Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво носите със себе си в гората?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво носите със себе си в гората?

    По темата има изписано доста , но е много разхвърляно из различните теми , та затова ми се иска да го систематизираме.Става дума за резервни части , инструменти , храна и всичко останало което може да бъде полезно извън пътя.Мисля че информацията може да бъде полезна освен на начинаещите ендуристи и на по-опитните колеги. Аз лично доста карам на асфалт , но напоследък все повече излизам на черно и ще се наложи да допълня раницата си с някои неща.Надявам се на съвети от всеки който има желание да пише.Та за да повлека крак , ето какво съдаржа моята раница:
    -дъждобран-нося го винаги независимо от времето-страшен екшън е температурата да е 10 градуса а ти да си мокър до кости
    -по-дебела блуза-за нея важи същото
    -карта на раьона в който предвиждам да карам
    -гедоре-твърд върток,късо удължение,вложки от 8 до 22
    -клещи чираци-вършат страхотна работа във всякакви ситуации
    -г-образни ключове за винтове с глава за вътрешен шестограм 4,5и6мм-умишлено съм сменил повечето болтове по мотора с такива
    -звездогаечни ключове 10 и 13-служат и като щанги при смяна на гума
    -отверка с приставки-голяма и малка права , голяма и малка кръстата
    -макетно ножче-най-малкия размер
    -кабел за инсталация-около 1м
    -клещи резачки-най малкия размер
    -изолирбанд
    -течен метал-Локтайт стяга за 3-5 мин , мах здравина след половин час-върши страшна работа при спукани капаци
    -лепенки за гуми
    -помпа за колело-двойнодействаща
    -жило за съединител-само жилото естествено-без броня
    -дръжка за съединител+конзола
    -шкурка-два-три вида
    -3-4 кабела 3-5 см с щирмовани накрайници
    -коплект винтчета и гайки-по 5-6 бр 6 и 8 мм гайки,шайби, десетина 6мм винта с различна дължина
    -ластици с куки
    -свещ
    -щтрапсове (свински опашки)
    -лейкопласт-без маля
    -когато влизам в гората допълнително взимам:
    - въже , бобина с кабел и лула , латексови ръкавици
    -съединителни звена за верига 2-3 бр + част от верига 3-4 звена
    -вода-задължително-на последния преход от около 30-40км съвсем лек терен съм изпил над два литра
    -сол в пакетчета-тоя номер малко хора го знаят и обикновено когато започна да си соля езика-.При интензивно натоварване тялото се поти съответно обезводнява,но освен това губи минерали и соли.Резултата е че пиеш,пиеш,пиеш,корема ти е пълен но пак ти се пие.Две щипки сол на езика вършат чудеса.Естествено вода трябва да се пие и то много,само със сол не става.Освен това солта върши страшна работа като дезинфектант.
    -4-5 шоколада-за ядене разчитам на крайпътните кръчми.
    В момента обмислям вариант с хранителни добавки.Чувал съм че има нещо като вафли(хипокалорийни), които се ядат по време на тренировка (става дума за бодибилдинг).Решил съм да проуча въпроса по-подробно.Може би Станислав ще ни даде повече информация.
    Предвиждам в бъдеще да добавя:
    -по сериозна аптечка
    -спрей за гуми
    -рез гума
    Списъка изглежда обемист , но всъщност не е съвсем така.Не съм си мерил раницата , но като я вдигна в едната ръка , а ботушите в другата горе-долу са на кантар.Причината да нося толкова неща е ,че обикновено карам сам(на асфалт) и съм свикнал да разчитам единствено на себе си.Така съм свикнал с раницата , че без нея ми е криво.Досега не съм имал случай да закъсам на пътя и да не се справя.Естествено когато са повече хора всичко това може да бъде разпределено по равно.Един съвет-не слагайте в раницата твърди , обемисти неща(да речем с формата на паве).При евентуално падане пораженията по гърба може да са жестоки!
    Ако някой може да добави или да махне нещо от списъка , ще се радвам да чуя мнения!
    Поздрави!
    Последно редактирано от ЕМО; 06-05-08, 13:25.
    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
    Джон Кенеди

  • #2
    До: Какво носите със себе си в гората?

    Въпреки всичко мисля че малко си се престарал!

    Аз нося 1 чантичка вътре с 1 копактен коплект инструменти за колело се водят- звяездогаечни ключета,шестограми и отвертки. Допълнително си нося права и кръстата отвертка. Малка помпичка, гаечен ключ за свеща, свещ, свински опашки, изолирбан малко, метални скобичи и едни алуминиеви шинички и най-важното едни винтчета за жило на съединител и жило на газ, така че като се скъсат не сменям жилото и само накрайника . Спрей за гуми и в чантичката има още 1 куп второстепенни дреболийки и тач чантичка е 15 на 20 см. И в моя случай и тубичка 2Т масло. Откъм облекло съм по-неподготвен. Вода!

