Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

    Преди да отворя тази тема най отговорно ви заявявам,че сам изчел всички теми за избор на малокалибрено оръжие и колкото повече чета, толкова повече се обърквам.Няма по прехвалена пушка от бърно 1,произведена с високо качество след военно време по военна технология с прост но безотказен при всякакви климатични условия механизъм,лека, прикладиста,многозарядна болтова карабина с уникална точност(не я сравнявам с пушки за спортна стрелба и биатлон-аншууц,хаенел,урал, биатлон и тн.)сравнима и подминаваща точноста на някои днешни американски и европейски събратя,няма да цитирам имена за да не разсърдя някой.Но когато стане дума за тоз 8 , всеки казва,че това е пушка за професионален лов в тайгата за дребен дивеч с ценна кожа, направо улучва в окото и не уврежда трофея,еднозарядна ,един истрел, една кожа.Още повече познавам един човек,който от еднозарядна я преработва в многозарядна в оръжейна работилница без проблеми произтичащи при регистрация в кос.Вече многозарядна пак е на равни начала с бърното и с тази дебела като варминтова цев, направо незнам.И двете пушки са в добро състояние,един вид рециклирани без износване и раздувки на цевта.Оръжието ще ползувам за тренировъчна стрелба по мишена и по дребен хищен дивеч.Ако има някой който е ползувал и двете пушки нека даде мнение за точност,далекобойност,безотказност ,удобство на мерните прибори,по- бързо и удобно прикладване и премерване по някакъв сравнителен метод от личната му употреба.Другата ми алтрнатива е СЛР 7.62по 39,малко е крайна ,но като не мога да избера,а и боеприпасите на калашника не са чак толкова скъпи,става и за по-голям хищник.За едър дивеч имам бърно 98 кал.30-06 с която не мога да изпукам на стрелбището 100 патрона поради финансови причини,за физическите не сам се замислял,130 кг. съм ама въпреки всичко ще ми откачи рамото сигурно на тридесетия изтрел.Ако някой се е сблъсквал с такъв проблем при избор на малокалибрено оръжие , моля нека да сподели .
    Благодаря предварително.

  • #2
    До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

    Аз имам опит и с двете.Имай в предвид че мнението ми няма да бъде безпристрастно.И нада ли ще получиш такова когато иде реч за оръжие и лов.Индивидуалисти смеЗа Бърното повечето неща които си писал са истина но...:Няма ли да ти малее на тези 130 килца? И вторият недостатък който лично мен ме дразни е че при мощни и релоудвани патрони и се отваря хамутчето/скобата/ на затворният механизъм.Следва разглобяване затваряне на скобата сглобяване и..вредителят го няма отдавна.По далекобойност,точност и прецизност е далеч назад от ТОЗ-а.Мое мнение.При него е по-голямо теглото но като цяло е пренебрежимо.Аз лично съм привърженик на ТОЗ.Арсенала отива в друга категория.
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • #3
      До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

      Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
      Аз имам опит и с двете.Имай в предвид че мнението ми няма да бъде безпристрастно.И нада ли ще получиш такова когато иде реч за оръжие и лов.Индивидуалисти смеЗа Бърното повечето неща които си писал са истина но...:Няма ли да ти малее на тези 130 килца? И вторият недостатък който лично мен ме дразни е че при мощни и релоудвани патрони и се отваря хамутчето/скобата/ на затворният механизъм.Следва разглобяване затваряне на скобата сглобяване и..вредителят го няма отдавна.По далекобойност,точност и прецизност е далеч назад от ТОЗ-а.Мое мнение.При него е по-голямо теглото но като цяло е пренебрежимо.Аз лично съм привърженик на ТОЗ.Арсенала отива в друга категория.
      Честно да ти кажа и при мен везните накланят към тоза,просто ми се вижда по-масивна и здрава ,но едно нещо ме притеснява,това което написа за хамутчето и силните патрони почти съм сигурен,че го четох някъде,но написано за тоза,дано да бъркам,ще я потърся пак тази тема.И това самоделно превръщане от еднозарядна в многозарядна изглежда все едно,че аз сам го правил в час по трудово(дървообработване)поне така ми изглежда на пръв поглед заради издълбаването на приклада за да се постави пълнител,но дали е надежно?

