Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на масло

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Избор на масло

    Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
    Някои го наричат чукане,други щракане,много често дължащо се на неправилна смяна на скоростите от ездача на мотора,но понякога наистина се появява и то породено от самото масло.При Мотул,след изминаване на 50% от препоръчания пробег се наблюдава това ''явление''.Това не е определящо за качеството на маслото.Преди и аз карах с Мотул,но заради високата цена идваща от това че марката е толкова прехвалена се отказах.
    Питам, понеже съм новобранец. Налях Мотул преди 700 км. Сега се ослушвам, понеже от 2-ра нагоре нерядко ми "прещракване" при включване... Не съм изчистил наблюденията и дали го има от високи към ниски... Със старото (неизвестно) масло определено го нямаше ефекта, защото карах внимателно и слушах всеки шум от мотора...
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • От: Избор на масло

      Често се получава при по-бавно превключване,това визирах по-горе като казах неправилна смяна.Преди карах само пистови мотори.Отначало и на мен ми се чуваше чаткане,докато с времето започнах да сменям много бързо скоростите и в 90% от случаите,от 2-ра нагоре до 6-та без съединител и не съм чувал чаткане.Карай си мотора и си свиркай.
      Yamaha Yz450F
      Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
      Всичко с ''рошави''гуми!

      Коментар


      • От: Избор на масло

        Най-вече чатка от износена и наранена касета.
        Пък който кара мотор с 2 масла може да си сипва в скоростите друго масло.
        Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

        Коментар


        • От: Избор на масло

          Карах и с Путолайн и стружките в масления филтър си останаха все толкова, колкото и с Репсола, въпреки че Репсола беше полусинтетика. Путолайна беше най-високия клас масло 10в50,пълна естерна синтетика и миришеше на спирт. Това със скоростите наистина се получава от неправилно превключване на предавките, а не толкова от маслото. Всеки съединител в маслена вана бива увлечен от маслото и заради това скоростите прищракват , а пук и са несинхронизирани прадавки, все пак.
          Който е прегрявал съединител знае,че пропада ръчката и няма приплъзване на режим на "полусъединител" и почва едно стържене. Точно това е и с загреването на дисковете на съединителя,когато се загреят,се разширяват и намаляват работната хлабина помежду си, от там се получава и увличането.
          Мисля да мина сега на марката Елф 10в50 , да видим, сега как ще се представи мотора, ако има някои ползвал това масло да сподели.
          Поздрави!

          Коментар


          • От: Re: От: Избор на масло

            Производитела е написал най-добрия вискозитет за двигателя.Не компромисния,т.е. минимални изисквания.Той няма интерес двигатела да издържи по-малко километри/часове работа. Виж,класификацията по API (качество на маслото) се изменя с времето и има по-добри масла. Аз за това написах,че спазвам вискозитета и търся най-високия клас масло.Двете неща нямат връзка.Едното е "гъстота" на маслото при определени температури,а другото е качество на мазане,издръжливост на температури,степен на изпарение,почистване на двигатела и т.н. Мнението ми е,че ако сложим "по-гъсто" масло,разбирай с по-голям вискозитет,не правим добро на двигателя.Напротив-изменяме степента на смазване,защото нарушаваме степента на изпомпване/налягането/,масления филм на лагерите и т.н.,тоест нарушаваме изчисленията на производителя. Сега,ако двигателя ни се е разлопал тотално и се чудим как да изкараме още някой километър,може да пробваме да компенсираме луфтовете с по-гъсто масло.Ако караме само на прекъсвач или в околна температура над 40 градуса,може също да пробваме с по-гъсто масло/това последното и производитела си го е написал/.
            То едно време нямаше и 0W20 ,0W30,а сега си е масово масло за новите автомобили.По тази логика,защо не пробваме на един стар автомобил /60-те години например/ в перфектно състояние да му сипем такова.Вискозитета няма да уплътнява хлабините на лагерите,защото няма да има достатъчно дебел филм.Производителя тогава/60-те/,е сметнал,че маслото което има на пазара не е "тънко" и си е направил "луфтовете" по него.
            Друг пример-защо на един нов автомобил на който пише 0W20 /на капачката на маслото например/,не сложим 10W60 ,че е по-добро/рейсинг разбирай/.Мисля няма да изкара много,защото маслото няма /или почти/ да влезе в минималната хлабина,която е направил производителя.
            Сега за бензина Пробвал съм многократно да не спазвам октановото число.Резултата-плачевен.Понеже 98 го попрескачам,ще дам пример с А95 и А100. Пробвай пак на стар автомобил/например Москвич 408/ да сложиш 100 октана.Резултата-колата върви многократно по-малко,няма мощност,прегрява.Защо? Защото степента на сгъстяване е малка,аванса е малък и т.н. Производителя е сметнал,че тогава масовия бензин е А 6. или А 7. нещо и си е направил двигателя,центровката и т.н. според това което потребителя ще сипва.И си е написал в "Мануала",на това му се налива А6, или А7. нещо си.
            За нов/форсиран/ автомобил.Ако сложим пък А92 например/айде да не търсим отнякъде още по-нискооктанов бензин/,ще имаме същия ефект,дори по-лош.На първо време двигателя няма да може да загасне/самозапалване/,дължащо се на високата компресия,изгорели клапани и т.н.
            Хайде сега личен пример-Бандита ми върви повече с А95,отколкото с А100-пробвано многократно.Възрастен е хайвана и е сметнато,че масовия бензин тогава/1991/ е бил 92 или 95.Не че не е имало А98.А е форсиран,но центровката на запалването е за по-ниско октанов бензин.
            Това е моето мнение и не искам да ангажирам никого с него.Изводите съм ги направил и с опити на собствен гръб.
            Желая щастие и берекет на всички !
            Jeep Cherokee XJ 4000 Limited, 2001 year. Ducati Multistrada 1200, 2014 year

