Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Образование в България - ! 1 клас

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Образование в България - ! 1 клас

    Възпитаниците на кое частно българско училище могат да се похвалят с някакви постижения в някаква област? Имам познати с деца в частни училища. Там са, защото не могат да изкласят в държавните. Изобщо не знаят къде се намират. Къде са учили твоите? Питам от любопитство, не да се заяждам.

    Коментар


    • От: Образование в България - ! 1 клас

      Съжалявам, но си в заблуда.
      Топ десет на училищата в НВО са 90% частни. Това в София.
      Матурите по втори предмет (след български) след 12 клас се водят от частни също. Половината отбор миналата година за международната олимпиада по математика беше от американския колеж.
      Не бих казал, че това са постижения. Рано им е още.
      Но да кажеш, че хора с по два западни езика и стабилна подготовка по останалите предмети са в частните училища, щото в държавните не могат да изкарат е предубедено мнение. Каквото и аз имах, преди да се запозная с нещата от първо лице.
      Моите са учили в Климент Охридски. Малкия влезе в СМГ след 4 клас без допълнителна подготовка. И двамата влязоха в Американски Колеж без предварителна подготовка
      Мога още много да изреждам.
      Последно редактирано от ezhko; 19-09-18, 13:38.

      Коментар


      • От: Образование в България - ! 1 клас

        Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
        Хахахаха. Къде го чукаш къде се пука. Гагич, а ако всички учеха в частни школа, щеше ли да има нужна от наборна служба - не! Умните, красивите и интелигентните и знаещите не се карат! ОбразУванието просвещава.
        П.С. Некой ще му запои ли жицата на Терзиев обратно? Късото скоро ще стане пожар.
        Тъй тъй умнокрасивий, бой по Терзиев, егА почне да мисли като нас... Умнокрасивите не се карат, ами строят концлагери, или реват за бан у виртуалния свят. Просто щото са видели някой с по-различен възглед, дето касае единствено него си.
        Всички еднакви, под строй, късо подстригани! Някви спомени имаш ли от това, щото ми се видиш твърде млад? И ако имаше спомени нямаше да ревеш да ми ремонтират жицата. Щото съм отвратЕн от принудителни неща. Практиката показва, че принудителното е от полза на тоя, дето го пише, и във вреда за тоя, когото касае. Дори не знам изключения. Изглежда ни е в гена да мачкаш себеподобния.

        Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
        Иванеееее, темата е какво е образованието СЕГА, а не преди енайсе петилетки по твое време, и то според тебе. Сега дереджето​ е много различно. Има вече явни класи. Има и училища според класата. А държавните ни училища са вече извън класацията​.
        И от новото дередже си нямаш и понятие. Щото не си в джаза от мнооо време. Кротни се.
        Имам понятие от новото дередже, щото поддържам компютрите на едно училище. За частните имам много бегла идея от 3-то лице, ама не ми се вярва да е много различно. Образованието по т.нар. бял свят е по един калъп, само дето го имате за качество, туй дето му е некачеството. БатЖоржоне обади едни изключения в образованието, за което съм му благодарен. Затуй са форумите.
        П.с. те ти едно светило дето е учило в Харвард и Yale. Същото рандом оценяване на продукта на поточната линия, същата яростна селекция на материала дето се учи.
        Последно редактирано от Ivan Terziev; 19-09-18, 14:23.

        Коментар


        • От: Образование в България - ! 1 клас

          Ако може някакси да видим един пасаж от учебник I-ви клас, като пример, няма да е съвсем зле. Щооото в момента такова нещо не видях. Задача II-ри клас, която е неразбираема - също.

          Високите синтетични резултати в частните училища са въпрос на пари. Иначе няма начин дете, което бърка "з" и "с", "в" и "ф" в думите да изкара над 5.50 на ДЗИ.

          Коментар


          • От: Образование в България - ! 1 клас

            Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
            Четенето на книги развива качества, които работата с интерактивно съдържание не може. Примерно въображение и концентрация. Също и внимание за детайлите, отчитане на контекста, критично мислене и т.н.
            ....
            Вероятно се визира четене на текст, независимо от интерфейса, така го и приемам.
            Има ли значение колко дълъг е текста за отделните компоненти - внимание, фокус, критично мислене?
            Темата има ли значение - напр. Война и мир срещу Черния лебед срещу техническа спецификация?

            Изследвания/статистика по темата?


