Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Близкия изток

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Близкия изток

    The next couple of days were just hot, dry, & dusty. They are repairing the road, so theres alot of construction zones, some were
    pretty rough, & lots of loose gravel. Thats always fun when a truck is going the other way & kicks it up at you.
    I got to the black sea coast about 8pm, & the temperature dropped to about 90. I spent the night in another little town, & the next day made it to Trabzon, a port town.
    The ride along the coast was ok, good road, but it went thru many resort town, so sort of slow going.
    So far, Im just not all that impressed with turkey.
    the people I have met tho are nice.
    I stopped for lunch at some cafe, & when I got ready to leave, some guy had paid for my lunch.
    People seem to like the bike, Im always having someone take pics whenever I stop.

    През следващите няколко дни беше горещо, сухо и прашно. Ремонтираха пътя и в участъците в които се работеше, имаше „хубавички” бабуни и много разсипан чакъл. Става забавно, когато камион идва насреща и ви замеря с него.
    Пристигнах на чернооморския бряг около 20.00 и тук температурата падна до 32ºС. Прекарах ноща в някакво малко градче и на следващия ден стигнах в Трабзон, пристанищен град.
    Пътуването по крайбрежието беше ОК. Добър път, преминаващ през много курортни градчета, през които се пътува бавно.
    Досега, не съм много впечатлен от Турция, но хората, които срещнах са готини. Спрях за обяд в някакво кафе и когато си тръгвах, някой вече беше платил моя обяд.
    Хората заглеждат мотоциклета ми, винаги има някой, който иска да се снима, когато спра.













    I got to Trabzon, & spot a few bikes, so I slow down & they wave me over.
    One of the guys owns this market, & they like to hang out here.
    There was a hotel a few doors down with a garage, so I got a room there. I wanted to take a break for a day, as I'd been ridin
    nonstop since I left BG. Nice bunch of guys, & we had fun hanging out.

    Пристигнах в Трабзон и заварих няколко мотора, аз слизам бавно, а те ми махат.
    Едно от момчетата е собственик на магазина и те се събират тук.
    Имаше един хотел , малко по-надолу, с гараж, така че аз си взех стая там. Исках да си почина за един ден, тъй като карах денонощно, след като напуснах България.
    Компания готини момчета, с които се забавлявахме до гуша.




    the hotel had a great view

    Хотелът има прекрасен изглед.



    and it had some really old elevator that would fit 1 person, and had just a normal door to get in,
    you had to be careful you didnt get snagged on a floor as they went by. check out the name of the maker.
    yep, its Schindler's Lift
    hahaha

    и наистина стар асансьор, който побира само един човек и в който се влиза през обикновена врата. Трябва да бъдете много внимателни, да не ви се набие някой чеп от пода. Забележете производителя, това е асансьор Шиндлер.
    хахаха




    Последно редактирано от giorgio; 21-08-10, 08:32.

    Коментар


    • #92
      От: Близкия изток

      The next morning, I went to the store to meet the guys, and Rusen started talking about me riding an Indian rtw.
      I'm wondering how he knows about this, then Chem shows up. It seems he has read my stories on here in the past, & when they were
      talking about meeting me last night, he knew who I was. I'm tellin ya, I just cant go anywhere anymore!
      hahaha

      На следващата сутрин, отидох до магазина за да се срещна с момчетата и Русен започна да разказва за мен и околосветското ми пътешествие с Indian.
      Зачудих се откъде знае той за това, после Кем се появи. Изглежда той е чел моите разкази тук отпреди и когато са се уговаряли да се срещнат с мен снощи, той е знаел кой съм. Казвам ви, просто никъде не мога да отида вече!
      Хахаха


      The 3 of us went around to see some of the town, they took me to the hill overlooking the sea

      Тримата отидохме да поразгледаме част от града и те ме заведоха на хълма, който гледа към морето.




      these gals were up there hittin on a hooka

      Тези момичета бяха там горе и си пушеха наргиле






      Chem & Rusen / Кем и Русен



      we went to a local bike shop, as I needed some chain lube.
      they had this nice old BMW in there

      Ходихме до един местен мотосервиз, тъй като ми трябваше смазка за верига.
      При тях стоеше този хубав стар BMW




      And, the shop owner called for some tea.
      The tea drinking is very important here. Everytime you visit someone, or a business, they offer tea.
      there are tea delivery services, like at the bike shop, the owner made a call, & 5 minutes later, a guy shows up with tea.
      All thru the towns, you see guys running around with trays of tea.

