Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Европа 2010: До Прага и натам...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Европа 2010: До Прага и натам...

    Ден 8 (05.07.2010)

    Този ден по план се очертаваше да е много интересен, днес трябваше да стигнем до Любляна, но преди това трябваше да навестим мармотите и да покарам малко по живописни завойчета из Австрийските Алпи, с други думи казано Grossglockner High Alpine Road!

    Та след като през нощта валя дъжд, сутринта Съни откри, че вечерта като съм се прибирал, не съм си прибрал едната обувка..., резултата цялата в кал и пълна с вода

    Събрахме багажа и приготвихме мотора


    Платихме за къмпинга 15.90евро.

    По пътя спряхме да закусим, не че е важно, но все пак на фона на мотора си заслужава снимката


    да прегледаме още веднъж къде отиваме


    Заредих и бензин 1.484 евро/л, АГИП
    Сетих се, че не съм споменал нищо за тоалетните по бензиностанциите в Германия. Ами плащат се. В началото пак не бях доволен, но понеже ми се наложи да ги ползвам както си трябва..., останах много доволен. Срещу 50 цента пуснати в автомат получаваш прекрасно изчистена тоалетна с всичките му салтанати в нея. Разбира се най-бях впечатлен от автоматичното забърсване на тоалетната чиния, което става автоматично. Не се сдържах и го задействах няколко пъти за да му се накефя

    Все се надявахме времето да се проясни и да пекне слънце..., на няколко пъти успя..., но накрая облаците победиха... Е викам си точно днес ли ще се скапе времето! Та малко преди да се отделим от магистралата ни запука вече дъжда, ама си заваля как си пише по книгите. Вече отбили от нея спрях на нещо като спирка и си облякохме дъждобраните


    положението не беше добро от към видимост


    но бяхме решили, че няма да се връщаме и при всички случаи минаваме през прохода


    Вече сигурно ставам банален, но за пореден път се загубихме и търсихме пътя... Междувременно дъжда спря. Съни каза, като не знаеш пътя карай след другите мотористи, те всичките нали там отиват. Ок, мир да има, залепих се за една групичка мотористи от GB. Карам аз карам след тях, ама не ми харесваше работата..., в един момент ги изпреварих и реших сам да търся пътя..., не го намерих..., ама и те не са отивали там. Междувременно влязохме в едно задръстване и аз едва едва се промъкнах напред към един мотор пред нас. Опитах се да попитам и разбера евентуално на къде да хванем, ама моториста се оказа възрастен господин и ми отвърна, че нищо не чува..., ок, значи отивам на бензиностанция, хем да заредя, хем ще разберем на къде да караме.
    Заредихме 1.192 евро/л, местна бензинджийница. Междувременно разбрахме къде е и пътя

    Времето продължаваше да се оправя, всичко си върви по план и ето ни на пропусквателния пункт на прохода






    Няма да пиша за пътя, за прохода, за това че дефакто това е национален парк. Това вече много добре е описано от Бойко
    Различното на нашето пътуване е, че ние нахълтахме в прохода от Север. Платих таксата 18 евро и газ нагоре по баира.




    все още имаше доста ниски облаци. Но затова пък на близко разстояние всичко се виждаше перфектно. Пътя/асфалта беше слънце






    но наоколо нямаше промяна




    смени се пътната настилка


    ето на каква надморска височина сме в момента


    вече сме на най-високото, около мен май не се вижда много много какво има






    Това беше EDELWEISSPITZE,
    тук трябваше да видя върха, ама нещо мерника ми май не беше точен


    нищо де, поне знам какво трябваше да видя


    На Съни и стана студено


    От паветата отново се връщаме на асфалта и продължаваме нагоре




    Тук мъглата беше много гъста, със съжаление реших, че няма смисъл да спираме да снимаме, защото почти нищо не се виждаше. Така преминахме в най-високата точка през тунела... Направи ми впечатление, че и Бойко не е постнал такива снимки , а дано Драго да покаже

    Малко след върха, положението изведнъж се оправи, вече бяхме от южната страна




    няколко снимки заедно двамата




    и по саме




    и продължаваме към гледчера, междувременно спряхме да уважим този водопад


    я да видим какво ще видим след завоя




    мдаа пристигнахме.










