъдат пресичани безапелационно!
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    От: Схватките в Украина през погледа на един българин

    За начало -малко уточнения- както вече е известно на широката общественост от Април до Декември имам доста време изкарано в Украйна.
    ПРЕДВАРИТЕЛНО ОПРОВЕРЖЕНИЕ:
    През цялото време съм бил там за своя сметка и/или за сметка на любезните домакини. И не - няма нищо общо с работата ми (т.е. търговски интерес) въпреки , че лично за себе си считам че съм защитил националният интерес и съм направил за имиджа на България в Украйна повече отколкото цялото ни МВнР на куп. Както и имам идеи за бъдеща съвместна дейност в Украйна. Факт. Предварително благодаря на псуващите ме- не няма да ви върже. Не- не мразя руснаците. Не- не считам че не съм прав.
    Сега си задавайте въпросите.
    Познавам лично голяма част от основните действащи фигури в новата украинска действителност.
    Питайте и ще се постарая да дам пълен и конкретен отговор на вашите въпроси.
    Допълнение към написаното: Съгласно писмо за въздържание от ЕС в момента в Украйна от ЕС (вкл. и България) не може да се достави и един пирон ако той е с възможна двойна употреба. Тъжно но факт.
    На обвиняващите ме във всички смъртни грехове- браво - колко от вас имат топки да застанат зад нещо- каквото и да е било нещо? Да пишеш от диванчето е много готино - да си занесеш задника до там и да видиш какво реално се случва е значително по- трудно. Реалния "кантар" за всеки човек за мен е дали е готов за застане зад убежденията си.
    Последно редактирано от Mad Dog; 05-12-14, 23:53.
    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
    No man left's behind !!!!

    Коментар


    • #3
      От: Кризата в Украина през погледа на един българин

      Първо искам да да поздравя Калин за това , че е готов да сподели личните си преживявания.Очевидно не е било лесно решение което прави реверанса още по-голям!
      И така-вече доста месеци(почти година) сме свидетели на една меко казано странна ситуация.Една малка група хора се опитва да откъсне част от територията на една голяма (и не бедна) държава и за момента все още успява. За всички е ясно , че това става с помощ(сериозна помощ-техника,въоръжение,боеприпаси,продоволствие,личен състав,разузнавателна информация,спец.части и т.н.)) от вън(нормално за всяка една революция в исторически план) , но все пак? От мрежата сме свидетели на това , че от страна на Украйна участват да ги наречем две формирования-Националната гвардия и Украинската армия.Логиката е , че проблема отдавна трябваше да е решен , НО не е.Защо? Защо се налага да бъдат сформирани подразделения от абсолютни аматьори (често тийнейджъри) без военна подготовка,без необходимата техника и въоръжение , без знания умения и навици разчитащи на един гол ентусиазъм? Имаше десетки клипове в ютуб на изключително неграмотно изградени КПП-та,арт.позиции,зарязана техника и муниции,избити хора заради неграмотно разполагане и маскиране на подразделения , обкръжени цели батальони и т.н. Къде е армията , къде са афганците , къде са професионалните войници били на мисии в чужбина. Наистина ли на украинските кадрови военни им липсва мотивация(както бяха изложени предположения от съфорумци),наистина ли се скатават и саботират военните действия,защото колкото и да е окрадена и разбита една армия тя все пак е армия с офицери преминали през военни училища,командвали(в мирно време , но все пак командвали реални бойни части а не такива на хартия) а част от тях и участвали в истинска война. Какво по дяволите става?Защо украинските силови структури се държат като башибозук?
      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
      Джон Кенеди