      Коментар


      • #4
        До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

        Първоначално публикуван от roadstar Преглед на мнение
        Честно да ти кажа и при мен везните накланят към тоза,просто ми се вижда по-масивна и здрава ,но едно нещо ме притеснява,това което написа за хамутчето и силните патрони почти съм сигурен,че го четох някъде,но написано за тоза,дано да бъркам,ще я потърся пак тази тема.И това самоделно превръщане от еднозарядна в многозарядна изглежда все едно,че аз сам го правил в час по трудово(дървообработване)поне така ми изглежда на пръв поглед заради издълбаването на приклада за да се постави пълнител,но дали е надежно?
        Зависи как е направено за пълнителят от Марго.Има си доста добри майстори.Аз си го правих сам.И на Тоз-а се отваря хамутчето но търпи много по-големи извращения.И при двете ако и когато ги е търпяло много пъти и дълго време,почва да се отваря произволно.При Тоз-а се лекува.А и още едно предимство на ТОЗ.На много топло и на голям студ не дава разлика в стрелбата.Не мога да кажа същото за Бърно.
        Последно редактирано от Тихомир; 23-12-08, 22:38.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #5
          До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
          Зависи как е направено за пълнителят от Марго.Има си доста добри майстори.Аз си го правих сам.И на Тоз-а се отваря хамутчето но търпи много по-големи извращения.И при двете ако и когато ги е търпяло много пъти и дълго време,почва да се отваря произволно.При Тоз-а се лекува.А и още едно предимство на ТОЗ.На много топло и на голям студ не дава разлика в стрелбата.Не мога да кажа същото за Бърно.
          Според мен преправянето на тоз в многозарядна не е по силите на човек със средни технически познания,значи ти колега си или оръжеен майстор или гуро на механикатаАко има от къде да гледам и получа точни инструкции можеби бих опитал,най много да съсипя някой приклад,иначе сам не бих се наел,ще взема да я направя полуавтоматична и ходи после обяснявай в КОСПълнител за марголин нямам,ама току виж съм и монтирал някоя консерва като на шпагин(имам от русенско варено и от скумрия в подлютен сос)
          Майтапа си е майтап,ама очите ми изтекоха по тази дебела цев произведена някъде около априлският пленум,а в сегашно време на повечето флоберки варминт им липсват механичните мерници(мое мнение,явно само на такива сам попадал)

          Коментар


          • #6
            До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

            Колега преправянето не е много трудно.Извади затвора и разгледай нещата,ще се убедиш сам.Да Бърното е красива,лека,пушка ,но студа и влияе много/недай боже в големия студ да си я смазал с ГОЙ,тогава носиш затвора в пазвата щото не ще да удари както трябва ударника./

            Коментар


            • #7
              До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

              При всичкото ми уважение към Хънтъра, за мен по-добрия вариант е на ТОЗа да се сложи пълнител от Бърно. Не е сложно за изработка, особенно ако имаш откъде да гледаш. Първо трябва да свалиш от някое Бърно или китайка плочката с отражателя пред патронника и да дадеш на някой стругаро-фрезист да ти направи същата, но съобразена с вътрешния диаметър на затворбата кутия на Бърното.После правиш отвора за пълнителя и монтираш шахтата. Най-трудното е да направиш затвора на ТОЗа. Под челото на затвора е оня зъб който вади патроните от пълнитела. При бърното е цял, а при ТОЗа е прекъснат. Трябва да се направи да изглежда като на Бърното, защото когато изхвърлиш първата гилза, отрязания зъб понякога прехвърля периферията на горния патрон зад периферията на долния. В резултат, като се помъчиш да презаредиш, патрона навежда върха и запича. Ако зъба е цял това не се случва. Успех. Играчка е, но си струва. ТОЗа си е пушката. Дано си ме разбрал.
              За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

              Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

              Коментар


              • #8
                До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

                Все по друго си е повечко амуницияНали знаеш че съм грандоман
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • #9
                  До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

                  Абсолютно.
                  За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                  Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

