Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГЪР

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГЪР

    ТИГЪР
    Последно редактирано от mxmanol; 14-01-11, 23:29.

  • #2
    От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

    Това ТИГАР, някаква абревиатура ли е? - В такъв случай нямам понятие.
    Ако става въпрос за Тигър - внасяният от НВС, ловен вариант на СВД, то това, което може да се каже е: Безумно, безбожно скъпа. Последно като я гледах, при това на някакво изложение, беше къмто четирите хиляди!!! Иначе, това си е едно към едно СВД. Разни хора приказват разни глупости как тази пушка била се правила по "колхози и совхози" и пр. гаражно производство и съответно, нямала много общо с "истинската" СВД. Няма такова нещо и не е възможно! Просто, от "онова време" СВД, беше обвита в легенди и мистика, съответно - натоварена с прекомерни очаквания. В момента, в който имахме възможност да я видим и пипнем "наживо" - разочарованието наложи такава трактовка.
    Като заключение: От мераклийска, колекционерска и т. н. гледна точка - напълно си заслужава.
    От чисто рационална и практическа гледна точка - Съвсем не...
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

      Както по-горе бе написано, вероятно иде реч за Тигър, което е търговска марка, под която се крие, подобие на СВД - "Драгунов". Не е обаче 1:1 със СВД, даже напротив. Най-общо казано, това са пушки непреминали изискванията на военната приемна, т.е. брак. Отделно, както и с всичко останало, СВД днес, и в миналото се различават значително, като качество. Темата е дълга обаче и не и е тук мястото.

      А колкото до качествата на СВД, то моето мнение е, че е уникално добра точно за това което е конструирана. Но това е още по-дълга тема и пак не е за тук...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

        Възможно е за елементите и детайлите на Тигър да са в сила по облекчени норми. Това, обаче, не ги прави "даже напротив" на останалите, излизащи - междувпрочем - от абсолютно същите поточни линии.
        Освен това (без да мога да съм абсолютно категоричен, разбирасе) се носят едни приказки, че "прийомката" отдавна не е това, което е била (ако и тя не е легенда).
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Както по-горе бе написано, вероятно иде реч за Тигър, което е търговска марка, под която се крие, подобие на СВД - "Драгунов". Не е обаче 1:1 със СВД, даже напротив. Най-общо казано, това са пушки непреминали изискванията на военната приемна, т.е. брак. Отделно, както и с всичко останало, СВД днес, и в миналото се различават значително, като качество. Темата е дълга обаче и не и е тук мястото.

          А колкото до качествата на СВД, то моето мнение е, че е уникално добра точно за това което е конструирана. Но това е още по-дълга тема и пак не е за тук...
          Това за брака се отнася за продукцията на Арсенал Казанлък, но май г-н Ибушев може да ме обори писмено.
          По темата "Тигр" (без буквичката "ъ") е търговското наименование на самозарядна карабина предназначена за цивилна употреба от заводи ИЖМАШ. Няма как да бъде военен брак по ред причини. Първо - въпросното оръжие се предлага с цев с дължина 530мм (7.52х54R), докато известния му армейски аналог СВД е с дължина на цевта 620мм. Освен това Тигр се предлага в три варианта на калибъра 7.62х54R, .308Win и 9.3х64мм, докато СВД всички знаем само в кой калибър е. Освен това стъпката на нарезите е различна при цивилното оръжие, предвид проектирането му за използване с по-тежки (ловни) боеприпаси. Има разлики в газовите регулатори. Теглото на оръжията е различно, разграфяването на мерната планка е различно, приклади, ложи и т.н. На кратко това са си две различни оръжия. Тигр не е СВД и СВД не е Тигр, но в никакъв случай едното не е събрано от бракувани части за другото. В началото може и да е било така, но отдавна вече не е. Кое е по-доброто смятам, че е излишно да разискваме. Така или иначе легендите още дълго ще се разказват.

          Тигр като самозарядна ловна карабина в достъпен и евтин калибър си заслужаваше да се закупи навремето, когато цената в Кинтекс беше около 1500-1700лв в комплект с оптическия прицел. В настоящия момент при търговска цена в НВС около 4000лв или около 3000лв за втора употреба от ръка, не виждам кой нормален фен на светлия комунизъм би изтърсил толкова много пари, за да се сдобие с тази "снайперска гьостерица".
          Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

          Коментар


          • #6
            От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

            Явно ми е стара информацията, но пък забелязвам тенденция, че в Русия, всички оръжия предназначени за гражданския пазар, макар и стартирали като копия на бойните варианти, конструктивно се преработват до сериозна разлика и липса на взаимозаменяемост...

