Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разходка в Рила до язовир Калин.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разходка в Рила до язовир Калин.

    На 22.08.2019 (четвъртък) аз и дедо Аврам решихме, че е крайно време да посетим българското Стелвио, а именно пътя от Пастра до язовир Калин в Рила. Тези 20 км ги качихме за малко над час. Пътят е с бетон, но е така направен, че си е почти офроуд. Доста стръмен и тесен с много серпентини (фиби). Освен това по стара българска традиция някакъв местен отворко е минал с някаква умряла уазка по пътя още преди да стегне бетона и е направил дири, и коловози, като в сняг. След това бетонът е стегнал и този "подпис" е останал завинаги. Това за джиповете не представлява някакъв проблем, но за моторите е много неприятно, като вземе да те бута и лашка този коловоз, и да те повежда не натам накъдето ти искаш да караш, особено в завой.
    Аз естествено бях с любимото си БМВ, а дедо Аврам с неговият як 250 кубиков скутер. Малко преди средата на пътя, още в гората има бариера, но само те записват в една тетрадка. Но стига съм се обяснявал. Да взема да кача някоя снимка.


    Тръгваме нагоре. В ниското се вижда Пастра.


    Склоновете зад нас.



    Катерим.




    Натам сме тръгнали.



    Части от българското Стелвио.



    Имаше и такъв момент.
    Това е в горният край на една серпентина. За да не вляза в дупката отляво натиснах много мотора в дясно и го изпуснах.


    Язовир Калин на 2390 м нмв.


    А ето го и дедо Владо на язовир Калин.
    Пътят нагоре изглеждаше много добре и за това без колебание поехме нагоре към Винтчето. Оказа се, че малко по-нагоре вече не е чак толкова добре, но връщане назад нямаше... Само напред и нагоре, на където сочат носовете ни! Имаше чисто черно, но имаше и места с обли камъни, почти, като половинки от футболни топки, и там лашкането, поднасянето, и подскачането беше страшно. Но с повечко газ, спирачки и много "мамата..." се справихме успешно.



    Винтчето на 2562 м нмв.



    На Винтчето сме. Вижда се моето БМВ и дедо Аврам до неговият скутер.



    Черното езеро - Карагьол е под Винтчето на 2364 м нмв.



    Карагьол.



    Пейзаж, около Винтчето.



    Връх Малък Калин 2664 м нмв.



    Указателни табели край Винтчето.


    Части от Рила.


    Рила.

    Времето бързо започна да се разваля и въпреки, че ни беше много кеф на върха на планината с дедо Аврам, решихме да се изнасяме скоростно надолу. Ако завалеше, до като бяхме горе, щеше да намокри кръглите камъни и бетона, всичко щеше да стане хлъзгаво по този, на места много стръмен път и така, щяхме да се уредим с изключително големи неприятности.
    Долу в Пастра вече нямаше никакви признаци за черни облаци и дъжд, а слъцето яко напичаше. Решихме да посетим и Светата Рилска обител, която е само на петнадесетина километра от Пастра.


    Рилски манастир.





    Рилски манастир.









    Хрельовата кула в Рилският манастир.

    Запалихме по някоя свещ в църквата, помолихме се за живите, запалихме свещи и за тези, които вече не са на този свят, и потеглихме обратно към къщи. Прибрахме се по светло. Цялата разходка на мен ми излезе 430 км, а на дедо Аврам малко повече, защото той идва от Войнягово край Сопот.

    Тука един колега е направил едно филмче за минаването по този път. https://www.youtube.com/watch?v=GtXA...JKEIAhosZGqCcs
    Последно редактирано от Ясен; 25-08-19, 08:26. Причина: налазен от реклама
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

  • #2
    От: Разходка в Рила до язовир Калин.

    Хубава разходка , благодарности за споделеното !
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #3
      От: Разходка в Рила до язовир Калин.

      Адмирации за разходката. Аз се пробвах с един врф, и се върнах от човека с тетрадката. Другия уикенд се качих с в вр никакви ядове, въпреки че бях със супермото конфигурация

      Коментар


      • #4
        От: Разходка в Рила до язовир Калин.

        Владич, нарочно ли си наклепал всичко с тия реклами?

        Коментар


        • #5
          От: Разходка в Рила до язовир Калин.

          Че къ!?Иначе как ще спиш спокойно!?Аз даже съм сигурен,че по 200лв на ден му дават и диф от УАЗка бонус на третия ама се крие завалията да не му завидят!..
          Примерно.....
          Няма страшно в умирачката...
          Страшното е да си жив!...

