Обява

Свий
Няма добавени обяви.

До ИРАН 2012

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: До ИРАН 2012

    На границата ,руснаците ме гледаха доста подозрително,докато чаках на опашката от автомобили.
    На всички граници се пререждах,но тук реших,че трябва да внимавам,все пак беше сублимен момент,от моето пътуване.
    Всичко ставаше много бавно,много тежки процедури и строго изглеждащи служители.Не след дълго,любопитството им надделя,и малко по малко ,започнаха да ме обсаждат.
    Първо дойде ветеран от Афганистан(цивилен).Беше инвалид,със един крак.Незнам,точно какъв играеше там,но всички от служителите го познаваха и поздравяваха.Подхванахме разговор за моя маршрут.После ,той видимо впечатлен,ме осведоми ,че е ветеран от войната във Афганистан.После започнаха да прииждат униформени.Един със комуфлаж,друг със червена униформа,трети със друга униформа.Много различни служби имат на тази граница.
    Много бързо,отношението им се промени.Казаха,ми да се прередя ,и се започна едно попълване на документи,ужас.Но постоянно ме предаваха от един на друг.Всичко беше нормално,само процедурите им бяха тежки.Дадоха ,ми куп документи,които трябваше да предам на излизане от Русия,но бяха много мили всички.Отношението,към мен ,спрямо другите преминаващи ,бе много по различно.няколко,пъти ме питаха,откъде знам ,така добре езика.отговарях,че когато,бях малък се учих,и няколко пъти бях посетил Москва.А ,Москва за тях е друга държава.
    Единят, от служителите,който взе най много отношение,към мен,се представи със пълното си име<<Алан,еди кой си>>,със гордост подчерта,че е чеченец.Попита дали,ще ходя в Чечня,аз му отговорих отрицателно,но той се засмя,и каза:
    -Знам ,ви аз вие мотористите.Ходите на,най странните места,кадето един обикновен турист,никога няма да си помисли,да отиде.Аз,много харесвам,такива хора като вас.
    Отначало,се засмях,но като се замислих,за приключенския дух,който повечето,от нас имат,всичко си дойде на мястото.Просто,не бях се замислял,за това.
    Нямах пукната рубла,и попитах митничарите,дали мога да заредя,в някоя бензиностанция със карта,защото придвидливо бях на резерва(бензина в Русия е ,около 0,90$).Еднозначно,ми отговориха,че на границата,няма банка,а на бензиностанциите не взимат карти(грешаха,явно там картовото плащане не е на почит).
    До Владикавказ,бяха 30тина км.щях да стигна с късмет.
    На бариерата,отново бърза проверка,и бях в Русияя.На блутута,повтарях-В Русия съм,в Русия съм.
    Продължих по същия каньон,със много хубав асфалт.Пътищата в Кавказките републики на Русия са много хубави.Много държавни пари се наливат,за инфраструктура,и дори за всичко.
    Това е в отговор,на сепаратистките настроения във някои кавказки републики(Чечня,Дегестан,Северна Осетия),мисля,че се справят,много добре.
    Нямах намерение да влизам в Владикавказ,но предвид ситуацията,трябваше да намеря банкомат или банка,да си купя рубли.
    Нвлязох през един булевард ,в града.Движех се бавно и се оглеждах за банка.Видях МОЛ,сигурно има банкомат,намерих го,но не взимаха Виза,разочерование.Попитах минувачи,казаха отсреща на една пряка има банка и банкомат.
    Намерих ,я.Банкомата ,също не работеше със ВИЗА,но влязох в банката.Ужас,днес раздавали пенсии.Също,като при нас ,само пенсионери,и със пореден номер.Взех си номер,но щях да мина след 30мин.,по моя преценка.Не издържах ,помолих охраната,да мина преди всички,обясних му,какво правя там,разбра.Заведе ме на една каса,и всичко се подреди.
    Първата бензиностанция,беше на Газпром,и изненада работят със ВИЗА.Но проблема във руските бензиностанции е,че да си напълниш догоре резервоара,е чист късмет.Там,зареждаш,колкото предварително платиш,щото постоянно ,явно си патят.Касиерката е зад решетки и стъкло,говори само през интерком.Колкото пари дадеш,толкова,ще заредиш.Това ,ДО ГОРЕ, не важи.Разбрах,го бързо,но не го проумях във първия момент.
    Сега е,момента да напиша,че много съжалявам,че не отидох до Чечня.Там ,от където минавах,границата със Чечня,бе на 20км,а Грозни,бе на,няма и 100км.Поне да се снимам,до табелата Чеченска република,ей така само от тривиалност,колкото и зле да звучи.Смятам го ,като един,от най големите пропуски, от пътуването.Много,ме е ЯД.Просто,следвах предварителния маршрут,а бе грешка.
    Набързо излязох от града,и навлязох в предкавказките степи.Планината,ми остана от ляво и се отдалечавах.Над мен се сгъстяваха облаците,притъмня ужасно,но дъжд все още нямаше.
    Планът,беше,да стигна до Баксан,и от там по едноименната долина,да стигна до връх Елбруз(някои,го смятат,за най високия в Европа,други го смятат в Азия,но е по висок от Монт Блан).Познат украинец,бе ходил със мотор до там(до базова станция има лифт за автомобили),и ми обясни подробно,каде да си оставя мотора и как да продължа пеша.
    Стигнах до Баксан,но точно тогава небето се отвори,и стана Ад.Успях да се скрия,на една бензиностанция,точно на разклона за Елбруз.Постоянно гледах табелата<<Елбруз 89км.>>,но дъжда не спираше.Бензинаджията,ми говореше,как не съм уцелил подходящият сезон,за изкачването,а аз гледах табелата и се надявах дъждът да спре.
    В Кавказкия район,климата е много странен.Понеже е много висока планина,облаците не могат да преминат на Юг,и се спират от северната страна на планината,и започват едни постоянни валежи.А аз,уцелих точно сезона на това климатично явление(средата на Юни).
    Много е странно,в Грузия ,която е на същата географска ширина с Бг,има субтропичен климат,точно заради високата планина,която не пропуска ниската облачност.А от север на Кавказ,в Русия се отваря небето и вали всеки ден по 12ч.
    На бензиностанцията висях ,поне 4 часа,а дъжда не спираше и не спираше.
    След,дълъг размисъл,реших,че Елбруз,друг път ,ще го атакувам,и продължих по пътя за Бг.
