Обява

Свий
Няма добавени обяви.

16-калибър.Защо го избягваме?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: 16-калибър.Защо го избягваме?

    Има нема, триста годинки..................
    http://www.tulatoz.ru/history.html#soz
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

    Коментар


    • #17
      От: 16-калибър.Защо го избягваме?

      Пушката е станала известна у нас навремето заедно с „Пипер Баярд” и някои други оръжия. Била е достъпна, защото цената й е била добра за нашите ловци, а в същото време се е оказала изключително надеждна и здрава.
      Интересното е, че първообразът й е създаден през 1885 г. от един руски оръжеен конструктор Иванов, който е работил в Тулските оръжейни заводи. В онези години всички пушки са си приличали поразително, но след това са претърпели много промени по външния вид и конструкцията си. При „туловката” положението е различно – тя е произвеждана в Русия до 1980 г. без много изменения по конструкцията й - цели сто години! До 1961-63 г. оръжията са произвеждани с нехромирани цеви, затова по тях са се появявали т.нар. язви. Има много мнения „за” и „против” хромираните цеви. Днес, разбира се, всички класни пушки се правят от качествена износоустойчива стомана, която по-трудно се поддава на корозия и износване. Тя е много скъпа – както производството й, така и изработката на цевите. Много малко висококласни пушки от такава стомана са излезли от строя. Обратното, много малко европейски пушки с нехромирани цеви – белгийски, немски и др., са останали до днес здрави.

      Коментар


      • #18
        От: 16-калибър.Защо го избягваме?

        Първоначално публикуван от Stanimir-ktm Преглед на мнение
        ... Днес, разбира се, всички класни пушки се правят от качествена износоустойчива стомана, която по-трудно се поддава на корозия и износване. Тя е много скъпа – както производството й, така и изработката на цевите. Много малко висококласни пушки от такава стомана са излезли от строя. Обратното, много малко европейски пушки с нехромирани цеви – белгийски, немски и др., са останали до днес здрави.
        Не мога да се съглася с това мнение. Най-скъпите ловни пушки и днес се правят по класическите технологии, а който може да си ги позволи, си има оръжейник (личен опит - само веднъж след дъжд не обработих добре една служебна пушка с цена 1-год. заплата и на сутринта беше блокирала, а ИЖ-овките не знаят какво е шомпол и смазка откак са купени)
        На въпроса за 16 кал. - при едър дивеч е за предпочитане пред 12. Последният се е наложил по западен образец, защото там основният лов е на прелетен дивеч. Първия си глиган убих с 32 кал. До 100 м цели като карабина.
        Последно редактирано от trapper; 30-06-10, 19:58. Причина: допълнение
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #19
          От: 16-калибър.Защо го избягваме?

          Здравейте. И Аз ловувам с иж-58 16 к. с удоволствие, но само, с патрони със съчми. Така и не открих куршум с който да стеля точно. 12 - ката ми ( пак руска) стреля далеч по-добре с всякакви видове калибрени и подкалибрени "бренекета" Иначе си е голямо удоволствие - успоредка 16 калибър - изглежда много елегантна и малко по-лекичка.
          А относно калибъра - мисля, че ако имаше по-голямо разнообразие на боеприпаси, щеше да е по-масов. Можеби "златната среда" е 16 магнум, но се чудя защо ли няма такъв?... има нещо гнило...
          Последно редактирано от derhunter; 30-06-10, 22:38.

          Коментар


          • #20
            От: 16-калибър.Защо го избягваме?

            Първоначално публикуван от Tencho91 Преглед на мнение
            Заради психическата нагласа, че с по-малко съчми и по-малко барут пушката ще е по-слаба от 12 калибър, и едвали не ако ни излезе някое прасе няма да го сабороим.
            А проблема с боеприпасите - който търси мамира.
            Поздрави на всички.
            +1.Тук си много прав.....подкрепям те напълно

            Коментар


            • #21
              От: 16-калибър.Защо го избягваме?

              16 калибър е по- добър, по- шоков, малко откат. Лека пушка, патроните са малко проблем, по- скъпи и няма много избор.
              12 калибър е по за предпочитане, нормален откат при добро прикладване, избор на много патрони.
              За мен няма значение какъв калибър е пушката, вжно е да е време за лов и да има дивеч.
              Последно редактирано от derhunter; 30-06-10, 22:35. Причина: Правопис

              Коментар


              • #22
                От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                Няма причина да бъде "избягван" калибър 16, тъй като ефективността му не се различава съществено от тази на 12 калибър. Вероятно ограничения избор на боеприпаси и по-слабото му познаване + известни неоснователни предубеждения са причина да се среща по-рядко по ловните полета... също и по-малкия брой съчми, за тези, които ги използват.

                Коментар


                • #23
                  От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                  аз имам и 16 - иж 58 и няколко 12..но любимата ми пушка е 16 -ката..това е пушката на която "тежат" най много жертви..
                  по едно време имаше проблем с боеприпасите ,но сега се намират,а имам и няколко кутии чисто нови гилзи,бая кила съчми ,тапи,капси,концентратори и кво ли още не-не знам вече кое поколение ловец в семейството ,така че като няма-навиваме
                  куче или вълк?
                  в клетка ,или свободен?
                  въпрос на личен избор.
                  Вихрен Илиев
                  0888249888
                  blood:[COLOR=red] [B]B[/B][/COLOR] Rh ([COLOR=red][B]-[/B][/COLOR])
                  Pajero 2 exeed[SIGPIC][/SIGPIC]

                  Коментар


                  • #24
                    От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                    А бе ''момчета'' да вземем да създамдем еди клуб на 16кал. а ?Малко сме пръснати/ама малко а /ама пък знае ли човек?
                    Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                    Коментар


                    • #25
                      От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                      Първоначално публикуван от popov308 Преглед на мнение
                      Няма причина да бъде "избягван" калибър 16, тъй като ефективността му не се различава съществено от тази на 12 калибър. Вероятно ограничения избор на боеприпаси и по-слабото му познаване + известни неоснователни предубеждения са причина да се среща по-рядко по ловните полета... също и по-малкия брой съчми, за тези, които ги използват.
                      Гн.Попов до 2000г. живях в Габрово и ловувах във вашето дружество.Имате доста дивеч и добри ловци и както се казва по Габровски много са ВЕРНИ!Поздрави на Габрово!!
                      Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                      Коментар


                      • #26
                        От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                        Ами според мен главно го избягват защото има по малък ''снаряд'' или съчми. Реално енергията му не е много по-малка.
                        Последно редактирано от derhunter; 02-03-11, 18:08.

                        Коментар


                        • #27
                          От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                          Първоначално публикуван от ИЖ120 Преглед на мнение
                          Гн.Попов до 2000г. живях в Габрово и ловувах във вашето дружество.Имате доста дивеч и добри ловци и както се казва по Габровски много са ВЕРНИ!Поздрави на Габрово!!
                          Благодаря за тези топли думи на ИЖ120. Габровци помнят приятелите си. Убеден съм, че и колегата не е забравен и е винаги добре дошъл!

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X