Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на масло

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Избор на масло

    Здравейте!
    До някъде сте прави, но до някъде не сте. Визкозитета се измерва в Сантистокси [cSt]. Маслото с кинематичен визкозитет над 17 cSt , отговаря на масло с визкозитет 50,под тая стойност маслото отговаря на масло с визкозитет 40. Наистина визкоитета се запазва по-стабилен при синтетичните масла. Но много от производителите качват таблици с данни, в зависимост от температурния диапазон, какъв визкозитет му предлагат за двигателя.
    Не мислите ли, че щом има масла с визкозитет 15w50, 15w60 , 10w60 и така нататък, си има място за приложение и всичко си зависи от температурата в която се движи дадена машина.
    Ето малко научен материал: http://bg.racebiketuning.com/%D0%B2%...3%D0%B0%D1%82/

    Коментар


    • От: Избор на масло

      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
      Не че не е повтаряно сто пъти във форума, но предполагам 101ви път не може да навреди:

      1) Вискозитетния индекс не е показател за качество !!!

      Повтарям - ВИСКОЗИТЕТНИЯ ИНДЕКС НЕ Е ПОКАЗАТЕЛ ЗА КАЧЕСТВО

      2) По-високият вискозитет не е показател за по-голяма издръжливост на високи температури !!!

      3) Производителят на мотора ви не е хвърлял боб преди да ви каже да сипвате 10w40, а е изчислил че двигателят се нуждае от 10w40. Не от 10w50, не от 10w60. A от 10w40. Освен ако не сте по-добри инженери от него - не си правете експерименти. Сипвайте каквото ви е зададено в инструкцията на мотора - такъв и такъв вискозитет, такъв и такъв клас.
      Евала Goblin всеки път и аз така се обръщам към някой който ме пита. Като се почне "казаха ми ,че с по-голям вискозитетен индекс по-добре било за моя мотор" и веднага отговарям, че трябва да си свали един мануал и да прочете или да си преведе какво число дават за неговия мотор.
      Нukога не се отkазвай от нещо nредu да uзnробваш всuчкu възможнu начuнu , за да го nостuгнеш !

      Коментар


      • От: Избор на масло

        Добре де изчетох почти темата. Ясно е какво е първата цифра, какво е втората цифра и т.н. Ето какво ми дават на мене в инструкцията обаче:

        Е нещо не стана със снимката затова:
        При темпер. от 0 до много над 40 - масло 20W 50
        При темпер. от 0 до малко над 40 - масло 20W 40
        При темпер. от -15 до малко над 40 - масло 10W 40
        При темпер. от -15 до 30 - масло 10W 30

        И сега аз ако съм с 10/50 прецакал ли съм се, щото не го пише като вариант? И ако може някой да ми каже, защо след като може да е 10/40 или 20/50 да не може да е 10/50?

        Последно редактирано от ssaattyyrr; 20-06-13, 15:39. Причина: Нещо не стана със снимката
        "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

        Коментар


        • От: Избор на масло

          Първоначално публикуван от ludau Преглед на мнение
          Здравейте!
          До някъде сте прави, но до някъде не сте. Визкозитета се измерва в Сантистокси [cSt]. Маслото с кинематичен визкозитет над 17 cSt , отговаря на масло с визкозитет 50,под тая стойност маслото отговаря на масло с визкозитет 40. Наистина визкоитета се запазва по-стабилен при синтетичните масла. Но много от производителите качват таблици с данни, в зависимост от температурния диапазон, какъв визкозитет му предлагат за двигателя.
          И къде точно не сме прави, предвид че никъде не сме оспорвали това което пише по-горе ? Дори напротив - препоръчваме хората да спазват таблиците с данните ?


          Първоначално публикуван от ludau Преглед на мнение
          Не мислите ли, че щом има масла с визкозитет 15w50, 15w60 , 10w60 и така нататък, си има място за приложение и всичко си зависи от температурата в която се движи дадена машина ?
          Мислим, и дори препоръчваме - ако в упътването на мотора пише "сипвай 10w60" - да сипваш 10w60.

          И не, всичко не зависи от температурата В която се движи дадена машина, а зависи най-вече от температурата С която се движи дадена машина.

          Каква ще е работната температура на двигателя знае производителя. При добре направен двигател - двигателят ще промени работната си температура само в дадени рамки (от Х градуса до Y градуса), независимо от околната температура. Добре изчисленото охлаждане ще се погрижи за това. И няма да му пука много дали навън е 5 градуса, или 45.

          Работната температура на добре измисления двигател с добре измислено охлаждане варира единствено в зададения от производителя диапазон. Ако двигателя ти е направен да работи (примерно) с температура на маслото от 135 до 150 градуса (цифрите са произволно избрани), той ще работи в този диапазон. Ако температурата мине примерно на 170 градуса (пак произволно избрана цифра) - налице е катастрофално прегряване, което хич не го е еня за външната температура. Може да се случи и при минусови температури. Това е "двигателно събитие", а не "събитие на околната температура".