    Възприех го,като пътя за прибиране,и нищо нямах в предвид,вече в Русия.Получих и лоши новини,от България,и реших от тук натаък да се прибирам.Щях да обърна внимание само на Крим и Одеса.
    Дъждът намали ,и аз поех.Ту намаля,ту се усилва.Минах,няколко вътрешни граници със засилено полицейско присъствие,но не ме спираха,заради дъжда и си продължавах.
    Стигнах до Пятигорск.Много красив град и балнеологичен център,със много санаториуми.Градът се намира между пет високи баира,оттам и името му.Аз ги видях,чак на сутринта,когато времето се пооправи.
    Случи се,нещо интересно докато си търсих хотел.Спрях пред един хотел,да питам,но направо ме изгониха със цена,и отвън питам гражданин,за друг по евтин хотел.
    Казвам,му.
    -Аз,съм чужденец,и си търся някой евтин хотел,може ли да ми помогнете.
    -Аз,също съм чужденец-на перфектен руски,ми отговаря.
    -Аха,добре,а откаде си ти.
    -Ами аз,съм от Дегестан,но тук живея от 5г.
    Чудя се,да се смея ли.Както и да е,намерих си приличен(уж) хотел,но последните два етажа,се бяха наводнили,а там бяха евтините стаи.След,кратък разказ,откъде идвам и накъде отивам,ми дадоха стая на долните етажи,на същата цена(25$).Със външна баня,но голяма и уютна и със телевизор.Не,че ми трябва,но днес беше мача Русия-Чехия,от Европейското по футбол.И мачове не гледам,но имах половинка от чачата,която беше ми останала от Батуми,и си търсех компания от телевизора.Почти нямах сухи дрехи,и не ми се излизаше днес.Все,пак отскочих до близкия супер,да си накупя салата и вечеря.
    Не мога да разбера,как държава,със толкова евтино гориво има такива скъпи цени на хранителните продукти.Беше по скъпо от Бг ,със поне 30%.
    Изпих си чачата,даже не разбрах,какъв е резултата от мача,и съм заспал.
    Много ранобудни ,тези руснаци.Сутринта в 7ч.вече,всички щъкаха по улиците.Времето,се беше пооправило,малко ръмеше,но не след дълго спря.На север,виждах рязко открояващото се чисто небе.
    И така си карам,към Бг.По,едно време,една пистарка със момче и момиче,ме изпреварва.Поздравихме се със клаксон,и всеки по пътя.Във задръстванията ги настигах,на празното пак отпрашваха,и така към 100тина км.
    На една отбивка ,бяха спряли да пушат.Докато се чудих дали да спра,спрях на 500м. от тях.Пича запали мотора и дойде,а момичето взе каските и пушейки,дойде пеша.
    Заприказвахме се,изглеждаха много свестни.Сергей и Светлана,със Хонда Х11.Естествено,не вярваха от каде идвам,че се наложи да им показвам паспорта.Казаха ми,че докато сме се разминавали,съм имал много изморен вид.Предложиха да хапнем заедно,на готино кафе по нататък,и аз се съгласих.
    Седнахме,хапнахме,поговорихме.Вече,имах приятели от Русия.Казх им,че освен планината,досега нищо интересно немога да намеря,и те се учудиха.Попитах,ги добре,кажете ми нещо от което да се впечатля.Замълчаха ,мислейки.Първо казаха ,Елбруз,но се съгласиха с мен,че сега не става.Казаха,че трябвало да отида в Калмикия,там бил най големия будистки храм във Европа,но трябваше да се отклонявам много км.Цялата гледка на север от планината,бяха засяти полета,и нищо друго.Тук,там някоя горичка.Няколко пъти,пресичах реките Терек и Кубан,и това е.
    Сергей спомена,че във Чечня,сега било относително спокойно.Москва си купувала мир.Много пари наливали в Размирната република.сега проблема бил във Дегестан,като видели,какво става в Чечня ,искали и те.
    Предложиха ,ми да отивам със тях,на мотосъбор,близо до Туапсе,на Черно море,но аз отказах.Новините,от Бг,наистина бяха лоши,и трябваше да се прибирам.
    Докато обядвахме,споделих,че от 1500км,карам без огледала,и дали някъде по пътя можех да си купя.Веднага започнаха ,едни тел. обаждания,по приятели.Казаха,че на следващия град(100км.),под някакъв мост,на околовръстното,ще ни чака момче със огледала.
    Стигнахме под моста,и зачакахме.Докато,чакахме,няколко пъти ме караха да продължа със тях,и аз взех да се разубеждавам.
    Дойде Игор,момчето със огледалата.
    Немога да разбера,само Ямаха ли,правят,такива стойки за огледала,лявата е със стандартна резба,дясната обратна.Споделете,моля.
    Даде,ми огледалата,и каза струват 1000рубли(30$).Докато си рових във чантата,за парите.Сергей,му разказваше,как ме е срещнал,и откъде идвам.
    Нямах толкова рубли,и му предложих да платя в долари.Игор се усмихна,и каза-Щом е такава работата,извини ме,аз незнаех,че си мотопътешественик.Пари НЕ искам.
    Ама,чакай,как така-пари не искам-може би,ми спасяваш живота,неможе така.От Иран,се научих,че не трябва да отказваш на хората,като искат да ти помогнат.
    Игор,ме прегърна и каза-ЗА МЕН Е ЧЕСТ ДА ТИ ПОМОГНА-.Незнам,защо ,може би защото се разбирахме от първа ръка,но това ме трогна,най много от цялото пътуване.
    На тръгване,докато се обличахме,попитах,колко дни е събора.Казаха три,но те отивали по рано,за да се насладят на морето.Веднага,взех решение.Колкото и лоши да са новините от България,все пак съм тук,и ден,два повече,не мислех,че са фатални.Тръгнах с тях,а те бяха ,много радостни.
    Монтирахме само лявото огледало,но трябваше да свикна,защото досега голямо оглеждане беше,и без да искам,пак се оглеждах.
    Събора се провеждаше в курортно селце на име Олгинка,между Геленджик и Туапсе на брега на Черно море.
    Самото мероприятие ,се провеждаше във голям санаториум,от комунистически тип.почти не бяха останали стаи,само няколко апартамента,категория поллюкс(демек,наполовина луксозни)пълна трагедия,и им искаха луди пари.Докато оглеждахме,каде,ще се настаняваме,бяхме оставили Светла да пази моторите,а тя намерила ,точно до входа едно много приятно хотелче на половин цена.Настанихме се там.Събора,щеше да започне на следващия ден,но малко,по малко започнаха да преижда народ.
    Ето как се ходи на събор,със домашен любимец....



