Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    [QUOTE=mureto;2226055]Като ги опържа нищо не се усеща,само прекрасният вкус на манатарката.

    Разбирам те прекрасно, само че съпругата и дъщерята не искат и да чуят.
    0898496264 -Пламен

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
      Аз смятам, че е грехота манатарка да се бере без нож-циганската!Никакъв шанс не им оставяш за размножаване.Въобще не е вярно, че това за манатарка не важало.Колегите които берат циганската и смятат, че са прави-ГРЕШАТ!

      За правилното бране на горските гъби - Сеп Холцер

      Преди гъбеният сезон в средствата за масова информация често препоръчват бране, което според мен е съвсем неприемливо, а именно, че гъбите трябвало да се отрежат, почистят и отпадъците да се оставят на самото място. По време на моите екскурзии и доклади много често ме питат правилно ли е това. Ето защо ще кажа принципно някои неща по темата за брането на горските гъби. Ние берем и ядем "неузрелите" гъби, защото "узрелите" вече не стават за ядене за нас. По такъв начин се отрязват "незрелите" гъби, а останките вследствие на невярната информация от средствата за масова информация се изхвърлят след почистването на същото място и гният. Гнилостните гъбички се разпространяват много лесно по "наранените" от брането на гъби места. За една-две години те поразяват и разрушават целият мицел на това място и гъбите изчезват. Още като млад аз видях този ефект, защото още тогава се занимавах с отглеждането на различни култивирани гъби. По принцип се случва приблизително същото, ако обеля ябълка и хвърля обелките в пълна с ябълки щайга. Гнилостните гъбички ще се разпространят и всички ябълки ще започнат да гният. Въпреки че почти всеки има такъв опит, малцина се замислят за това и по време на брането на гъби се унищожават не осъзнато много добри места за тях. По-правилно би било просто да се изтръгне гъбата и да се почисти вкъщи. Ако гъбите не се изтръгват толкова лесно, тогава трябва да се отрежат колкото може по-близо до земята. Най-добре е нараненото място да се посипе леко с горска пръст, защото така гъбата може да се възстанови. Мицелът ще се свие и при благоприятни условия ще образува скоро нови плодни тела. И понеже невярната информация за брането на гъби се разпространява отново и отново с голяма упоритост, аз оставам с впечатлението, че някой съзнателно се старае горските гъби да бъдат измествани все повече и повече от внасяните и изкуствено отглеждани гъби.
      0898496264 -Пламен

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
        Аз смятам, че е грехота манатарка да се бере без нож-циганската!Никакъв шанс не им оставяш за размножаване.Въобще не е вярно, че това за манатарка не важало.Колегите които берат циганската и смятат, че са прави-ГРЕШАТ!
        Тя вярно че темата е бая дълга но ако искаш почни от началото, там сме го нищили този въпрос на дълго и широко.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Точно това казвам- това мнение на колеги НЕ Е ВЯРНО!

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
            Точно това казвам- това мнение на колеги НЕ Е ВЯРНО!
            И аз като теб бях абсолютен апологет на тема рязане. До преди да започнем този спор. И понеже съм си българче и понеже обичам да експериментирам си проверих нещата от първа ръка. Та на място от което си бера печурки от 80-та г.на мин. век си проведох експеримента с рязане и внимателно отскубване и затъпкване на откъснатите. Определено ползата е за Внимателно откъснатите. Не е проблем всеки да си пробва метода.

            пп Не крещи. Писането с голями букви се приема за крясък в нета.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
              Аз смятам, че е грехота манатарка да се бере без нож-циганската!Никакъв шанс не им оставяш за размножаване.Въобще не е вярно, че това за манатарка не важало.Колегите които берат циганската и смятат, че са прави-ГРЕШАТ!
              Колега изчел съм десетки страници с писания по тази тема,точно заради това смятам,че трябва да се скубят гъбите а не да се режат.Всеки сам преценя как да ги бере.Да не разваляме хубавата тема!
              YAMAHA WR450F

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                Точно това казвам- това мнение на колеги НЕ Е ВЯРНО!
                Не се напрягай. Никой няма да те слуша, а и се хабиш напразно. Аз манатарките ги скубя, защото с корените се запазват, по-дълго време. Пачия крак, вече го режа.
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Малко ,но качествени витошки маматаркиНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20130629_164040.jpg
Прегледи:1
Размер:199.3 КБ
ID:5497648Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20130629_165512.jpg
Прегледи:1
Размер:205.2 КБ
ID:5497649

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Като гледам какви гъби берете направо ми идва да емигрирам в по гъбарси район. Вчера 4ч обикалях като кон из гората и зорлем съм набрал челадинки колкото за една манджа. Миналия пък поне малко печурки имаше и челадинките бяха доста.

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Така яко вали тука, че тия дни ако няма гъби ще изпадна в тотално недоумение. Утре го дават слънце. Дали да се юрна или да изчакам 1 ден да напече малко и после?

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Вчерашния "улов"Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0188.jpg
Прегледи:1
Размер:227.4 КБ
ID:5497703Днес ме домързя.П.П.Не знам как да завъртя снимката

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Вчера и аз набрах малко манатарки и пачи крак колкото за едно ядене над Нови Хан. Утре ще видя може да скокнем по Витоша па барем срещнем някоя.
                          Лопата - друг солдата!!!

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Бе колеги страшно ви завиждам по местата които едно време беряхме сега не може да се намери нищо.
                            За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                            0878 79 20 61 Борис

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Сега остава да кажеш дали сте ги рязали или сте ги скубали гъбите .

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                                Сега остава да кажеш дали сте ги рязали или сте ги скубали гъбите .
                                Ако въпроса е към мен-скубахме ги със завъртане,задължително по часовниковата стрелка

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X