Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Хъм... Като погледнах пак снимката, точно тази правописна грешка успява да придаде точния геометричен формат на карето със заглавието, така че не бих се учудил, ако е "вмъкната" от самия редактор при оформянето на страницата...
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

    Коментар


    • До: Българският език

      Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
      ГенералЪТ посяга..

      Кой посяга ? Генералът посяга.
      Кой публикува статии без да ги прочете и провери ? Вестникът публикува.
      Mоже би обяснението е другаде!? В този вестник често заглавията са умишлено провокативни; в случая може просто да се загатва нещо за пълнотата на члена на генерала... А като добавим и посегателството му към пенсионери се получава доста извратен казус. Знам ли?!

      Коментар


      • До: Българският език

        Като работех в Драгоман едно време на това му се викаше Сите Дага Ду.Само дане обидим некой
        К мирной жизни не пригоден.
        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

        Коментар


        • До: Българският език

          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          Mоже би обяснението е другаде!? В този вестник често заглавията са умишлено провокативни; в случая може просто да се загатва нещо за пълнотата на члена на генерала... А като добавим и посегателството му към пенсионери се получава доста извратен казус. Знам ли?!
          По-принцип мога да се направя на адвокат на дявола и да кажа, че ако "Генерала" се употребява като прозвища, а не като чин, то непълния член е правилно употребен... ама се съмнявам някой да го е мислил така умишлено
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • До: Българският език

            Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
            ГенералЪТ посяга..

            Кой посяга ? Генералът посяга.
            Кой публикува статии без да ги прочете и провери ? Вестникът публикува.

            Стига бе, ти сериозно ли ? То това и аз го видях, ама си рекох че някаква по-дълбока работа трябва да има тука. Един пълен член в наш вестник да правите на въпрос ? При положение, че заглавията им са в стил "ВЛАК РАЗМАЗА ТРИМА", то на фона на тая крещяща простащина разните членове се явяват много висша материя...
            Освен това, ако искаш да знаеш, изобщо нищо не разбираш и поправката ти за пълния член е съвсем неуместна и Генерала (и неговият антураж) дори биха я сметнали за проява на лош вкус. Не си ли учил в даскало, че прякорите са като личните имена и както са си - така са си. Няма промени, няма нищо. Класически пример е Моканина, който винаги си е с непълен член, щото е прякор, па ако ще да е по-подлог от всеки друг подлог )) Та и с Б.Б. е така. Той е Кметът. Обаче, в сърцата ни винаги ще остане Генерала, който стои отвъд граматиката и отвъд звездите даже и просторите небесни...
            Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

            Коментар


            • До: Българският език

              виж по този начин не бях погледнал. Може пък и да е прозвище.. Генерала, Митьо Очите, Прасковата, Пилето, Гибона, Гущера...

              Може, може !

              Но пък генералът си е генерал, така че не знам дали може така да стане прозвището, все едно строителят да е строителя, защото всички го знаят, че строи.. и то най-добре !
              VW Touareg V10, 5000cc

              Коментар


              • До: Българският език

                Не съм съгласен! Той скоро ще си смени прякора на "министър-председателя", ще ви питам тогава как ще го пишете! Защото дялан камък - където го сложиш, все прякор хваща!

                Коментар


                • До: Българският език

                  Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
                  ... При положение, че заглавията им са в стил "ВЛАК РАЗМАЗА ТРИМА"...
                  по скоро "ТРИМА РАЗМАЗА ВЛАК" (ей, тримата, на другия прелез да внимавате, че ЕЙЙЙ)

                  ами как е без ... член "ГЕНЕРАЛ ПОСЯГА НА ПЕНСИОНЕРИ"
                  пак се събира
                  - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                  - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    Не съм съгласен! Той скоро ще си смени прякора на "министър-председателя", ще ви питам тогава как ще го пишете!
                    ами т'ва е лесно. шефе. или господарю. или както кажат неговите ....шефе. или господарю
                    - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                    - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                      по скоро "ТРИМА РАЗМАЗА ВЛАК" (ей, тримата, на другия прелез да внимавате, че ЕЙЙЙ)
                      Едно време имаше една постановка в Сатирата, "Шокова терапия" се казваше, сега не знам дали още я играят. Та там в една сценка Стоянка Мутафова се бъзикаше точно с нелепите жълти вестникарски заглавия. Особено съм запомнил следното:
                      "Хермафродит изнасилва сам себе си. После избягва". ))
                      Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        В случая не сте прави! Генерала е употребено като прозвище, прякор, а не като служебно звание. И ,въпреки, че е подлог не се членува!
                        "168 часа" са ми постоянното "мезе" за глупави писания. Но в случая не грешат.

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Добре де, обясни ми следната логика тогава, аз не съм убеден в правотата на написаното.

                          Чистачът, който мете и чисти всеки ден примерно в мол-оф-софия е много приятен човек, всички го познават, и си говорят с него. За съжаление обаче, никой не знае истинското му име и всички му викат "чистача".

                          В този контекст, ще са прави ли да казват - "Чистача чисти много добре и е приятен човек."

                          Фактът, че реално е това, което е и негово прозвище задължава да бъде членуван като подлог в изречение с глагол. За мен правилното ще бъде "Чистачът чисти много добре и е приятен човек", въпреки че всички му викат "чистача".
                          VW Touareg V10, 5000cc

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Причината за мене е, че прякорът на по-горния човек се дублира с военния му чин. Не съм длъжен да знам това, не ми е никакъв... все още Ето защо дразни на пръв прочит.
                            Същото е и за вашия чистач...

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Не бре, няма чистач, беше само пример

                              Но като стана въпрос за молове, онзи ден бях в свинеплекса да пробвам Бъргър Кинг. Побългарена история здраво, но как да е.

                              Та върти се една реклама на плазмата на бъргър кинг.. няма такъв правопис.

                              "По-вкусно от храната в къщи!"

                              От храната в къщите може да е по-вкусно, но не и от храната в блоковете ! Пропуснати букви във всяко трето изречение.. абе изобщо трагедия ! Тази дивотия я има само тук, просто не е истина. Масово затъпяване.
                              VW Touareg V10, 5000cc

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
                                Добре де, обясни ми следната логика тогава, аз не съм убеден в правотата на написаното.

                                Чистачът, който мете и чисти всеки ден примерно в мол-оф-софия е много приятен човек, всички го познават, и си говорят с него. За съжаление обаче, никой не знае истинското му име и всички му викат "чистача".

                                В този контекст, ще са прави ли да казват - "Чистача чисти много добре и е приятен човек."

                                Фактът, че реално е това, което е и негово прозвище задължава да бъде членуван като подлог в изречение с глагол. За мен правилното ще бъде "Чистачът чисти много добре и е приятен човек", въпреки че всички му викат "чистача".
                                Наистина има размите граници на професия-прякор.
                                Като го приберат в затвора сигурно ще е: Чистача открадна еди колко си евро...
                                Инак : Чистачът премете пред входа и пи една бира...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X