Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гела – малко гайди и много селяния

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гела – малко гайди и много селяния

    Всяка година на Илинден по стар стил на Илинденските поляни край малкото, китно родопско селце Гела се провежда надсвирване с гайди. И всяка година аз го пропускам, защото винаги се сещам за него една седмица по-рано, когато уикендът е отдавна плануван.
    Тази година, благодарение на Жоро (Сузи) от Варна, още преди два месеца открихме мястото за преспиване в жадувания родопски рай, но то се оказа заето. Седмица по-късно с предплащане на повече от половината цена на къщата и мъничко късмет, успяваме да се вредим.
    Най-сетне идва дългоочаквания петък и успяваме да се измъкнем от прашната и нажежена София. Тръгваме всеки по различно време и от различно място – Мария е най-нетърпелива – още в 11.25 пуска СМС, че е свободна, Мони и Преслав към 15.00ч. потеглят от центъра (след хилядите километри до Норд Кап двете седмици без мотор са им дошли мноооого дълги и скучни), а аз, Силвия и Михаил към 16.00 с кола (по ширините на този форум по-известна като бек ъп виъкъл ; )). Бойко вече е във Велинград, което му позволява да пристигне първи на уреченото място - вила „Тишина”.
    Към 20.00ч. вече всички сме се събрали. Преди да стигнем до скарата всички сме минали 4 км не много тежък, но за сметка на това много забавен офроуд. По чакъла до вилата се редят забавни табели – „Пътят е страшен, но славен” или „Гледай пътя, не табелите” (много трудно за спазване, особено когато не знаеш къде отиваш и следиш зорко за малките указателни табели с размер на плик за писмо). И точно на най-едрите камъни и изровени от дъждовете коловози – „Още ли сте сигурни, че искате да ни посетите?”. Точно в момента, в който четем табелата, не сме много сигурни, но около километър по-късно се оказва, че си е струвало...
    Вилата е малка, но много приятна и спретната, поляна – голяма и скоро окосена, а собствениците ни посрещат с прословутото родопско гостоприемство. Вече наистина нямам търпение да стане събота и широките планински поляни да екнат от гайди...
    Едва на сутринта виждам добре в какво райско място сме попаднали:





    Закусваме и хукваме към събора, защото в 10.00ч. започва надсвирването. Посреща ни типична съборска атмосфера – продава се всичко, което няма място там и е израз на предприемчивата природа на преобладаващите роми-продавачи – от брадви и секири до пластмасови войници и изкуствени корони за малолетни принцеси:





    За да си личи, че сме в Родопите и за малко цвят имаше и една-две подобни сергии



    Както всъщност се оказа това е основната цел на посетителите. Повечето са дошли да хапнат и да пийнат. Друга част да попушат или погълнат разни забранени субстанции. Иначе пък толкова шарена публика не съм виждала – деца на цветята, индианци, жонгльори, всякакви народности чужденци











    Край всичко това основната цел на мероприятието и идея на нашето посещение почти напълно се загуби. Успяхме все пак да застанем близо до сцената и да се насладим на прекрасните изпълнения на свирещите с огромна любов и жар гайдари









    Имаше и чуждестранно участие



    Мейс живее от няколко години в Родопите и е прилежен ученик
    Имаше и любимци на публиката с фен-клубове, които с оправдана гордост и широки усмивки приемаха аплодисментите на публиката



    За мое огромно съжаление, обаче, само за минути усетих магията на гайдата – докато лежах на полянката под едно дърво и далеч от тълпата очите ми не виждаха нищо освен зелена шир...
    Публиката се оказа малко



    Повече хора имаме по масите пред кебапчийниците, които толкова плътно бяха обкръжили малката сцена, че димът им се стелеше като сценичен ефект почти през цялото време пред участниците.
    Всеки изразяваше екстаза си както може. Един така




    Друг така



    Добре поне, че имаше и това



    Към 15.00ч. вече всичко беше приключило. За мен. Участниците бяха се представили пред журите, от уредбите запонаха да свирят хора. На надсвирването дори нямаше жива музика... За посетителите обаче купонът едва започваше. Хората продължиха на спокойствие да си пият, да си хапват и веселят. На спокойствие, щото за какво са тия гайди да си им пречат на веселбата я.
    Всъщност най-хубавото в цялото пътуване се оказа космическата природа и възможността сред нея да пообщуваш на спокойствие. Прекарахме един спокоен следобед в търкаляне по поляните




