Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Етимологията на думите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Етимологията на думите

    Ето нова тема за размисъл :

    "каталанац, каталанин, кътъланец, кателанец - лош човек, мъчител
    изкътъланчвам - ставам лош, развращавам, развалям (силистренско)
    каталанско ядене - прекалено много, освинване (странджа)
    Да подиш ва каталанеца! - да отидеш в пъкъла
    Да връви по цигани и по каталани! (тетевенско)
    Да те карат кателане! (пловдивско) "

    Предполагам, някои знаят откъде идва това в българския език. Които не знаят - да помислят и да поровят.
    Давам жокер - съединете с линия на картата на България населените места от цитата. Свързва ги историческо събитие.
    И още един жокер - в Македония има село, на име Каталаново.
    Задачата не е лека. Успех на участниците.
    Последно редактирано от Hala; 17-07-11, 15:27. Причина: Допълнение
    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
    имат право да гласуват на избори.

    Коментар


    • От: Етимологията на думите

      Някой да знае произхода на възклицанието "Разгеле"?

      Коментар


      • От: Етимологията на думите

        Първоначално публикуван от terra_tangra Преглед на мнение
        Някой да знае произхода на възклицанието "Разгеле"?
        Предположение...
        "Гайле" на турски е грижа , проблемна ситуация. "Бера му гайлето" = Бера му грижата.
        "Разгеле" = обезгрижвам се , т.е. най-после намерено е решение , станало е нещо което е облегчило положението.

        Пример:
        Бяхме изпаднали в безизходица , ама разгеле дойде Дянков и всичко се нареди.

        Коментар


        • От: Етимологията на думите

          Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
          Ето нова тема за размисъл :

          "каталанац, каталанин, кътъланец, кателанец - лош човек, мъчител
          изкътъланчвам - ставам лош, развращавам, развалям (силистренско)
          каталанско ядене - прекалено много, освинване (странджа)...
          ...Задачата не е лека. Успех на участниците.
          Наистина! За мен - една от най-озадачаващите задачи в тази великолепна тема. Тази задача продължава да ме озадачава и след като напипах разгадката с помощта на любимия ми "Речник на остарели и диалектни думи в литературата и т.н."

          Cat_001.jpg (115.5 Кб)


          Така да е. Но в кой исторически момент са се разписали у нас тези хора. Недоумявам.

          Поздрави!
          Прикачени файлове
          Искам България чиста!

          Коментар


          • От: Етимологията на думите

            Дядо Ники, имаш избор - или нов жокер или направо решението.
            Нека първо да е жокер - така ще е по-интересно и за теб.
            Потърси откъде идва "Каталанска (може каталонска) вендета", може да го срещнеш и като "Каталанско (каталонско) отмъщение", но се съмнявам.
            Поздрави за интереса към загадката и поздрави за страхотния речник.
            И още нещо - обърни внимание кога са писали Вазов и Загорчинов и после ще сравниш с датата на споменаваното събитие.
            Интересен момент е, че то не е изучавано по "Българска история". По каква причина - не знам.
            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
            имат право да гласуват на избори.

            Коментар


            • От: Етимологията на думите

              Това ще да е:

              http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%...B5%D1%82%D0%B0

              Така или иначе, не го знаех. Знаех за зверското опустошение на манастири в този район и горе-долу в същия период, но не съм го свързвал с каталунци или други регионални и народностни наименования.

              Много любопитно. Но и много поучително. Къде е началото на ХІV век, къде са думите, които сами идват в главата на поет от края на ХІХ век.

              Някои думи времето за нищо го нямат. Вековете са им играчка.

              Чували ли сте, впрочем, откъде идва възклицанието "Въх!" (вариант "Въй!"), най-популярно в Източна, предимно Югоизточна България?

              Жокер - някои думи вековете за нищо ги нямат.

              Поздрави!
              Искам България чиста!