    Тук вече беше много по-топло, даже и слънчице си печеше. Разгледахме местните забележителности, но все още не се бяхме се срещали с местните туземци. А, я да видим, какво е това




    да, ама има някаква измама, не видяхме нито да завиват шоколади в станиол, нито да правят масаж...

    Документирахме го и с видео клип за да го покажем на малкия.

    Междувременно продължавах да наблюдавам състоянието на гумата


    ами за сега е в добро състояние, времето се оправи, мисля, че можем да сме доволни






    като се сетя само, какво беше времето, преди няколко часа..., можеше въобще да не видим тези красоти.

    Слизайки надолу Съни, забеляза, че и кравите не са сини


    предполагам, че е заради това, че не сме в Швейцарските Алпи

    Отново се наслаждавахме на прекрасните пътни условия




    още красоти




    последни завои преди да слезем в равното


    ами това беше..., свърши...


    Тук за малко да не се върнем пак, като си платиш може да си джиткаш нагоре надолу колкото си искаш, ама нас още много път ни чакаше, а така ми се искаше още веднъж да мина поне..., нищо друг път.

    И така отново се върнахме на магистралата и от там към Любляна. На входа на Словения си купих винетка 7.50 евро за 7 дни, платих и такса за тунела Караванкен 6.50 евро.

    От тук до Любляна бързо стигнахме и намерихме къмпинга като ползвахме картата, която преди това купих от едно капанче на паркинг около магистралата докато бяхме още в Австрия. Всъщност ето една снимка и на него

    Въпреки, че бяхме във Австрия, заведението се държеше от словенци.

    Та ето ни вече във къмпинга LJUBLJANA RESORT
    До сега не знаех, че къмпингите имат звезди , е този беше четири звезди!!! Съответно най-скъпия къмпинг в който съм спал до момента.

    Та намерихме си място и първото което направихме, беше да извадим всички мокри неща, палатката, дъждобраните и да не забравяме обувките дето се бяха напълнили с вода...



    за има няма 30 минути всичко изсъхна, ама то и яко си печеше...

    оправяме всичко и сме готови за разходка


    Преди това се информирахме за това как да стигнем до центъра и си купихме една магнитна карта от рецепцията с която можехме да пътуваме в рамките на 24 часа.
    И ето ни в центъра, първо малко магазини, после забележителности








    Тук някъде Съни ми каза, че вече е гладна! ама аз викам, чакай да видим това, чакай да видим онова и ... Съни се разсърди. Маймунджълъците дето правих не помогнаха...


    сърдити


    аз ни лук ял, ни лук мирисал


    Хапнахме по сладолед и решихме да се прибираме към къмпинга. Отиваме на автобусната спирка и си чакаме автобуса. Номер 6 защото така ни казаха от къмпинга. Е идва един и ние се качваме, точно след една пряка автобуса зави наляво и зацепи в посока която на нас не ни беше известна. А във автобуса се возеха хора. Питам едно момиче, какво става за къде е автобуса, а тя спокойно отговаря, за гараж
    Аааааааааааа, бързо натискаме копчето за слизане (само тогава автобуса спира). Слязохме, и къде сме сега не е ясно...
    Заговорихме един пич дето спокойно си пиеше бирата. Много подобен случай на този в Будапеща, пича през цялото време разправяше как не се возел на автобуси и въпреки, че му дадохме картата на града (който не е много голям) не можеше да се оправи . Накрая заедно решихме да вземем кой да е автобус в обратна посока и да се върнем в центъра...
    Този път уцелихме автобуса и се прибрахме в къмпинга, междувременно настроението се възвърна и седнахме да хапнем и пийнем биричка в кръчмата към къмпинга. Късно вечерта се прибрахме в палатката.

