Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За произхода и самосъзнанието на българите.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    ...пиндостанците са жителите на Пинд.
    Е, не всички, но една съществена част (от тях са българи).
    Това принципно, инак там са с състояли редица вълни на етническо прочистване и понастоящем са незначително малцинство.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

      Чакайте сега, за произхода и самосъзнанието на българите ли си говорим? Или за същото, но на оная част от българските граждани, дето не се чувстват българи? Щото, аз детето ми да учи "Аз съм българче", против нямам. Съвсем логично идва в България да се учи "Аз съм българче", ми не примерно арнаутче, арменче.
      И още нещо, ако в училище се акцентира на различията, демек създават се условия за подхранване на етнически, езикови и културни различия, на каква интеграция може да се надяваме? Със сигурност в семействата на малцинствата такава няма как да се получи.

      Коментар


      • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

        Освен евентуално "син съм на юнашко племе" в стихотворението на дяда ни Вазов няма нищо етническо. Акцентира се на географията и топологията.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

          Само да намекна че различните хора по различен начин разбират интеграцията.

          Коментар


          • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

            И аз, че интеграцията, във всичките и разбираеми форми, е второстепенен проблем на Държавата. Първостепенният е да има към какво да интегрираш.

            Коментар


            • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              ПП
              Ето само един пример за проблеми в учебниците.
              Не знам защо, в класа на малката щерка (тя миналата година беше в първи клас) не са им събрали учебниците на края на миналата учебна година, а ги искат сега. Та събират ги моите и аз погледнах читанката - на първа страница, първото нещо е "Аз съм българче". Всички български граждани - и гражданчета - да рецитират текста на държавния химн (например), е съвсем резонно. Но има нещо силно гротескно в това, едно арменче (да кажем) да рецитира с патос: "Аз съм българче"... И примерът ми изобщо не е абстрактен, частен случай, или от незначителна стойност, защото съвсем конкретно, децата учат в 134 у-ще, където повече от половината деца са еврейчета.
              Най-малкият проблем, който директно възникава е, че още в първи клас, в първият учебен ден, с първият учебен материал, на децата им се внушава, че учебният процес е една формалност - Ти си рецитирай там рецитацията, 'щот няма начин, пък ние си знаем!...
              Не си прав. Ще ти дам пример с Канада. Там всички са от някъде, но всички знаят защо са отишли там -Да станат канадци
              На 1 юли деня на Канада да видиш как всички обличат бяло-червени тениски със знамето на Канада.
              Виждал съм арабки с бюрка , но с тениска с листо, черни, жълти, българи, руснаци- всякакви. Ела им кажи че не са канадци, В училище учат обща програма извън класно, ако имат желание учат всичко, учат си български или персийски. Но в училище всички са равни. Няма дискриминация , няма майчин език . Равенството е на ниво личност, не на раса, тип, цвят прослойка. Няма групови права- Разделянето на група по някакъв признак е дискриминация. И никой не смее да даде привилегии , заради някакъв признак.Самото получаване на привилегия на расов тип е сегрегация- признание, че са различни-самия знак + или - няма значение. Отишли са толкова далече, че са махнали и половото разделение. В спорта мъже и жени са равни-футбола е смесен, стига една жена да е добра може да играе навсякъде. В националния им по хокей имаше жена- и имаха много трудности на международни състезания. Във вътрешното първенство нямат разделения. В университета, тоалетната и съблекалнята е с общи помещения- има кабинки, но съблекалнята е обща. На игрището са заедно

              "Но има нещо силно гротескно в това, едно арменче (да кажем) да рецитира с патос: "Аз съм българче"."
              Има страна Армения, всеки може да живее там. Те са дошли в България поради някаква причина- финансова, свобода - каквото и да е . Явно има неща заради който не искат да стоят там. Американската логика е човека да приема държавата, приема нейните правила, а не да промениш държавата.
              Гротесно ли е ако откажа да рецитирам стихотворението , пример щото не ме кефи,

              Коментар


              • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
                Американската логика е човека да приема държавата, приема нейните правила
                Тя тая логика е доста по-стара то Ю Ес ъф Ей. Si fueris Romae romano vivito more
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  сякаш предполагаш някаква разлика по подобен въпрос (самосъзнание), в рамките диапазон от десет години!?
                  Неприятното е, че идвам във форума късно вечер и всякаква връзка с въпроси и отговори е загубена. По горното мога да продължа така: Ами да, 10 години е много време, през което си научил нови неща и е нормално да говориш различно.
                  Не искам да се напрягаш и може да зарежем въпроса.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                    Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
                    Не си прав. Ще ти дам пример с Канада. Там всички са от някъде, но всички знаят защо са отишли там -Да станат канадци
                    На 1 юли деня на Канада да видиш как всички обличат бяло-червени тениски със знамето на Канада.
                    Виждал съм арабки с бюрка , но с тениска с листо, черни, жълти, българи, руснаци- всякакви. Ела им кажи че не са канадци, В училище учат обща програма извън класно, ако имат желание учат всичко, учат си български или персийски. Но в училище всички са равни. Няма дискриминация , няма майчин език . Равенството е на ниво личност, не на раса, тип, цвят прослойка. Няма групови права- Разделянето на група по някакъв признак е дискриминация. И никой не смее да даде привилегии , заради някакъв признак.Самото получаване на привилегия на расов тип е сегрегация- признание, че са различни-самия знак + или - няма значение. Отишли са толкова далече, че са махнали и половото разделение. В спорта мъже и жени са равни-футбола е смесен, стига една жена да е добра може да играе навсякъде. В националния им по хокей имаше жена- и имаха много трудности на международни състезания. Във вътрешното първенство нямат разделения. В университета, тоалетната и съблекалнята е с общи помещения- има кабинки, но съблекалнята е обща. На игрището са заедно

