Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

    Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
    Ей Димо, мина година откак ставахме сутрин в 6 за да гледаме по цял ден самотната точица на Спота, чиято траектория се гънеше между някакви шоколадени тортички с пудра захар на връхчето.
    Nik вярно е, че мина година от тръгването за Памир, но няма година от завръщането. Дано няма упрек в написаното от теб

    Първоначално публикуван от Жоро Танев Преглед на мнение
    Искам да попитам .. за човека, когото си закарал ... този със счупеното колело?! Гледам снимките и не мога да разбера, какво правят там? От какво живеят? Как се прехранват? Та там освен камънак и планини не видях нищо друго ........
    И аз така гледах, като теб. И питах ...
    Наистина не зная точно. Човекът каза, че имал животни някъде там, но не ги видях. Храната се вижда на снимката, тя винаги е такава... Купа кисело мляко, купичка със сметана, хляб и чай. Значи мляко има. Но ако има стадо, моите представи за животновъдство включват ежедневно доене и предаване на млякото, което не могат да консумират. Там условия за съхранение - няма. И категорично липсват производните - сирене и/или кашкавал. Доколкото в следващата държава - Киргизстан се появиха тучни ливади, зеленина и големи стада - покрай пътя имаше и продавачи на малки сухи топчета (тяхното сирене), но в Памир - този артикул липсваше.
    Вероятно изобщо не става дума за съхранение (поради нищожния добив), а просто за прехрана. Т.е. местят се с животните по избрани от тях места, като добива им стига за да се прехранват и за вълна, като разчитат на размножаването им и увеличаване на стадото. Изобщо не може да става и дума за колене или ... месо. То просто липсва.
    Моите наблюдения са, че всъщност киргизите днес са номадския народ. Памирците са далеч по уседнали. Хората, които се изнасят на юрти през лятото, препускат с коне из планините и имат големи стада са киргизите. Памирците водят малките си магаренца по пясъчните полета и наистна имат изключително суров и тежък живот.
    ______2
    Е = MZ

    Коментар


    • #77
      От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

      Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
      ... Дано няма упрек в написаното от теб .....
      К'ъв упрек ? Ето как изглежда Мургаб отгоре. Всички останали те гледахме от там:

      http://maps.google.bg/maps?f=q&sourc...31307&t=h&z=16
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #78
        От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

        Ех, Димо, снимки, снимки, снимки... За да излязат тези прекрасни кадри вероятно си направил още стотици, хиляди, които няма да видим. Когато човек се сблъска с нещо толкова нереално, нормалната подсъзнателна реакция е да се опита да се приспособи. Повечето хора го усещаме като пресищане на сетивата. В един момент чудесата спират да правят впечатление. Възхищавам се на упоритосста и методичността с която си снимал. Успял си да запазиш интереса си жив и да търсиш начин да запечаташ заобикалящата те красота за да я споделиш с нас. Успял си, намерил си начина.
        Благодаря!
        Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

        Коментар


        • #79
          От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

          Хубаво че има такива като вас, че повечето ако мръднем за 3 дена нанякъде на почивка го говорим по една година.
          Страхотен разказ!
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #80
            От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

            Направо ми бъркаш в здравето с тия снимки на Алайската долина...
            Само да вметна, че тази долина, която е равна почти като нашата Тракия е на 3000 м надморска височина, тоест малко по-височка от Мусала, а веригите, около нея са от шест хилядници и пик Ленин 7134 м.
            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
            Златомир Попов - Forry

            Коментар


            • #81
              От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

              Ъъъъъъ.... няма ли още....
              Пътеписа е веднъж!!! Два дена не съм мърдал да чета и гледам... гледам и чета... и изведнъж още преди Байконур свърши... аз ли изпускам нещо?

