Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мисии на Българската армия по света

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мисии на Българската армия по света

    Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
    (за организацията на караула им в сравнение с нашия няма и да отварям приказка, че ще наруша добрия тон в посока майката на списвачите на Строевия Устав наш роден и прилагането му там където няма място за него). А при нас - напъни, стойки и чалъми все.
    Отделна тема сравнението между нас и US в посока "отношения между войници, сержанти и офицери" във всекидневните човешки дейности, ама пак няма да е в наша полза та може да има и обидени.
    Колега, разкажи, освен ако няма някакви други причини. Това са важни и интересни неща - боен опит и наблюдения за водещи армии! Респект и уважение за всички участвали в мисии на БА ! Темата (снимки и разкази) я чета с удоволствие

    Коментар


    • От: Мисии на Българската армия по света

      Ами наряда (караула) си им беше също 24-часов.
      Всяка смяна (тук не съм на 100% сигурен, малко им губех спатийте понякога) си има собствен разводач,а Началник караула е един (тук пак е малко мътна, защото същия дежуреше и в ТОЦ-а ("щаба") . Дотук големи разлики нямаме.

      Реда за смените по постовете обаче е съвсем друг: всеки първо застъпва на пост за 5 часа, след това отива за 3 часа в нещо като нашата "бодра смяна", след нея пак застъпва на пост за още 3 часа (за да се получат общо 8 часа на пост) и накрая дава още 5 часа "бодра смяна". Останалите 8 часа от денонощието са почивка (и те са накъсани на 3 и 5 часа, няма как). Наглед е сложно, но на практика въртенето си е както при нашата система 2-2-2.
      И тук идват още по-големите ни разлики:
      "бодрата смяна" си я караха по стаите (караулно нямаха), облечени с униформите ...всъщност, почти облечени - лежаха по леглата с изслути до коленете панталони и разгърдени с по едно копче ризи. Доста комична гледка в началото за нас, ама всъщност се оказа доста практична -нужни са не повече от няколко секунди да си вдигнеш гащите и да си готов за действие, а в същото време не си плувнал в собствен сос заради 40 градусовата жега в стаята (нямаха право да дремят на покрива на хлад, докато са в този режим). И цялата идея е, ако стане нещо това да е групата за бързо реагиране в района на базата.
      В "почиващата смяна" по нашенски всеки е абсолютно свободен -можеш да отидеш да се къпеш, да гледаш филм, абе каквото щеш -ти си в почивка.

      Ааа забравих -ако се паднеш на пост когато идва яденето, ти го носят на вишката и там ядеш. Никакво мърдане . Е ако все пак се наложи за нещо, някой от "бодряците" идва и те сменя временно.

      В началото настана мърморене, че видиш ли как ще стоиш на пост 5 часа, ама бързо престана. Защото ако имаш късмет да не те вдигат за нещо през "бодрата", плюс "почивката" и ей ти го едно 16 часа сън.
      Ама нашите шефчета като зейнаха "Нее, какво е това, тука Устав има. Какво ще ми мръхтите" и айдее отиграната схема 2-2-2. Че и "бодрата смяна" искаха да се кара уставно - по столовете. Това че няма нужда всички да се кокорим -подробности, важното е да е спазена буквата на великата книга. Че от това стани-легни през няма и 2 часа ставаш като пиян, и на вишката се чудиш да се порежеш ли, да пееш ли, за да не заспиш -няма значение, Устава така е определил.

      /Сега да не помислите, че го отричам нещо! Не е така, просто някои неща трябва да се променят с времето, а не да се живее с пещерните хора.
      И продължаваме да живеем (според закона!) като пещерняци. За да се чувстваш в момента сигурен на пост, трябва да си нарушил поне три точки от Устава (в последния поне е отпаднала забраната за пиене на вода, т.е. лъч надежда блесва. Не е лошо - за 10 години, голям напредък .) /

      Коментар


      • От: Мисии на Българската армия по света

        Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
        .....П.П: Имах щастието да видя как американците "посрещат" генерал. Дойде по някаква работа (в "Индия" беше щаба на войските за областта на Карбала) командващия на Сухопътните части за централен Ирак -генерал Еди кой си. ......
        Да не става въпрос за този: http://en.wikipedia.org/wiki/John_D._Gardner ?
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030560.jpg
Прегледи:1
Размер:128.7 КБ
ID:5488653
        Снимката е от 2-ра рота в Ашраф. Генерал Гарднър (вдясно на снимката, тоя в центъра си го знаете, но и той е пич и не се надува грам) се движеше пеша сам из базата, редеше се на опашката в столовата и се хранеше заедно с войниците. Изобщо не искам да правя сравнение между него и нашите, че още ме е срам. Другият офицер (най-вляво) е полковник Роуз, командир на базата. Също много културен и интелигентен човек и единственият полковник в база от около 1500 човека. Командир на батальона ни беше подполковник Дженифър Къри
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030540.jpg
Прегледи:1
Размер:143.2 КБ
ID:5488654Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030549.jpg
Прегледи:1
Размер:130.7 КБ
ID:5488655
        която на моменти беше страшен киселяк, но може и да е имало защо ...
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • От: Мисии на Българската армия по света