    Останалото което си писал мисля че е излишно, защото по моя мотор има само шестограми (които са за места, които няма да можеш да отвориш на поляната и да искаш) и ключета 10,12, 14 и тва са сички видове.
    [img]http://images26.snimka.bg/005951842.jpg[/img]

    Коментар


    • #3
      До: Какво носите със себе си в гората?

      Да колега , може би си прав.Когато карам на асфалт правя една малка хитрост-отпускам каишите на раницата и тя "сяда" на седалката зад мен така че теглото И не се усеща.Може би в гората където се кара прав положението ще е по-друго-сигурно част от нещата ще отпаднат с цел олекотяване.Практиката ще покаже.То аз за това и питам!
      Между впрочем това с винтчетата за жилата е много удобно-как не съм се сетил да го напиша-на рез жило имам нанизани 2-3 такива винтчета.
      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
      Джон Кенеди

      Коментар


      • #4
        До: Какво носите със себе си в гората?

        Аз като ви слушам май си нисите и бутало и биела.

        Коментар


        • #5
          До: Какво носите със себе си в гората?

          Ключ за свеща, резервна свещ, универсален гаечен ключ, хващащ всички гайки и болтове по мотора ми, гаечен ключ 12, малка отверка с тресчотка и сменяеми накрайници за всички винтове, няколко свински опашки и клещи - това си седи постоянно в пластмасовата кутия за инструменти на мотора! Отделно в куфара (по асфалт) или в специална чанта, която връзвам на мястото на куфара (по гората), си нося дъждобран, спрей за гуми и поне 2 чифта ръкавици за мотор (едни дълги, водоустойчиви и едни кросови)! Ако тръгна по асфалт някъде по-далеко от София, сигурно ще си взема и резервни вътрешни гуми (въпреки че едва ли ще успея сам да ги сменя), гидория, помпа, масло за двигателя и спрей за верига! Винаги нося със себе си швейцарско ножче, пари и телефон. Вода не нося никога - все намирам откъде да се напия, пък и издържам дълго без вода!
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • #6
            До: Какво носите със себе си в гората?

            верно че си требват некои работи от 1ва необходимост.но като се случи тогава вече лошо.а се случва всичко на куп.така ми се случи да закъсам с мотора в едно градче където скъсах винтил на задната гума.вулканизаторите не можаха да помогнат.трябваше да тръгвам.ами сега.....воля неволя газ по капла 40км. по асфалт.
            но понеже всичко се чупи и къса накуп след 5км. ми се скъса жилото на съединитела.
            та по капла и без жило стигнах.очаквах гумата да се е разпарцальосала,но уви не.
            сложих си нова вътрешна и до ден днешен съм с тази външна гума митас която я карах
            по капла.така че случили се лошото газ колко може па после ще му се мисли.но куриоза беше,че имах резервна вътрешна гума но с лепенки и като я сменихме след 1км. пак изпускаше от винтила някъде ,защото като помпам и не се помпи.явно си беше каръшки ден.

            Коментар


            • #7
              До: Какво носите със себе си в гората?

              Че аз в гаража нямам толкова инстроменти ...
              Шегата на страна ... по принцип не нося нито вода, храна, нито инстроменти (което никак не е за предпочитане де )
              Сигорно защото не карам сам, а винаги някой друг носи нещо от най-важните инстроменти.
              Последно редактирано от iva_kx; 28-05-08, 10:41.
              Suzuki TS 200R - 1996, Suzuki Dr 250 SHC - 1991, Suziki RMZ 450 - 2007, Yamaha YZ 450F - 2010...

              Коментар


              • #8
                До: Какво носите със себе си в гората?

                Първоначално публикуван от Chaveto Преглед на мнение
                ...а винаги някой друг носи нещо от най-важните инстроменти.
                В "Дефилето ..." практикуваме така:

                1.Кики - общи:GPS + батерии; аптечка(аналгин, различни бинтове и др.); помпа;
                лични:1,5 л. вода; яке; ...сандвичите на Вида;+ още нещо, което не знаем още;GSM;

                2.Аз - общи: GPS ; к-та инструменти към мотора(стават и за 2-та КТМ-а и за Бетата);2 до 3 бр. ремъка с куки(за дърпане, връзване, вадене и т.н.); най-големия комплект на Leatherman(той включва и пиличка за шкурене на гуми); един "френски ключ"(останал от дядо ми още) от 0 до 21;фотоапарат+6 бр. зареждащи се батерии;
                лични:... 6 бр. Кит-Ката; 500 мл вода; пари(за пържолите при щраусите)GSM;