    малко на плаж







    Хапнахме на едно крайбрежно ресторантче.Докато си говорихме,за дружбата между двата братски народа,изпихме няколко бутилки местен коняк(най добрия в Русия).
    Това не е обикновен пипер.В Русия се нарича Български пипер(Болгарский перец),това не го знаех.

    Ана и Лена,сервитьорките,много бързо ни обслужваха,и бързо се сприятелихме.

    Вечерта в хотелчето,на барбекюто в двора,бяха се събрали ,някакъв местен клуб.Явно се бе разчуло за мен(моята компания,много се гордееха и разправяха на всички),и ни поканиха на масата.Как се напихме със местните рокери,не е истина.Руснаци,кво да ги правиш.
    На сутринта ,със ужасно главоболие(трябва да се внимава в Русия),отидох на плажа сам.Моите руснаци,не бяха се свестили още.
    Типично по руски....











    По едно време руснаците,се разбудили и всички тръгнали да ме търсят.Намериха ме и ,седнахме на плажния капан.И се започнаха едни бири за изтрезняване,пак не е истина.
    Първо,бяхме една маса.После станаха три.Снощи със много хора съм се запознавал,някои не ги помнех.
    Местния рокер Саша,отива на плаж.

    След поредния запой се пръснахме,и аз отидох в хотела да си почивам.

    Починах си,и бях готов за събора.









    Входа за събора,беше:за мъже-15$,за жени 5$,за жени с мотор,без пари.
    Много хора от събора,вече ме познаваха,и всеки ме дърпаше да се запознавам със неговите познати,и ми подават едни чаши със водка и хляб.Разбрах на къде отива работата и изчезнах инкогнито.Отидох да разгледам селцето.

    На заден план,продавачка на сувенири.Как да не си купиш.

    Тръгнах,да се връщам,и хоп един ме среща и вика.-Митя,каде беше,всички толкова те търсихме,отложиха игра заради теб.Бързо идвай,че всички те чакат.






    Заведоха ме на сцената,водещия ме пое,поразпита ме хубаво пред публиката,и спечелих тениска и ваучер за 1000рубли,от играта<<дошъл на събора от най далече>>.И така ,вече всички ме познаваха.След сцената,започнаха едни наздравици.Всеки ме дърпа и ми навира чаша в ръката,всеки иска да говори със мен,да разказвам,какви работи са ми се случили,а до края на събора имаше още два дни.Започнах да усещам,че водката ми идва в повече и изчезнах до ресторанта на хотела да хапна.
    Стана ,към 24ч.,не ми се спеше,и реших да се върна на събора.Какво,означава руски събор ,след полунощ?
    Всички,са тасма пияни,всеки налягал под маси,на маси,във градинки ,на пейки,и други всевъзможни места.Само диджея,пуска Мадона и Майкъл Джексън,и три пияни рускини танцуват на дансинга.Голяма картинка.
    Преди,това,бях решил,че немога да издържа още една ,такава вечер,и сутринта се изнасям.Бях се разбрал,със Николай(друг,руски приятел),сутринта да караме до Крим.Той искаше ,да отиде на ,най големия събор във рускоговорящите републики,който започваше ,след няколко дни в Одеса.Мероприятието се наричаше "ГОБЛИН ШОУ".Събирали,се към 50 000 мотора,много било хубаво,но аз бях решил да свърша със тези мероприятия.Николай караше,много красив софтейл на Harley Davidson.
    На сутринта,ми бяха спретнали изпращане.Прясно приготвена торта ,със горещо кафе.Симпатяги,сбогувахме се и със Николай тръгнахме.
    Николай живееше в Геленджик,и искаше да влезем в града,да вземе жена си и багаж.
    Точно,до дома му имаше кафене,и аз реших да го изчакам там,докато се оправи.
    След малко,излиза усмихнат със ново ,БМВ ГС 1200,напълно оборудвано за път.Харлито го имал за града ,а БМВето за пътуване.Бил ходил със него до Гърция,миналото лято.Минал през България със 24часова транзитна виза.Много му харесало,било много евтино,и когато сме влезли във Шенген,пак ще дойде,но за повече.
    Тръгнахме за порт Кавказ,откъдето трябваше да хванем ферито до Керч във Крим,Украйна,бяха към 180км.По пътя,нищо интересно,заредихме на последната бензиностанция в Русия.Тук Николай,ме научи на един номер.Оставяш,повече пари отколкото ще заредиш,пълниш си резервоара догоре,отиваш на касата и ти връщат рестото.Само,че аз бях със карта,и така не вървеше.
    Стигнахме порта,прередихме всички коли.Аз се замотах със всички документи,които ми бяха дали на влизане в Русия.Служителя на границата,ме предупреди,че имам още време от визата,и ако изляза от страната,няма да мога да вляза със тази виза,защото я анулира.Отговорих му,че е време да се прибирам и няма да се връщам.
    Николай.

    Наместихме моторите на лодката и тръгнахме.





    Отсреща е Украйна.Керченския пролив е около 5км.