      Коментар


      • #4
        От: Кризата в Украина през погледа на един българин

        Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
        Първо искам да да поздравя Калин за това , че е готов да сподели личните си преживявания.Очевидно не е било лесно решение което прави реверанса още по-голям!
        И така-вече доста месеци(почти година) сме свидетели на една меко казано странна ситуация.Една малка група хора се опитва да откъсне част от територията на една голяма (и не бедна) държава и за момента все още успява. За всички е ясно , че това става с помощ(сериозна помощ-техника,въоръжение,боеприпаси,продоволствие,личен състав,разузнавателна информация,спец.части и т.н.)) от вън(нормално за всяка една революция в исторически план) , но все пак? От мрежата сме свидетели на това , че от страна на Украйна участват да ги наречем две формирования-Националната гвардия и Украинската армия.Логиката е , че проблема отдавна трябваше да е решен , НО не е.Защо? Защо се налага да бъдат сформирани подразделения от абсолютни аматьори (често тийнейджъри) без военна подготовка,без необходимата техника и въоръжение , без знания умения и навици разчитащи на един гол ентусиазъм? Имаше десетки клипове в ютуб на изключително неграмотно изградени КПП-та,арт.позиции,зарязана техника и муниции,избити хора заради неграмотно разполагане и маскиране на подразделения , обкръжени цели батальони и т.н. Къде е армията , къде са афганците , къде са професионалните войници били на мисии в чужбина. Наистина ли на украинските кадрови военни им липсва мотивация(както бяха изложени предположения от съфорумци),наистина ли се скатават и саботират военните действия,защото колкото и да е окрадена и разбита една армия тя все пак е армия с офицери преминали през военни училища,командвали(в мирно време , но все пак командвали реални бойни части а не такива на хартия) а част от тях и участвали в истинска война. Какво по дяволите става?Защо украинските силови структури се държат като башибозук?
        Леле ЕМО това е като за докторска дисертация.....
        От гледна точка на украинските подразделения:
        Първо и най- важно- военните и отбранителните способности на страната са били сривани в продължение на доста години- съзнателно или не - но са били. Украинската армия е била просто место за препитание на индивиди без особени възможности и амбиции в живота. всъщност боеспособните подразделения в момента ( към началото на конфликта беше малко по- различно) са полковете за Специални Операции, както и така наречените аеромобилни подразделения. Професионалните военни били на мисии в чужбина са оптимално малък процент от цялата армия (в Украйна за да отидеш на мисия е трябвало да си платиш сериозен рушвет), но като цяло са адекватни хора (един човек който бих посочил за пример е боеца с прозвище Миротворец от батальон Донбас , застрелян от пиян украински мобилизиран кашик при опит да го озапти/ мародерства ). Както и целият батальон Миротворец със все командира им - изключително приятен интелигентен и подготвен човек.
        Да разделим армията на три групи:
        Професионалисти - голяма част от тях без мотивация в началото на конфликта - просто не им се вярваше, че точно това се случва. В момента има определено три бригади и няколко полка които са зли и готови за действие. Трети и осми полк които се бият заедно с ДУК на летището в Донецк изобщо не показват нисък морал.
        Мобилизирани- ужасен ужасон- около 20% са ОК - при другите 40 % мотивация има но са пълна щета от гледна точка на дисциплина. 40% пълна сволоч която пие и прави бели. Много бели.
        Доброволчески батальони - като изключим т.нар. батальони от териториалната отбрана всичко (които сигурно ще си защитават домовете, но до там) единственият такъв е Айдар.... Към тях имам малко негативно отношение- по много причини.
        Национална Гвардия- демек Вътрешни Войски.
        Тука има две основни категории- срочно служещи (които вече са със задръжка 8 месеца и са стояли на Майдана ама точно от обратната страна на повечето "майдановци" ) и нямат особена мотивация- т.е. съчетанието от мотивация за стоене на Майдана и после защитаване на родината нещо се свеждат едни други на 0.
        Доброволчески батальони - Донбас, Днепър1, Миротворец, Азов.... там има мотивация НО са зле подготвени, слабо въоръжени и което е най- важното абсолютно "шарени"- хора от 19 до 55 с различно ниво на подготовка и физическо състояние.
        НО ако не беше директното включване на руски "отпускари" под Иловайск (и моля не ме убеждавайте за съветска власт- видях военнопленниците) до сега от ДНР и ЛНР да са останали само статиите в Уйкипедия.
        Говорил съм си и с хора минали през опълченията на ЛНР и ДНР и размислили. И там не е по весело.
        Каква е огромната разлика- украинците нямат злоба - да те са готови да умрат за родината си, но не са готови да убиват за нея. Майдана е добър пример- стоически издържат на всичко , но не са "кучета" не са зли. Е вече стават, но и това е постепенен процес.
        ДУК - пълни доброволци от ПС (Десен Сектор) - страшно мотивирани, но относително слабо подготвени. Знаят че тях в плен не ги вземат. Готови са и да убиват и да умират. Отиват на война с пълното съзнание, че нямат никакъв правен статут - най-често с ловните си карабини или трофейно оръжие. НЕ пият в зоната на бойните действия. И нещо важно- ПС (Десен сектор) НЕ СА неофашисти- да там има и такива , но са миноритарен процент.
        Последно редактирано от Mad Dog; 06-12-14, 00:26.
        Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
        No man left's behind !!!!