                    Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                    При всичкото ми уважение към Хънтъра, за мен по-добрия вариант е на ТОЗа да се сложи пълнител от Бърно. Не е сложно за изработка, особенно ако имаш откъде да гледаш. Първо трябва да свалиш от някое Бърно или китайка плочката с отражателя пред патронника и да дадеш на някой стругаро-фрезист да ти направи същата, но съобразена с вътрешния диаметър на затворбата кутия на Бърното.После правиш отвора за пълнителя и монтираш шахтата. Най-трудното е да направиш затвора на ТОЗа. Под челото на затвора е оня зъб който вади патроните от пълнитела. При бърното е цял, а при ТОЗа е прекъснат. Трябва да се направи да изглежда като на Бърното, защото когато изхвърлиш първата гилза, отрязания зъб понякога прехвърля периферията на горния патрон зад периферията на долния. В резултат, като се помъчиш да презаредиш, патрона навежда върха и запича. Ако зъба е цял това не се случва. Успех. Играчка е, но си струва. ТОЗа си е пушката. Дано си ме разбрал.
                    Много ме радва факта,че ме насочвате към тоза,а не към бърното.Това,което ми обяснявате за преправянето на този етап е доста сложно за мен засега,особено,когато пушката не ми е в ръцете.(един приятел казвашв,че с чужди ръце змии лесно се ловят)Можеби на някоя друга по-нататък може и да се пробвам.
                    Проверих току що и имам две алтернативи,едната е тоз 8 в оригинален вид еднозаряден на цена 150 лева и другият вариянт е тоз 8,пет заряден преправен с пълнител от бърно за цена 290 лева.Обясних му на човека твоя съвет,който ми даде за прекъснатия зъб на тоза, а той ми отговори,че бърното засичало повече от тоза ,да сам отишъл и да изтрелям и 50 патрона с тоза и сам да се уверя ,че е така,не можах в края на краищата да разбера по телефона дали е с двоен или единичен зъб.А дали може,ако се наложи с по скромна инвестиция да се преправи в единичен ако зъб не е?

                    Коментар


                    • #11
                      До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

                      От всичко написано дотук разбрах че всички ползувате тоз 8 в многозаряден вид,а преди сте имали бърно 1 или се бъркам ?

                      Коментар


                      • #12
                        До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

                        Първоначално публикуван от roadstar Преглед на мнение
                        От всичко написано дотук разбрах че всички ползувате тоз 8 в многозаряден вид,а преди сте имали бърно 1 или се бъркам ?
                        Вече не ползвам щото го нямам
                        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

                          Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                          Вече не ползвам щото го нямам
                          Явно имаш нещо по- добро.За мен за сега е разумното решение.Само незнам дали цената на препавения тоз е реална-290лева,просто не знам как вървят на пазара защото няма реална действаща обява за продажба,освен ако не кажеш твоят тоз на каква цена го отнема.
                          За другият-150лева=турска въздушна пушка хатсан
                          http://www.hatsan.com.tr/new_airguns_mod_125_th.asp
                          Идеална цена

                          Коментар


                          • #14
                            До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

                            Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                            Колега преправянето не е много трудно.Извади затвора и разгледай нещата,ще се убедиш сам.Да Бърното е красива,лека,пушка ,но студа и влияе много/недай боже в големия студ да си я смазал с ГОЙ,тогава носиш затвора в пазвата щото не ще да удари както трябва ударника./
                            Колега,лесно ти е на теб като го можеш,то ако ставаше с гледане кучето щеше да е най добрият касапинне съм скаран с техниката, но просто в мойта работа не ползувам металорежещи машини

                            Коментар


                            • #15
                              До: Бърно 1 или тоз 8,това е вечния въпрос???

                              Първоначално публикуван от roadstar Преглед на мнение
                              Явно имаш нещо по- добро.За мен за сега е разумното решение.Само незнам дали цената на препавения тоз е реална-290лева,просто не знам как вървят на пазара защото няма реална действаща обява за продажба,освен ако не кажеш твоят тоз на каква цена го отнема.
                              За другият-150лева=турска въздушна пушка хатсан
                              http://www.hatsan.com.tr/new_airguns_mod_125_th.asp
                              Идеална цена
                              Ако е направен добре и безпроблемен в КОС кво му мислиш.Меткай се в джаза.Щом не можеш да си я направиш ти,да не мислиш че направата на многозарядна ще ти излезе евтино.Но първо виж се договори с продавача и направи проби.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X