Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътят до коприната през Иран

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Пътят до коприната през Иран

    Хахха! Готин отговор! Аз затова чета нощем, за да не ми пречат телефони, жени и деца.

    Димо, разбрах. Ще следя и ще питам конкретно. Не сме се виждали скоро и не бях разбрал, че си пуснал материала вече та ми се събра много наведнъж. Вече ще следя по-внимателно. Нямаше как да не го дочета докрай, та за това и часът стана рано сутрин...
    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

    Коментар


    • #77
      От: Пътят до коприната през Иран

      Много хубаво. Просто нямам думи.

      Коментар


      • #78
        От: Пътят до коприната през Иран

        ...От пътуването...

        “Да, тук няма алкохол. Да, тук жените са с кърпи на главите, дълги ръкави и панталони. Да тук има полиция и армия, която бди за това.
        Но тук можеш да си купиш парче опиум с големината на бучка захар срещу 1(един) долар почти навсякъде! Не знам какъв е смисъла от тези ораничения, при положение, че на всеки трети зениците са разширени ...
        Тук има телевизия, има интернет ( ютуб и фейсбук са недостъпни, но юпорн е ... ) т.е. хората знаят за останалия свят и се чувстват (повечето) неловко ...“

        Различаваш два вида иранци.
        Разкажи повече,моля.
        Поздрави.
        I am just a simple man.

        Коментар


        • #79
          От: Пътят до коприната през Иран

          Първоначално публикуван от Гриша Преглед на мнение
          Димо, невероятно е...
          Докато четях ми извъна телефона и на въпроса къде се намирам в момента,
          без да искам отговорих... в Есфахан.
          И какви обяснения паднаха.

          Много благодаря!!!

          Поздрави
          Ехаа. Много ме радваш :-)

          Първоначално публикуван от f500 Преглед на мнение
          Различаваш два вида иранци.
          Разкажи повече,моля.
          Поздрави.
          Венци, писал съм го в другата част на цитата :

          Първоначално публикуван от Димо
          Тези, които приемат правилата и ВЯРВАТ в тях и тези, които ... ги спазват.
          На вторите им е написано в очите "Аз просто ги спазвам ..."
          В този смисъл ги разделям на Религиозни и Нерелигиозни. В снимките ми има и от двата вида.

          По повод опиума и леките дроги ... Ами виж им границата с Афганистан (над 1000км) и Пакистан ( над1000км ). Няма оправия. Пък и не съм го измислил аз това "Древният път на коприната е настоящия на дрогата".
          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #80
            От: Пътят до коприната през Иран

            Димо, Благодаря ти, че правиш толкова много хора и мен съпричастни в твоето Пътуване. Снимките са страхотни, местата който си посетил ...някой са извънземни..наистина. Изумява ме красотата на религиозните им паметници, цветовете с който са изписани, светлините с който са осветени, назъбените им форми са страхотни. Просто на чудесата които тези хора са си съградили - поклон.

            Толкова се надявах, че ще си купя мотор отново тази година, разбрах ..че май ще е следващата...но със теб си пътувам страхотно, комфортно ..пък и без пари :-P
            Благодаря, още веднъж.

            Коментар


            • #81
              От: Пътят до коприната през Иран

              Много добре направено(лоу-кост) пътуване.Добре предадена атмосфера на мястото,с НЕВЕРОЯТНИ като качество , динамика и съдържание снимки.Просто невероятно пътешествие,не само от посетените места но и начина по който се прави.
              Последно редактирано от crazy; 13-04-11, 10:52. Причина: правопис

              Коментар


              • #82
                От: Пътят до коприната през Иран

                Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
                Стреляй с въпросите Янко, не ме жали
                Aaaa,не така - на по бира
                PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                0899187766

                Коментар


                • #83
                  От: Пътят до коприната през Иран

                  Уникум си Димо, давай нататътк, че не мога да трая!