            Коментар


            • От: Образование в България - ! 1 клас

              Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
              Имам познати с деца в частни училища. Там са, защото не могат да изкласят в държавните.
              Потвърждавам. Боголюб мл. в крайна сметка по едни здравословни причини, които съм коментирал някъде из форума, биде на N-та степен разглезен от майка си и поради мързел и некадърност не се класира никъде след 7-ми клас. Еми записахме го в близко до баба му частно училище... Повечето му съученици "отпаднаха" поради невъзможност на родителите им да плащат училищните такси. Останаха децата на "ноторно" (с) DBRS известни "добре облечени бизнесмени и оперативно интересни лица" (с) Кукурбитус М. Познайте в тази компания какво дете израстна?
              Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
              Топ десет на училищата в НВО са 90% частни.
              Какво е това, че аз знам друго значение за това съкращение ("Начално Военно Обучение")?
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • От: Образование в България - ! 1 клас

                Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                ....Половината отбор миналата година за международната олимпиада по математика беше от американския колеж.
                ......
                Моля моля.
                Американския колеж може и да е върха на сладоледа у нас.
                НО една птичка пролет не прави и не можем да квалифицираме че частното е най най най.
                За една Варна частните училища са доста назаде от МГ и АЕГ примерно.
                И наистина в частните има доста богаташчета дето едва избутват.
                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                VW Golf VI variant
                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                Коментар


                • От: Образование в България - ! 1 клас

                  На Ванката Терзиев много изучени неща са му били излишни. На разни борчета, футболисти, и подобни, още повече неща са им били излишни, дори четене, писане, таблица за умножение.
                  А за разни наистина умни люде, нищо не е било излишно, ползват си почти всичко, имат много по-широк светоглед, разбират правилно света и дори често го променят и оформят с действията си (резултат на разнообразните им знания).
                  Също така не е важно само да знаеш наизуст или механично, а основното е да разбираш нещата, да виждаш връзките и приложенията им (дори да откриваш нови приложения).

                  Та толкова за ограничените, и по-малко ограничените интелектуално.
                  Няма как от дете да се знае кой какъв потенциал има, затова е и цялата тая месомелачка. Тези които могат и от нея да извлекат само ползи и поуки, обикновенно стигат далеч. Други, се вайкат, че били отличници но тия глупости не им трябвали... Бре, че то света да не свършва утре, та да знам на 100%, че няма как нищо от ученото но позабравено да ми потрябва?!

                  И накрая, от къде тая сигурност, че ако не си учил същите тия "излишни" неща, щеше да извървиш същото житейско развитие, да развиеш същия мироглед, за да си тоя който си?!(макар че самото самонадеяно отричане и омаловажаване на части от знанието което те е формирало, обезценява доста получения резултат като личност).
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • От: Образование в България - ! 1 клас

                    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                    На Ванката Терзиев много изучени неща са му били излишни. На разни борчета, футболисти, и подобни, още повече неща са им били излишни, дори четене, писане, таблица за умножение.
                    А за разни наистина умни люде, нищо не е било излишно, ползват си почти всичко, имат много по-широк светоглед, разбират правилно света и дори често го променят и оформят с действията си (резултат на разнообразните им знания).
                    И кое точно е правилно разбиране на света? На футболистите и подобни можем благородно да завиждаме, просто аз нямам даденостите за това.

                    Също така не е важно само да знаеш наизуст или механично, а основното е да разбираш нещата, да виждаш връзките и приложенията им (дори да откриваш нови приложения).
                    Да де, ама това яростно се потиска в училище. След 1-вия училищен звънец в 1-ви клас ни беше обяснено особено категорично и нагледно.

                    Няма как от дете да се знае кой какъв потенциал има, затова е и цялата тая месомелачка. Тези които могат и от нея да извлекат само ползи и поуки, обикновенно стигат далеч. Други, се вайкат, че били отличници но тия глупости не им трябвали... Бре, че то света да не свършва утре, та да знам на 100%, че няма как нищо от ученото но позабравено да ми потрябва?!
                    И да ми потрябва - файда йок. Един път ми потрябва да смятам обем на релеф, описан с вектори. Учил съм го. Наех си математик.

                    И накрая, от къде тая сигурност, че ако не си учил същите тия "излишни" неща, щеше да извървиш същото житейско развитие, да развиеш същия мироглед, за да си тоя който си?!(макар че самото самонадеяно отричане и омаловажаване на части от знанието което те е формирало, обезценява доста получения резултат като личност).
                    В историята няма "ако". Моето "ако" е, че ако бях използвал тия 5 години да си уча по занаята - сега щях да вземам по 450 евро надница, после 10% по корпоративния ни данък, после за мен. Ма не, отровиха ми времето когато го имах, после става сложно!
                    Ползваш думички като правилно и самонадеяно в един пост и контекст. Само на мен ли ми се чупи логиката?

                    Коментар


                    • От: Образование в България - ! 1 клас

                      Във форумЪТ има поне две родиоточки. Понякога са интересни за четене. Но спора с тях убива коя да е тема.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • От: Образование в България - ! 1 клас

                        Първоначално публикуван от Частен учител, подготвя за матури
                        Ако някой ви е заблуждавал, че екзаминаторите на матурата ще оценяват творческия подход, свободния полет на мисълта и способностите ви да анализирате и разсъждавате - ЗАБРАВЕТЕ ЗА ТОВА! ТОВА НЕ Е ВЯРНО!! ТОВА Е ЛЪЖА!!!