      А собственикът на сервиза се обади и поръча чай.
      На пиенето на чай се отдава голямо значение тук. Всеки път когато отидеш на гости или в някоя фирма, ти предлагат чай.
      Има фирми, които доставят чай и след като собственика на сервиза се обади, след 5 минути се появи момчето с чая.
      Из целия град можеш да видиш момчета да тичат насам-натам с подноси с чай.


      Последно редактирано от sabin; 23-08-10, 14:51.

      Коментар


      • #93
        От: Близкия изток

        The local bike riders all meet at the small port around sunset, it was very nich, there was a bar on the dock. Seems a very popular place for the locals to come drink & play cards or backgammon.

        Всички местни мотористи се събират по залез слънце на малкото пристанище, много подходящо за целта, а на дока имаше и бар. Изглежда мястото е много популярно сред местните, които идват тук за да пият и да играят карти или табла.









        The next morning, I headed to the Georgia border. On the way, I met these guys from Istanbul, travelling around TR for a couple weeks.

        На следващата сутрин се отправих към грузинската граница. По пътя срещнах тези момчета от Истамбул, които бяха тръгнали на двуседмично пътешествие из Турция.



        I wonder how well these cookies would sell in Alabama?

        Чудя се как ли ще вървят тези бисквитки в Алабама?





        I get to the border, & its mass chaos.
        theres really no lines, & the busses dump everyone out here also.
        I dealt with it like in mongolia, reaching over everyone to stick my passport in the window.

        Стигнах до границата, където беше пълен хаос.
        Реално нямаше колони и ленти, а и автобусите стоварваха пътниците на същото място.
        Справих се по същия начин, както и в Монголия, присягайки се над всички за да си пъхна паспорта на гишето.




        then, Im stuck. I cant get thru the cars & busses, & the curb is too hi for me to jump, so I sat about 3 hours.
        it sucked!

        След което се оказах напълно блокиран. Не мога да се провра между колите и автобусите, а бордюра е прекалено висок за мен да скоча от него, така че си седях там около три часа.
        Скапана работа!


        I met this nice family from Azerbaijan. I wanted to visit AZ, but they just make it so hard to get in, its not worth it.

        Запознах се с това симпатично семейство от Азербайджан. Исках да посетя Азербайджан, но техните власти създават толкова усложнения, че просто не си заслужава.



        this guy was in such a hurry, he drug the cement block away, & hopped the curb.
        he advanced about 25 feet.

        Този пич толкова бързаше, че извлачи бетонната саксия настрани и се качи на бордюра.
        Успя да напредне около 8 метра.




        Finally, Im thru the TR side, & the Georgia guards see me, & wave me to the front.
        they freak out over the bike, & the office empties as they come look at it, leaving a bunch of people waiting in line.
        then they take my papers in & do them first. I got thru in about 5 minutes. it was so cool!

        Най-накрая, преминах откъм турската страна и грузинските патрули ме видяха и ми махнаха да мина отпред. Те изкуфяха тотално по мотора, а всички служители от гишетата дойдоха да го разглеждат, оставяйки един куп хора да чакат на опашка.
        Накрая ми взеха документите и ги обработиха преди всички. Минах за около 5 минути. Беше толкова яко!
        Последно редактирано от sabin; 23-08-10, 15:27.

        Коментар


        • #94
          От: Близкия изток

          When I get to Georgia, 3 things are evident. they roads could use repair,
          the drivers are mostly insane, & no one knows what a fence is for.
          There are cows everywhere. they seem to prefer the middle of the road. I dont know why, as not much grass grows there.
          No one is herding them, they just seem to wander around anywhere they want.
          The drivers arent quite as bad as mongolia, I'd rate them about on par with morocco. Everyone is in a hurry, and its pretty much
          survival of the fittest, & fastest. It was a bit unnerving.
          As soon as you cross the border, they beach is full of people. this pic shows the border. beyond the border in TR, the beach is empty

          Когато стигам до Грузия, 3 неща са очевидни: пътищата си плачат за ремонт,
          повечето шофьори са ненормални и никой не знае за какво служат оградите.
          Има крави навсякъде. Изглежда те предпочитат средата на шосето. Идея си няма защо, след като не расте много трева точно там. Никой не ги пасе, просто си блуждаят накъдето си поискат.
          Шофьорите не са чак толкова зле като в Монголия, бих си сложил наравно с тези в Мароко. Всеки бърза и общо взето важи принципа за оцеляване на най-силните и най-бързите. Беше малко изнервящо.
          След като прекосиш границата, плажът е пълен с хора. На тази снимка се вижда границата. От турската страна на границата плажът е пуст.




          this old roman fortress was right past the border

          Тази стара римска крепост се намира точно след границата.