    Докато пътувахме с лодката,Николай ме запознаваше със особенностите на минаването ,на тази граница.Беше сигурен,че ще имаме проблеми със митничарите.Щели да искат пари,но той нямал намерение да им дава.На мен,понеже съм гражданин на Европейския съюз,нямало да ми правят мурафети.
    Слязохме от лодката първи и се наредихме на митницата.Взеха ни документите,и започнаха да обслужват колите,а ние чакаме настрани.Забелязах автомобил БМВ,със варненска регистрация.Почуках на прозореца,отвори човека,но руснак.Така ми се искаше да поговоря със българин ,тогава.Извиних ,му се,и му дойде реда за митницата,а ние продължавахме да чакаме.
    По едно време ,идва униформен,и ми казва:
    -Запали мотора,да чуя колко децибели е аспуха
    - И как,ще го измериш,като нямаш ,апарат.
    -Запали,запали.
    Аспусите ,със които бях са оригиналните,тихи ,като за електричка.Паля,аз.
    -Гаси,гаси,все в порядке.
    Николай,не издържа,и отиде да се кара.Не след дълго ,на мен ми дадоха документите,и ми казаха да напусна митницата.
    Разбрах се със колегата,да го изчакам навън.Бавиха го ,още 20тина мин.,но нищо не им дал,и го пуснали,последен.

    На следващия пост,свършвам,че много се замотах,със този разказ.
    Последно редактирано от МИТЬО(питона); 05-11-12, 20:32.
    Димитър Анастасов
    d.anactacov@gmail.com

    Коментар


    • От: До ИРАН 2012

      Благодаря много, че ни радваш с пътеписа
      Много ми е приятно да го чета, особено стила ти на писане.
      .

      Коментар


      • От: До ИРАН 2012

        Евала,и в Украйна е така по бензиностанциите,първо плащаш и после зареждаш !
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • От: До ИРАН 2012

          Готиното на тези пътувания е че се любуваш и на малките разлики в политиката на автомобилните вносители в различните държави

          Това черното на ферибота май е Хюндай Соната - модел след 2011. Същата като нашите в Щатите, но с различен двигател, май в Русия / Украйна са двулитрови а не 2.4.

          В Европа пък този модел май е заменен от I-нещо си (май беше I-40 ?), което е на същата платформа, почти същото, но не съвсем същото.

          Напомня ми с какъв кеф едно време дебнех малките разлики между една и съща кола в щатски и в европейски вариант (примерно - щатските варианти бяха с по-тясна вдлъбнатина за регистрационния номер, понеже там дълги и тесни номера няма, или пък червени мигачи вместо оранжеви, различни брони, ей такива работи).
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • От: До ИРАН 2012

            Тогава,се позамислих,дали да не се връщам,но впредвид,че трябваше да се връщщам,към 20км,пак по черно,реших да продължа.Впоследствие ,от Ники разбрах,че цялата неасфалтирана отсечка е 56км.
            Тук да вметна, че Митко ми обра точките с тоя път. Това май съм го писал. Когато ние бяхме в Боржоми няколко месеца по-късно, и с моята счупена пружина се чудех дали да тръгнем по този път, го събудих една сутрин и той каза - тръгвайте, щом аз минах и вие ще минете! Поне 5 пъти по пътя Силвия ме питаше "Тоя човек наистина ли с чопъра е минал оттук!?" Пътят не е чак невъзможен, но определено с тоя голям мотор си е постижение... И много се радвам сега, че Митко си е завеян, и не е записал, колко е дълго бездорожието, щото ако ми беше казал истината - нямаше и да тръгнем. А там всеки сантиметър си струва.

            Колкото до Чечня - ще идем, ще идем. Как и кога не знам, но ще идем. Кавказ е странно място - колкото повече ходиш, толкова по-често ти се иска пак да си там...

            Митак, позволих си пипна съвсем малко твойта снимка на зороастрийското момиченце, сигурен съм, че няма да имаш нищо против. За мен това е може би най-хубавата ти снимка и ти завиждам, че си успял да я направиш.

            LZ2NKM

            Коментар


            • От: До ИРАН 2012

              Ей, човек, направо ти завиждам ...
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • От: До ИРАН 2012

                Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                Евала,и в Украйна е така по бензиностанциите,първо плащаш и после зареждаш !
                В Украйна,набарах ,някаква верига бензиностанции.Сини сгради,със три буквена абривиатура,не помня вече.Там зареждах,догоре със карта,нямах проблем.Само на една бензиностанция преди Одеса,първо ме попитаха,дали има пари в картата.Отговорих ,че имам и заредих.
                Димитър Анастасов
                d.anactacov@gmail.com

                Коментар


                • От: До ИРАН 2012

                  Безкрайно колоритен и интересен пътепис! С нетърпение очаквам следващото ти писание. Поздрави!

                  Коментар


                  • От: До ИРАН 2012

                    Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                    Тук да вметна, че Митко ми обра точките с тоя път. Това май съм го писал. Когато ние бяхме в Боржоми няколко месеца по-късно, и с моята счупена пружина се чудех дали да тръгнем по този път, го събудих една сутрин и той каза - тръгвайте, щом аз минах и вие ще минете! Поне 5 пъти по пътя Силвия ме питаше "Тоя човек наистина ли с чопъра е минал оттук!?" Пътят не е чак невъзможен, но определено с тоя голям мотор си е постижение... И много се радвам сега, че Митко си е завеян, и не е записал, колко е дълго бездорожието, щото ако ми беше казал истината - нямаше и да тръгнем. А там всеки сантиметър си струва.

                    Колкото до Чечня - ще идем, ще идем. Как и кога не знам, но ще идем. Кавказ е странно място - колкото повече ходиш, толкова по-често ти се иска пак да си там...

                    Митак, позволих си пипна съвсем малко твойта снимка на зороастрийското момиченце, сигурен съм, че няма да имаш нищо против. За мен това е може би най-хубавата ти снимка и ти завиждам, че си успял да я направиш.