                        Вие не пишете тема, есе, преразказ с разсъждение, литературен анализ - НЕ, НЕ и НЕ !!!
                        Вие попълвате ФОРМУЛЯР за придобиване на степен "средно образование"!
                        Този формуляр има определени реквизити - т.е. графи, полета, в които трябва да напишете нещо. Ако не попълните някоя от графите автоматично ще бъдете скъсани!
                        Ако попълните всички графи, но в някоя от графите не попълните това, което се очаква от вас, а нещо друго - вероятно ще бъдете скъсани! Случайно може и да минете!
                        Важното е да попълните всички графи и полета във формуляра и е добре да ги попълните с очакваното от вас съдържание!
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • От: Образование в България - ! 1 клас

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          Във форумЪТ има поне две родиоточки. Понякога са интересни за четене. Но спора с тях убива коя да е тема.
                          Родиоточки има повече, отколкото предполагаш. Спор у Форумът няма и не може да има. Всичко се пресича в зародиш. Казвам го на човек с почти 20 000 поста, дето ми се развика, че ремонт на спирачки е простотия и спам. И рече Търтей да бъде спам, и биде у спам раздела!
                          ОК, съгласявам се. Да не заприличам на родиоточка. По другите форуми не им е спам, и се оправих.
                          Мнение на Частен учител, подготвя за матури
                          Гагич, ЕВАЛА!

                          Коментар


                          • От: Образование в България - ! 1 клас

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Потвърждавам. Боголюб мл. в крайна сметка по едни здравословни причини, които съм коментирал някъде из форума, биде на N-та степен разглезен от майка си и поради мързел и некадърност не се класира никъде след 7-ми клас. Еми записахме го в близко до баба му частно училище... Повечето му съученици "отпаднаха" поради невъзможност на родителите им да плащат училищните такси. Останаха децата на "ноторно" (с) DBRS известни "добре облечени бизнесмени и оперативно интересни лица" (с) Кукурбитус М. Познайте в тази компания какво дете израстна?

                            Какво е това, че аз знам друго значение за това съкращение ("Начално Военно Обучение")?
                            НВО - национално външно оценяване - матурите след 7-ми клас
                            Говорех за училищата в София. Извън нея - не познавам ситуацията.
                            Колкото до София, от 1-ви до 7-ми клас, частни училища от сорта на Света София, Азбуки, Климент Охридски, Дорис Тенеди и т.н. са толкова напред пред държавните, че майките се бият за прием в детските им градини. Като приема там вече е с конкурс. Нищо че са платени...
                            Предполагам, щото иначе децата им няма да изкласят

                            Подобна е и ситуацията в Американския Колеж. Ходят на уроци две години предварително. Нищо, че всеки (вкл. колежа) им казва, че с уроци не става, щото изпита е за култура, акъл и т.н. Затова пък от Света София и СМГ влизат с автобусите в колежа...
                            Последно редактирано от ezhko; 19-09-18, 16:13.

                            Коментар


                            • От: Образование в България - ! 1 клас

                              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                              Мнение на Частен учител, подготвя за матури
                              Гагич, ЕВАЛА!
                              Ще споделя нещо от следването ми в СУ. Има един-двама юристи в темата, може би са се сблъсквали със същото, може и само да са чували легенди.
                              Та така, имаше една Мария Павлова, доцент по мое време, по-късно стана професор, вече е покойница. Викаха ѝ "Мара Подробната". Щото докато изпитвала все повтаряла: "Още, колега, още нещо трябва да ми кажете! Не е достатъчно това! Още! И още!" Та изпитът при нея беше прежален, според легендите целта била да се докопаш до тройка по следната технология: наизустяваш максимално подробно изложение по всеки въпрос, поне половин час каканижене и като ти каже "Още!" почваш отначало. Като ти се скара, раболепно отговаряш "Мнооооооого извинявайте другарко доцент, ама сигурно съм пропуснал нещо! Позволете ми да започна отначало". Така ѝ досадяваш до смърт и тя ти пише тройка, за да ѝ се махнеш от главата Имаше минимален шанс да те изпита някой асистент и залагайки на този шанс, аз се явих "на харабия" на изпит (никога не съм можел да уча наизуст, дори стихотворения-песнички тип "Зайченцето бяло"). За зла врага се паднах баш при нея. Еми, казах две изречения и млъкнах. Тя ме гледа строго: "Още?" Аз нагъл: "Ми, какво още?" А, сетих се там нещо, казах го и него и женицата като грейна :" Е-е-е-е-е, толкова години изпитвам, най-накрая един студент да се сети да ми каже ЕДНОТО НЕЩО, което все пропускат разни зубрачи, наизустили целия учебник!!! Отдавна... ъ-ъ-ъ май от десетина години не съм писала шестица! Я да напиша една!" Т.е. имала си стереотип - по всеки въпрос искала "още нещо", ма това "още нещо" всъщност било "едно нещо", но много важно според нея...
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • От: Образование в България - ! 1 клас

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Във форумЪТ има поне две родиоточки. Понякога са интересни за четене. Но спора с тях убива коя да е тема.
                                И поне една "Черна станция"
                                ________________________________________________
                                Subaru OUTBACK 2,5
                                Hyundai TUCSON 2.0

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X