          I spent the night in Batumi, the next morning I walked around a little bit. many new buildings & streets being fixed, but many in rough shape also

          Прекарах нощта в Батуми, а на следващата сутрин се поразходих наоколо. Има много нови сгради и улици, които се ремонтират, но има и много в тежко състояние.









          no cows allowed on the beach

          не е разрешено за крави на плажа





          another nice hotel view

          Още един хубав хотелски изглед



          they were nice enough to put a ditch down the middle of the road

          Били са така любезни да сложат канавката в средата на улицата









          Последно редактирано от sabin; 23-08-10, 15:44.

          Коментар


          • #95
            От: Близкия изток

            Напуснах Батуми и тръгнах на север, по брега. Събота е, плажовете са пълни а движението си е...
            В крайна сметка стигнах до място където магистралата завива на изток. Движението не беше толкова зле, но беше ЖЕГА ! За малко да ме отнесе някакъв завиващ на ляво микробус пред мен, и стана малко тегаво, особено като занесе мотора странично. Отваряйте си очите за тъпунгери !

            Малко мотори, нито един като моя. На всяко спиране събирам тълпа. Веднъж някакъв пич ме задмина, после намали и продължи по банкета. Като го задминах, го гледам - тръгнал да ме снима както си кара с 80км/ч. Абе пич, кажи ми да отбия и да спра бе, ще се утрепеш за едното нищо !

            Спрях да обядвам - навсякъде животни търчат на свобода. Освен крави, ми се наложи да избягвам прасета, кози и прочее едри птици.


            *******
            I left Batumi heading north along the coast. its saturday, & the beaches are full, and traffic sucks.
            I finally got to where the highway turned east. Trafic wasnt so bad, but it was HOT out! I almost got taken out by a mini bus turning
            left in front of me, that got a bit tricky, specially when the bike slid sideways.
            Gotta watch out for the dumbasses!
            Very few bikes here, & none like mine. Everytime I stop, I draw a crowd. I had one guy pass me, then he got off the road & slowed down,
            as I went to pass him, I see he is taking pics of me, while he drives in the ditch at 80kph. jeezuz!
            Just ask me to pull over dude, dont try to kill yourself!

            I stopped for lunch, many animals here running loose. besides cows, I had to dodge pigs, goats, & several large birds



            Този таксиметров шофьор си имаше някакъв жив GPS
            *******
            this taxi driver had some sort of organic GPS



            А за тоя какво да кажа - не знам
            *******

            I really dunno what to say about this guy



            Стигнах в Гори по тъмно. Родния град на Йосиф Сталин. Има и музей, исках да го разгледам. На другата сутрин отидох и огледах това което мога да нарека "Паметник на Лудия"

            Изкарват го един вид герой. За милионите пратени в Сибир - нищо. За мен е все едно в родния град на Хитлер да му вдигнат музей, и да се почне "Ама вижте фолксвагените, а и магистрали построи..."

            Това е къщата. Татко му бил обущар, работил в мазето. Семейството живеело в лявата страна на къщата. Когато Сталин станал голяма работа, в Гори съборили всички къщи в квартала около неговата и построили този храм.
            *******

            I got to Gori about dark. Gori is the hometown of Josef Stalin, & there is a museum here I wanted to see.
            The next morning I went to check out what I call
            'Monument to a Madman'

            They make him out to be some sort of hero. I saw nothing about the millions he sent to siberia or to execution.
            To me, it would be like if Hitlers hometown in Austria had a museum for him
            'but look at the volkswagons he helped build, & the autobahns!'

            this is his house, his dad was a shoemaker & worked in the basement. the family lived on the left side, as it was a duplex.
            When Stalin became the grand poobah of the USSR, Gori tore down all the other houses in the neighborhood, & built this shrine.





            Последно редактирано от Goblin; 21-08-10, 07:25.

