Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малоумни политици, слаба държава............

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Малоумни политици, слаба държава............

    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
    ...заради колосалната административна тежест, чисто законодателна несигурност и първобитната организация на цялата държавна машина, не искат да идват насам.
    Административната тежест сама по себе си не е главния виновник. Дори и законодателната несигурност не е чак толкова голям виновник, колкото се изкарва. Тук се мачкат неудобните, и се мачкат лесно, защото не се носи отговорност.

    Дадения пример по-горе със счупването от проверки на несъгласния с уговорените политики по заплащане в района е перфектен пример за това. В нормално функционираща държава същия тоя, дето преди е дал разрешение за нещо, а после го спира, или директно ще се озове на топло, или ще му друснат такъв иск за пропуснати ползи, че ще го плащат и внуците му и не е ясно дали и те ще го изплатят. В нормално функционираща държава и до картел на заплати изобщо няма да се стигне, или поне не и за такива кокошкарски изпълнения като тук. Административната тежест, когато е ясна каква е, за даден инвеститор/работодател е въпрос на не чак толкова сложни сметки дали си струва да я бори или не. Проблема е че тук има административен хаос поради ниска квалификация, неносене на отговорност и масови корупционни практики в резултат от това.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Малоумни политици, слаба държава............

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Къде съм споменавал синдикат? Всякаква подобна бюрократична структура пречи.
      Просто въпросните Кирэ Вуте и Пена трябва да си гонят личния интерес.
      Сложното обяснение е в теорията на игрите, но това конкретно е нещо което се усеща и без да разбираш от математика.
      Просто въпросните, ако имат личните качества да създадат такава организация, вероятно отдавна поединично или вкупом биха си решили въпроса.

      Коментар


      • От: Малоумни политици, слаба държава............

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Просто въпросните, ако имат личните качества да създадат такава организация, вероятно отдавна поединично или вкупом биха си решили въпроса.
        Именно. Нещата са прости и се усещат интуитивно. Но те са хитреци и затова се ебат сами.

        А всяка формална организация ще пречи. Или в най добрия случай ще намалява порзите от общите им действия.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • От: Малоумни политици, слаба държава............

          Първоначално публикуван от krassitch Преглед на мнение
          То не е толкова просто.Грую, например произвежда лютеница,която се взема на разсрочено плащане от голяма верига по 3 лв бурканчето,а се продава по 5.Ама има и конкуренция,а и държавата му пречи всякак.Той,за да дигне заплатите,трябва да дигне цената.Дига цената,ама веригата,а и плебса не ще да купува.Ние,още от Соц-а казваме-дава заплата.А тя трябва да се заработи.Ако даде утре 100 лв на ден,байо след 2 месеца ще иска 120Няма как да имаме западни заплати,при тази производителност,и при тези продажни цени.Няма и скоро да имаме нормална държава,защото тези,от които зависи промяната,нямат интерес.Статуквото ги устройва
          Не е задължително всеки Грую да е рентабилен. То и аз искам да отворя строителна фирма, и да ми бъркат по цял ден бетон за 25 лева надник. Ама не е задължително да имам строителна фирма.
          А много често се злоупотребява с тия оплаквания за рентабилност. Първата работа на новосъздадената фирма беше да си купят нови коли. Нас се мъчиха да ни юркат и в събота, че имало много работа. Не помня някой да е взел 2 лева бонус. После се изнесохме до един.

          Коментар


          • От: Малоумни политици, слаба държава............

            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            Именно. Нещата са прости и се усещат интуитивно
            Нещата рядко са прости и обикновено се усещат с мислене.

            амаааа, каквото такова.

            Коментар


            • От: Малоумни политици, слаба държава............

              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
              Не е задължително всеки Грую да е рентабилен. То и аз искам да отворя строителна фирма, и да ми бъркат по цял ден бетон за 25 лева надник. Ама не е задължително да имам строителна фирма.
              А много често се злоупотребява с тия оплаквания за рентабилност. Първата работа на новосъздадената фирма беше да си купят нови коли. Нас се мъчиха да ни юркат и в събота, че имало много работа. Не помня някой да е взел 2 лева бонус. После се изнесохме до един.
              Мислех да не пиша , ама ....
              Някъде напред беше споменал ,че не разбираш от счетоводство . В последвалите ти постове , че чак до този баш последния , става ясно че не разбираш и от финанси ( в частта "цени и ценообразуване" ) , не разбираш от организация на производството, "човешки ресурси" ( за да съм в крак с модата ) , както и от трудово законодателство .
              ...изобщо неща дето са извън твоя свят на IT .

              .. и един съвет от мен : никога не забравяй че медала има две страни . И тъй като в даден момент човек може да е само от едната му страна , преди да предприемеш каквото и да е - виртуално се постави от другата .
              Светът не е черно бял. Съществуват поне 50 нюанса сиво .

              ПС. Един въпрос от любопитство само: като сте се изнесли до един - фирмата фалира ли ?
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • От: Малоумни политици, слаба държава............