    Равносметката за деня

    изминати 547км
    Колкото повече толкова повече sigpic

    Коментар


    • #32
      От: Европа 2010: До Прага и натам...

      Страхотен пътепис, много добре разказан! За мен беше интересно повече информация за църквата с костите, тъй като планувам да ходя там скоро. Благодаря за информацията на Aloud. Определено пътеписа ми е от любимите и ще крада доста идеи от него завбъдеще!

      Коментар


      • #33
        От: Европа 2010: До Прага и натам...

        Ден 9 (06.07.2010)

        Този ден трябваше да минем през Загреб и да стигнем до Белград.

        Сутринта приготвяме багажа и мотора за път


        Както вече казах, това е най-скъпия къмпинг в който сме отсядали. Това е защото къмпинга има и хотелска част, които на практика бяха едни бунгала и голям открит басейн. Е ние не го пробвахме... Та за това удоволствие платихме 25 евро.

        Заредихме на бензиностанция 1.223 евро/л и тръгнахме. Нямаше нищо интересно през целия път. Да прекосихме дет се вика цялата страна, ама само по магистрала и нищо не видяхме. Целта ни беше Загреб.

        Така стигнахме границата където единствено ни трябваха паспортите. След което почти веднага влязохме в Загреб.
        Движението не беше много натоварено, достатъчно табели за да намерим без проблеми центъра.

        на тази снимка се вижда как съм накичил мотора с винетки, добре, че не трябваше да слагам още!

        Решихме да седнем на кафенце и да решим какво ще правим. Попитахме сервитьора дали можем да платим в евро. Не можеше. Но ни показа къде има менувачница и аз отидох да сменя пари, а Съни поръча кафенца.


        Преместих мотора да е по-близо до нас


        Междувременно мина един трамвай

        Това нещо освен, че беше красиво и съвременно се движеше много безшумно
        Поразгледахме наоколо, но честно казано не отделихме необходимото внимание на града. Определено другия път ще му отделим повече такова!
        Прегледах багажа преди път.


        И тръгнахме на път, отново магистрала...
        Платихме пътна такса 61 куни.
        Зареждане на бензиностанция бензин 8.25 куни/л
        На една от почивките като погледнах гумата изтръпнах

        мдааа, все се надявах, да се приберем до София без такива гледки...
        Обадих се веднага на Фил и направих една консултация с него. Знаех какво ще ми каже, но някак си това което си го мислех, когато го казва друг човек действа ободряващо и същевременно успокоително
        Препоръката беше, да сваля скоростта до 120км/ч и да карам внимателно. Ами добре, щом трябва...

        Продължихме по магистралата, като вече постоянно гледах километража, докато усетя скоростта от 120км/ч
        По едно време, времето много се смрачи. Пред нас стана черно. Но ние не спираме, газ към чернилката...
        И КАТ НИ ЗАПУКА, ама така ни запука, ама аз не спирам, газ и това е, е отпуснах газта. Буквално минахме през центъра на циклона, както се казва. На мен лично за първи път ми се случва да ме залее толкова много вода. В един момент започнах да гледам все едно гледам през аквариум, уж всичко се вижда, ама едно такова разкривено . Сега се смея, ама тогава си стана страшничко, като си свалих погледа надолу към кормилото виждах просто вода и нищо повече. А като се сетих и в какво състояние ми беше гумата... Е казах си, сега или ще минем или не знам какво ще стане... За наше щастие почти веднага изскочи една бензиностанция..., ами спряхме. Най-важното живи и здрави!