    И почивка



    Вечерта вече се посъбрахме всички. Вече бяхо пристигнали Тони (Сете 15), Жоро от Варна и скъпи приятели от Бургас. Увеличихме се инцидентно (спукан радиатор на мотор), но много приятно с още няколко палатки. Разбира се, останахме във вила „Тишина”, далеч от изцяло съборната атмосфера, поиграхме фризби и се посмяхме добре около масата. В неделя никой не изяви желание да посети отново събора, въпреки че в 10.00ч. започваше награждаването. Явно повечето от нас се разминаха с очакванията си този уикенд – очакваната автенична родопска атмосфера я нямаше.
    Остана ни това










    Няколко широки усмивки



    И прекрасните завои обратно към София.
    С много смесени чуства се върнах от събитието, което си представях по-грандиозно и даже по-космично. Но може би в наши дни вече няма как да видим автентично надсвирване в Родопите... И как ли да стане, когато месарят в Широка лъка се оказва бивш собственик на Ямаха, който от четири месеца живее в селото и е от ... Ню Касъл, Англия.

    Ето и линк към всички снимки

    http://htftp.offroad-bulgaria.com/bo...01-02.08.2009/

  • #2
    До: Гела – малко гайди и много селяния

    Много шарено и много сюриалистично е по време на надсвирването.
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

    Коментар


    • #3
      До: Гела – малко гайди и много селяния

      Хаха. Тоя месар ще стане известен. Мои приятели англичани /имат къща в Гела/ ми казаха за него и като ходих да пийнем по бира преди няколко дни го видях лично. Разправяше, че ще продава английски ястия и специалитети и дори другите англичани се подсмихваха... Те не вярват, че ще изкара дълго, а кво да говорим за българите. Честно казано почти всяка година ходя на събота в Гела, като тази пропуснах, защото бях на събор в село Чокманово, а в неделя на много добро барбекю /почти като коктейл беше и пак при албионци/ в село Смилян. Като гледам темата не съм пропуснал много, макар че в Гела си ходим тясна компанийка и винаги прекарваме добре. Иначе тва за младежите и тревите го забелязвам последните години и е доста тревожно, щото не това е идеята на събота. Колкото до заглавието на темата, мисля че може да се намери по-подходяща дума за накрая, щото по тая логика в ГолЕмото село си е перманентно така /без лоши чувства разбира се/
      Последно редактирано от marin199; 03-08-09, 00:08.
      http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


      http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
      http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

      Коментар


      • #4
        До: Гела – малко гайди и много селяния

        Края на заглавието го мислих дълго и с болка. За съжаление, за събора тази година не можах да измисля по-точна дума. Събитието е прекрасно, но магията му се усеща изключително трудно...
        А за голЕмото село си абсолютно прав

        Коментар


        • #5
          До: Гела – малко гайди и много селяния

          Светът се променя.
          Всъщност това е процес, който на моменти забързва, на моменти се забавя... почти спира, но за малко. Природата се е погрижила за това, ограничавайки човешкия живот. Когато консерватизмът ни започне да надделява, когато започнем да осъждаме промените и да не одобряваме постъпките на по-младите, когато започнем да мрънкаме, че традициите на са това, което бяха, или "совите не са това, което са", значи е време да си ходим...
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            До: Гела – малко гайди и много селяния

            Благодаря за точния репортаж .
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #7
              До: Гела – малко гайди и много селяния

              Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
              Светът се променя.
              Всъщност това е процес, който на моменти забързва, на моменти се забавя... почти спира, но за малко. Природата се е погрижила за това, ограничавайки човешкия живот. Когато консерватизмът ни започне да надделява, когато започнем да осъждаме промените и да не одобряваме постъпките на по-младите, когато започнем да мрънкаме, че традициите на са това, което бяха, или "совите не са това, което са", значи е време да си ходим...
              точно казано.....

              Освен това - събитието е такова, каквото си го направим....
              Т.е - какъв е вашият принос то да е по-различно....??
              Или - ако са ви направили неприятно впечатление сергиите, младежите с тревата и кебапчената атмосфера - отидохте ли при организатора да му споделите това...?
              Това са риторични въпроси разбира се.... Не е нужно да се влиза в полемика, и в никакъв случай не искам да ви засегна.
              Просто споделям личното си мнение, че даваме оценки и лепим етикети много бързо и лесно на позната и не толкова нам, материя.... А етикетът за едно такова национално събитие - СЕЛЯНИЯ, е доста груб, извинявайте за окровенността.