              Коментар


              • #82
                От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                Първоначално публикуван от bugys Преглед на мнение
                Ъъъъъъ.... няма ли още....
                Пътеписа е веднъж!!! Два дена не съм мърдал да чета и гледам... гледам и чета... и изведнъж още преди Байконур свърши... аз ли изпускам нещо?
                Нищо не изпускаш, толкова има. Димо ги пуска през няколко дни, за да ни дразни и за да отидем на изложбата.

                Коментар


                • #83
                  От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                  Димо - Предстои ми пътуване октомври месец до Иран. Четейки твоя невероятен пътепис, реших да включа евентуално посещение и до Туркменистан. Бих се радвал на каквато и да е информация извън пътеписа, за Туркменистан. Така също и на някакъв съвет или помощ относно туркменска виза. С пожелания за все по далечни и интересни места.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                    Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                    К'ъв упрек ? Ето как изглежда Мургаб отгоре. Всички останали те гледахме от там:

                    http://maps.google.bg/maps?f=q&sourc...31307&t=h&z=16
                    Разбрах те Ник. И аз така ви гледах

                    Първоначално публикуван от Ilarioncho Преглед на мнение
                    Ех, Димо, снимки, снимки, снимки... За да излязат тези прекрасни кадри вероятно си направил още стотици, хиляди, които няма да видим. Когато човек се сблъска с нещо толкова нереално, нормалната подсъзнателна реакция е да се опита да се приспособи. Повечето хора го усещаме като пресищане на сетивата. В един момент чудесата спират да правят впечатление. Възхищавам се на упоритосста и методичността с която си снимал. Успял си да запазиш интереса си жив и да търсиш начин да запечаташ заобикалящата те красота за да я споделиш с нас. Успял си, намерил си начина.
                    Благодаря!
                    Да, наистина има много снимки. Обаче пресищането дойде и за мен. Точно около 2 000км след точката, за която сега ви разказвам ... и приключих със снимането А умението да споделяш го имаш и ти уверявам те, и много го ценя ...

                    Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                    Направо ми бъркаш в здравето с тия снимки на Алайската долина...
                    Само да вметна, че тази долина, която е равна почти като нашата Тракия е на 3000 м надморска височина, тоест малко по-височка от Мусала, а веригите, около нея са от шест хилядници и пик Ленин 7134 м.
                    Владо, Алайската долина е от местата, които не мога да опиша
                    Споделих, какво се вижда, но то е нищожно. Да всичко, което пишеш е вярно.
                    Намираш се на 3000м., пред теб е равно голямо поле. Обръщаш се наляво(изток) към Китай, гледаш в далечината непрекъсната верига от бели върхове, които се извисяват на още 3 до 4 000м. нагоре. Бавно въртиш тялото си на юг към Таджикистан, от където си дошъл - веригата е все така плътна, непрекъсната и страховита, а белият сняг става по-ярък. Продължаваш да гледаш, вече на запад и погледа ти не е слизал, прескача от връх на връх и зчезва в облаците някъде над 7 000м. Минали са пет минути, връщаш погледа си обратно ... вече минава половин час, а ти седиш и се чудиш "А това как се снима по дяволите ..."

                    Първоначално публикуван от bugys Преглед на мнение
                    Ъъъъъъ.... няма ли още....
                    Пътеписа е веднъж!!! Два дена не съм мърдал да чета и гледам... гледам и чета... и изведнъж още преди Байконур свърши... аз ли изпускам нещо?
                    Ясен е прав. Само те е излъгал, че става на 2-3 дни

                    Първоначално публикуван от Black Art Преглед на мнение
                    Димо - Предстои ми пътуване октомври месец до Иран. Четейки твоя невероятен пътепис, реших да включа евентуално посещение и до Туркменистан. Бих се радвал на каквато и да е информация извън пътеписа, за Туркменистан. Така също и на някакъв съвет или помощ относно туркменска виза. С пожелания за все по далечни и интересни места.
                    Имаш телефона ми. Обади се. В темата за подготовката съм описал подробно какво-що. Ако си в София ще се срещнем.
                    ______2
                    Е = MZ

                    Коментар


                    • #85
                      От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                      Прекрасни снимки, уловени всички нюанси на Централна Азия в образ и текст! Познавам повечето места и хора, като тези от снимките. Местните и чужденците. Тъкачката на копринени килими в Самарканд, ГАИчниците по пътищата, гостоприемните узбеки и таджики, памирците - исмаилити, немците и холандците с велосипеди. Великолепен пътепис!

