Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Риболовът - майсторлък или късмет?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Риболовът - майсторлък или късмет?

    Отдавна ме озари мисълта, че всъщност да хващаш риби не е майсторлък, а всичко опира до късмет - да си на точното място, където има риби и да си в точното време - когато се хранят.

    По-оня ден кибичих на Ново село, вечерта към 22 часа дрънна звънчето, изкарах тази мряна (2кг.):

    ...и къде е майсторлъка?! Минала риба, хапнала, хванала се...и дете в първи клас би я изкарало.

    Оня ден привечер отидохме с жената и детето да се повозим с лодката по Дунава, бях взел спининга за всеки случай.
    Спряхме на един остров, с първото хвърляне - хоп костур! После щука....и пак щука! Нямах апарат, та ги снимах на мивката преди "операция".

    ...и к'во? Имало активен хищник - хванал се.
    Едната е 45 см., а другата 40 - това го казвам заради рибофилите.
    Имам цял куфар с воблери, блесни и т.н., а досега всички хищници съм ги хванал САМО с един и същи воблер...даже не знам и к'ва марка е.

    Вчера сутринта захраних с царевичак в очакване на няк'ви шарани и амури:


    През това време жена ми, която за първи път в живота си хваща спининг...:


    ...беше хванала три щуки!!!


    "Майсторлък" или късмет на начинаещия?

    Писалката беше пусната обратно:


    Жената си тръгна да чисти рибите, а аз останах сам с това водно конче:


    По едно време се появи един приятел с неговата лодка:

    ...и пробвахме сефте тролинг по реката...както си бръмчахме, на въдицата на Марио се хвана един распер, но за съжаление, точно тогава ми паднаха батериите на фотото, та не можах да го документирам.
    Та къде е "майсторлъка" и тук?

    В заключение - мога да ида на зарибен язовир и да напълня един багажник с риба - това прави ли ме "майстор"?!
    Мога да стоя една седмица без удар на Дунава - това прави ли ме слаб риболовец?

    Та така, драги ми Смехурко, всичко е КЪСМЕТ!
    Последно редактирано от GODzillata; 29-08-10, 13:23.
    Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

  • #2
    От: Риболовът - майсторлък или късмет?

    Соред мен всичко е късмет .На развъдник може пак да не се хване риба.Трябва да си на точното място на точното време и тогава си цар.Според мен 90процента е късмет а останалото е начин на връзване на линията.
    ТЛК 90 120кв Дайхатсу Ф20 Няма да пия повече .....ама и по малко няма да пия...

    Коментар


    • #3
      От: Риболовът - майсторлък или късмет?

      Ами, риба къща няма, ама то и с късмета е така...
      Особено на Дунава никакви правила и закономерности не важат, често ги опровергава всичките, а ние смирено стоим на брега да се смили над нас Реката и да имаме слука.Без значение на железа, дъна или на леко.
      Обаче си е и тръпка, дори усещането, че си надхитрил някой дивчо, не бройлер от рибарника.
      А за късмета на новобранеца, no coment, то и при таблата даже е закон.

      Коментар


      • #4
        От: Риболовът - майсторлък или късмет?

        Първоначално публикуван от meha1971 Преглед на мнение
        Соред мен всичко е късмет .На развъдник може пак да не се хване риба.Трябва да си на точното място на точното време и тогава си цар.Според мен 90процента е късмет а останалото е начин на връзване на линията.
        Ааа не,не са 90%.Аз съм свидетел,че са над 100%.Това да се отиде на зарибен язовир и да гледаш другите как вадят си е наказание.Само твоя/моя/такъм си стои в гьола без интрига.Правя всичко както другите,е да ама не.Последно време съм свикнал на този вид риболов.

        Коментар


        • #5
          От: Риболовът - майсторлък или късмет?

          Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
          Обаче си е и тръпка, дори усещането, че си надхитрил някой дивчо, не бройлер от рибарника.
          +1
          Така е! Затова предпочитам да вися на Дунава с дни без да хвана, отколкото да ида за няколко часа на платено/зарибено и да напълня живарника.