                    Ники,много ми харесва снимката.Радвам,се че ,такива специалисти,ми оправят бакиите.Разбира се,че ти разрешавам.
                    За ,пътя в Грузия,мислех,че сте ме намразили.Но сега съм доволен,че споделяте моето мнение.Между другото(аз съм ти казвал), ти си главния виновник,да се върна по този маршрут.Така,че ако имате възражения,се сърдете на вас.
                    Голям,късметлия си със Силвия,и тя с теб.много ме кефите.Някой път,заедно,нанякъде.Картите от мен.
                    Ники,скоро свършвам,и си ТИ.
                    П.С.
                    Ники,ми даде карти,за Грузия и Северен Кавказ,но се оказа,че са в дисагата,която изчезна в Иран.
                    Последно редактирано от МИТЬО(питона); 09-11-12, 17:44.
                    Димитър Анастасов
                    d.anactacov@gmail.com

                    Коментар


                    • От: До ИРАН 2012

                      Спряхме във центъра на Керч,да намерим банкомат,и да хапнем.Оказа се че ,жената на Николай,има роднини във Керч,и иска да ги навестят.Макар,да ме канеха,аз категорично отказах,и продължих сам,за Феодосия.
                      Пътищата в Украйна,не са много хубави,но видях че на много места ги правят.Всъщност ,Крим е автономна република,със собствено управление,и много се различава от Украйна.Крим е любимо място за почивка,на всички рускоговорящи.Къмпингуването,явно е свободно,защото на много плажове видях палатки,без да има къмпинг.
                      Преди Феодосия,имаше широк ,пясъчен плаж,единствения,който видях на Крим.Спрях ,на един хотел със пиколо,и попитах ,дали мога да оставя мотора за 20тина мин.Не ми отказа,и хайде на плаж.Плажът,бе досущ,като нашите, водата беше кристална, но със по друг,син цвят(?).
                      По,пътя ,имаше много хотелчета,къмпинги и частни квартри.Въобще не се притеснявах за нощувката.Щях да карам докато ми омръзне,или много да ми хареса мястото(то там всичко е хубаво).
                      Николай,ми препоръча,да посетя Коктебел,малко курортно селце,встрани от главния път.На една бензиностанция,за всеки случай си купих карта за Крим.
                      Стигнах разклона,и завих за Коктебел.Селцето,е на входа на планината,от изток ,и е много известно със лозовите масиви и производството на коняк.Една от най скъпите марки бренди на руския пазар.

                      Попитах,бабите за квартира за една нощ,но докато се чудеха видях табела къмпинг,и реших.Къмпинга,точно до крайбрежната алея и морето.
                      Предложиха ми да си опъна палатка за 3$,или стая за 8$.Пак,ми се размина палатката.Тогава(средата на Юни),още не беше започнал силния сезон и цените бяха много ниски,на всичко.









                      На сутринта,поех по крайбрежието .Пътят минаваше ту,през плажовете,ту се изкачваше по серпентини,нависоко в планината,и се откриваха невероятни гледки.





                      Някъде между Алуща и Ялта.



                      Стигнах до Ялта.Уникален град.Много е красиво,реших да го разгледам за няколко часа,и да продължа за Севастопол.















                      Както,писах Ялта е уникален град.Една голяма ботаническа градина,заобиколен отвсякъде(освен морето)със висока планина.Градските дървета са,палми,лимони и мандарини.Много странно за тази географска ширина.Видях на билбордове ,че застроената площ,струва от 2000Евро,нагоре.Щях,да се забавя,със разглеждането на двореца,където са решавали съдбините на света ,онези трима умници,през 1945г.,и продължих.



                      Стигнах до Севастопол.Очаквах,много повече от този град,но все пак .Най интерсно,ми беше ,че има две военни пристанища.Едното на Руския ВМФ,другото на Украинския ВМФ.Чудех се,ако не дай си боже,стане някакъв конфликт,цялата патаклама,щеше да се проведе в едно пристанище.Градът е на Украинска земя,но се води руска територия.Не се оправиха,и те.Пълен хаос,парите са и Гривни и Рубли.
                      украинския военен флот.

                      Руския















                      Мислех,да остана да нощувам в Севастопол,но нещо не ми се понрави,и реших да си карам,колкото по близо до Одеса,толкова по добре.
                      Много е различен Крим.Южната част е включвам,към моите ТОПдестинации.Красиво крайбржие,със висока планина,и много зелено и скалисто.Останалата,част са равнинни поля,без никакъв спомен,вече.
                      Минах ,през Симферопол,столицата на автономната република.Обикновен посткомунистически град.Продължих.
                      Избрах си един град на картата,и реших да спя там.Сега ,го гледам на картата,казва се Красноперекопск.
                      Преди града видях местния КАТ,да дебне,и спрях при тях.Бяха,много отзивчиви,може би,защото им дойдах,като гръм от ясно небе.Незнаеха,как да реагират,много ме кефи ,така да провокирам.Питах,ги за хотел,обясниха ми много подробно,каде е.Съвсем,целенасочено,ме посъветваха,да внимавам много,защото било беден район и имало крадци и измамници.Също,ме посъветваха да внимавам до Одеса,че пътя бил много зле.
                      Бързо намерих хотела,там също ме посъветваха,да си оставя мотора ,на платен паркинг зад хотела,хотела плаща.
                      Не ме пуснаха в стаята,докато не платя.Нямах гривни,а постерминал нямаха.Показаха,ми каде е банкомата,но имаше опашка,и аз чинно се наредих.След около половин час,набарах банкомата,и си взех парите.Намерих близкия магазин,пред мене ,всички пазаруваха на тетрадка.Купих си храна, половинка водка и сушени попчета,за мезе,платих и се нанесох в стаята.
                      Трябваше,да сменям задни накладки,че започна да стърже на диска.Набързо,ги смених,прибрах се и се напих ,порядъчно.
                      Димитър Анастасов
                      d.anactacov@gmail.com

                      Коментар


                      • От: До ИРАН 2012

                        Сутринта,тръгнах за Одеса.Пътят,беше отвратително кофти.Стигнах ,град Херсон,пресякох река Днепър,мноо голяма ве.