            Коментар


            • #96
              От: Близкия изток

              Зад музея - статуя на Сталин.
              Помислих си - все ще му хареса фланелката ми "Добре дошли в Германия"
              *******

              behind it, is a statue of Stalin.
              I thought that he would appreciate my 'Welcome to Germany' shirt





              Имат доста снимки и анекдоти, но това което ми хареса бяха подаръците които е получавал от другите държавни глави. Нищо не видях от Германия ?
              *******

              they had alot of pictures & stories, but what I liked was the gifts that he got from the heads of other countries.
              I didnt see anything from Germany tho??















              Макет на ленинския мавзолей, на този пише и "Сталин", да не са били заедно в него на времето ?
              *******

              a model of lenins tomb, this one has stalin on it also, maybe they were both in it in the past?



              Смъртната му маска. Бас ловя че бая народ е спал далеч по-спокойно след като е била отлята !
              ********
              Stalins death mask. People slept better after this was made, I bet!



              Последно редактирано от Goblin; 21-08-10, 07:30.

              Коментар


              • #97
                От: Близкия изток

                Отзад беше и бронираният му вагон в който е пътувал. Дори и той е нямал доверие на Аерофлот !
                *******

                Out back was his bulletproof train car that he travelled in.
                Even Stalin didnt trust Aeroflot Russian Airlines!















                Имаха и магазин за сувенири, с малки гипсови бюстчета. Не вярвам да преживеят пътуването, а и за топка на скоростния лост не стават...

                Пътищата в Гори са добри.
                *******


                they even had a gift shop, with small stalin busts, but they were made of plaster,
                so I didnt think one would survive the trip, or be a good shift knob for the bike.

                nice roads in Gori





                Крепостта над града
                *******

                the fortress overlooking the town









                До крепостта имаше и малко пазарче, но не намерих никакви интересни вехтории.
                ********

                there was a small market near the fortress, but I didnt find any cool old stuff



                Последно редактирано от Goblin; 21-08-10, 07:34.

                Коментар


                • #98
                  От: Близкия изток

                  Hey Guys

                  hows this?

                  turkey = mamka mu

                  georgia = dobry, darogi nyet horosho
                  (yeah, I know... thats russki!)

                  sorry I cant translate it for you!

                  Doug

                  Коментар


                  • #99
                    От: Близкия изток

                    After Gori, the road went to a new 4 lane highway, & I was only 80km from Tblisi, the 'big city'
                    Traffic wasnt too bad. crazy drivers, just not alot of them. Its a pretty nice old city, & I planned to spend a couple days here.
                    I was planning to get a visa to visit Azerbaijan here, but Nick from Italy called me, and the Azeri border crooks wanted a $1500
                    deposit to take his bike in (and your bike can only be in for 72 hours)
                    So I said screw it, I'd just do the Georgia military highway up to the border of Russia/Chechnya.
                    But first I was going to meet with Nick & ride to Armenia together.
                    I spent a day just wandering around town, & ran into Nick & Barbara at a cafe. We'd leave the next day for ARM.
                    as you may tell, these pics look a little different.
                    well, we all do stupid things, but Im gonna admit to one of mine....
                    I have an old soviet ammo holster for my camera case on my belt. I always put it on the left side, so if I undo my belt, it wont
                    fall off. Well, for some reason I had it on the right side. I went into a bathroom to change out of my leather pants (it was real hot)
                    undid my belt, & clunk...kerplosh
                    yep, the camera case slid off, & with gravity here being the same as the rest of the world, it fell downwards.
                    and with murphy's law in effect, it went to the most convinient place.
                    in the toilet
                    FUCK!
                    I snatched it out, but the case isnt waterproof
                    and neither is the camera.
                    So, I opened it up the best I could, & set it out to dry, hoping it would be ok.
                    Now I needed a camera, so I went shopping & found a decent replacement that wasnt too expensive.
                    Its always good to have a backup anyhow, right?
                    this one doesnt have the zoom or the wide angle, so the pics arent as good.
                    but its better than nothing!
                    I hate when I do stupid stuff!