          Коментар


          • #6
            От: Разходка в Рила до язовир Калин.

            ауууу, направо ме зариби много с това маршрутче. ще взема да запаля чопъра и да се пробвам на този "хил клаймб". предполагам септември е подходящ-предвид настилката и температурите...

            Коментар


            • #7
              От: Разходка в Рила до язовир Калин.

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Владич, нарочно ли си наклепал всичко с тия реклами?
              Не. Той сайта, с който качвам снимките ги прави тия изпълнения. Аз го ползвам от много време и по-рано ги нямаше тия номера, ама нали е безплатен. Ще взема мерки. Или ще намеря друг някакъв такъв сайт.
              Последно редактирано от ВладиЧ; 25-08-19, 07:35.
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • #8
                От: Разходка в Рила до язовир Калин.

                Позволих си да редактирам.

                Впрочем върхът се казвал "винчето", а не "винТчето" и е някакъв треволяк, а не машинен елемент.

                Коментар


                • #9
                  От: Разходка в Рила до язовир Калин.

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Позволих си да редактирам.

                  Впрочем върхът се казвал "винчето", а не "винТчето" и е някакъв треволяк, а не машинен елемент.
                  Така е, Винчето, без Тъ. Но идва от уинч, по германски винч. Не е треволяк и машинен елемент не е, цяла машинка си е, знаеш какво е.
                  Тази земя, по която тъпча сега,
                  тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                  тази земя – не е моя земя,
                  тази земя, простете, е чужда.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разходка в Рила до язовир Калин.

                    И аз така бях чул, че е Винчето, а не Винтчето, ама на картата, която ползвам и от която извадих височините е написано Винтчето. И аз така го написах. https://www.kade.si/#map=17/2589102.67/5188251.37/0

                    И благодаря за редакцията.

                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #11
                      От: Разходка в Рила до язовир Калин.

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Позволих си да редактирам.

                      Впрочем върхът се казвал "винчето", а не "винТчето" и е някакъв треволяк, а не машинен елемент.
                      Май върхът си се казва другояче, а "Винтчето" викали на водонапорната кула. И ще да е баш така, защото надписът Винтчето на картата по-горе не обозначава връх, а постройката.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разходка в Рила до язовир Калин.

                        Дедо Аврам ми изпрати няколко негови снимки, за да попълним темата. Надявам се да са ви интересни.


                        Части от Рила по пътя.


                        Някои от серпентините.


                        Част от пътя.




                        Дедо Влади на Винтчето.


                        Дедо Влади и дедо Аврам на Рила.
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разходка в Рила до язовир Калин.

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Май върхът си се казва другояче, а "Винтчето" викали на водонапорната кула. И ще да е баш така, защото надписът Винтчето на картата по-горе не обозначава връх, а постройката.
                          Това не е връх, по скоро е местност. Най-близките върхове са Малък Калин, Голям Калин и Голям Полич. А името на местността е Винчето. Постройката е бившият трафипост обслужвал строежа на язовирите. А водонапорната кула си е доста далеч от Винчето, тя се вижда и от шосето за Рилския манастир. А и не всички карти заслужават доверие, особено що се касае до имената на върхове, местности, езера и прочей. На много карти и Карагьол го пише Черно езеро, но Черното езеро в Рила е на съвсем друго място......
                          Тази земя, по която тъпча сега,
                          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                          тази земя – не е моя земя,
                          тази земя, простете, е чужда.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разходка в Рила до язовир Калин.

                            Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                            ... А и не всички карти заслужават доверие, особено що се касае до имената на върхове, местности, езера и прочей. .....
                            То не са само картите. Доколкото съм виждал, масово по форуми, Фейсбук и т.н. хората наричат постройката "ВинТчето".
                            Последно редактирано от Чавдар (V93); 25-08-19, 17:09.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разходка в Рила до язовир Калин.

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              То не са само картите. Доколкото съм виждал, масово по форуми, Фейсбук и т.н. хората наричат кулата "ВинТчето".
                              Силно си прав. Това е за да не ги вземат за прости. С Тъто е някак си по кОлтурно. Никой от местните не го нарича така. Преди години имах една позната която на всички казваше, че е от Вълково, след време се разбра че е от бобошевското село Вуково. Ама пусто требе да изглеждаме кОлтурни.
                              Тази земя, по която тъпча сега,
                              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                              тази земя – не е моя земя,
                              тази земя, простете, е чужда.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X