                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                Мислех да не пиша , ама ....
                Някъде напред беше споменал ,че не разбираш от счетоводство . В последвалите ти постове , че чак до този баш последния , става ясно че не разбираш и от финанси ( в частта "цени и ценообразуване" ) , не разбираш от организация на производството, "човешки ресурси" ( за да съм в крак с модата ) , както и от трудово законодателство .
                ...изобщо неща дето са извън твоя свят на IT .
                Кажи кое от написаното не е верно? Остави кво не разбирам, аз от каквото трябва си разбирам. Че няма фирми, дето чорбаджиите демонстрират лукс, и все мърморят, че малко им бачкам? Или че не е задължително баш всеки Грую да е рентабилен. Или не разбирам, че в 2 последователни фирми се изнесохме до крак. Вече няма колега де остана, че да чуя някоя клюка.
                Злоупотребява се с немотията на хората, и докато има такива дето стават всеки ден за 500 лева... ще имаме най-много поръчкови Мерцедеси на калпак. Немецът като дойде тука и почва да се чуди къв е тоя автопарад и парвенющина.

                Коментар


                • От: Малоумни политици, слаба държава............

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Нещата рядко са прости и обикновено се усещат с мислене.

                  амаааа, каквото такова.
                  Нема нужда от мноо мислене. И не е и мега сложно. Щото колко да е сложно да се грижиш само за своя интерес?

                  Иначе проблеми много, ама кво да го праиш - антропология + пост соц + любов към царь батушка по русские манеры.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • От: Малоумни политици, слаба държава............

                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    .... Или не разбирам, че в 2 последователни фирми се изнесохме до крак....
                    Първо беше една , сега станАха две . Добре де , пак да попитам : като напуснахте до крак - фирмите фалираха ли ?
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • От: Малоумни политици, слаба държава............

                      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                      Първо беше една , сега станАха две . Добре де , пак да попитам : като напуснахте до крак - фирмите фалираха ли ?
                      Работил съм в 11 фирми. Фирмите не фалираха. Почнаха да наемат на двойни и тройни заплати, и си коригираха отношението. Щото ние като си заминахме и почнаха да плащат диви неустойки, както и изгубиха проекти.

                      Коментар


                      • От: Малоумни политици, слаба държава............

                        11 фирми за колко години трудов стаж?
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • От: Малоумни политици, слаба държава............

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          11 фирми за колко години трудов стаж?
                          Официално бачкам от 1998 мисля беше. Броя и неофициалните трудови взаимоотношения. Ами това е единствения начин да си коригираш заплатата. Да отидеш при конкуренцията. Грую не обича да коригира дори като за инфлацията. После като му хвърлиш предизвестието и почва да се тюхка и кълне. Бил ме обучавал, вдигнал ми квалификацията, и съм му бил морално длъжен да си го отработвам, туй след 4 години при него. Един дори ме заплашваше с физическа саморазправа. Да внимавам за колегите ми да не ме последват.

                          Коментар


                          • От: Малоумни политици, слаба държава............

                            Картела който вече доста хора споменават не е само на ниво "малък град". На национално ниво е. По области и райони има по няколко по-големи бизнесмени които представляват своя район и периодично си правят симпозиуми в разни скъпи комплекси. Щом аз научавах кога и къде значи доста народ знае.

                            До известна степен тези картели са от полезните. Благодарение на картела вече може да се каже, че няма безработица. Чуждите инвеститори искат предварително да знаят какви заплати ще дават и картела им го гарантира. Ако го няма голяма част от малките фирми ще фалират, а големите забогатяват. Също така голям проблем са специалистите които в 90% от случаите взимат до 50% повече от средния работник във фирмата което е малко, но картела не може да определя толкова точно ставки по специалности. Единствените които са извън картела се явяват колцентровете и програмистите, тъй като те реално работят дистанционно в чужбина.

                            Поради липсата на роботна ръка ще се принудят да вдигнат стафките с цел връщане на хора от чужбина. Вече започнаха опитите за внос на работна ръка, но едва ли ще го бъде толкова ако не вдигнат нивото на заплатите. Реално в момента заплатите без сътресение могат да скочат с около 30%, което не е малко, за двойно е много рано и няма как да стане.
                            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                            Телефон - в профила!

                            Коментар


                            • От: Малоумни политици, слаба държава............

                              Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                              .... Вече започнаха опитите за внос на работна ръка, но едва ли ще го бъде толкова ако не вдигнат нивото на заплатите. ...
                              Май в тоя форум го бистрихме. Какъв ще е тоя стимул на индиец да се вдигне от ГЗ на географията, и да се навре в село Рила за чобанин. При все, че може да емигрира в още 50 държави, дето не са толкова стиснати като нашата. Има някакъв много краен брой бесарабски българи и подобни БГ малцинства, дето езикът ги води насам, ама туй е частен случай.

                              Коментар


                              • От: Малоумни политици, слаба държава............

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Административната тежест сама по себе си не е главния виновник. Дори и законодателната несигурност не е чак толкова голям виновник, колкото се изкарва. Тук се мачкат неудобните, и се мачкат лесно, защото не се носи отговорност.
                                Ето това точно е законодателната несигурност-прекалено сложните, често променяни правила. Комбинацията от двете в края на краищата прави възможно субективното им прилагане и страхотната диспропорция в отговорността за нарушаването им-едната страна на практика може да прави каквото си иска, защото самият ред за реализация на отговорността и прави нещата изначално безсмислени.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X