Бе, какво значи, че трябва да има по-сериозна причина?! Точно това е най-сериозната възможна - чист геном. При нас е прието да сме симетрични и затова търсим максимум симетрия. При раците ако е прието да са асиметрични - пак ще търсят екстремални проявления. Никой не се стреми към златната среда, ами към "най-доброто".
Всичко е въпрос на гледна точка и нашата и на разните други висши организми е такава.
Красиво, ама къде е доказателството?
Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.
Е това е де. Ако не си семетричен ми крив, значи си нещо дефектен, значи не си най-добрият възможен сексуален партньор. Общият стремеж е към съвършен самец/самка, които ще осигурят оптимални стартови условия за потомството. Затова се ценят мускулите и не се цени инвалидността, дебелият задник и големите цици като гаранция за нормално раждане и изхранване, но тък плоският корем като гаранция за отсъствие на бременност в момента. Това са генетични програми от преди бозайниците, базови критерии, които няма как да нарушиш. Задействат се подсъзнателно. Други признаци тип интелект, хартиени пари, прочее, стават водещи само в случай на относително дълго траещи спокойни условия. Но хипертрофията на който и да е от белезите е и смъртно опасна. Например гигантизмът осигурява доминиращо положение във вътревидовата борба, и мигновенна гибел от външни фактори. И кво ли не още, ама това вече е въпрос на по-фини настройки и по-сложна социална структура.
Понеже следя тази и темата за "...ново средновековие", си зададох въпроса, коя всъщност е най-висшата форма на симетрия в природата?!
Ако, изобщо има такава, защото, както вече беше казано, някои неща са в симетрия само на пръв поглед!
Сферичната. За която и точка да го хванеш, в каквато и посока да го обърнеш, стигаш до идентично по форма тяло, което е огледално изображение на началното едновременно от всички ракурси. Много неприятна част от математиката, казва се топология. Освен ако не си мъртво пиян, тогава изглежда очевидна) Ако пиеш още, стават разбираеми и многомерните симетрии. Казват че има хора които се оправят и с безкрайномерните, и сигурно е така, все пак някой измисля и доказва и тия теореми. Обаче аз никога не съм можел да изпия толкова
Това - ако става дума за геометрична симетрия. Обаче въпросът е много по-общ. Освен антисиметрията, трябва да се обръща внимание и на другите симетрии. Например електрическите, гравитационните, квантовите.
Всъщност, на нас противоестествени ни се струват нарушенията в симетрията. Нямаме особено обяснение за тях. Свикнали сме че магнита има два полюса, че електронът се балансира от протон, че огледалото отразява. Но не намираме къде се е дянала антиматерията, половината от времето, което върви напред назад, кой балансира тъмната материя, от къде идват виртуалните частици и защо не изчезват, сума още шашми които виждаме. Ето, има ги. А как, защо, кой ги подпира ...
Свикнали сме със симетрията, и толкова. Не че нейното обяснение го има или дори че тя е толкова често срещана в природата. Навик, като десетичната система в която смятаме в бакалницата. А за тия които пишат програми на асмблер е естествена шестнайсетичната. А навремето един се беше научил да смята на ум в балансирана троична и така гърчеше асистентите по програмиране
GAD, изкефихте ме със Стефан!
И въпроса ти и неговия отговор ми отвориха очите, въобще не включвах за сферичната симетрия!
Незнам дали това съвпада с твоя отговор, ама звучи страхотно!
Понеже говорим за сфери..
Микроскопичната капка влага във въздуха, когато е в състояние на безтегловност и замръзне, образува ВИНАГИ ПЕРФЕКТНА СИМЕТРИЧНА КРИСТАЛНА СТРУКТУРА, позната ни като снежинка..
Т.е. може да се направи извод, че симетрията преминава през различни агрегатни състояния, стига да не и повлияят външни фактори.
А това, че в безтегловност водата добива сферична форма пък подсказва, че физиката търси симетрия, може би като естествен баланс на състоянието?
Всяко нещо се стреми към покой или равновесно състояние.
Има една характеристика за равновесието на системата наречена ентропия. При равновесие ентропията на системата е постоянна, а при нарушаването на равновесието ентропията нараства. Това странно нещо ентропия никога не намалява (или е постоянно или нараства) и е довело до теорията за термичнатасмърт на вселената, която странно защо все още не работи
А бе ... Тая със снежинките и водата изобщо не е много ясна. Въобще, водата е проблем. Борят я и физиците и химиците, обаче никой нищо не знае тъкмо за снежинките. Откъде накъде един и същи фазов преход води до образуването на различни кристали. Има снежинки даже от различни сингонии, голям скандал. Водата си остава неизвестно нещо, хич и не мисля за нея.