        Коментар


        • #5
          От: Кризата в Украина през погледа на един българин

          Кратко обяснение какво е ПС (Десен сектор) - пълен разнобой от украински националисти- от умерени до "ултрас". ДУК са идеалното отражение на тая пъстра гама. Представете си -утре почва някаква кочина у нас. Патриотите не желаят да изчакват тромавата процедура за приемане в доброволческите батальони на Националната Гвардия , не вярват на прогнилото командване на армията- искат да помогнат. Следва сформиране на собствени бойни еденици. Ок - в една и съща войскова единица ще се окажат и нормален "здравословен" патриот и някой ултрас от агитките с пречупени кръстове на сто места. Друг парадокс- в Днепропетровск (вика му се и Днепрожидовск) огромен процент (над 30%) от членовете на ПС са... ами евреи. Има и много татари. Пълен срив на модела "фашисти" или имаме нов вид "жидофашисти"?
          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
          No man left's behind !!!!

          Коментар


          • #6
            От: Кризата в Украина през погледа на един българин

            "Каква е огромната разлика- украинците нямат злоба - да те са готови да умрат за родината си, но не са готови да убиват за нея. Майдана е добър пример- стоически издържат на всичко , но не са "кучета" не са зли. Е вече стават, но и това е постепенен процес."

            От къде според теб идва "огромната разлика" м/у двата лагера?Какво кара сепаратистите(бунтовниците,опълченците и аз вече не знам как да ги нарека , а както разбрахме 70% от тях не са точно местни) да зли и да са готови да убиват. Сиреч от къде им идва мотивацията?

            "което е най- важното абсолютно "шарени"- хора от 19 до 55 с различно ниво на подготовка и физическо състояние"

            Защо това е проблем-не е ли това начина по-слабите бързо да дръпнат до нивото на по-подготвените? По-добре ли е да се съберат 100% новобранци без никаква идея , какво точно трябва да се случва и да се налага да откриват топлата вода(това е въпрос , а не реплика.Интересна ми е най-точната методика за обучение на терен)?
            Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


            "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
            Джон Кенеди

            Коментар


            • #7
              От: Кризата в Украина през погледа на един българин

              За сваления боинг нещо интересно по твоя преценка? Излезе анализ, че АН-а свален преди това на 6500м. е с ракета от територията на РФ?
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • #8
                От: Кризата в Украина през погледа на един българин

                Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                "Каква е огромната разлика- украинците нямат злоба - да те са готови да умрат за родината си, но не са готови да убиват за нея. Майдана е добър пример- стоически издържат на всичко , но не са "кучета" не са зли. Е вече стават, но и това е постепенен процес."

                От къде според теб идва "огромната разлика" м/у двата лагера?Какво кара сепаратистите(бунтовниците,опълченците и аз вече не знам как да ги нарека , а както разбрахме 70% от тях не са точно местни) да зли и да са готови да убиват. Сиреч от къде им идва мотивацията?

                "което е най- важното абсолютно "шарени"- хора от 19 до 55 с различно ниво на подготовка и физическо състояние"

                Защо това е проблем-не е ли това начина по-слабите бързо да дръпнат до нивото на по-подготвените? По-добре ли е да се съберат 100% новобранци без никаква идея , какво точно трябва да се случва и да се налага да откриват топлата вода(това е въпрос , а не реплика.Интересна ми е най-точната методика за обучение в реален бой)?
                голяма част от т.нар. опълчение е или от криминалните недра на Донецк,бивши участници в силовите структури на Украйна (Беркут ,Вега ) или доброволци от Русия дошли да бранят Руский мир - и от последните огромен процент участвали вече в един или няколко конфликта на територията на РФ. Те искат да убиват. Да- определено има известен процент местни които се страхуват от "хунтата" и "карателите"- факт не оспорим. Но, не са прекалено много. Като тема за размисъл- Донецк е град над милион, Луганск - над 600 000- със всичкото внесени фенове на "руский мир" опълчението (няма да използвам термини като сепаратисти или колоради защото се разбрахме че няма да обиждаме) е 20-30 000 - хайде да пресметнем какъв точно процент от местното население е това. Голям процент от населението на тези градове (Луганска област е нещо като нашият Северозапад) не са русофили- те са съветофили- искат обратно в СССР.
                А за проблема при обучението на доброволци- опитай се да направиш "стрес" упражнение на чичка който не може да направи лицева опора щото му пречи мазола. НО признавам, че когато видях автопарка на людете от бат. Донбас бях впечатлен. Хора с Лексуси и МЛ ове - мениджъри от средното ниво, бизнесмени- всички те бяха дошли да си защитават родината. Там си имаше и реални милионери...... и не не станали милионери сега- хора с пари от време оно. Добър пример е Франко- боец от Донбас - американец по произход - завършил Уест Пойнт (човека беше на над 55 но в отлична физическа форма) - преселил се в Украйна и имащ пряк достъп до най- високите нива на властта. За съжаление и той е вече покойник.
                Последно редактирано от Mad Dog; 06-12-14, 01:04.
                Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                No man left's behind !!!!