                    "Но има нещо силно гротескно в това, едно арменче (да кажем) да рецитира с патос: "Аз съм българче"."
                    Има страна Армения, всеки може да живее там. Те са дошли в България поради някаква причина- финансова, свобода - каквото и да е . Явно има неща заради който не искат да стоят там. Американската логика е човека да приема държавата, приема нейните правила, а не да промениш държавата.
                    Гротесно ли е ако откажа да рецитирам стихотворението , пример щото не ме кефи,
                    Почваш с: "Не си прав", а в изложението всъщност само потвърждаваш това, което съм казал. Само дето правиш една голяма каша около понятията "канадец" и "канадски гражданин"... Също (по същата схема с кашата) ти се губи същността на паралелът между "Аз съм българче" и държавният химн.

                    Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                    Ами да, 10 години е много време, през което си научил нови неща и е нормално да говориш различно.
                    Положително си прав ...за себеси. Толкова ти е хоризонтът. Това, нито е хвалба, нито псувня - извод след рационална равносметка.
                    Последно редактирано от davc; 02-09-16, 21:44.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Толкова ти е хоризонтът
                      Говорехме за твоя.

                      Изобщо, дай да наричаме нещата с истинските им имена. Постоянно се отклоняваш.
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Само дето правиш една голяма каша около понятията "канадец" и "канадски гражданин"..
                        .
                        Каша е баба ти ))

                        Етнически чисти държави няма, не е имало, няма и да има.

                        Разбирам че много арийци ги боли че и циганите са българи (щото се разпознават в тях твърде лесно) но горчивата истина е такава.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                          Аз пък, моят син го записах в "Арменското училище", аре де! Повече от половината там са арменчета, на 15-ти септември се веят българското и арменското знамена, директорът отправя поздравления на двата езика, присъства културният аташе на Армения, арменският поп ръси благопожелания и на двата езика. Не знам бъкел арменски, едва ли и синът ми ще научи. Това не ми нарушава душевния комфорт, нито ми пречи да се самоопределя като какъвто си ща.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                            Аз пък, моят син го записах в "Арменското училище", аре де! Повече от половината там са арменчета, на 15-ти септември се веят българското и арменското знамена, директорът отправя поздравления на двата езика, присъства културният аташе на Армения, арменският поп ръси благопожелания и на двата езика. Не знам бъкел арменски, едва ли и синът ми ще научи. Това не ми нарушава душевния комфорт, нито ми пречи да се самоопределя като какъвто си ща.
                            А ти обясни ли на детето си в какво училище ще учи и какви деца има в него?

                            Коментар


                            • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                              Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                              А ти обясни ли на детето си в какво училище ще учи и какви деца има в него?
                              Не. Я, доразвий тезата си. Какво имаш предвид, как да го обясня и какви цели да гоня?
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                                Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                                Говорехме за твоя.
                                Моят (брех - да се не надам на такова внимание), е няколкостотин години. Точно и затова така недоумявам на разсъжденията ти.
                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Етнически чисти държави няма, не е имало, няма и да има.
                                Самата истина. Точно затова не трябва да се поставя арменчето да рецитира, че е българче, Достатъчно е да се направи нужното, та то да е стимулирано за лоялност към родината си по вътрешно убеждение. А точно това не се прави, дори съвсем определено напротив (до такава степен напротив, че чак резонно и естествено се появява въпросът - това по некадърност/ некомпететност ли е, или съвсем целенасочено).
                                Съвсем умишлено говоря за "арменче". Защото ние с тях, поне на три пъти сме били в рамките на една държава/протекторати на една метрополия, без тя да е България. Какво - ще рецитираме всеки път с конюнктурата (по Божич).
                                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                                Аз пък, моят син го записах в "Арменското училище", аре де!
                                И при нас се веят разни знамена. Също се говори на два езика. Само поповете гинеаникви (което силно ме удовлетворява). И даже се блазня от вероятност и език да понаучим.
                                И не "аре де", а съвсем нарочно.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X