        тука вече дъжда започваше да спира


        Изчакахме да спре. Вече бяхме толкова мокри, че нямаше смисъл от дъждобрани, да но те имат още една силна страна, спират вятъра, което беше перфектно за нас, защото температурата падна рязко. Сложихме ги и отново на път. На следващата бензиностанция ги свалихме и прибрахме. Заредих бензин 8.45 куни/л
        С последните куни, които ни бяха останали успяхме да си купим едно кафенце. Както се казва скромно, но от сърце

        И така до границата. Преминаваме без никакви проблеми и се отправяме за Белград.
        На магистралата платихме 340 динара такса.

        Стигайки в Белград видяхме табелата за квартал Земун и натам. Там някъде до Дунав се намираше нашия къмпинг.
        Намерихме квартала, сега оставаше да намерим и къмпинга. Спирам и питам един местен. Той ме пита, как да ти обеснявам на сръбски или на английски, викам ми дай на английски, и почва той, казва две приказки и си продължи на сръбски . Той ми говори на сръбски, аз на български.
        По едно време вика, абе някъде до завода за кока кола ще питаш там някой. Аз отговарям, ок като стигна там ще питам. Той продължава, слушай, слушай сега, няма никого да питаш, аз ще ти обесня
        Та така по пътя по пътя, стигнахме до къмпинга.
        Camping Dunav
        Мдааа, картинка до болка позната (миналата година направихме една обиколка на цялото черноморие от румънската до турската граници, мъка, мъка...). Някога този къмпинг е бил явно доста добър, но това време отдавна е отминало. Мисля, че единствено съществува заради това, че просто няма май друг къмпинг (може и да греша де), но така или иначе всеки ден се изсипват една купчина хора като нас...

        Харесахме си едно местенце и разпънахме палатката:


        Положението с гумата се променя в отрицателна посока

        По този повод решихме днес да не ползваме градски транспорт, а да се придвижваме с мотора. Нали трябва да сме напук на всичко. И ето ни в центъра на града, по-точно на крепостта

        Паркирах на място което е специално за мотори!
        След което тръгнахме да разгледаме




        Тук имаше и военен музей




        Тук си направихме доста снимки посока града и реката, въпреки, че точно в тази посока беше залязващото слънце








        Много добро впечатление ни направи целия комплекс, добре поддържан и наистина е приятно място за разходка и отдих.

        На връщане към мотора до мен паркира скутер. Човека отиваше на тенис, НО извади е те такваз верига да си завърже скутера

        Обръщам внимание и на номерата на скутерите. Явно се издават по адресна регистрация на собственика и само името на квартала явно е достатъчно



        Тръгваме си


        Смятаме да хапнем нещо в или около къмпинга.
        Както очаквахме в къмпинга освен бира друго няма. Затова отидохме до едно заведение на близо и си поръчахме различни плескавици и вешавици. Абе не можахме да се сетим как е наденица на сръбски
        Добре, че скарата беше на дърва, в целия квартал тук нямаше ток и то от часове

        Зад мен една булка, ама няма кой да я вземе

        Докато чакаме, пийнахме по една бира Ефес, любима бира от Турция и ни навя приятни спомени от там


        айде да пробваме и тази

        Стори ми се малко странно в това заведение да предлагат само такава бира...

        Сандвичите станаха и хайде в къмпинга, поръчахме си бира и седнахме да видим какво става из нета

        Обръщам внимание на бакграунда отзад, важно е да се вижда и мотора, а в този случай и палатката
        Съни се отплесна да си чати с приятелките

        Комарите я изядоха, ама тя не се отказва
        Късно вечерта си легнахме.

        Равносметката за деня

        изминати 573км
        Колкото повече толкова повече sigpic

        Коментар


        • #34
          От: Европа 2010: До Прага и натам...

          Ден 10 (07.07.2010)

          Този ден събрахме багажа за последно, като междувременно платих къмпинга. Кво си бях правил сметките предния ден, ах тези бири..., последните динари дето ги има за малко не стигаха, ами викам на човека, ще ти платя във евро. Човека ме изгледа съжалително и взе динарите. Благодарих сърдечно и изчезнах бързо бързо.
          Ами то не остана много път, днес по план трябваше да се приберем в София, но преди това трябваше да минем през Зайчар до Пирот по препоръки на Фори и Гошо...
          Да ама не, с тая гума не ми се щеше повече да експериментирам, така, че яваш яваш по магистралата и после до София.