          Случи ли се такова катастрофално прегряване - единствено качеството на маслото, а не вискозитета му, може да спаси (евентуално) двигателя от повреди свързани с маслото. Това го обясних по-горе.

          Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
          Добре де изчетох почти темата. Ясно е какво е първата цифра, какво е втората цифра и т.н. Ето какво ми дават на мене в инструкцията обаче:

          Е нещо не стана със снимката затова:
          При темпер. от 0 до много над 40 - масло 20W 50
          При темпер. от 0 до малко над 40 - масло 20W 40
          При темпер. от -15 до малко над 40 - масло 10W 40
          При темпер. от -15 до 30 - масло 10W 30

          И сега аз ако съм с 10/50 прецакал ли съм се, щото не го пише като вариант? И ако може някой да ми каже, защо след като може да е 10/40 или 20/50 да не може да е 10/50?
          Не, не си се прецакал ни най-малко. Първата цифра (вискозитета при студен двигател) почти не те интересува лятно време. Температурите не са достатъчно ниски та да се сгъсти до степен да стане проблем при палене и работа на студено. Хората са препоръчали 20w като ниска граница лятото просто понеже на някои географски ширини 20w е "стандартния" вискозитет на студено за мотоциклетните масла.

          С таблицата горе хората ти казват: "Двигателят може да се кара с масло с вискозитето от 10 на студено до вискозитет 50 при двигател в работна температура". Ако искаш - можеш целогодишно да си го караш с 10w50. Просто няма смисъл.

          Идеята ми е да не се сипва вискозитет 50 на двигатели в които не е изрично писано да се сипва такова масло. Просто не е нужно. Вероятно нищо няма да му стане, но и с нищо няма да му се помогне.

          Има си двигатели които си изискват масло 10w60. Мисля че някои сузуки gsxr го изискваха. Пистарки, ей такива работи.
          Последно редактирано от Goblin; 20-06-13, 16:38.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • От: Избор на масло

            Аз мисля че диапазона на работна температура на двигател с въздушно охлаждане трябва да е доста по-голям от този на двигател с водно. Може би затова по моите инструкции вискозитета на маслото е различен за различните околни температури. Иначе защо братята японци ще си хабят мастилото половин страница да слагат схеми и обяснения, а няма да изтупкат едно 10W40 и да се реши проблема.
            "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

            Коментар


            • От: Избор на масло

              Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
              Аз мисля че диапазона на работна температура на двигател с въздушно охлаждане трябва да е доста по-голям от този на двигател с водно.
              Диапазона - надали. Скоростта на температурните промени и в двете посоки - да, силно вероятно.

              В твоя случай това няма особено значение. Доминатора ако не ме лъже паметта е със сух картер и маслен резервоар в рамката, и маслото ти се "глези" - въпреки че е "само" с въздушно охлаждане и маслото играе коренна роля в охлаждането на двигателя, двигателят е изчислен кадърно и маслото има време с циркулацията по маслената магистрала да се охлади, един вид "да си почине" преди пак да се гмурне в жегата.

              На "глупавите" двигателчета с въздушно охлаждане (бензинови резачки, косачки, ей такива работи) например маслото е много специфично. Няма някакви особени мазателни качества (не му трябват просто, двигателите са прости), но са супер издръжливи на високи температури. Това за двутактовите де. Не знам дали има четиритактови.


              Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
              Може би затова по моите инструкции вискозитета на маслото е различен за различните околни температури. Иначе защо братята японци ще си хабят мастилото половин страница да слагат схеми и обяснения, а няма да изтупкат едно 10W40 и да се реши проблема.
              Ми те са го изтупкали :

              При темпер. от -15 до малко над 40 - масло 10W 40

              От това по-ясно - здраве му кажи. Тези температури (от -15 до малко над +40) са най-разпространените в държавите където се карат мотори

              Просто дават другите избори за случаите когато нямаш под ръка / не искаш 10w40. Длъжни са да те информират че освен "универсалното" 10w40, можеш да ползваш в определени случаи 20w40, 10w30, а в екстремни случаи - 20w50. Не знам коя година е доминатора ти, но е съвсем възможно по времето когато е писано упътването масло 10w50 да е било абсолютна екзотика, а 20w50 - разпространено. При положение че в жегите ги интересува единствено горния вискозитет - написали са 20w50

              Всяко упътване до ден днешен дава различни избори на масла, за различните случаи, и по същия начин - единия от изборите е почти универсален. Производителят е длъжен да информира клиента за възможните избори.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • От: Избор на масло

                Както е загатнал по-нагоре Goblin , освен да смазва , маслото има функцията и да охлажда всички триещи се части в двигателя. Дори когато двигателя е с водно охлаждане , водата охлажда горивната камера , при някой двигатели чрез топлообменник се охлажда и маслото , всичко вътре в двигателя се охлажда от маслото. При повишаване на температурата , пада налягането на маслото в маслената магистрала , при по-ниски обороти , налягането също е по-ниско. Затова има значение един мотор дали се кара по магистралата спазвайки ограничението на скоростта , дали се кара бавно в градско задръстване при 40 градуса , или в гората на максимални обороти . Другото предимство на сухия картер е , че количеството на маслото е по-голямо и по-трудно загрява.
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • От: Избор на масло