                      Коментар


                      • #86
                        От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                        Димо, треперя вече
                        Yamaha XT​M600E '98
                        Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                        Коментар


                        • #87
                          От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                          Първоначално публикуван от c_chanev Преглед на мнение
                          Димо, треперя вече
                          не само ти
                          Всеки път като се появи ново мнение по темата и си викам Ахаа! ... Но ще се чака явно. Успокоявам се само с факта, че чакането си заслужава
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #88
                            От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                            Последните 2-3 седмици си имах най-чудесното четиво за запълване на времето, уви настигнах и аз писателя-фотограф и ми остава само да чакам заедно с многобройната публика следващата част от пътешествието.
                            Огромно благодаря за невероятния пътепис!
                            Honda Africa Twin RD07 '95

                            Коментар


                            • #89
                              От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                              ...
                              Със Саке-финландеца останахме да говорим до късно на двора. Хората му бяха преуморени. Пътуваха вече почти два месеца, от които единия в Монголия.
                              Той беше двигателя в онзи отбор и очите му светеха, но отбора беше позагаснал ... Един от тях използва момента (Саке влезе за нещо в къщата) и каза "Аз съм до тук. Утре по права линия и ... към дома. Нямам сили за повече. Само не казвай на оня. Ще ме убие. Той е луд ..."
                              Стояхме и пушехме пред къщата в тъмното когато чухме, викове и ясни звуци от юмруци и ритници някъде на поляната отсреща. Биеха този киргиз от снимките край моторите. Спогледахме се, к'во правим? Саке каза:
                              - Виж, не може да се месим. Нямаме право. Той пие от три дни ...
                              - Може да го убият. Вече почти не вика ...
                              Чуваха се само приглушени удари от ритници в тялото.
                              - Не, няма. Ще издъжи. Виж, това е техният живот - не нашия.
                              - Да, беше ужасно пиян.
                              - Той трябва да пие! Какво друго му остава?! Тук няма работа, няма нищо ... ако спре да пие ще мисли глупости ...
                              - Не зная. Може би си прав ...
                              На сутринта прегледах мотора. Калника се беше строшил от камънаците и го изхвърлих. Имаше разхлабени болтове по рамата, но нямаше загубени. По-лошото беше, че имаше пукнатина в алуминиевата опашка, която носеше горният куфар, фотораницата и гумите. Стойката на спот-а също беше строшена, но това не беше болка... Пренаредих багажа за да олекотя опашката, закусихме, снимка за спомен и се разделихме. Аз - на юг към Ош, те - на север към Мургаб.





                              Следващата спирка беше горе на прохода Талдик-3264м.н.в. Страхотна гледка. Следваха кални "фиби" до където стига погледа ...

                              ______2
                              Е = MZ

                              Коментар


                              • #90
                                От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                                Следващите сто километра от пътя наистина бяха зле, кални коловози и макадам. По пътя се виждаха китайски строители и техника, които усърдно работеха и вероятно вече са стигнали Сари Таш. Спрях да почивам и снимам тази юрта на изгряващото над планината слънце, потока пред нея, както и бабата с брадва ... когато бабата дойде и най любезно ме покани на чай.


















                                Разпитах я за Ош, а тя само клатеше глава и каза: "Лошо е, когато умират хора...Ти не трябва да оставаш по тъмно навън."
                                ______2
                                Е = MZ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X