Сферичността в безтегловност се определя не от симетрични съображения ами от повърхностните напрежения. Ако няма външно въздействие, енергетически най-изгодната форма на капката е сферата. Минимална енергия, минимална повърхност, обем, ... Един вид спокойствие. То и пламъкът там е сферичен. Нали Мир горя, добре че скоро преди това бяха правили експеримент със свещи, та знаеха какво и как.
Е, това със сферичната форма е егати въпроса... Някой от вас да е виждал кубична звезда или газов гигант. Естествено пренебрегвам външните гравитационните влияния и центробежните сили.
Та, каквото прави при пренебрежими сили бурната оксидация - пламъкът, такова прави и термоядреният синтез - сфера. Едното го натиска отвсякъде повърхностното напрежение, а другото го дърпа гравитацията. Иначе горе на станцията не отсъства земната гравитация, ами се уравновесява от центробежната сила заради въртящия се комплекс, т.е. при по-екстремален сценарии тези сили ще надделеят над повърхностното напрежение и капката ще стане на някакъв елипсоид.
A точката, безкрайно малка сфера ли е (симетрия)...?
Мен много ми харесват теориите за развитие, които се въртят около спиралата, защото нейната форма симулира в предсатвите ми движение. В зависимост от гледната точка, обаче, това движение може да е в кръг, нагоре-надолу, или наляво-надясно, при една равнина. Пространствено нещата се усложняват, а също и движението и като почнем да си представяме различните варианти на спираловидност (примерно паралелни и конусовидни спирали) се получава нещо към спиралобезкрайност. Да не говорим, че при тая разширяваща се вселена, надали има кръгово движение.
Сега зада изпростеят нещата и да станат по-философски ще питам, ако има една планета, разделена по екватора на две части - горната суша, а долната вода, какво можем да кажем. Че това отгоре е континент заобиколен отвсякъде с вода на световния океан, или че това отдолу е езеро обградено отвсякъде със суша на големия континент?
Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.
)) Едно време живеехме по-весело. По тия логики убеждавахме народа че електроните естествено са сини, че атомното ядро цялото е на полукръгли хълмчета, и според мене винаги е било кафяво, та постоянно се карахме с един, щото според него било никелирано. Ясно е само че елементарните частици целите са очукани като селско такси, нали постоянно се блъскат една в друга.
А точката обикновенно се дефинира като безразмерна, значи е и безформена. Но нищо не пречи да я постулираш сферична, капковидна, кубична, пирамидална, квато си искаш. Тогава ще трябва да се съобразяваш пък с формата и, поне в близките и околности. Граничните интервали на всичките функции откъм нея ще са деформирани от нея. Един вид факта на съществуването и ще изкривява и пространството и явленията в него. Което собствено се и случва в реалният квантов свят
А че ядрото е никелирано е глупост, не му вярвайте на оня. Нали ако беше така отразяващите способности на всичките неща с ядрени структури щяха да са други, щяхме да живеем в по-светла Вселена, и изобщо ...))
Прости моето невежество, ама на атомно ниво цвят не съществува /поне според мен/!
Или я по-добре драсни два реда, какво е "цвят"!
По моите примитивни виждания би трябвало да е спектрално групиране на отразени фотони в относително еднородна материя, но минимум на молекулярно ниво..
И тъй като това е изцяло моя интерпретация, ако е тотална глупост, поне ще се посмеем!
Цвета е тази част от светлината (спекпъра), която обекта отразява.
Например "Бялото" отразява целия спектър и си остава бяло, а черното поглъща по-голямата част от светлината и не отразява (много). Във физиката се дефинира "Идеално черно тяло", което представя варианта на обект, който поглъща всичко и има нулево отражение ...
Останалите цветове - от призмата и спектъра ...
Това, което поглъща и отразява светлината, т.е. електромагнитната вълна с честота 380-740 нанометра са електроните. Когато вълната нацели електрона, в общия случай той поглъща част от от нея, като минава на по-високо енергитично ниво, като след това започва да излъчва своя дължина на вълната докато направи енергитичен преход и се кротне на предишното си ниво. Натрият например свети ярко жълто. В металната решетка именно т.нар. електронен облак е този, който дава характерния метален блясък. Когато електроните излъчват същата дължина на вълната, елементът минава за безцветен.
Същото важи и за молекулите, където в общия случай са поляризирани и електроните им се държат още по-екстремално. Това може да се установи и емпирически - пускаш бяла светлина през епруветка с някаква течност срещу бяла стена. След като премине светлината, отпечатъкът върху стената в общия случай не е бял, а погледната отстрани, течността в епруветката свети също в някакъв цвят.
Електроните започват да излъчват и при друго енергитизиране - например загряване, електричество и т.н.
Още Бор се е захванал да прави спектрален анализ на водорода и благодарение на тези първи стъпки се е стигнало до съвременната теория за структурата на атома. Та, ако не беше цветът - забрави да изучим електроните.
Та в заклучение - ние не виждаме атомните ядра, ами тяхните електрони.
Коментар