                Коментар


                • #9
                  От: Кризата в Украина през погледа на един българин

                  Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                  За сваления боинг нещо интересно по твоя преценка? Излезе анализ, че АН-а свален преди това на 6500м. е с ракета от територията на РФ?
                  Знам истината- но няма да я казвам защото ще е споделяне на "класифицирана" украинска информация. И не - не са украинците. Но може да е свален с украински БУК - примерно Някъде по средата е истината.
                  Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                  No man left's behind !!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кризата в Украина през погледа на един българин

                    Имат ли въобще някакъв единeн план за справяне със ситуацията и единно командване украинците? Често от информацията стигаща до тук, оставаме с впечатление, че дори хората от едно и също подразделение не знаят точно какво се иска от тях като конкретни задачи, нито знаят какво правят или мислят да правят бойните им другари от другата страна на храстите (съседни по дислокация приятелски доброволчески формирования и/или редовни части)!?!

                    На какво се дължат продължаващите огромни загуби на всевъзможна бойна техника, оръжие и муниции от страна на украинците?! За толкова време трябваше да са се приспособили/нагодили към ситуацията и условията, а усещането за "неадекватност" (да не се бърка с успеваемост) продължава да витае във въздуха..?!

                    Разкажи повече за тактиката, разузнаването и организацията на про-руските сили..?!! Как така успяваха да са на всякъде още в началото - когато нямаха тежко въоръжение и бройката на личния състав бе ниска (все още из нета се виждаха снимки на хора с гладкоцевни чифтета и текове), а в същото време малкото което имаха, винаги се оказваше на точното място в точното време, и се използваше със смазващо КПД..?!!

                    Украинците собствено оперативно разузнаване имат ли въобще или се разчита на това което им се подхвърли от НАТО и ОССЕ, и на информацията събирана по време на боя..?!! Какви мерки се вземат по линия на контра-разузнаването (резултатите на про-руската артилерия са за описване в учебник, а те не могат да бъдат такива без точна и актуална информация)..?!

                    Какво мислят да правят като ги затрупа снега? Има ли индикации за зазимяване на конфликта?

                    Това е за сега!
                    Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 06-12-14, 06:08.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кризата в Украина през погледа на един българин

                      Все още ли има интерес към сиропиталищата ( постоянно имаше новини за "емигрирали сирачета" в Русия)
                      Украйна успяха част от тези деца да ги върнат. Смяташ ли че съществува еничарска политика?
                      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                      Суперспам - спама на суперите

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кризата в Украина през погледа на един българин

                        Гледах преди време по телевизията как на едни деца от приют бяха взели украйнските им документи и им пригогвяха багажа да ги пращат в Русия, а те си изкаха да си останат там. Директорката седеше безпомощна докато наглите въоражени мъжаги се разпореждаха. Какво ли става с тези деца?
                        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кризата в Украина през погледа на един българин

                          Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                          Имат ли въобще някакъв единeн план за справяне със ситуацията и единно командване украинците? Често от информацията стигаща до тук, оставаме с впечатление, че дори хората от едно и също подразделение не знаят точно какво се иска от тях като конкретни задачи, нито знаят какво правят или мислят да правят бойните им другари от другата страна на храстите (съседни по дислокация приятелски доброволчески формирования и/или редовни части)!?!

