Обява

Свий
Няма добавени обяви.

В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

    С един познат сме решили за майските празници да си качим жените и децата на една автобусна екскурзия до Турция, а ние с него "успоредно" да си направим кефа с моторетките .
    Маршрута ще е горе долу следния:
    Ден първи: Ямбол - Хасково - Истанбул - Анкара (930 км.)
    Ден втори: Анкара - Соленото езеро - Кападокия (330 км.)
    Ден трети: Кападокия - Юргюп - Аванос - Гъореме - Ючхисар (100 км.)
    Ден четвърти: Кападокия - Ючхисар - Деринкую - Ъхлара - Коня (280 км.)
    Ден пети: Акшехир - Ескишехир (350 км.)
    Ден шести: Ескишехир - Истанбул - Хасково - Ямбол (800 км.)

    Основния багаж ще пътува с автобуса ....... съвети за забележителности които не трябва да се пропускат, екипировка, ........ и каквото се сетите там приемам всякакви.
    Все пак това ще ми бъде първият по голям преход (около 3000 км.) и то в чужда страна
    Последно редактирано от Стефан Слабов; 20-03-14, 14:34.
    0887 246718

  • #2
    От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

    Пътеводител за атрактивните места в Турция: http://www.offroad-bulgaria.com/show...F3%F0%F6%E8%FF Една прекрасна тема, прочети я.
    Последно редактирано от s_s1; 20-03-14, 14:34.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #3
      От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      Пътеводител за атрактивните места в Турция: http://www.offroad-bulgaria.com/show...F3%F0%F6%E8%FF Една прекрасна тема, прочети я.
      Темата съм я чел (страхотна е), но за съжаление обхваща само 1/2 от прехода ни от ден първи ......
      0887 246718

      Коментар


      • #4
        От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

        Стефане, добър старт с баварския пътешественик. Погледни моята тема от миналата година. Общо взето не се застъпва по твоя маршрут, но все пак. Има един много интересен път през планината Кайзери - Караманмараш, който обаче е след Кападокия и ще ти добави два дни. Все пак там е много красиво и по това време и може би ще е зелено (погледни темата на Ilarioncho и Владича за Турция).

        Добре е да знаеш, че там има високи планини и по това време очаквай сериозни студове на места - вземи дебели дрехи. Когато ние пътувахме през август около Кападокия си беше под 30 градуса, за разлика от района южно и източно от Караманмараш, където те удря страшна жега носеща се от сирийските пустини.

        И още нещо - това с автобуса доста ще те натовари логистично, надявам се да си го обмислил добре...
        LZ2NKM

        Коментар


        • #5
          От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

          Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
          Стефане, добър старт с баварския пътешественик. Погледни моята тема от миналата година. Общо взето не се застъпва по твоя маршрут, но все пак. Има един много интересен път през планината Кайзери - Караманмараш, който обаче е след Кападокия и ще ти добави два дни. Все пак там е много красиво и по това време и може би ще е зелено (погледни темата на Ilarioncho и Владича за Турция).

          Добре е да знаеш, че там има високи планини и по това време очаквай сериозни студове на места - вземи дебели дрехи. Когато ние пътувахме през август около Кападокия си беше под 30 градуса, за разлика от района южно и източно от Караманмараш, където те удря страшна жега носеща се от сирийските пустини.

          И още нещо - това с автобуса доста ще те натовари логистично, надявам се да си го обмислил добре...
          И двете теми съм ги препрочитал по няколко пъти
          За всеки случай съм решил да сложа един сак (тип топ каса) в който да имам дебели респективно леки дрехи, термо бельо, чорапи, дъждобран и ръкавици (компресорче, фитили ...).
          Това за автобуса няма как да го избегнем
          Нямам яснота как ТОЧНО стоят нещата с плащането на магистралата от Одрин до Истанбул, преминаването на мост от Европейската към Азиятската част и магистралата от Истанбул до Анкара?!?!?
          Също така е доста противоречива информацията за разрешената максимална скорост по отделните видове пътища ..... (само едно разбрах - глобите за превишена скорост са СТРАШНИ)
          0887 246718