          Едни познати вече месец са на Дунава, имат само 1 амур.
          Други - със захранвато, още същия ден, са хванали 2, а на другия ден още няколко.
          Чиста проба късмет - уцелили са мястото и времето.
          Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

          Коментар


          • #6
            От: Риболовът - майсторлък или късмет?

            Късмета си е факт, обаче няма нищо общо с майсторлъка! А той пък е комплекс от много фактори/поне аз смятам така/.
            Преди няколко години с един приятел отидохме на помпената станция на Гомотарци - дънен риболов на качамак и царевица. До следобяд по целия бряг нищо не се случи/а бяхме доста рибари/, и всеобщото мнение беше, че днес "не взима". Дойде един местен дядо с колелото си , нагласи 2 пръчки по 1.70м., стари като него, и.....за 2ч. извади шаран около 5кг. и една едра б. мряна, прибра ги в зеблен чувал, качи го на колелото и си тръгна! Представете си как сме го изгледали всички ние, с многото въдици и претенции!
            Това 100% късмет ли е, или нещо друго?
            "Make love, not war!"

            Коментар


            • #7
              От: Риболовът - майсторлък или късмет?

              Има друг заклет рибар /Мариян/ с 30 годишен стаж като такъв и много уловени риби, който преди две седмици на няколко пъти изпусна при ваденето рибите.

              Една риба, която е писано да е твоя, така се закача, че просто няма откачане к'вото и да правиш!
              Преди години, на първия си риболов, изкарах амур 15 кг., като тогава хептен си нямах понятие от риболов - оставях въдицата на стойката, а амурът развиваше, за да взема кепа, той идва, аз не мога да го гребна, пак бяга, пак го докарвам, удрям с ликота, не улувам, пак развива, пак го докарвам, абе....беше пълна пародия, погледнато сега през призмата на човек с опит.

              Друг случай - аз и човек с опит сме на остров. Няма удари за деня. Човекът си тръгва и на негово място идва един приятел с детска въдица с развалена макара, кука 4-5 нули, на която сложи 6-7 зърна царевица и метна...няма и час след това и му удари амур 10 кг., който си беше негов отвсякъде....ваденето беше смях в залата, чак от петия път успях да го изкарам с ликота.

              Друг случай - отива пич с готини въдици, захранки, монтажи, стръв и т.н., захранва, прилага тактики и к'во ли не - резултат никакъв. До него идва старец с една очукана пръчка, хвърля я на пружина и след 20 минути вади шаран и си тръгва.

              Подобни случаи всички сте имали и сте се нагледали, нали?
              Както се казва - роди ме мамо с късмет, па ме хвърли на смет.
              Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

              Коментар


              • #8
                От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                По тази тема мога да опиша много случаи, достойни за книга на чудесата в риболова. Никой не може да ме убеди, че при всички видове риба "всичко е късмет". Напр. при ловене на балканска пъстърва на муха, според мен, всичко е майсторлък. Но какво да кажем, когато при ловене на скобар един вади постоянно, а останалите гледат? Някой ще каже, че само той е намерил подходящото място... Но, преди години рано заран бях на Искър под Самоков за скобар (тогава го имаше много). Срещу мене един ги вадеше непрекъснато, а аз 2 часа нямах и сефте, а плувките ни даже се допираха. Накрая, уж случайно, му закачих такъма с моя и докато разплитах кордите, смених стръвта на куките. Заметнахме и пак той извади. Тогава си спомних съвета на дядо ми, че без кадем слука няма. Сега беше случая да проверя. Газ до София (подробности - не се чете) и обратно на реката. Онзи мяташе вяло, че вече не кълве. Още с първото ми замятане - и яко парче, после второ и т.н., а онзи - нищо! От тогава на лов и за риба без кадем не тръгвам!
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                  Че то тогава да не бъркаме малай и прочее щуротии, ами преди риболова да намираме някоя сносна булка и газ на гьола после...
                  ...и пак до късмета опираме, в кой от 28-те дена сме тръгнали за риба...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                    Майсторлъка в риболова е да отидеш в точното време на точното място Да използваш точната стръв подадена точно където трябва.