                          На какво се дължат продължаващите огромни загуби на всевъзможна бойна техника, оръжие и муниции от страна на украинците?! За толкова време трябваше да са се приспособили/нагодили към ситуацията и условията, а усещането за "неадекватност" (да не се бърка с успеваемост) продължава да витае във въздуха..?!

                          Разкажи повече за тактиката, разузнаването и организацията на про-руските сили..?!! Как така успяваха да са на всякъде още в началото - когато нямаха тежко въоръжение и бройката на личния състав бе ниска (все още из нета се виждаха снимки на хора с гладкоцевни чифтета и текове), а в същото време малкото което имаха, винаги се оказваше на точното място в точното време, и се използваше със смазващо КПД..?!!

                          Украинците собствено оперативно разузнаване имат ли въобще или се разчита на това което им се подхвърли от НАТО и ОССЕ, и на информацията събирана по време на боя..?!! Какви мерки се вземат по линия на контра-разузнаването (резултатите на про-руската артилерия са за описване в учебник, а те не могат да бъдат такива без точна и актуална информация)..?!

                          Какво мислят да правят като ги затрупа снега? Има ли индикации за зазимяване на конфликта?

                          Това е за сега!
                          Всяка една страна в един конфликт е толкова силна, колкото е слаба другата. Отделно- не забравяй, че се води информационна война и от двете страни. Т.е. че и двете страни омаловажават неуспехите си (ако могат) и преувеличават постигнатите резултати. Ако следиш писанията на Бутусов ще видиш че адекватността на украинското командване е доста под средната. От друга страна - нито едната нито другата страна разполагат самостоятелно (освен ако Русия не се намеси отново директно в конфликта) със силите и средствата за решителна победа. Това си пролича особено силно през Август. За сега. Пак подчертавам- украинците не са войнствена нация- в самото начало ако си спомняш армията им сдаваше техника и въоръжение на поразия. Просто защото психологически не беше готова да воюва. Отделно - в самото начало (горе доло до първата атака на Донецкото летище) - когато и от двете страни бяха дадени минимално жертви- по личното ми мнение все още в Киев считаха че могат да се "договорят" и че стига да убедят Ахметов и ко нещата ще приключат бързо. А това че в двете области има достатъчен брой про руски или про съветски (което според мен е по-правилното наименование) настроени хора. Плюс достатъчен брой руски безпилотници. По личното ми мнение НАТО, че и САЩ подкрепят Украйна повече на думи, отколкото на дела. Ще видим дали ще се промени това
                          По отношение на зимата- интензитета на бойните действия мисля ще намалее. Сега както е видно се стрелят едни други с артилерия и има единични атаки.
                          Лично аз съм съгласен с констатацията, че трябва да се търси дипломатическо решаване на конфликта , въпреки че нямам никаква идея как ще се стигне до такова.
                          Лично аз бих препоръчал на всеки една екскурзия до Украйна- не е скъпо и не е далеч. Не е необходима да се набивате "в шамарите" - просто идете поговорете с хората. Съставете си мнение...
                          Украинците са кротки - и израза "моя хата с краю я ничего не знаю" до голяма степен характеризира нацията.
                          Последно редактирано от Mad Dog; 06-12-14, 11:49.
                          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                          No man left's behind !!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кризата в Украина през погледа на един българин

                            Бившите Беркут и Вега с добра подготовка ли са според теб?И в крайна сметка известна ли е бройката(ориентировъчно) на тези бойци които участват в конфликта.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кризата в Украина през погледа на един българин

                              Първоначално публикуван от АРКАН Преглед на мнение
                              Бившите Беркут и Вега с добра подготовка ли са според теб?И в крайна сметка известна ли е бройката(ориентировъчно) на тези бойци които участват в конфликта.
                              Да кажем, че са по- адекватно подготвени . И варират от област на област-за Ивано Франковската Вега например съм чувал суперлативи. Другото спец подразделение е Сокол (мисля че го разпуснаха). И естествено Алфа но тя се намира в СБУ. Не са много- и от двете страни на конфликта надали са повече от 600-700 човека. Голяма част от Днепропетровският Беркут и Вега (обучавани и от французи преди световното по футбол) са на страната на опълченците. Тъй като съм имал възможността да общувам и с двете страни стояли на Майдана- за мен той е доста значимо но и доста тъжно събитие. Да направиш така че едни патриоти да стоят срещу други патриоти не е шега работа.
                              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                              No man left's behind !!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X