          Коментар


          • #6
            От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

            Първоначално публикуван от Стефан Слабов Преглед на мнение
            Нямам яснота как ТОЧНО стоят нещата с плащането на магистралата от Одрин до Истанбул, преминаването на мост от Европейската към Азиятската част и магистралата от Истанбул до Анкара?!?!?
            Също така е доста противоречива информацията за разрешената максимална скорост по отделните видове пътища ..... (само едно разбрах - глобите за превишена скорост са СТРАШНИ)
            Преминаването ти е по магистралата - там има мост. Има и друг мост, който не е магистрала - минавал съм преди години и там наистина се плаща (всъщност гледам сега на картата, че и там го водят магистрала). Иначе ако държиш само магистралата за Анкара няма нужда да плащаш (даже не съм сигурен дали и самия мост се води магистрала - май просто е градски път с няколко ленти за да не плащат тия които пътуват само в града). Иначе там плащането е изцяло електронно - подобно на Италия - отчиташ при излизане и те таксува на базата на разстоянието. Купуват се едни карти, които се зареждат с някаква сума и при всеки изход ти взема от парите вътре. Когато ходихме ние миналата година такива карти се продаваха и в Шел - купуваш и зареждаш колкото искаш. Работата е там, че ако се наредиш на нормалното гише преди магистралата най-вероятно ще се опитат да ти пробутат карта която е заредена с много повече от необходимото и ти казват, че това било минимума (мисля че ни говореха нещо като 60 лири, а на нас ни трябваха 15). На нас се опитаха да ни го врътнат тоя номор, но се върнахме на нормалния път и чак на другия ден сами си намерихме бензиностанция и карти. Мога да ти дам една такава карта, в която надали има някакви пари останали, и не се знае дали и в момента системата е съвсем същата. Просто се разрови в нета - би трябвало да има на английски описание.

            Иначе около Истанбул имаш и друг път, който върви по магистралата, но пътуването там ще ти е ужасно бавно - има много трафик и светофари. Колкото до полицията - ограничението извън магистрата е 80 км, като се позволява до 87 км/ч. На определени пътни участъци има много полиция, но има и места където няма никакви. Хубавото е че когато правят засада, винаги слагат знак Radar - обикновено сложен на земята на самия път, и се забелязва. Това означава, че някъде след знака има радар, но там не те спират - просто те снимат. Спират те 1-2 км след това и ти показват снимката. Просто дебни за тия знаци, през другото време си карай по-бързо. Общо взето ние така правехме и сме вдигали и над 130 по нормалния път.
            LZ2NKM

            Коментар


            • #7
              От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

              Първоначално публикуван от Стефан Слабов Преглед на мнение
              Нямам яснота как ТОЧНО стоят нещата с плащането на магистралата от Одрин до Истанбул, преминаването на мост от Европейската към Азиятската част и магистралата от Истанбул до Анкара?!?!?
              Също така е доста противоречива информацията за разрешената максимална скорост по отделните видове пътища ..... (само едно разбрах - глобите за превишена скорост са СТРАШНИ)
              На входа на магистралата,има административна сграда,там продават,но най евтината е 50 тл.Със сигурност,ще ви стигне,може дори и да ви остане,но картата и сумата в нея важат за 5г.Макар,че горе долу,като ви гледам маршрута имате магистрала само до Анкара.Ако ви свършат парите в картата,може да минавате с една карта на бариерата(много често сме го правили,и не сме имали проблеми),имам предвид един вдига бариерата двама минават,или също със ,някой автомобил.Аз картата съм я позвал 2010 и 2012,със зареждане през 2010г.
              Ограниченията,даже не ги знам,карам си както ми е кеф,но умерено.
              Глобите,са много странна работа.Лично аз глоба нямам,но повечето около мен имат,като минималната е 250 тл.Дават ти някакъв фиш,и трябва да го платиш в някоя банка,АКО.
              Явор имаше глоба от 2009,и се притесняваше като влизахме през 2010,но нищо не се случи,дори 2010,пак му тряснаха глоба , и пак не я плати,а и често ходи във Турция.Също и много чужденци,които сме говорили,не са плащали,а си влизат и излизат .Много хора са ходили в Турция,нека някой да сподели,дали ако е глобен ,и си е плащал глобата,и как са го принудили,и на мен ми е интересно.
              Димитър Анастасов
              d.anactacov@gmail.com