                        на 100тина км.,преди Одеса,спрях да заредя на една бензиностанция.Обадих се на ,мой украински приятел,дали няма ,негов приятел във Одеса,да ми помогне с хотела.Оказа се,че няма.После се обадих на Явор(ВРОМОС),да ми букне ,нещо в нета,той знае моите предпочитания.Разбрахме се да потърси,и аз продължих.
                        Дълго влизах в Одеса,но като стигнах централната част,спрях.Все,още нямах отговор от Явор.Огледах се наоколо,само скъпарски хотели,не става.Точно,когато реших,да питам една сладоледаджийка,получих съобщение от БГ,със адреса на хотела,Веднага след това,получих и ММС,за резервацията.Чукам,на Гармина,17км. до целта.Стремя се винаги ,като имам дестинация,да съм във центъра,или около,но 17км,май беше в покрайнините.Както и да е поне на картата,на навигацията го даваше на брега.
                        Карам 17км. до адреса.Някаква вилна зона,до морето.Пълен контраст,хем полусъборени бараки,хем палати за милиони.Намерих улицата,но този номер липсваше.До тогава,никога,не бях се съмнявал във БУКИНГА,но се появи съмнение.Още повече,че предпочитанията ми,бяха в разрез ,със местонахождението.Поразбутах съседите.Видях,човек да си оправя оградата,на видимо готин имот.Беше,много отзивчив,каза,че е идвал няколко пъти в България,и много обичал страната ни.Мисли,мисли,пита и други хора ,по телефона.Каза,има друга улица със такова име,близо до центъра,сигурное там,скоро е застроиха със скъпи хотели.Викам,как скъпи,на мен ми трябва евтин.Човека ,вика ,знам,че са само скъпи на брега на морето.Помислих,че греши,но го накарах да сложи точка на картата на навигацията.Беше абсолютно убеден,че е сложил точката,на правилното място.Трябваше да се върна 10км.,към центъра.Всичко си идваше на мястото,и започнах да псувам Гармина,задето ме е докарал,на грешния адрес.
                        Стгнах,до новото място.Около мен само скъпарски хотели.Питах един,питах втори,никой не е чувал, за моята улица.Един,много отзивчив пазач,на задния двор на хотелски комплекс,са заинтересува от моето безизходно положение.Много,искаше да помогне.Обади се ,на общински телефон за туристи.Предложих,му да се обади от моя телефон,да не се набутва,но каза,че имал много безплатни мин.,и не му е проблем.Казаха,че незнаят,за името на хотела,който търсих.На ММСа,имаше и телефонен номер.Помолих пазача да се обади,за да пита,каде ,точно се намира.Той,го погледна ,и каза това не е украински номер,кода е различен.Учудено,го погледнах,и набрах номера от моя телефон,и го дадох ,той да говори.Проведе,много странен разговор(да не изпадам в подробности),накрая,ги напсува и затвори.Отговорили,му,че знаят за моята регистрация,но нищо немогли да направят,защото хотела,бил пълен,и немогат да ме настанят.През,цялото време пвтаряше,че това не е украински тел.номер.Каза,че в Украйна,често става така,дублирали се стаите,и все някой оставал,навън.Позната картинка,от недалечното минало в БГ.Той,недоумяваше,че става въпрос за пълна измама,а не за дублиране на стаи.Беше,му много гузно,пред мен.Покани ме в неговия фургон.Постоянно ,ме успокояваше:-Не се притеснявай,ще ти намеря ,евтин хотел.-Обади се ,на поне пет телефона.На всичките,разказваше,че съм пътешественик с мотор.Накрая ,каза избирай.Този хотел е в абсолютния център,другия е малко по встрани.Цената е същата(20$).Естествено избрах в центъра.Пак се обади за адреса.Вкарах го на навигацията,той погледна картата,и вика,там е.
                        Лесно,го намерих.Рецепционистката,беше уникално красива.Забравих за руски,дори и българския забравих,демек глътнах си езика.
                        Предложи,ми стаи,от 25$,за стая без прозорец,до 30$ със прозорец.Казах,че ,от преди малко имам друга информация.И тя.със емоция,каза -вие ,ли сте този със мотора.Отговорих и положително.Малко се намуси,но ще ми покаже евтините стаи.Стаите бяха в мазето,без клима и телевизор.Направих,се на мъж и отказах,да спя в мазето.Казах,искам стая със прозорец(като един истински МЪЖ).
                        Показа ми стаята,със прозорец,но прозореца,беше над вратата,с изглед към коридора,демек катакомба.Омръзна,ми пазаренето и разглеждането,и взех стаята със"прозорец".Нямаше паркинг,но ми увещаха,че има камери,и ако има проблем,те ше се занимаят.
                        Вече,беше се стъмнило.Купих,си няколко бири,от съседния магазин,и реших да гледам ,поредния мач по телевизията.Чувствах,се много изморен,и въобще не исках да видя нощна Одеса.Някой друг път.
                        Сутринта,си купих карта на града,седнах на едно кафене със готина сервитьорка,и започнах да правя планове.
                        Центъра на Одеса,много ми напомняше,на стария Бургас,както го помня от детството си.Сега ,вече Бургас е много различен.Модерен,но различен,няма и помен от миналото,докато Одеса,се бе съхранила,стари къщи със уникални фасади,разделени квартали.Одеса има ,Гръцки квартал,Италиански квартал,Еврейски квартал.В Бургас,навремето,също така се разделяше ,на Италианска ,Коджакафалийска,Гръцка и пр. махали.Въобще,черноморските градове,кадето и да са ,много си приличат.Бургас,Варна,Одеса,Феодосия,Севастопол,Ялта,Геленджик,Батуми,атмосферата е ,много наподобяваща.И навсякъде имаше морски градини,нехарактерно за средиземноморските градове.Това е от преди Комунизма.





















                        Трябваше,да посетя Морската градина и плажа.Може би,защотото,вече исках да се прибирам,но всичко много ми приличаше на Бургас.







                        Много ми се преиска да цопна на плажа,но нямах бански.Но ,какво да гледам,има и други без бански.

                        Плажа и морската градина,бяха досущ,като нашите.Само градината,беше много занемарена,дори някъде асфалта по алеите,вече го нямаше,но плажа,беше същият.
                        Предстоеше ,най големия събор в рускоезичния свят,а именно "Гоблин Шоу".Градът,бе пълен със мотори и разни други превозни средства.




