Обява

Свий
Няма добавени обяви.

16-калибър.Защо го избягваме?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 16-калибър.Защо го избягваме?

    Защо избягваме 16-калибър? Защото няма патрони, защото боеприпаса няма достатъчно сила? Колеги ще бъде интересно /поне за мен/ да чуя вашето мнение!
    Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

  • #2
    До: 16-калибър.Защо го избягваме?

    За мен лично е по-малко разнообразието от номера на съчмите, концентратори и/или видове патрони.
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      До: 16-калибър.Защо го избягваме?

      Ами колега да ти кажа, определено в 12ти калибър има много повече марки, размери, номера съчми и видове патрони. 16ти калибър е значително по - малко разпространен спрямо 12.За 20ти пък да не говорим... .Те в америка си трепят мечки със 10/76 магнум, ама тука не сме и чували за такова оръжие, камоли да се продават и патрони за него. Според мен всичко е до нагласата към факта за разпространението. Иначе 16ти калибър не отстъпва много на 12ти, даже има и много плюсове спрямо 12ти.
      Ако е машина, нека бъде немска!
      XJR 1200
      ETZ 150
      Kawasaki Ninja ZX10R

      Коментар


      • #4
        До: 16-калибър.Защо го избягваме?

        Вярно че няма в много от магазините целият набор от номера съчми, дори в някои магазини няма изобщо 16 кал.,но все пак се намират чешки,испански и български патрони."Балиста" направиха добри и 12 и 16 кал.. Почти не съм виждал 16 кал. "магнум", но при нашият начин на лов и видове дивеч и нормален патрон е достатъчен. Преди години нашите бащи и дядовци почти всички бяха с 16ки и биеха не по-малко и не по-малки глигани от нас.Дали животинките бяха повече или ние сме по-теоретици пред компютрите не знам.Знам че едно време си пълнехме патроните/не казвам че е добре/ ама нямаше откъде да купиш, или купуваш само за пернато, защото на едрите им нямаш вяра-сам си ги правиш.Ама имаше животни и може би повече другарство.
        Последно редактирано от derhunter; 20-04-10, 19:29.
        Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

        Коментар


        • #5
          До: 16-калибър.Защо го избягваме?

          Колко е удобна резаната шестнайска за носене под ватенкатаЧудо
          К мирной жизни не пригоден.
          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

          Коментар


          • #6
            До: 16-калибър.Защо го избягваме?

            Лично аз не я избягвам хич, ама по често стои във касата поради липса на боеприпаси. Миналата година успях да намеря кило съчми, направих си патрони и си погърмях на воля по пътпъдъка. Лично на мен по-ми харесва и ми приляга от 27цата ИЖ. И е като перце, особено полезно при дългите преходи.
            Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

            А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

            Коментар


            • #7
              До: 16-калибър.Защо го избягваме?

              И аз съм доволен, имам Иж-54, има страхотен бой, не напразно ги наричат "горски пушки".
              Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ

              HONDA DOMINATOR 650NX

              Коментар


              • #8
                От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                Заради психическата нагласа, че с по-малко съчми и по-малко барут пушката ще е по-слаба от 12 калибър, и едвали не ако ни излезе някое прасе няма да го сабороим.
                А проблема с боеприпасите - който търси мамира.
                Поздрави на всички.

                Коментар


                • #9
                  От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                  До сега не се е случвало да няма боеприпаси за 16 калибър. Преди 3-4 години може би, но сега има доста голямо разнообразие на такива. Мога да кажа, че 16 има страшен бой. Страхотно точка пушка и достатъчно мощна и за диво прасе, всъщност това дали ще падне зависи от зад прикладното устройство Скоро видях Надцевка 16 калибър. Страхотно красива пушка, но собственика и не я продава.
                  Land Rover Range Rover 2,5 DT
                  Land Rover Discovery 200 TDI
                  BMW F650ST - RIP
                  "Совите не са това което са"