            Коментар


            • Въпрос за YAMAHA TT600R 2000година

              Здравейте. Решил съм да сменям маслото на Yamaha tt600r 2000година, искам да попитам от къде да си купя масло, и филтър, и какво масло да купя, 15-40,15-50,10-40,10-50 ? Каква марка да бъде, и колко литра да сипя, яко сменя и масления филтър? ?
              Когато видиш хубаво, не се радвай, когато видиш лошо, не се бой.

              Коментар


              • От: Въпрос за YAMAHA TT600R 2000година

                В каталога на Champion филтъра е Х302. Стандартен е, така че се намира лесно. Струва 5 - 10 лева.
                На моето ТТ в момента съм с масло 15w50 на Мотул. Пробвал съм и 10w60 дето се води реисингово но не виждам смисъл да му сипвам такова. По принцип за въздухарките горен индекс 50 мисля че е за предпочитане.
                Последно редактирано от Helik; 27-05-14, 13:14.

                Коментар


                • От: Избор на масло

                  Здравейте ,колеги! Решил да вземам това масло за моето моторче https://www.motul.com/bg/bg/products.../5100-4t-10w40 ,и на него пише техносинтез(какво ще рече това ,че е полусинтетика ли ?) .Мисля ,че е добро масълцето и като марка и като качество !? ...Мотора ми е yamaha yz450f 2007. И другото,е ако може някой да ми каже през какъв период да го сменям..защото се рових днес из сайтове и там пише,че гледа по мото-таймер и го сменят на 5 моточаса . Благодаря за съдействието предварително !

                  Коментар


                  • От: Въпрос за YAMAHA TT600R 2000година

                    Други ми казват на 10 резервоара ...
                    Последно редактирано от m.pichon; 16-09-14, 13:24.

                    Коментар


                    • От: Избор на масло

                      "Техносинтетично" си е "полусинтетично" но звучи малко по-така. Чист търговски похват.
                      Иначе смяната - най добре виж менюала но 5 моточаса звучи правдоподобно за този тип мотор.

                      Коментар


                      • От: Въпрос за YAMAHA TT600R 2000година

                        Първоначално публикуван от m.pichon Преглед на мнение
                        Други ми казват на 10 резервоара ...
                        На мотокрос пистата 10 резервоара са си приблизително 6-7 моточаса , някои го сменят след всяко състезание , някои на 5 часа , зависи от карането , но 10 резервоара е максимума.
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • От: Въпрос за YAMAHA TT600R 2000година

                          Първоначално публикуван от m.pichon Преглед на мнение
                          Други ми казват на 10 резервоара ...
                          Вярно е, зависи от карането, и колко можеш да му даваш гас. Но ако е за любителско каране недей рискува с повече от 5-6 резервоара. А и все пак е полусинтетика, което значи че не е чак толкова устойчиво.
                          Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                          Коментар


                          • От: Въпрос за YAMAHA TT600R 2000година

                            На моя мотор съм забелязал,че 1м/ч е около 2л бензин (това е за каране в средна гора където си е сравнително равно) 1 резервoар е 7,5л бензин което ще рече близо 4м/ч с един резервoар.Ако го сменям на 6 резервoара ,мото- часовете стават приблизително 24,аз така процедирам,сменям го между 20-25м/ч.Мотора е Suzuki RMZ 250
                            0888 074 049

                            Коментар


                            • От: Избор на масло

                              Колега ,сега гледах в мануала за моя узф 450 2007....И пише така -Every fifth(or 1,000km) ..което мисля ,че означава на всеки 1000 км или около 10 резервоара за нашите машини . И в крайна сметка ще послушам Краси и теб на (6 резервоара ) ,тъй като и на двамата съм сигурен ,че са ви ясни нещата !
                              Последно редактирано от m.pichon; 16-09-14, 17:50.

                              Коментар


                              • От: Избор на масло

                                Първоначално публикуван от m.pichon Преглед на мнение
                                Колега ,сега гледах в мануала за моя узф 450 2007....И пише така -Every fifth(or 1,000km) ..което мисля ,че означава на всеки 1000 км или около 10 резервоара за нашите машини ...
                                E къде видя 10 резервоара, като точно и ясно си е написано "ВСЕКИ ПЕТИ". Ако това се отнася за резервоарите де.
                                Може просто да си сложиш моточас метър. Във форима имаше тема за това.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X