                        [/img]ttp://media.snimka.bg/s1/0709/027661674-big.jpg?r=0[/img]






                        Цял ден се мотах из града,сигурно навъртях 20тина км,пеша.Прибрах се в хотела,малко интернет на компа за гости,и съм заспах рано,рано.
                        за другия ден,програмата беше,да пренощувам,някъде близо до България,и на следващия ден да съм си у дома.
                        Тръгнах рано в предвид,че трябваше да минавам доста граници.неочаквано за мен,първата беше на 50км,от Одеса.
                        Гледам,колона на пътя.Естествено в насрещното и стигам до бариера.Гледам войници,раздават,някакви талони.Чудя се какво става.
                        Спирам,пред войника,и го питам,това за какво е?Той,ми казва_за-За,пари.Трябва да ви вземем парите.-Дава ми някакво талонче,и вика-Продължавай,след 12км.,ще разбереш.-После разбрах,че се бъзика.
                        Карам,си аз,но се чудя,тва пък какво е?След 12км.,стигам следваща бариера.Не издържах,на любопитството си,спрях отстрани,да не спирам движението.Отивам,при войника,и питам-Какви са тези талончета,и защо постоянно,ме спирате.
                        -Защото,току що,премина през Молдовска територия,и да не преминаваш митници,даваме талони,после ги взимаме,за да разберем,дали щом си влязъл ,си излязъл.Това не го знаех.Започнах,да отварям карти,и наистина останах изненадан,че е така.
                        Пътя от Украйна,до Бесарабия,минава през Молдовска територия.Никакъв,проблем не е ,но аз не го знаех,и бях изненадан.
                        Навлязах,в българската,част на Украйна.Всичко беше българско,дори надписите на табелите са на български,само дето Ъто,го нямаше.Във всяко село,имаше "КРОЧМА",видях табела"Болгарски етнографски музей".Не се сдържах.В центъра на едно село,спрях,да пия кафе.Никой,не ми обърна внимание,докато влизах в Крочмата.Докато си поръчвах кафе,попитах бармана,има ли тука българи.
                        -Всички,са българи,ти да не си бълагарин-Аз гордо отговорих,ДА.Заедно излязохме на мегдана,и започва да вика-Човека е от България.Събраха,се неколцина,да ме поздравят.Странно беше,защото имаше пазар ,и мегдана,беше пълен със хора.Явно,там хората,не се остъждествяваха със държавата,България(за жалост).Говориха,на диалектичен български,казваха ние сме Българи,но сме от Украйна.Стана ,ми малко кофти.Продължих.
                        На едно,У-образно кръстовище,имаше табели ,за Рени и във двете посоки,но имаше полиция,и спрях да ги питам накъде.
                        Казаха,че през Болград,пътя е много лош и натоварен,и ми препоръчаха да мина през Измаил.Като разбраха,че съм от България,ми викат-Ами ти си,си вкъщи.Тук всички са българи-Добре,де ама вие българи ли сте?-Не,но имаме колега българин,сега ще го извикаме да дойде-Нямах време,за братски разговори,и продължих.полицаите,ме предупредиха,че след Измаил,пътя е в ремонт ,и да внимавам.
                        Подминах Измаил,и влязох в"ремонта".Няма асфалт,50км.пак по черно.Дунав,беше на метри от мен,но имаше дига,и не виждах реката.Стигнах Рени,но толкова неустроен път,не бях виждал.Никакви табели,а е международна граница.Замотах се,докато хвана правилния път.Намерих последната бензиностанция в Украйна,изхарчих си всичките гривни,и излязох от страната.
                        Между,Украйна и Румъния,няма граница,макар да ги разделя ,само реката,и трябва да се мине 1км,през територията на Молдова,уникално тъпо.
                        На молдовския ,граничен пункт,започна одисеята,за мене.
                        Всеки,ми подава,някакво талонче,за някакво гише,ебаси и бюрокрацията.Проверяваха,ми номера на рамата,дали съвпада с талона,за пръв път.Това,ми се бе случвало ,единствено в Египет.Минах,няколко гишета,и стигам до митническото.
                        Мазен,митничар(незнае,че съм със мотор),пита ,какшо носч,и има ли нещо за деклариране.Обяснявам,му със какво пътувам,откъде идвам,и колко граници съм минавал,инищо нямам да декларирам.Той-Добре,всичко е наред.А,ти сбор плати ли?-Това,пък,какво е?-Отиди на следващото гише,ще ти кажат,и като платиш,със квитанцията,ела да ти дам документите.
                        Отивам,на следващото гише,и питам,какво трябва да плащам.Оказа се екотакса ,от 1 евро,задето минавам 1км.,през Молдова.Дотук,добре,но аз нямах,пукната пара.Нито,гривни,долари,или какъвто и да е кеш,само карта,нали съм в Европа.Откъде,да знам,че трябва да плащам на границата 1 евро.Бях,бесен.Попитах,дали мога да платя с карта.На границата,нямали,нито банкомат,нито ПОС терминал.Сетих,се че имам рубли на монети,отвсякъде си пазя,за сувенир,дребни пари.Питах,със рубли,може ли,той отговори положително,и аз започнах да броя.Не ми достигнаха 6 рубли.Видимо,бесен,тръгнах да излизам от фургона(границата е само фургони).Човека,вика-Чакай,чакай,каде отиваш-Обясних,му,че все някой на опашката,след като обясня,ще се смили,и ще ми даде 1 евро,а пък аз,ще подаря дребен сувенир,все някой,щеше да ми помогне.Каза-чакай,ще се обадя на банката-Говори със ,някаква банка,попита ме за пинкода на картата,двоумях се,но му го дадох,и не след дълго,каза-Превода е направен-даде квитанция,и отидох за документите,при митничаря.Впоследствие,като си изкарах разпечатките на картата,се оказ,че със банковите преводи и таксите,ми е излязло ,7 евро.
                        Отивам,при митничаря,давам му квитанцията,и си искам документите,а той ми дава ,само паспорта.-Талона,каде е-Няма,го.
                        Много,притеснен,ми вика -Бързо,отивай,на другата граница.Аз,ще се обадя по телефона.Объркал ,съм се ,и го дадох на една БЯЛА кола.
                        По,прости служители,от молдованците,не бях виждал.
                        Запалих,и тръгнах,но ме спряха за ,още някаква процедура,добре,че излезе гузния митничар,и каза,веднага да ме пуснат.
                        След 1км.стигам границата с Румъния.Посреща ,ме митничарка,и казва документите.Давам и паспорта си,и и обяснявам,как неин колега ми е изгубил талона.Тя,с ехидна усмивка,ме пита-Как ,така,ще ти изгуби талона.Тъкмо,започвам да обяснявам,идва униформен(явно уведомен по тел.)и и разказва,цялата случка.Тя стъписана,ми казва-Подожди,ще ти намерим талона.
                        Спрях,срещу будката,и чакам.Усещам,как вътре ,след всяка минала кола,се оформя суматоха,заради,моя талон.
                        Почаках,още 15мин.,без резултат.Не издържах,пак отидох да досаждам.Този,път вече видимо притеснени,започнаха да ми обясняват,че няма начин да не намерят талона,само по спокойно.Аз,изглеждах спокоен,за разлика от тях.Обясних,им,че трябва да стигна до Бургас,днес.Ехидно ги попитах,знаят ли каде се намира Бургас...?
                        Тръгнах по опашката от коли,и започнах да разглеждам из вътре,кой какви документи държи,но бяла кола ,просто нямаше.
                        На последния автомобил,на опашката(Червен Джип),гледам семейство отива на почивка.Шофьорът,държи документите си в ръка на кормилото,и моят талон ,най отгоре.Какво облекчение изпитах тогава не е истина.
                        Почуках,му на прозореца,отвори.Обясних,за какво ги безпокоя.Той със ,голямо учудване,започна да си вади очилата,че неможеше да прочете талона,жена му го прочете,после и той.Плясна се по челото и започна да ругае молдованците.
                        Взех си талона,отивам на гишето и го давам на служителката със усмивка.
                        -А тьй нашол свой талон.-всички въздишаха.
                        -Нашол,нашол.
                        -Куда ,нашол.Здес нет,белая машина.
                        -Я нашол,свой талон,в красньй джип.
                        Поругаха,малко ,техния колега,и ме пуснаха,като предупредиха другите ,да не ме проверяват,а направо да минавам.
                        Това,беше единствения,ми проблем по границете,през цялото пътуване.И то,на най неочакваното място.След,това,като разказвах,на приятели,тази случка,който беше минавал от там,е имал проблеми от невнимание.Явно ,наемат глупаци,за митничари в Молдова.
                        Много,бързо минах Румънската граница.Усмихнат служител,след като обстойно ми прегледа печатите и визите на паспорта,ме поздрави,на български<<Добре дошъл у дома>>.
                        За пръв път,минавах по тази част на Румъния,и реших да карам по крайбрежието,чак до вкъщи.Бързо се ориентирах в Галац,хванах пътя за Тулча,и хоп пред мен реката.Трябваше да се кача на ферибот за отсрещната страна.Купих си билет,наместиха ме,много експедитивно натовариха лодката,и пресякохме реката.Пътя от Галац до Тулча,беше доста живописен,със готини завои.След Тулча стана еднообразен,и така стигнах до Констанца.От Констанца,пътя стана изумителен.Чисто нов път със модерна маркировка,но най хубавото,бе че всички големи табели сочеха,към Варна.Всяка,година ходя,до там,но по новия асфалт,за пръв път.Стигнах Вама Вече,много рано,а бях предвидил,да нощувам там,да не се претоварвам.Но,като знаех,че България е,след 4км.,а и не се чувствах много изморен,а и беше още към 18ч.,реших да се прибирам.
                        Знам,че много хора искаха ,да ме посрещнат,на другия ден,дори са се организирали,но на мен най малко ,ми беше за това.Реших,да не се обаждам на никой,докато не изляза от банята.После имаше сръдни,но на мен в този момент,така ,ми беше най добре.ИЗВИНЯВАМ СЕ!!!! Обадих,се единствено на най близките си.
                        Спрях,на границата.Румънеца,ми погледна номера,и ми махна да продължавам,даже двигателя не изгасих.
                        Докато влизах в Бг,си мислех,по какъв хубав път стигнах,а какъв лош път ,ме очаква до Каварна.Останах,изумен.Нашите,оправили пътя,точно като румънците.Не знаех,че са го оправили.Сърцето,ми пееше,а аз си карах на автопилот.Минах Варна,без да спирам.
                        Извинявам се и на приятелите от Варна.
                        Прохода на Обзор,до ден днешен не си спомням,как го минах.Просто бързах ,да се прибера по светло.
                        Към 21ч,на смръчаване ,бях пред вкъщи.Чакаха,ме най близките хора,със смесени чувства.Докато,ме прегръщаха,ми казаха
                        лошата новина,която ме преследваше ,през половината пътуване.Любимия ми Чичо,след кратко боледуване,беше починал,точно когато бях влязъл в България.на следващия ден,беше погребението.
                        В този,последен ден ,изминах 890км.Минах ,много граници,но за 13часа,се прибрах.