              Ок, вас не ви кефи събора - казвате - не ми хареса това и това, бих препоръчала това да стане така и така, примерно за да е по-автентично, ние лично бихме помогнали с това и това, бихме създали някаква организация следващият път да помогнем с това и това, написали сме личното си мнение и сме го предали на организаторите.... Нещо такова ми се струва по-справедливо.....
              Никой не е длъжен да ни прави събор безплатно, че и по наш вкус.... Хората все пак са се постарали да направят нещо. До колко са успяли - успяли са колкото са им били възможностите..... Може пък да е имало доста хора, които точно този формат да е правилния и те също имат право за себе си....

              /така както виждам по снимките - на мен също нямаше да ми допадне подобен формат на събитието, това обаче не променя с нищо горното ми мнение/

              Коментар


              • #8
                До: Гела – малко гайди и много селяния

                За съжаление според мен Вики е права - точната дума е селяния.
                Идеята за надсвирването с гайди не ми съвпада с типичния съборски манталитет и затова никога не съм ходил на това надсвирване, въпреки че съм прекарал детството си в Девин.

                А и не виждам нищо възмутително да се нарече цялото мероприятие селяния, защото си е такава, явно.
                Per aspera ad astra.

                Коментар


                • #9
                  До: Гела – малко гайди и много селяния

                  При влошаване на финансовите условия за обществото - първи пострадват интелектуалците и свързаните с тяхното присъствие или отсъствие явления.

                  Това че фестивалът се е превърнал в събор, не е нито ново, нито непредвидимо !!!

                  Басирам се , че и тазгодишният Октоберфест, ще се изроди до безхаберно лочене на бира и плюскане на вюрстове - ОктобИрфест .
                  А съпътсвувалите го културни събития ще бъдат силно редуцирани. / Що ли пък не отскочим да Проверим ? /

                  Какво да се прави ? Няма спонсори, остават само клиенти .Вики, точно е усетила и отразила промяната. Надявам се промяна а не Тенденция.

                  Важното е да оцелее традицията. Ще дойдат по-добри времена !
                  Последно редактирано от Nik Nikolov; 03-08-09, 11:00.
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #10
                    До: Гела – малко гайди и много селяния

                    Родопите са много красива планина. Те са си там и без тълпите от хора и сергии. И така без тълпи, даже са още по-красиви според мен. Сигурно за това, аз не ходя на, събори, седенки, надсвирвания и т.н. А иначе на планината съм чест гост.
                    Селянина можеш да го извадиш от селото му...Но селото от селянина никога не можеш да извадиш!
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #11
                      До: Гела – малко гайди и много селяния

                      Първоначално публикуван от Георги Иванов (gorbi) Преглед на мнение
                      точно казано.....

                      Освен това - събитието е такова, каквото си го направим....
                      Т.е - какъв е вашият принос то да е по-различно....??
                      Или - ако са ви направили неприятно впечатление сергиите, младежите с тревата и кебапчената атмосфера - отидохте ли при организатора да му споделите това...?
                      Това са риторични въпроси разбира се.... Не е нужно да се влиза в полемика, и в никакъв случай не искам да ви засегна.
                      Просто споделям личното си мнение, че даваме оценки и лепим етикети много бързо и лесно на позната и не толкова нам, материя.... А етикетът за едно такова национално събитие - СЕЛЯНИЯ, е доста груб, извинявайте за окровенността.

                      Ок, вас не ви кефи събора - казвате - не ми хареса това и това, бих препоръчала това да стане така и така, примерно за да е по-автентично, ние лично бихме помогнали с това и това, бихме създали някаква организация следващият път да помогнем с това и това, написали сме личното си мнение и сме го предали на организаторите.... Нещо такова ми се струва по-справедливо.....
                      Никой не е длъжен да ни прави събор безплатно, че и по наш вкус.... Хората все пак са се постарали да направят нещо. До колко са успяли - успяли са колкото са им били възможностите..... Може пък да е имало доста хора, които точно този формат да е правилния и те също имат право за себе си....

                      /така както виждам по снимките - на мен също нямаше да ми допадне подобен формат на събитието, това обаче не променя с нищо горното ми мнение/
                      Не мога да се съглася с написаното по-горе, защото когато някой отива на гости не казва на домакина как да го посрещне. Материята не е някаква сложна за да си позволи човек да лепне етикет. Събор на родовете от с.Гела по-късно превърнал се в надсвирване с гайди, което предполага много гайдари, оркестри, онези хубави баби в народни носии и все такива типични за такъв събор неща. А събитието си го направихме весело, защото бяхме хубава компания, слушах и гледах гайдари, как се раздават, но бях точно зад журито, което също недоволстваше относно публиката и изявите им.
                      Нашият принос беше начина на поведение, любовта ни към Родопите, гайдите, любовта ни към чистотата, поради което почистихме малко боклуци на любезни посетители. Не мисля, че човек трябва всяко нещо да организира за да му хареса.

                      giorgio казваш светът се променя, ама как да го обясня това на бай Дафо празнуващ 90 години и цял живот е свързан с гайдата. Как да му кажа да си ходи. Аз пък не искам да си ходим, а искам да има събор с гайди, а не събор на тарамбуки. Обичам много Родопите и по тази причина ми е болно когато така се променят нещата.