                3.Ади-малкия общи: к-т щанги на КТМ; свински опашки по 4-5 от 3 вида; 2-3 чисти парцала; шпрей за гуми; масло/шпрей за смазване на верига; кит за лепене на вътр. гуми; 4-8 бр алкални батерии за GPS;
                лични: Camel-bag от 2 литра; 2 бр. дъждобрани(и за мен); до 2 л. бензин А-98(обича да кара повече от нас, с повече газ и то на задна гума);GSM;

                Оппс..забравих - при Ади има 2-3 найлонови плика за боклуците(остатъци от обеди, изразходвани шпрейове, празни PET-бутилки и т.н.), които си събираме и си носиме в раниците;

                P.S. Някой да ми каже едно нещо, което е излишно!
                Mitsubishi L200 DobbleCab

                KTM XC 450 RW 2009
                KTM 350 SX 2011

                Коментар


                • #9
                  До: Какво носите със себе си в гората?

                  Ми не носите ли поне 2 кила батерии?!

                  Ако щете вярвайте въобще не се бях сетил за аптечка! Само дето си нося парцалчета и тва е аптечката. Лошо!
                  [img]http://images26.snimka.bg/005951842.jpg[/img]

                  Коментар


                  • #10
                    До: Какво носите със себе си в гората?

                    Първоначално публикуван от miki64 Преглед на мнение
                    В "Дефилето ..." практикуваме така:

                    1.Кики - общи:GPS + батерии; аптечка(аналгин, различни бинтове и др.); помпа;
                    лични:[COLOR=Black]1,5 л. вода; яке; ...сандвичите на Вида;+ още нещо, което не знаем ]
                    +шпрей за гуми+въже+комбинирано ножче с инструменти(е, не кат твойто, ментак)+ластици+фотоапарат(понякога), и най-важното-тоалетна хартия
                    Опс, забравих и още нещо важно, ама няма да споменавам тука
                    0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                    Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                    Суперскан България www.decbg.com
                    Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                    Коментар


                    • #11
                      До: Какво носите със себе си в гората?

                      Само съм съгласен с Мики пръскат багажа по повече народ .Иначе си като робокоп.Аз искам да давам газ а всичко останало ми пречи.Ремонтите в сервиза.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Какво носите със себе си в гората?

                        Първоначално публикуван от p.djartov Преглед на мнение
                        Само съм съгласен с Мики пръскат багажа по повече народ .Иначе си като робокоп.Аз искам да давам газ а всичко останало ми пречи.Ремонтите в сервиза.
                        Лошото е, че някой път сервиза е далече
                        0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                        Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                        Суперскан България www.decbg.com
                        Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                        Коментар


                        • #13
                          До: Какво носите със себе си в гората?

                          Първоначално публикуван от p.djartov Преглед на мнение
                          ...Аз искам да давам газ а всичко останало ми пречи....
                          Ади затова си носи "бензин+" - щот иска да дава мнооого газ...особено когато ние почиваме, той си въъъртии наоколо...И често не му стига бензина...Затова си и носи, нищо, че е 50 кила , а раницата ...виж му я на снимките.
                          Освен това в карето: северно от София, източно от искърското дефиле до Ботевград бензиностанции НЯМААА!
                          Често си казваме, че ако в Ябланица някой се навие да продава СЪС СИГУРНОСТ бензин, то ще върви и при цена от 3,50-4,00 лв на литър! Поне аз така мисля де.
                          Mitsubishi L200 DobbleCab

                          KTM XC 450 RW 2009
                          KTM 350 SX 2011

                          Коментар


                          • #14
                            До: Какво носите със себе си в гората?

                            По принципаз не нося много неща ,но винаги имам гаечни ключета шестограми 2 свещи ключ за свещи свински опашки ,сакоби за мъркучи клещи малък раздвижен ключ,отрверка комбинирана и прешлен за верига при скъсване.Никога не съм използвал нищо освен смяна на свещ, и да ви кажа много ми пречт и тежат когато карам не ми харесва да ги нося но
                            Живейте и вярвайте в това в което не вярвате. Обичам природата и нейните красоти.
                            0887 543 312 ,Land Rover Discovery 300 Tdi, КЛИМАУТО АВТО КЛИМАТИЦИ И ДИАГНОСТИКА.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Какво носите със себе си в гората?

                              Не знам обаче Ади е много готино момче .Носете му бензин и му праветв мотора да върви .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X