          До колкото разбирам количеството неслужещи вече в армията след като са били на мисия е доста голямо .Може ли да ми обясните причината защо след като имате вече опита и знаете къде и какви грешки се допускат са ви оставили с лека ръка на пуснете а не да се възползват от вас за основа на една промяна в армията . За мен това че сте видяли какви са условията и реда при другите и сте направили сравнение е полезно и важно . Колкото повече очи гледат от различни ъгли е по- меродавно от колкото през погледа на един старши офицер.
          По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

          Коментар


          • От: Мисии на Българската армия по света

            Винаги съм се чудел на това разделение в БНА което после се пренесе и в БА . Имаше войнишка и офицерска столова . В едната се хранехме ние простосмъртните войници в другата офицерите и старшините . Имаха си отделна кухня с щатен персонал и им готвеха разнообразно сакън да не им заслабнат телесата . При нас готвеха не ти е работа и пак ВВС бяхме по добре от останалите като порцион . По занятията във ВВС всички ядехме едно каквото сготвят в полевата кухня но при сливенските танкисти и на занятие съм виждал палатка офицерска столова .
            Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
            До колкото разбирам количеството неслужещи вече в армията след като са били на мисия е доста голямо .Може ли да ми обясните причината защо след като имате вече опита и знаете къде и какви грешки се допускат са ви оставили с лека ръка на пуснете а не да се възползват от вас за основа на една промяна в армията . За мен това че сте видяли какви са условията и реда при другите и сте направили сравнение е полезно и важно . Колкото повече очи гледат от различни ъгли е по- меродавно от колкото през погледа на един старши офицер.
            Щото тия в МО и ГЩ нямат интерес нещо да се промени . Оптимизират ли структурите по някой натовски модел 90 и кусур процента от тях трябва да отидат в заслужена пенсия . А ако въведат и физически нормативи всяка година и повече ще окапат като круши . Те са си добре с по над два бона заплати за търкане на кожени столове на първа категория труд . Що да си развалят рахата ? Дреме им за тия по мисиите и в бойните поделения .
            Последно редактирано от sek.1; 02-06-13, 08:32.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Мисии на Българската армия по света

              Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
              ..... но и той е пич и не се надува грам....
              Не разбрах за кой се отнася
              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

              Коментар


              • От: Мисии на Българската армия по света

                Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                Не разбрах за кой се отнася
                И униформата му отива направо си е сбъркал професията
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • От: Мисии на Българската армия по света

                  За мен е готин като човек, щото се държи естествено и не се превзема. Мнението ми е съставено само от лични впечатления. Като политик не се наемам да му давам оценка, щото от политика не разбирам и не ме вълнува.
                  "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                  Неизвестен мъдрец

                  Коментар


                  • От: Мисии на Българската армия по света

                    Еми да ти кажа не съм на 100% сигурен дали е това генерала, но най-вероятно е той. А не съм сигурен, защото вкорененото ни "шашкалничество" в БГ армията сработи на 100% при шъткането: "Генерал някакъв иде, бърже ставайте се оправяйте" (пък и доста време мина оттогава, позабравям вече физиономии, и прочие).

                    "Мисионерите" напускат армията по различни причини.
                    Едни защото "са се видяли с пари" и бъдещето е озарено от розовите небеса решават, че няма защо да търпят "тая простотия".
                    Други обаче не могат да издържат на контраста като гледат (и правят съпоставката) как работят другите нации и как "служим" ние. Не случайно казвам "служим", защото това е дежурен рефрен ("Вии не сте тука да работити, тука сте да служити"), особенно в Сухопътни войски. Пример: няма как да изкараш дълго, след като до вчера командването на една 10 000 база ти е имало доверие да отговаряш за сигурността за преминаване на машини и хора през КПП-то, а в следващия момент в България да ти крещят защо си влезнал в парка (по нареждане) без да имаш сержант поне за старши ("Щото ще ще запалите парка бе"). Еми профита така не се "отглеждат", така се отглеждат точно "банкоматаджии" и както някой каза в съседната тема ("За хигиената..") точно това положение устройва клатикурците в МО, за да си докретат до ведри старини.