                      Второ ще поместя и тук една препратка към статия отразяваща виждането на други хора за събора в предходните години.
                      http://www.joroiparvan.com/?p=30
                      Последно редактирано от boiko73; 03-08-09, 11:37.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Гела – малко гайди и много селяния

                        Да е жив и здрав бай Дафин и да научи още много млади момчета да свирят така прекрасно,а това дали трябва да си ходи,или не не е наша работа да определяме си мисля!!!!!!Има кой да се грижи за тези работи!!!!
                        И тогава когато са се събирали родовете са въртяли чевермета-и сега се въртят и ще се въртят,а тези фирми,които са поканени(приели) да бъдат спонсори си мисля,че трябва да бъдат доста по-взискателни от това как изглежда сцената и въобще за всичко онова,което прави нещата да изглеждат красиви и подредени,без да умаловажавам и отговорността на организаторите.
                        Въпросите са много,а отговорите още по-малко,но за това,че на никой не му пука как изглежда(иначе чудесна идея) този фестивал на Българщината е ФАКТ.Присъединявам се към Бойко,защото като човек ,който също така обича Родопите и обичаите на хората,които живеят там е редно не само да критикуваме,а да крещим пртив СЕЛЯНИЯТА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                        Поздрави,
                        търся си подписа....

                        Коментар


                        • #13
                          До: Гела – малко гайди и много селяния

                          Уау, явно се е получил добър пътепис, щом се е отворило място за дискусия по него ; )
                          С този пост искам да уточня, че ужасно много обичам Родопите. Любима планина са ми в България, че и извън нея, като се замисля... Влюбена съм в звука на гайдите, докосват нещо в кръвта ми, носят ми картини и аромати, пробуждат копнежи и емоции... Изобщо очаквах изключително позитивно преживяване. Така че заглавието си дойде като резултат от силно разочарование и драстично разминаване между очакване и реалност.
                          Желанието ми не беше да засягам някого. А и смятам, че излагането на гледна точка (каквато и да била) в толкова посещаван форум е някаква форма на гражданска позиция, независимо, че не е толкова активна, колкото ми се иска.
                          Горби, следя с интерес Вашата тема за ремонтите във Варна и с огромно нетърпение очаквам да видя резултата от нея. Приветствам всеки опит да се действа позитивно в посока промяна на негативни явления. Но мисля, че когато някой си е направил събор в селото, не е моя работа да му казвам как да си организира събитието. А и, както сам казвате, може да има доста хора, за които този формат да е правилния. А това, че на мен друго, освен самото изпълнение на гайди, не ми е харесало, просто означава, че ще търся друго място, където да ги слушам на открито...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Гела – малко гайди и много селяния

                            Вики много красив празник сте посетили,
                            аз тук научавам за това място и събитие.

                            И колеги, доколкото разбирам част от 'гражданята' са поопорочили автентичността на хубавите традиции. Аз съм израсъл и съм възпитан на село от баба и дядо, познавам много селяни и личното ми мнение е, че в много отношения градските жители има какво да научат от тези на село. То няма нужда и да се впускам в примери. Като чуя интелигентни и възпитани хора да говорят за 'селяния' се натъжавам ... Защо не говорите за липса на култура, възпитание или ... и аз не знам какво.
                            http://vbox7.com/play:84ee5e6e

                            Коментар


                            • #15
                              До: Гела – малко гайди и много селяния

                              Първоначално публикуван от the slow heart Преглед на мнение
                              ... Защо не говорите за липса на култура, възпитание или ... и аз не знам какво.
                              Темата отива в друга посока, но аз, предполагам и останалите, използвали думата "селяния" нямат предвид отрудените селски хора и типичния селски бит, които много от нас харесваме, а именно липсата на култура, възпитание и усет към природата.
                              Нека не се започва пак изконния спор - селяни/граждани, защото не става въпрос в случая за това.
                              Per aspera ad astra.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X