                  Коментар


                  • #84
                    От: Пътят до коприната през Иран

                    Давам нататък, че много се забавих

                    След посещението на Хекатомполис, върнах преводача в Дамган, натоварих си пак мотора и се приготвих за път.
                    До границата с Туркменистан имаше още около 750 км. Шест следобед е малко късен старт за такъв преход. Чух се с Абдурахман в Туркменистан и се уговорихме в 10:00 на другия ден да бъда на границата за да му дам паспорта си...
                    Трябваше да се кара, но пък аз бях преизпълнен с енергия след този невероятен ден. Предстоеше ми да установя, че Иран не е само пустини. След Дамган поех на север и влязох в Алброз планина. Всъщност планините не са една и две и най-високият връх Damavand се оказа цели 5610м. Аз за щастие не трябваше да минавам през върха, а само през планински проход, тъй че се озовах на около 2200 м.н.в. някъде около 22:00 часа. Силен вятър и хладничко. Признавам впечатлих се, че най-завъртяните участъци от прохода Kohosh Yeylagh бяха осветени, без да има населени места наоколо. Представете си прохода "Шипка" осветен. Хубаво нали ? Около един часа умората почна да си казва думата. Селцето няма да го забравя със звучното му име Търджали Поседях, попуших ... минал бях 400км. Имах още около 350 до границата. От крайпътната кръчма човека(около 60 годишен кюрд) дойде и "Нещо за вечеря? За пиене?". Аз -" Не, не - ще карам още". Той ме остави да поседя и отиде да дреме самичък. След малко идва и вика" Виж, това тук е национален парк-Golestan National Park. Има много диви животни, опасно е да спиш навън. Има вълци Аууу-Аууу, мечки -Мммммр, Мммммррр, ей тук на двора имам легло(маса). Вкарай мотора, ще ти направя нещо набързо и утре ще те вдигна в колкото искаш."
                    Помислих още 5-10 мин и не зради мечките и вълцита, а заради факта, че пътя беше доста натоварен с камиони, завоите ... към 1:30 се предадох
                    "ОК, обаче 350км са поне 4 часа, тъй че ме вдигаш в 5:00?"
                    Човека се разтича като момченце. Напред, назад, нагоре, надолу ...Отвори вратата, вдигна жена си, извади дебели завивки (беше си хладно)... Аз хапнах и заспах. В пет без десет сутринта ме чакаха 4 пържени яйца, топъл чай, мед, сирене и хляб, и моят домакин - бодър и усмихнат. В пет и десет тръгнах. Човека надраска на парче хартия адреса на гостилницата си и ми го даде " За мои приятели, които биха минали от там...."
                    С удоволствие му правя реклама. Ако на някой му се случи ето това е визитката:

                    ______2
                    Е = MZ

                    Коментар


                    • #85
                      От: Пътят до коприната през Иран

                      Това е и последният ми спомен от Иран. Наистина огромна страна (територията и е колкото на Германия, Франция и Испания взети заедно...). Невероятна природа, невероятни хора, много история... В Иран изминах точно 3172км за осем дни и похарчих точно 150 USD. Страхотен асвалт - неразмазан от жегите. Цената на бензина беше 0,70 стотинки за литър, минута с М-тел до България - 5лв. SMSи - няма.
                      Това е последната ми снимка от там на 5-6 км от границата:





                      Ето така се пише Димо на фарси





                      Покупката на иранска карта няма много смисъл ...Тази е на Кум.




                      И още една забравена снимка



                      ... а разказчето продължава през Туркменистан.
                      Последно редактирано от Димо; 14-04-11, 17:26.
                      ______2
                      Е = MZ

                      Коментар


                      • #86
                        От: Пътят до коприната през Иран

                        Страхотно пътешествие! Голямо удоволствие беше да прочета още един пътепис за Иран.
                        Развих някакъв афинитет към тази страна още след разказите на Любо Африката и сега вече съм съвсем сигурен, че искам да попътувам и аз натам.
                        Пътеписът е страшно увлекателен и снимките са изумителни, не само като качество, но и като уловени моменти и емоция!
                        Чакам с нетърпение продължението в Туркменистан(ти вече май го започна) и подробностите около следващата мечтана дестинация в "списъка" ми - "Вратата към ада" в Каракум.
                        Човекът е човек, когато е на път...

                        Коментар


                        • #87
                          От: Пътят до коприната през Иран

                          Благодаря!

                          Коментар


                          • #88
                            От: Пътят до коприната през Иран

                            Димо, мерси за бързото и изчерпателно представяне на тази част от пътуването ти. Всичко ми хареса страшно много, а за снимките наистина нямам думи. Много са хубави.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Пътят до коприната през Иран

                              Димо,моля те като ти свършат спомените около пътуване,започни да си измисляш.За всичко ще ти вярвам.Обещавам.НЕВЕРОЯТНО!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Пътят до коприната през Иран

                                Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                                Димо, мерси за бързото и изчерпателно представяне на тази част от пътуването ти. Всичко ми хареса страшно много, а за снимките наистина нямам думи. Много са хубави.
                                Бойко радвам се, че ти е полезно. С нетърпение очаквам ти да допълниш картинката с инфо и снимки разбира се.

                                Първоначално публикуван от tozzidozzi Преглед на мнение
                                Димо,моля те като ти свършат спомените около пътуване,започни да си измисляш.За всичко ще ти вярвам.Обещавам.НЕВЕРОЯТНО!
                                Ама аз и сега си измислям

                                Шегувам се... благоадаря ти.
                                ______2
                                Е = MZ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X