                  Коментар


                  • #10
                    От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                    Първата ловна пушка, която подарих на сина ми за 16 тоя му рожден ден беше една ИЖ58. Купих я на старо от един магазин на витошка за 80 лв, почти без приклад, но със "светещи" цеви. Възстанових приклада и стана пушле за чудо и приказ. Сина ми го водя на лов с мен от малък /всъщност това според мен е правилния начин/. С тази пушчица 16 кал, той толкова много пъти е отсрамвал дружинката, че вече не се и броят. Страхотна пушка, невероятен бой. Миналата година едно 60 килограмово жувотно му падна от един единствен изстрел на разстояние 86 метра. 86 по SI системата, не ловджийски 86. Три пъти сме ги мерили, като последният път беше с рулелка 25 метрова. От 9те съчми 12 нули, три бяха в него. А за пъдпъдъка е приказка, само че там той си прави сам патроните. Като сме заедно на лов, ако аз съм гонач му давам карабината и аз ходя с 16ката. То си е кеф да си я носиш такава пушка.
                    А патрони и за нея дал господ. Има и чужди и български. Единствено за пъдпъдък с тапа не намирам последните 2-3 години, но сина ми ги преправя и се справяме. А бе хубаво си е ружьото.
                    Тази земя, по която тъпча сега,
                    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                    тази земя – не е моя земя,
                    тази земя, простете, е чужда.

                    Коментар


                    • #11
                      От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                      Тази година смятам да открия ловния сезон именно с такова оръжие и да го експлоатирам на всеки вид лов поне по веднъж. Тъй като съм "родоначалника" на ловните традиции в нашето семейство, навремето нямаше кой да ми остави в наследство една "Туловка" и затова миналата година продобих САМО два броя Тоз-БМ набор 1959г. Едната за мен, а другата за брат ми, който живот и здраве тази година ще излезе за пръв път официално на лов.
                      Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                        Ижовката, която споменавам по-горе е набор 63. С цели 26 години по-дърта от сина ми, но това не им пречи да се разбират отлично. Сега съм хвърлил око на една туловка 16 кал с открити куроци. Пък дано стане работата.
                        Тази земя, по която тъпча сега,
                        тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                        тази земя – не е моя земя,
                        тази земя, простете, е чужда.

                        Коментар


                        • #13
                          От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                          Много се радвам че темата се "раздвижи". Доста пушки смених с времето накрая преди няколко години на маитап взех една ИЖ 58 с луфтове и други забележки,но след нова дървения и лек ремонт с оксидация стана прекрасно оръжие.След извесно време се здобих и с една "Туловка" от наш възрастен ловец /вече лека му пръст/ тя обаче се нуждаеше от по-вече "внимание".Важното при нея че беше с запазени отвътре цеви /защото знаете те не са хромирани/ а пък с оста налото се справихме.Така че вече имам 2 бр.16кал. а пък 12тия на сина ми,тъкмо не си "крадем" патроните.Между другото мисля че някъде четох че "Туловката" е модела ловно оръжие произвеждано наи-дълго в СССР.
                          Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                          Коментар


                          • #14
                            От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                            Първоначално публикуван от ИЖ120 Преглед на мнение
                            Много се радвам че темата се "раздвижи". Доста пушки смених с времето накрая преди няколко години на маитап взех една ИЖ 58 с луфтове и други забележки,но след нова дървения и лек ремонт с оксидация стана прекрасно оръжие.След извесно време се здобих и с една "Туловка" от наш възрастен ловец /вече лека му пръст/ тя обаче се нуждаеше от по-вече "внимание".Важното при нея че беше с запазени отвътре цеви /защото знаете те не са хромирани/ а пък с оста налото се справихме.Така че вече имам 2 бр.16кал. а пък 12тия на сина ми,тъкмо не си "крадем" патроните.Между другото мисля че някъде четох че "Туловката" е модела ловно оръжие произвеждано наи-дълго в СССР.
                            Като се позамисля, завода в Тула не е ли най-стария руски оръжеен / Нещо ми се върти под косата, че е създаден по времето на Петър Първи.........
                            Тази земя, по която тъпча сега,
                            тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                            тази земя – не е моя земя,
                            тази земя, простете, е чужда.

                            Коментар


                            • #15
                              От: 16-калибър.Защо го избягваме?

                              Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                              Като се позамисля, завода в Тула не е ли най-стария руски оръжеен / Нещо ми се върти под косата, че е създаден по времето на Петър Първи.........
                              Има легенда/може и да е истина/ че Петър се връща от война с шведите с повреден пистолет, и един отпридворните му казва че в близкото селце Тула има майстор който може да го поправи.Царят оставя пистолета с уговорката след месец да го вземе.Минава времето, царят отива, майстора му подава пистолета и царя е доволен, и когато иска да го възнагради майстора му подава неговият пистолет!Той прави копие което не се различава от оригинала!Възхитен Петър издава указ с който заповядва строителството на царски оръжеен завод!
                              Последно редактирано от derhunter; 29-06-10, 23:01.
                              Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X