Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Две опашати лъжи и един протест

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Две опашати лъжи и един протест

    Днес се проведе протест срещу ликвидирането на БАН, на който имаше над 2000 души. Аз и в статията съм написал - срам ме е, че трябваше въобще да се стига до такова положение.

    За единия протест толкова - хората с частни професии много много не се интересуват. То и правителството не се заинтересува въпреки, че Бойко Борисов дори отменил в последния момент изключително важна среща за представяне на български отбор на рали Дакар...

    И сега двете лъжи.

    Първата е, че Европейски Съюз бил приел стратегия за източна Европа, в която трябвало научните институти да се обединят с университетите. Оказа се невярно, но усилено беше подкрепяно с примери от САЩ, където науката и образованието били в едно. Което също не е вярно, защото и САЩ си има академия на науките и то доста голяма. Е процентно не колкото нашата, но дали всъщност не трябва да се гордеем с това?

    И втората лъжа, с която се опитваха да настроят учените срещу тяхното ръководство беше, че ръководството си било гласувало заплати по 2400 лева. Това естествено е лъжа, защото НЕ БАН определя добавките към пенсиите на академиците, а министерски съвет! Този план за достойно възнаграждение на академици и член-кореспонденти (което впрочем аз смятам за правилно) започна още през 2008 година.

    Накрая и силното изказване на видния противник на българската наука. Симеон Дянков рече и отсече - учените били повече от данъчните. И слава Богу... допълвам аз... Горко на тази страна, в която данъчните станат мнозинство...

  • #2
    До: Две опашати лъжи и един протест

    2000 човека... много бе! Кой ли е протестирал

    Коментар


    • #3
      До: Две опашати лъжи и един протест

      Минах оттам...

      Я имаше 200 човека, я не..

      Освен после да се е разширил рязко?

      Коментар


      • #4
        До: Две опашати лъжи и един протест

        Та кво са направили учените от БАН да си оправдаят тлъстите заплати викате............Нищо. Седят, студентите им правят разработките, те ги преписват, присвояват и това е. Откриват топлата вода. Я да се махат.....амаха....

        Коментар


        • #5
          До: Две опашати лъжи и един протест

          Първоначално публикуван от lazarlk Преглед на мнение
          Та кво са направили учените от БАН да си оправдаят тлъстите заплати викате............Нищо. Седят, студентите им правят разработките, те ги преписват, присвояват и това е. Откриват топлата вода. Я да се махат.....амаха....
          Аааа те учени глави били... Помислих си, че се вдигнали 2000 отрудени хора от работните места, зер искат повече и повече БГ нАука и университети... туй се чудих днес. Мож да съм сбъркал , да прощавате!
          Иначе заплатите им са далече от тлъстите, да си говорим право!
          Последно редактирано от Rabin; 19-05-10, 17:27.

          Коментар


          • #6
            До: Две опашати лъжи и един протест

            Първоначално публикуван от lazarlk Преглед на мнение
            Та кво са направили учените от БАН да си оправдаят тлъстите заплати викате............Нищо. Седят, студентите им правят разработките, те ги преписват, присвояват и това е. Откриват топлата вода. Я да се махат.....амаха....
            Колега lazarlk - имате ли бегла идея колко получава един професор например?

            п.п - надявам се коментарът Ви да е бил ироничен.....

            Коментар


            • #7
              До: Две опашати лъжи и един протест

              Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
              Минах оттам...

              Я имаше 200 човека, я не..

              Освен после да се е разширил рязко?
              Не съм ги броил аз тез 2000 - тъй се чувстваше, а и тъй в медиите пише.

              Първоначално публикуван от lazarlk Преглед на мнение
              Та кво са направили учените от БАН да си оправдаят тлъстите заплати викате............Нищо. Седят, студентите им правят разработките, те ги преписват, присвояват и това е. Откриват топлата вода. Я да се махат.....амаха....
              ?!? Те студенти там нямат бе колега. Студентите са в университетите.

              Първоначално публикуван от mistral Преглед на мнение
              Колега lazarlk - имате ли бегла идея колко получава един професор например?

              п.п - надявам се коментарът Ви да е бил ироничен.....
              Аз също се надявам, ама не му се разбира.

              П.П. За тези, които не знаят - заплата на асистент 400 лева, заплата на доцент е към 530-560 лева на месец. Говорим нето, бруто преди данъци и осигуровки са повече. В БАН не знам колко са на научните сътрудници, но и те там гравитират. Моята приятелка работеше за 280... Та не е като да не се хапва тлъстичко... от време на време.