                    След Гори, пътят тръгва по нова четирилентова магистрала, и бях само на около 80 км от Тбилиси, "големия град".
                    Движението не беше много зле. Луди шофьори има, но не са много. Това е доста хубав стар град и планирах да прекарам два дена тук.
                    Имах намерение да извадя виза за Азербайджан оттук, но Ник от Италия ми звънна да ми каже, че мошениците на Азербайджанската граница му искали 1500 долара депозит за да вкара мотора в страната (а също и че разрешават само 72-часов престой за мотора).
                    Така че си казах "майната му", ще карам само по грузинската военна магистрала до границата с Русия/Чечня.
                    Но първо щях да се срещна с Ник и да караме заедно до Армения.
                    Прекарах един ден в обикаляне насам-натам из града и се натъкнах на Ник и Барбара в едно кафене. На следващия ден щяхме да тръгнем за Армения.
                    Както може би си личи, тези снимки изглеждат малко по-различно.
                    Е, всички правим глупости понякога, но сега ще си призная за една от моите...
                    Имам един стар съветски кобур за амуниции, който използвам за калъфа на фотоапарата ми на моя колан. Винаги го слагам отляво, така че ако си разкопчая колана да не изпадне. Е, неясно по каква причина сега го бях сложил отдясно. Отидох в банята за да събуя кожените панталони (времето беше наистина горещо), разкопчах си колана и ... пльок
                    аха, калъфа на фотоапарата се изхлузи и тъй като гравитацията тук е същата, както из останалия свят, той падна надолу.
                    И по закона на Мърфи, се озова на най-подходящото място.
                    В кенефа!
                    МАМКА МУ!
                    Извадих го оттам, но калъфа не е водоустойчив, нито пък фотоапарата.
                    Така че, разглобих каквото можах и го оставих да съхне, с надеждата че ще работи.
                    Сега имам нужда от фотоапарат, така че тръгнах по магазините и намерих свестен резервен фотоапарат, който не беше много скъп.
                    И без друго винаги е добре да имаш резервен, нали така?
                    Този апарат не разполага с варио и широкоъгълен обектив, така че снимките не са толкова добри.
                    Но е по-добре от нищо!
                    Мразя когато правя глупости!


                    On the road to Tblisi, only 1200km to Tehran! unfortunately, Iran wouldnt give me a visa to visit. Sucks, cuz I'd really like to see Iran

                    По пътя за Тбилиси, само 1200 км до Техеран! За съжаление, от Иран не ми дават виза за посещение. Скапана работа, защото наистина искам да видя Иран.




                    some pics from around town

                    няколко снимки от града









                    Последно редактирано от sabin; 23-08-10, 18:37.

                    Коментар


                    • От: Близкия изток















                      Коментар


                      • От: Близкия изток

                        a george bush avenue. dont see many of those!

                        Джордж Буш авеню. Няма да срещнете много от тези!











                        Последно редактирано от sabin; 23-08-10, 15:47.

                        Коментар


                        • От: Близкия изток











                          Коментар


                          • От: Близкия изток

                            Моторът на Дъг е оправен и даже вече е в Грузия. Пусна ми имейл преди 10 минути, от интернет кафе, да благодари и да се похвали, че е отново на път.

                            Браво!!!

                            На добър час и късмет!


                            Motora na Doug e opraven i daze veche e v Gruzia. Pusna mi email predi 10 min ot inet cafe da blagodarii i da se pohvali che e otnovo na pat.

                            Bravo !!!

                            Na dobar chas i kasmet !
                            Последно редактирано от giorgio; 24-08-10, 06:03.

                            Коментар


                            • От: Близкия изток

                              Дъг отново е в играта! Влезе в Грузия и вероятно утре ще е в Турция, на път за Ирак.

                              П.П. Писали сме почти едновременно с Любо (Bomargroup).
                              Последно редактирано от giorgio; 24-08-10, 06:04.
                              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                              Коментар


                              • От: Близкия изток

                                Ехееее, Браво! Аз знаех, че частите са пристигнали, гледам Доуг влиза няколко пъти в Скъпе, но не знаех, че е оправил мотора. Значи все пак сме нацелили малките тарикатски лагерчета. Аз лично чакам снимки от ремонта. Сега вече като мина офанзивата, ще може ли някои модератор да поразчисти темата от шлокавицата. Извинявам се на всички, ама нямаше начин да пиша на български от телефона докато карам да ги гоня тия лагери.

                                Doug, I am waiting for pictures of the bike repair. Good Luck!
                                Последно редактирано от giorgio; 24-08-10, 06:58.
                                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X