Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Риболовът - майсторлък или късмет?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Риболовът - майсторлък или късмет?

    Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
    Брей, че мастито становище.
    И за какъв водоем говорим или е общовалидно - няма язовир, няма бара, няма река?
    Направих опит като изказвам мнение да споделя защо е такова.
    А водоема няма значение, имах предвид това, че като ходя на Марица да въртя за сом между 19-22ч не очаквам на 14см воблер да ми удари кефал.Но ако се случи, то това е късмет.

    Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
    Според мен пък човек, правещ такива генерални заключения не разбира нищо не само от риболов.

    Кой каза, че винаги когато си на риба трябва да хващаш? Аз пък напоследък дори ходя без живарник, каквото хвана го пускам на мига. Сто пъти ми е по-добре да прекарам няколко часа по реката, сред природата и да релаксирам отколкото да се настървявам и да търся неминуемо количество улов. Има хора и хора. Уф, забравих, че не всички разбираме от риболов...
    Това е моята "риболовна философия".
    За първото генерално заключение може би си прав.
    За другото - смесваш нещата. Темата е "Риболовът - майсторлък или късмет".
    Идеята ми как да ги оценим е - отивам "да прекарам няколко часа по реката, сред природата и да релаксирам отколкото да се настървявам и да търся неминуемо количество улов" опитвайки се да хващам примерно само мряна над 20см. "Кой каза, че винаги когато си на риба трябва да хващаш?" тази която искам да хвана? Е тук е момента между майсторлъка и късмета. Ако на този излет ми "вземе" някоя каракуда 800г после не разправям колко голям майстор съм.
    А мряна обичам повече от скумрия, затова задържам за два тигана.
    Предполагам, че този път съм бил по-ясен?
    [IMG]http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg[/IMG]TLC LJ70 - първата любов

    Коментар


    • #32
      От: Риболовът - майсторлък или късмет?

      Хайде да се включа и азТова ми е любимо занимание-риболов,макар и рядко да го практикувам.Според мен си е чист късмет да случиш на добър улов.Веднага давам пример.На кораб сме в Средиземно море,закотвен навътре в морето.Свободни дни за част от екипажа/аз бях пътник само/...и каква красота-на десния борд имаше пасаж от сафрид,на левия -скумрияТакова въодушевление настана.....Хвърляш-вадиш,адреналина беше на max,но какъв беше куриоза...не всички се радваха на улов.Така,че си е въпрос на чист късмет при толкова много риба на едно място някой да НЕ улови.Аз на това му казвам каръщина
      Не казвай "Хоп" преди да си скочил

      Коментар


      • #33
        От: Риболовът - майсторлък или късмет?

        Първоначално публикуван от tna_bg Преглед на мнение
        Направих опит като изказвам мнение да споделя защо е такова.
        А водоема няма значение, имах предвид това, че като ходя на Марица да въртя за сом между 19-22ч не очаквам на 14см воблер да ми удари кефал.Но ако се случи, то това е късмет.
        Темата е "Риболовът - майсторлък или късмет".
        Предполагам, че този път съм бил по-ясен?
        Определено си по-ясен, би ли ми помогнал, отговаряйки ми на един въпрос?
        Тръгвам за определена риба и искам само нея, другото е късмет, ако се случи- според теб.
        С кой от хоум мейд спинърите да търся сом, с кой бяла, с кой распер и с кой мъздруга?Ако мятам кастмастер, за какво мятам?
        Говорим за р.Дунав, няма захранки, само железария...
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMGP2714.JPG
Прегледи:1
Размер:181.1 КБ
ID:5206281Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMGP2041.JPG
Прегледи:1
Размер:309.4 КБ
ID:5206280

        Коментар


        • #34
          От: Риболовът - майсторлък или късмет?

          Ето пак ще онагледя късмета и случайността...

          С приятели се вдигнахме дружно на реката под девиза - "Ако риболова пречи на работата - зарежи работата!"


          Започна се едно разпъване на батареята:


          Захранване и обяснения к'ви големи ще ги вадим:


          Някои започнаха да ги вадят:



          Хех...и аз хванах....


          Тихичко псувайки каръка си, реших на този етап все още да не си режа вените, а минах на дебела сянка до барбекюто:



          Хапка, пийка, споделена мъка с водно конче...


          ...и хванах!!! - пътят към вкъщи.

          След тръгването ми, момците са хванали и един шаран 8 кг. и са имали още един удар.
          Мани, че на мен не ми върви, ами съм като заразна болест - където ида и другите спират да ловят.
          Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

          Коментар


          • #35
            От: Риболовът - майсторлък или късмет?

            Риболова е много майсторлък и малко късмет! Майсторлъка е да подбереш времето, мястото, такъма и стръвта. Да знаеш кога, какво и как да го търсиш. Майсторлъка се придобива с времето, но е нужно постоянство. Постоянство да ходиш и да опознаваш местата и навиците на рибата по тези места. Късмет също е нужен, но толкова повече, колкото по-малко е майсторлъка! Съвсем друг е въпроса че всеки се има за голям майстор още щом се научи да връзва куки и да бучи стръвта по тях, пък на такива късмета им е най-нужен - за оправдание, било на собствените несполуки, било на чуждите сполуки.
            "Do not correct a fool, for he will hate you;
            Correct a wise man, for he will appreciate you."

            Коментар


            • #36
              От: Риболовът - майсторлък или късмет?

              Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
              ...Майсторлъка е да подбереш времето, мястото, такъма и стръвта. Да знаеш кога, какво и как да го търсиш. ...
              Това не е майсторлък - това са общи познания и опит.
              Едва ли някой "не-майстор" би тръгнал да бучка за амур например.

              Относно горния излет - на място сме, където се храни цяло лято. Еднакви такъми, стръв и т.н. - другото е КЪСМЕТ на коя въдица ще клъвне.
              Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

              Коментар


              • #37
                От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                Ми то майсторлъка по принцип си е съвкупност от познания и опит!
                Не твърдя че не съществува късмета, но ролята му не е толкова голяма. Такъмите и стръвта да речем че са еднакви, а мястото уж е едно, ама всъщност са толкова места, колкото въдици сте хвърлили. Всяко камъче, всяко водорасло и всяка неравност по дъното, променят нещата. Пък и рибата захожда към захраненото място по определени направления. За късмета остава сравнително съвсем мъничка роля - все пак различна по големина при различните видове риболов. Аз затова не харесвам пасивния риболов (когато нагласяш всичко и сядаш да чакаш рибата). Предпочитам активен риболов с мухарка или спининг, където обикалям и търся рибата на местата, на които предполагам (според познанията и опита си), че се намира. На късмета се старая да оставям само това как ще се закачи рибата - здраво та да я извадя, или по-слабо, та да ми се откачи. И като се откачи няколко поредни пъти, вече не чакам късмета, ами сменям мухата или тройката на блесната. Също така всеки греши, дори понякога съвсем незабележимо за самия себе си. Грешката може да е както в преценката, така и в изпълнението на вече уж отдавна заучените движения. А човек може и да не забележи мъничките си грешки, ама рибата ги забелязва и затова оцелява.
                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                Коментар


                • #38
                  От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                  Хехе... Годзилата...
                  Що ли ми е позната последната ти снимка ???


                  Коментар


                  • #39
                    От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                    Тролинг.
                    2-ма в лодката.
                    Еднакви въдици и воблери.
                    На кого ще удари - на късметлия или на карък?
                    Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X