              Коментар


              • #8
                До: Две опашати лъжи и един протест

                Българската Академия на науките (БАН) е втората, след Българската православна църква, най-стара институция в страната. Съществуването й е въпрос на национална чест. Тя трябва да бъде съюз на научните институти, представлявани от своите ръководители - директори и/или научни секретари, а председателят на БАН да се избира от Общото събрание на този съюз като "пръв сред равни" и да е почитна титла с един 4-годишен мандат, и да има един служител-секретар. БАН да се ръководи от Общ правилник, а всички научни, административни и стопански въпроси трябва да се решават от съответните институти. Имотите на БАН, купени и подарени, трябва да останат вечна собственост на Академията, без право на продажба, залог и замяна, и да бъдат стопанисвани от дружества, избирани чрез открити конкурси и широка публичност. Получените приходи да се разпределят за развитие на науката открито и данните да са публично достояние.
                Последно редактирано от trapper; 19-05-10, 19:33.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  До: Две опашати лъжи и един протест

                  Или поста ми е бил с неразбрана ирония, или аз, в желанието си да бъда ироничен, не съм бил достатъчно ясен. Съжалявам, за което. Твърдо подкрепям БАН, дано поне сега всичко си дойде на мястото.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Две опашати лъжи и един протест

                    Първоначално публикуван от philipp Преглед на мнение
                    .................
                    Накрая и силното изказване на видния противник на българската наука. Симеон Дянков рече и отсече - учените били повече от данъчните. И слава Богу... допълвам аз... Горко на тази страна, в която данъчните станат мнозинство...
                    Имаше една сентенция /не помня на кой/ още преди 1989. "В една страна, в която полицаят получава повече от учителя, нещата не са наред".

                    А за (д)янков не ми се говори. Тоя недоклатен предател. За жена му незнам, но тоя става с главоболие и с гъзЪ нагоре и след "плодотворния"ден, пак си ляга с главоболие.
                    И си вдига мизата, щото после в СВи-то ще си пише: финансов министър и заместник-премиер-СМЕШНИК!!!!!


                    Малко читави неща имаме-и тях да им е.ем мамата.
                    За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Две опашати лъжи и един протест

                      Първоначално публикуван от lazarlk Преглед на мнение
                      Или поста ми е бил с неразбрана ирония, или аз, в желанието си да бъда ироничен, не съм бил достатъчно ясен. Съжалявам, за което. Твърдо подкрепям БАН, дано поне сега всичко си дойде на мястото.
                      Тогава се извинявам... Просто когато писах не ми беше до смешки - бях много ядосан. Държаха ни в неведение 1 час пред министерски съвет. Беше студено...

                      Коментар


                      • #12
                        До: Две опашати лъжи и един протест

                        Титлите в БАН са различни от преподавателските.

                        в БАН
                        научен сътрудник
                        старши научен сътрудник
                        старши научен сътрудник 1, 2, 3 степен
                        член кореспондент
                        академик
                        нещо такова са

                        те само бачкат да правят открития в ползу човека
                        най новите академици например са:
                        Вежди
                        Михаил Белчев
                        Стефан Димитров

                        Коментар


                        • #13
                          До: Две опашати лъжи и един протест

                          Солидарен съм с протеста на учените от БАН.

                          Не идеализирам нито академията, нито постиженията й, още по-малко проявите на разни закостенели хора.

                          Но ако трябва да го кажа съвсем кратко: аз съм с БАН. И днес, и утре и т.н.
                          Искам България чиста!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Две опашати лъжи и един протест

                            Хубаво е да се спомене, че реакция на правителството имаше. Бойко Борисов лично е заявил, че спира "реформата" в този й вид. Централното управление на БАН остава, но с условието да се постави т.нар. "финансов директор". Това ще бъде човек с равни права с "директор по научните въпроси".

                            Идеята за "финансов директор" не е нова. Всъщност такъв искат да ни сложат и в университетите. На първо четене в нея няма кой знае колко лоши неща. Досега сме имали зам. ректор по финансите, сега ще си имаме "мениджър".

                            Лошото идва с това, че този човек няма да бъде избиран по демократичен път от самата институция, а ще идва спуснат директно от министерството. Това повярвайте (познавам организацията отвътре) ще породи само и единствено конфликти. Ще се пишат едни непрестанни жалби за това, че се спъват проекти, на един се дава, а на друг не и подобни... Изобщо именно така става, когато една изборна длъжност не са я избрали хората.

                            Но с времето ще свикнем и с тази глупост. А очаквания резултат от нея естествено ще е "никакъв"... или леко негативен.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Две опашати лъжи и един протест

                              Първоначално публикуван от philipp Преглед на мнение
                              Хубаво е да се спомене, че ... сега ще си имаме "мениджър". Лошото идва с това, че този човек няма да бъде избиран по демократичен път от самата институция, а ще идва спуснат директно от министерството. Това повярвайте (познавам организацията отвътре) ще породи само и единствено конфликти... Изобщо именно така става, когато една изборна длъжност не са я избрали хората.
                              Докато някои "познават администрацията отвътре" от 3 (напр.) години, аз я зная от 30... Наистина е необходим "ревиЗОРО". А колкото до "изборна длъжност, избрана от хората" - с тази гениално-лицемерна формулировка власт-имащите поддържат властта си успешно още от първобитното общество.
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X