          Първо заредих бензин 119.14 дин/л, ОМВ. Платих пътна такса 730 динара и пак 120км/ч максимална скорост.

          Малко преди да свърши магистралата отново заредих бензин 194.4 дин/л, ОМВ.
          И тук реших да засича разхода на мотора..., а 5л/100км , пак смятам, пак толкова излиза.
          Е аз от как го имам този мотор те такъв разход не съм докарвал. При това мотора е претоварен и е с крива гума... Не знаех, че е толкова икономичен ДО 120км/ч
          Едно време Шедоуа натоварен ми даваше 4.5л/100км. Ето още едно нещо, което научих за мотора

          Та да довърша пътуването, до границата нищо интересно. На нашата граница вече бяха започнали да се събират братята турци от цяла Европа.
          Чинно си изчакахме реда да минем граничния контрол при сърбите, същото направихме и при нашите, но по стара традиция, пак се проявихме.
          Оказа се, че на опашката на която се наредих, отгоре светело червено, ама кой ти гледа тия работи в трепаната. Стигам аз до гишето и жената ми казва, ти не видя ли, че свети червено. Аз дигам рамене... От къде идвате? От Белград. Аре изчезвайте...
          Ама на турците след мен май не им провървя...

          И така леко полека ето ни в София, прибрахме се!


          задължително снимка с мотора


          и гумата


          адски сме доволни от пътуването и най-важното е, че сме живи и здрави! Е по-доволен съм аз


          Равносметката за днес

          изминати 652 км

          Ето една картинка на цялото пътешествие

          Общо изминати километри: 4908км
          Общо похарчени пари: 985 евро

          Няколко думи в заключение
          Беше едно прекрасно пътуване. Определено научихме много нови неща за старата Европа, срещнахме се с много и различни хора, видяхме се със стари приятели, научих нови неща и за мотора си, видях как една гума си замина за нула време.
          Като стана дума за гумата, тя изкара 845км от момента в който аз забелязах в Хърватска, че започват да се показват конците.

          Обичам да пътувам, приятно е да общуваш с непознати хора, абе човек трябва да се движи, това е...
          Да видим догодина на къде ще ни отвее вятъра...
          Малко ще повторя подписа си, но мотото е:

          Колкото повече толкова повече
          Колкото повече толкова повече sigpic

          Коментар


          • #35
            От: Европа 2010: До Прага и натам...

            Отлично подбран маршрут. Много хубав разказ! Много хубави снимки! След такова пътуване на човек му се иска да не спира.
            Съжалявам, че пътеписа свърши, но няма как. Всеки пътешественик в един момент се прибира.

            Споделил си и много полезни неща за човек, който е решил да тръгне в същата посока.

            Аз имам един въпрос - похвали магистралата в Чехия. През 2008 пътувах по маршрута Братислава - Бърно - Прага - Пилзен. Спомена ми от чешката магистрала е кошмарен - покритието беше в по-голямата част бетон, като фугите бяха отвратителни. Тресеше безумно. Покрита ли е вече с асфалт? Или поне ремонтирали са фугите?

            Коментар


            • #36
              От: Европа 2010: До Прага и натам...

              Благодаря
              Надявам се да е полезна информацията, която споделих с вас.
              Все пак да не забравяме, че може и да има някакво изкривяване на действителността, но аз поне така видях нещата от моята скромна камбанарийка...

              Относно въпроса за пътищата,
              ми аз таковата..., участъка Прага-Пилзен го пропуснах
              Но като цяло на всякъде където минах си беше асфалт и то добър.
              Колкото повече толкова повече sigpic

              Коментар


              • #37
                От: Европа 2010: До Прага и натам...

                Полезно е как да не е. Благодаря ти.