                  Благодарско за изчерпателната информация. Последен въпрос. Доминатора е 89-та хората пишат маслото се сменя на 3000 км и аз ко да прая, сменям. Според вас със съвременните масла, все пак са минали 24 години от тогава, мога ли да си позволя да го сменям на 4000 или дори 5000 км или да не се правя на тарикат?
                  "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                  Коментар


                  • От: Избор на масло

                    Колега всичко според мен зависи от стила на каране и количеството масло в двигателя. Разбира се и от качеството на маслото. Евтините масла се скапват по-бързо, скъпите естерни са доста по издържливи.
                    Ако примерно го караш в ненатоварен режим, и маслото е висок клас, според мен няма да е проблем 1000км в повече. Но нека все пак експертите да кажат
                    Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                    Коментар


                    • От: Избор на масло

                      В моя мануал пише:
                      От 0 до над 45 градуса 20/50,
                      от 0 до над 40 градуса 20/40,
                      от -15 до над 40 градуса 10/40,
                      от -15 до над 32 градуса 10/30.

                      Това значи ли, че спокойно мога да си сипя 10/50 ?

                      Коментар


                      • От: Избор на масло

                        Ми аз от прочетеното така го разбирам.
                        "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                        Коментар


                        • От: Избор на масло

                          Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
                          Благодарско за изчерпателната информация. Последен въпрос. Доминатора е 89-та хората пишат маслото се сменя на 3000 км и аз ко да прая, сменям. Според вас със съвременните масла, все пак са минали 24 години от тогава, мога ли да си позволя да го сменям на 4000 или дори 5000 км или да не се правя на тарикат?
                          Можеш, в зависимост от стила ти на каране. Ако го караш повече по леки маршрути - мисля че без проблем можеш да добавиш 1000км че и повече.

                          Ако обаче често караш извън пътя и най-вече ако често го дупиш на полусъединител (въпреки че Доминатор не знам кога ще ти трябва полусъединител, това конче последния път като го карах имам чувството че можеше от 100 оборота да поеме, не от 1000 ) - тогава си сменяй маслото овреме. На двигателите с общо мазане на трансмисия, двигател и съединител, маслото може лесно да се зацапа с изхабено феродо и подобни гадости, и започва да губи от качествата си дори да не е загрявано много.

                          В разни щатски списания дори обясняваха че за не-състезателно ендуро каране синтетиката е излишно хвърляне на пари, понеже така или иначе се зацапва от тези боклуци и пак трябва да я сменяш сравнително често.

                          Вече за състезателните - когато още си имах приказката с шефа на Максима тук в Щатите човекът ми разказваше разни "бойни" случки, примерно как Р. Кармайкъл веднъж при тренировки в жега пробвал някакви не съвсем богоугодни центровки на запалването от което двигателят загрял и изгубил тоци. Като го отворили в бокса се оказало че разни детайли по алтернатора са буквално стопени, но маслото издържало. Но това разбира се са съвсем екстремни случаи които имат малко общо със стандартното, дори "енергично" каране.

                          Първоначално публикуван от shack Преглед на мнение
                          В моя мануал пише:
                          От 0 до над 45 градуса 20/50,
                          от 0 до над 40 градуса 20/40,
                          от -15 до над 40 градуса 10/40,
                          от -15 до над 32 градуса 10/30.

                          Това значи ли, че спокойно мога да си сипя 10/50 ?
                          Да, съвсем спокойно. Просто имай предвид че няма смисъл, освен ако при теб системно температурите се вдигат до над 45 градуса.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • От: Избор на масло

                            Благодаря, ще го имам предвид. Ще гледам да си намеря качествено масло 10/40.

                            Коментар


                            • От: Избор на масло

                              Споделете мнение ако вече сте в час!
                              До сега ползвам вариант 1 Motul 300v 15w50 Factory Line Double Ester, но вече се оказва че го няма, а има Factory Line Ester Core било 2013 и старото нямало да го има!!!
                              Въпроса е дали Double Ester и Ester Core са едно и също?Освен това има и едно 15w50 competitionкоето било за автомобили.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled-1.jpg
Прегледи:1
Размер:127.9 КБ
ID:5500705
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:1
Размер:79.1 КБ
ID:5500706
                              Бензин в кръвта!
                              http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150681644348141.417840.569443140&type=1

                              Коментар


                              • От: Избор на масло

                                Здравейте колеги!
                                След , като смених мотора (вече Yamaha YZ426F) му смених маслото , като сипах от познатия на всички нас Repsol Rider 15w50, но в последствие съм решил да използвам RAVENOL Motobike 4-T Ester 10W-60 , но не знам дали има хора ползвали го и какво им е мнението за тази марка масла.
                                Ще ви бъда благодарен, поне ако каже някой мнение за марката Равенол и добри ли са отзивите към това масло?
                                Поздрави на всички!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X