              Коментар


              • От: Етимологията на думите

                Значи, намерил си го. Става въпрос за една от най-добрите пехоти на всички времена - алмогаварите(или алмохаварите).
                Вероломното убийство на водача им Роже дьо Флор и около сто души от свитата му(все едно четеш "Песен за огън и лед, само че е наистина), предизвиква гнева на каталонската дружина - военна част, с която в дадения момент никой не може да се справи. В продължение на две години алмогаварите вилнеят из Тракия и оставят спомен за себе си, който е траен в продължение на 500 години. Това е "Каталонската вендета" и стотици години след това майките плашат децата си, че ако не слушат, ще ги вземат каталаните.
                По принцип каталонската дружина никога не е имала проблеми с Българското царство. Територията, която са разорили, всъщност тогава е била собственост на Византия, но за съжаление е била населена главно с наши съотечественици.

                Какво са представлявали самите алмогавари е много интересна тема, но не й е мястото тук. Някой ден, когато имам време, ще напиша в съответния раздел една по-обширна тема, посветена на най-великите пехоти през вековете. Алмогавари, фризийци, еничари и пр.
                Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                имат право да гласуват на избори.

                Коментар


                • От: Етимологията на думите

                  Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                  ... Какво са представлявали самите алмогавари е много интересна тема, но не й е мястото тук. Някой ден, когато имам време, ще напиша в съответния раздел една по-обширна тема, посветена на най-великите пехоти през вековете. Алмогавари, фризийци, еничари и пр.
                  Бързам да се възползвам от твоя интерес към тези неща, макар че също не му е мястото тук. Значи има едно странно старинно гробище недалеч от Брезник. Никой не казва какво е. С един приятел сериозно си блъскаме главите по въпроса. На пръв поглед е много лесно: "кръстоносци нек'кви". А кръстовете са келтски или нещо такова... Ама не е толкова очевидно... Дали пък не ти подсказват нещо тези снимки, та и ти да подскажеш нещо... http://www.offroad-bulgaria.com/atta...9&d=1305805075 Поздрави!
                  Последно редактирано от дядо Ники; 27-11-11, 20:36.
                  Искам България чиста!

                  Коментар


                  • От: До: Етимологията на думите

                    мати-маскара?

                    Коментар


                    • От: До: Етимологията на думите

                      "Мати маскара" от гръцки мати - [ματι] означава око,поглед, а маскара - [μασκαρας] означава в прекия смисъл човек с маска, а в преносен: подлец, негодник, мошеник. Съчетанието от двете думи може да преведем като - бъркотия. Много често в ежедневието гърците използват "Мати Панагия" [ματι Παναγια] - за Бога, директно преведени на български нямат особен смисъл.

                      Коментар


                      • От: До: Етимологията на думите

                        Привет !
                        Много ми трябва информация за етимологията на думата "КОНКУРС" в българския език. Правя една работа за еднаквите думи в българския и немския език, които имат различно значение. "Конкурс" на немски означава загуба, а на БГ - състезание. Трябва ми някаква информация от къде, как и кога е попаднала в нашия речник... Дано се намери някой, който знае...

                        Коментар


                        • От: Етимологията на думите

                          Първоначално публикуван от дядо Ники Преглед на мнение
                          ... има едно странно старинно гробище недалеч от Брезник... http://www.offroad-bulgaria.com/atta...9&d=1305805075

                          Дядо Ники, къде се намира този гробище? Много интересно ми се вижда, искам да го видя наживо.

                          Коментар


                          • От: До: Етимологията на думите

                            Първоначално публикуван от vannyto Преглед на мнение
                            Привет !
                            Много ми трябва информация за етимологията на думата "КОНКУРС" в българския език. Правя една работа за еднаквите думи в българския и немския език, които имат различно значение. "Конкурс" на немски означава загуба, а на БГ - състезание. Трябва ми някаква информация от къде, как и кога е попаднала в нашия речник... Дано се намери някой, който знае...
                            От латинския concursus, и впоследствие от френското concours: събиране в една точка, стремеж към една точка, към една цел, взаимопомощ в стремежа към обща цел.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • От: До: Етимологията на думите

                              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                              От латинския concursus, и впоследствие от френското concours: събиране в една точка, стремеж към една точка, към една цел, взаимопомощ в стремежа към обща цел.
                              Много, много, много благодаря !
                              Страхотен ден пожелавам на всички

                              Коментар


                              • От: Етимологията на думите

                                Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                                ....къде се намира този гробище? Много интересно ми се вижда, искам да го видя наживо.
                                Тук
                                http://wikimapia.org/#lang=bg&lat=42...=/24487082/bg/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X