                Коментар


                • #38
                  От: Европа 2010: До Прага и натам...

                  Благодаря за отговора за пътищата.

                  Прага може да се посещава много пъти и все да си открива човек по нещо ново и хубаво. На една карта на туристическата част на града, защриховах местата където минах и ... оказа се не повече от 1/3, а бях 3 пълни дни, като по цял ден ходихме. Като гледам снимките ви, има 50% покритие с това което е по моите снимки. Даже до Храдчани сме стигнали по различни пътища - аз от към хълма Петрин и Страховският манастир, а вие от към станция "Храдчанска".

                  Пътеписа ми беше много интересен. Благодаря за труда да го напишете.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Европа 2010: До Прага и натам...

                    Много готин пътепис и снимки, благодаря
                    Зима иде

                    Коментар


                    • #40
                      От: Европа 2010: До Прага и натам...

                      Супер пътепис и снимки, браво!
                      Много готино пътешествие се е получило, благородно завиждам.
                      Човекът е човек, когато е на път...

                      Коментар


                      • #41
                        От: Европа 2010: До Прага и натам...

                        Много приятен пътепис, жалко наистина, че свърши
                        Благодаря !
                        Per aspera ad astra.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Европа 2010: До Прага и натам...

                          Прекрасно!
                          Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Европа 2010: До Прага и натам...

                            Ей така, мога да си чета с дни!
                            Много готино пътуване, ... и то на цена под 1000 Евро ... по все познати на пръв поглед, но прекрасни места, с много история и забележителности ... което прочетох на един дъх.
                            Благодаря Ви че сте отделили време да го споделите.
                            А си мислех, че само аз се губя на всеки кръстопът. Май ще си копуваме ГПСта.
                            С пожелания за много такива пътувания, още дълги години.
                            По-добре мъртъв, но пич,... отколкото жив скапаняк!...

                            Коментар


                            • #44
                              От: Европа 2010: До Прага и натам...

                              Поздравления, много хубава екскурзия сте си направили. Удоволствие беше да чета пътеписа и гледам снимките ви.

                              Направи ми впечатление, че на някои от снимките си с дълги дънки... например:


                              Това марката Draggin ли е? Защото съм им хвърлил око и мисля по-натам да си взема такива или подобни. Дънките заемат голяма част от ежедневното ми облекло и ще е супер, ако ги съчетая и като екипировка за мотора. Та, ако са те, можеш ли да направиш коментар относно качествата им (удобни ли са, протекции и прочие).

                              Другото, не видях да имаш ойлер на мотора и предполагам, че ръчно си смазвал веригата... защото километрите са си бая?
                              And the dream that you dare to, why, oh why can't I?

                              Коментар


                              • #45
                                От: Европа 2010: До Прага и натам...

                                Брей, този последния коментар нещо съм го изпуснал...
                                Дънките са си най-обикновенни от магазина. Аз също се бях замислил да си пазарувам мото дънки, но така и не стигнах до тях. Едно е сигурно вършат работа!

                                Тази неделя като се прибирах през Беклемето, точно на последния за мен и първия от Кърнаре нагоре завой (преди една дъъълга права) срещнах три мотора. Да ама втория мотор на завоя направо си продължи направо...

                                Спрях, помогнахме на момчето и т.н., но мисълта ми беше, че той беше точно с такива дънки с протектори по тях. След атрактивното салто което направи и се пльосна на земята имаше само натъртвания. Определено каската му беше спасила главата!!!!!!!!!!!
                                Та да се върна на дънките, ами нямаше им нищо!

                                Относно скот ойлера, имам имам .

                                Намира се точно под десния ръкав на якето ми. Замаскирал съм го

                                Както бях написал в една друга тема, в момента в който реших, че ще взема мотор с верига, задължително слагам ойлера. АААА ми то не се издържа постоянно да пръскаш, ЪПсурТ!
                                Колкото повече толкова повече sigpic

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X