                        Този разказ,го посвещавам на Чичо си.Лека ,му пръст.
                        Също и на Васко.Жалко,че неможахме да завършим заедно,това приключение.Но ,знам,че ще имаме ,много следващи пътувания,заедно.


                        Така,свърши,това мое пътуване.Всъщност,мисля че ,чак сега свърши.
                        Останаха ,ми само хубави спомени и моменти,много приятели,и едно чувство.Че света е по малък,отколкото си го представях.
                        Изминах ,12 200км.,за 36 дни.Валя,ме само два пъти,за кратко.Мотора се държа,много добре,макар да имах дребни проблеми.С две думи:Приключението на живота.

                        П.С
                        Съжалявам,че отнех ,толкова много време от вниманието ви.Дано ви е харесало.
                        Много ,хора от този форум,ме хокаха,че не съм написал пътепис ,от пътуването до Египет.Мисля,че сега се реванширах.
                        Последно редактирано от МИТЬО(питона); 12-11-12, 20:21.
                        Димитър Анастасов
                        d.anactacov@gmail.com

                        Коментар


                        • От: До ИРАН 2012

                          Ами супер. Пожелавам ти още много пътувания, защото е голям кеф човек да ти чете пътеписа. Много увлекателен беше целия.

                          Коментар


                          • От: До ИРАН 2012

                            Хареса ми! Много увлекателно си представил пътуването. Все така да ни радваш.
                            Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

                            Коментар


                            • От: До ИРАН 2012

                              Наистина беше много увлекателно! Чак не ми се искаше да свършва - с такова нетърпение чаках следващата порция от приключението ти. Благодаря!

                              Коментар


                              • От: До ИРАН 2012

                                Съболезнования ...

                                И да, наистина жалко, че свърши.
                                Относно Молдовските митници ... даже няма да започвам, че ще се разпсувам. От край време са си педе@@си, пак леко си минал.
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X