                    Някой път се случва на късмет да улучиш всичко това и тогава става идеален риболов.

                    П.П. Няма да забравя преди мноого години (1986 г. май беше) - бях на Дунава до Бръшлян. Появи се един циганин на колело и носеше само една пръчка с огромна клатушка. Поспря се малко, поогледа се и каза "а.. то днес не гони".. и си замина.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                      Майсторлък,или късмет...касае крайния резултат...не това е важно за рибохващачите. За нас не риболовците важна е философията-да отделиш време и да идеш с часове и дни...да гониш "Михаля" е действие-"пътят", по който се стига до крайната цел (може и да не ядеш риба).
                      За някои,небезизвестни философии е важен пътят до достигане на целта, за разлика от нашата(християнската),където в частен случай за живота, целта е смъртта.
                      Майсторлъл ли е,или късмет...да умреш...!?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                        Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                        Че то тогава да не бъркаме малай и прочее щуротии, ами преди риболова да намираме някоя сносна булка и газ на гьола после...
                        ...и пак до късмета опираме, в кой от 28-те дена сме тръгнали за риба...
                        И аз това исках да кажа! Ако не помогне, поне няма да попречи. А и да не хванеш риба, пак няма да си "капо".
                        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          Майсторлък,или късмет...касае крайния резултат...не това е важно за рибохващачите. За нас не риболовците важна е философията-да отделиш време и да идеш с часове и дни...да гониш "Михаля" е действие-"пътят", по който се стига до крайната цел (може и да не ядеш риба).
                          За някои,небезизвестни философии е важен пътят до достигане на целта, за разлика от нашата(християнската),където в частен случай за живота, целта е смъртта.
                          Майсторлъл ли е,или късмет...да умреш...!?
                          ...Както казал учителят камикадзе на учениците си:
                          - "Показвам само веднъж".


                          Първоначално публикуван от the shaman Преглед на мнение
                          Майсторлъка в риболова е да отидеш в точното време на точното място Да използваш точната стръв подадена точно където трябва.

                          Някой път се случва на късмет да улучиш всичко това и тогава става идеален риболов.

                          П.П. Няма да забравя преди мноого години (1986 г. май беше) - бях на Дунава до Бръшлян. Появи се един циганин на колело и носеше само една пръчка с огромна клатушка. Поспря се малко, поогледа се и каза "а.. то днес не гони".. и си замина.

                          Уцелването на "точното време на точното място" си е пак доза късмет. По въпроса за атмосферното налягане има две школи, едната твърди, че се ходи при ниско налягане, другата - при високо....иди разбери къде е истината.
                          А това, че бай мангал не е видял щука да гони, въобще не значи, че не би кълвяла.
                          Ако е подухвал лек ветрец, няма шанс да гони, но би взимала по средата или по дъното.
                          Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                          Коментар


                          • #14
                            От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                            Преди много години на р.Искър в райота на Ч.бряг с един приятел ловехме кефали на жито, по едно време дойде един дядо пита може ли да хвърля една дънарка до вас. Може що да не може, разпъна един лепен бамбук с една огромна катушка и една лъжица отпред.Напълния с кюспе с хляб и няма след 15 - 20 минути хвана най големия див шаран който съм виждал. След 2-3 го видях и го попитах колко е тежък шарана той каза, че на кантара на бакалията е паказал 7.5кг.
                            За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                            0878 79 20 61 Борис

                            Коментар


                            • #15
                              От: Риболовът - майсторлък или късмет?

                              Не знам как е за майсторите, но за мен си е чист късмет И като не удари не се вкисвам - все едно да се вкиснеш, че не си ударил от тотото
                              Виж, като клъвне и доведа рибока до краката си пък той се откачи, знам си, че аз съм си виновен

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X