              Коментар


              • #8
                От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

                С 87 км/час можеш да караш по първокласните им ускорени пътища (малко, като магистрали), където разрешената скорост за мотоциклети (и коли) е 90 км/час. По пътища от по-нисък клас, където разрешената скорост е 80 км/час трябва да караш със 78 км/час. Там ако караш с 87 км/час ще те глобят. Специално сме питали трафик полицията за това. Толеранс там няма над допустимата скорост. И друго. Ако ти е голяма глобата над 150 лири можеш да минеш с номера за заплащането в банка, но ако те хванат с 10-15 км/час над допустимата скорост и глобата е до 150 лири искат да я платиш веднага на място, като полицая ти дава квитанция. Нещо като акт, но издаден на място. Имам два такива, където са ме накарали да си платя веднага на място. И тогава, ако нямаш пари да платиш на място може и да те прати в банката, но може и направо да те прибере в участъка. Полицаят има това право и от него зависи точно как ще постъпи. Хващали са ни и на излизане от магистрала, (при касите за плащане), по която магистрала на места карахме със 150 км/час и се оказа, че някъде по самата магистрала са ни снимали камерите. Тогава обаче минахме метър и след половин час молби и уговорки полицая ни пусна без да ни глоби, но това беше някакво изключение, на което изобщо не трябва да се разчита.
                Това, че системата им за плащане на тези глоби все още не е свързана с компютрите на граничните пунктове е добре, но не се знае в кой момент ще я включат и тогава някой ще изгори на самата граница.
                Тол таксите на магистралите можеха да се плащат и кеш. За целта имаше такива гишета, но май вече ги премахнаха и сега е само с карти. А най-малката сума за пълнене на карта, мисля, че е 30 лири, но и самата карта струва нещо.
                Последно редактирано от ВладиЧ; 23-03-14, 08:58.
                Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                Златомир Попов - Forry

                Коментар


                • #9
                  От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

                  Да попитам знаещите - има ли достатъчно бензиностанции по пътя .... или трябва да се внимава за зареждането. Някъде бях прочел, че нямало бензиностанции на магистралата и трябвало да се слиза от нея до най-близкото населено място за да заредиш.
                  0887 246718

                  Коментар


                  • #10
                    От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

                    Има такова нещо. По магистралите им са доста по-рядко бензиностанцийте. Измир - Айдън магистралата 150 км нямаше бензиностанция и приятеля ми, с който карахме заедно за малко да закъса с една Ямаха Супертенере. На изпарения се добра до комплекса с бензиностанцията. Те там на магистралата не са само бензиностанции, а са цели комплекси с ресторанти, магазини и т.н.
                    По останалите пътища, даже и тези, които са, като магистрали, но не са магистрали има предостатъчно бензиностанции. На всяко населено място на входа и изхода му има по няколко бензиностанции. Цените на горивото са различни за различните бензиностанции, и почти навсякъде може да се плаща с дебитна, или кредитна карта, а може и кеш. Безоловен бензин на турски е "куршунсуз". За пълен резервоар обикновенно казвахме "фулл", или "фулл депо". Ако искаш до определена сума да заредиш резервоара тогава го следиш тоя, когато пълни и като стигне сумата на брояча му викаш "таман". Благодаря е "тешекюр".
                    Не е зле да се научат десетина - петнайсет турски думи. Това помага много в общуването. Не става навсякъде с английски.
                    Последно редактирано от ВладиЧ; 18-04-14, 09:16.
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #11
                      От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

                      Благодаря Влади, за кратките уроци по Турски ..... интересно освен безоловен бензин друг има ли?
                      0887 246718

                      Коментар


                      • #12
                        От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

                        Имаше мисля А 98 на който пишеше "Супер" и пистолетите бяха с червено. Той беше малко по-скъп и не на всички бензиностанции го имаше. На безоловният са със зелено пистолетите и е А 93. Помня, че зареждахме в повечето случаи на големи бензиностанции, като Шел бяха едни от евтините вериги. Може да има някакви промени аз вече 3-4 години не съм ходил в Турция.
                        Последно редактирано от ВладиЧ; 19-04-14, 08:23.
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • #13
                          От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

                          ...... доста прочетох, но не ми стана ясно колко е голяма местността Кападокия?
                          0887 246718

                          Коментар


                          • #14
                            От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

                            Малко по-голяма от цялото софийско поле.
                            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                            Златомир Попов - Forry

                            Коментар


                            • #15
                              От: В Турция от 01.05 до 06.05.2014г.

                              Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                              Имаше мисля А 98 на който пишеше "Супер" и пистолетите бяха с червено. Той беше малко по-скъп и не на всички бензиностанции го имаше. На безоловният са със зелено пистолетите и е А 93. Помня, че зареждахме в повечето случаи на големи бензиностанции, като Шел бяха едни от евтините вериги. Може да има някакви промени аз вече 3-4 години не съм ходил в Турция.
                              Същото си е...Избирайте по големи бензиностанции, че малките са като нашите треторазрядни гари по отношение на чистотата и храната
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X