                    П.П: Дедо Владо, да питам тука: ти Здравко Дачев ли познаваш?

                    П.П.2: За разделението между войници и офицери (и "по-равни" офицери): Пример: един единствен път съм търпял да ме псуват в лицето и това беше в Първи пехотен в Ирак. Мен и взводния ми, ни псува и нарежда един полски полковник когато не го пуснахме в банята (същата, която сега влизала на въоръжение в Руските пехотни части ), защото нашия командир и началник щаба се къпят в момента (само двамата!! ). Та нареди ни човека хубаво така, на руско - английски,... дандания до бога и си тръгна. И хоп отвътре се показва като сурикат същия Дачев и пита " Какво става, какво става" - все едно в бункер е бил досега, а не в палатка дето всичо се чува .
                    Последно редактирано от BulAf; 02-06-13, 14:16.

                    Коментар


                    • От: Мисии на Българската армия по света

                      Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                      Еми да ти кажа не съм на 100% сигурен дали е това генерала, но най-вероятно е той. А не съм сигурен, защото вкорененото ни "шашкалничество" в БГ армията сработи на 100% при шъткането: "Генерал някакъв иде, бърже ставайте се оправяйте" (пък и доста време мина оттогава, позабравям вече физиономии, и прочие).

                      "Мисионерите" напускат армията по различни причини.
                      Едни защото "са се видяли с пари" и бъдещето е озарено от розовите небеса решават, че няма защо да търпят "тая простотия".
                      Други обаче не могат да издържат на контраста като гледат (и правят съпоставката) как работят другите нации и как "служим" ние. Не случайно казвам "служим", защото това е дежурен рефрен ("Вии не сте тука да работити, тука сте да служити"), особенно в Сухопътни войски. Пример: няма как да изкараш дълго, след като до вчера командването на една 10 000 база ти е имало доверие да отговаряш за сигурността за преминаване на машини и хора през КПП-то, а в следващия момент в България да ти крещят защо си влезнал в парка (по нареждане) без да имаш сержант поне за старши ("Щото ще ще запалите парка бе"). Еми профита така не се "отглеждат", така се отглеждат точно "банкоматаджии" и както някой каза в съседната тема ("За хигиената..") точно това положение устройва клатикурците в МО, за да си докретат до ведри старини.

                      П.П: Дедо Владо, да питам тука: ти Здравко Дачев ли познаваш?
                      Терминът е "банкоматчик" - нещо като автоматчик ама ... не баш. А това с поделенията е ясно защо е.
                      Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                      No man left's behind !!!!

                      Коментар


                      • От: Мисии на Българската армия по света

                        Колегата Ленин е изключително прав. Мисленето на военните е от втората световна война. Лошо е, че младите лейтенанти и те стават такива, и оправия няма. Толкова се радвам, че вече не съм в БА.....даже трябва да почерпя.
                        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                        Коментар


                        • От: Мисии на Българската армия по света

                          Първоначално публикуван от Dimitar Nenchev Преглед на мнение
                          Колегата Ленин е изключително прав. Мисленето на военните е от втората световна война. Лошо е, че младите лейтенанти и те стават такива, и оправия няма. Толкова се радвам, че вече не съм в БА.....даже трябва да почерпя.
                          Далеч съм ама и по факса приемам номера ми е +85327841253412341293463041302.......... .Иначе честито ! Не знам каква част от живота ти е била свързана с армията , обаче бъди сигурен че извън нея също се живее добре . За мен лично шока беше първия месец . Все пак на 32 г от който 18 г в армията .
                          По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                          Коментар


                          • От: Мисии на Българската армия по света

                            Хахх, то като гледам какви курсанти растат в онзи глинен колос НВУ "Васил Левски" -мани, мани .
                            И не са виновни момчетата и момичетата, системата така ги моделира. Пример отпреди месец някъде - курсанти пети курс ( след месец стават лейтенанти) не могат да работят с компас! И не че са някакви прости щото разбраха принципа как става за точно 10 минути, а защото дотогава никой така и не ги е научил. Пък има цели катедри с мъдести полковници чиято работа е точно това.

                            Коментар


                            • От: Мисии на Българската армия по света

                              Като се има и впредвид колко са випуските май мъдестите са повече от кУрсантите. За каква успеваемост става въпрос . Аз компас и азимут учих ако не се лъжа втората година в началото .
                              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                              Коментар


                              • От: Мисии на Българската армия по света

                                А в казармата още на единичното . Поне нас шофьорите ни учеха да се ориентираме по карта и компас . Защо им е компас нали има GPS
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X