            Като чета написаното от колегата за ТИГР (наистина това е точното му наименование) май единствената възможност за покупка на пушка точен еквивалент на СВД е нейният сръбски вариант, за който при това съм чувал, че е качествен и 100% еднакъв със СВД...

            Колкото до темата с брака на Арсенал и аз мога да ви опровергая, не само г-н Ибушев, при това с неоспорими факти... Но това пък е съвсем друга тема...
            Последно редактирано от Венцислав Петров; 15-01-11, 20:55.
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
              ...май единствената възможност за покупка на пушка точен еквивалент на СВД е нейният сръбски вариант, за който при това съм чувал...

              За коя сръбска пушка става въпрос? Това, което е на въоръжение там, като снайперска пушка, е Застава М76. Това оръжие е невероятен колаж: Механиката е като на Калашников - т. е. газовото бутало и затворната рама са един елемент (крайно неприложимо за прецизно оръжие); заключването и затворът са като на СВТ 40 (а не конструкцията на Манлихер, използвана във СВД и Калашников); калибърът е Маузер (7,92Х57). Нещо общо със СВД, има само визуално като силует, но прикладът не е добре известният ни спортен тип.

              П. П. Като ще е ТиГР, нека югославската пушка да е сРПска и заставата да е ЦРвена и пр. - тук не се ли толерира българският език все пак!
              Последно редактирано от davc; 15-01-11, 20:06.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

                Колега, ТИГР е марка все пак, макар и аз самият да съм използвал неправилно ТИГЪР, то мисля, че колегата е прав да ме коригира. Т.е. нека разглеждаме ТИГР не като име на животно.

                Колкото до сръбският вариант, то аз не съм държал в ръцете си такъв, само съм слушал. Но твърдо не сте прав за калибъра, той си е 7.62 х 54. Точно такива няколко са купени за армията и се използват по време на мисиите в ИРАК и Афганистан, заедно с други снайпери, с които се превъоръжава армията в момента и които са 338 LAPUA magnum. От използвалите ги (7.62х54), знам, че са точно копие на СВД...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

                  Значи става въпрос за нещо друго, а не за М76 - много ми е интересно какво и съответно - ще се поинтересувам.

                  Колкото до българският език - значи следва де се ревизират и Бърно (БРно) и Крънка (КРНка) и прочие...
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

                    За езика не съм сигурен, възможно е да сте прав. Нямам нужната увереност за да споря. Колкото до карабината, ще разпитам подробно и аз, досега това е тема, дето е била покрай другите разговори...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

                      Като начало, може да започнем с коректната спецификация (кодиране) на оръжието. Така, по-лесно ще се разберем.

                      Също така, добре е да избягваме израза "карабина". Такъв термин, в българското оръжиезнание няма, има такъв жаргонен израз, който най-общо означава - къса пушка, а относно снайперско оръжие, това е оксиморон, също така, с това прозвище, ловците обозначават всяка нарезна пушка по принцип, ма това си е техен проблем..
                      Последно редактирано от davc; 15-01-11, 22:02.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

                        Съгласен, наистина правилно ще е, да се нарича снайперска пушка Драгунов. Ето тук е официалната страница:
                        http://www.izhmash.ru/rus/product/svd.shtml
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #13
                          От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

                          Тук е страницата за ТИГР (Тигър):
                          http://www.izhmash.ru/rus/product/tigr.shtml
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #14
                            От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

                            На СВД-то мога да му изрецтириам ТТ-данните "насън" - няма нужда от "официални" страници.
                            Интересното е, каква е тази сръбска пушка, дето е на изпитания в нашите задгранични контингенти (точното и означение).
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Колеги,дайте мнение за ловна карабина ТИГАР

                              Чак за изпитания едва ли, по-скоро за превъоръжаване иде реч. Ще се поинтересувам. Макар и от това дето съм чувал, е че пушката се използва само заради евтиният боеприпас. Всъщност т.н. превъоръжаване се извършва със снайперови пушки производство от страни членки на НАТО и то в нови калибри, нищо общо с 7.62х54, който явно се изоставя...
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X