Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Земетресения, разломи, и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Земетресения, разломи, и т.н.

    Второто земетресение в Болоня днес сутринта ме хвърли в размисъл и очакване, и взех че се разрових из нета относно тектониката на средиземноморието.

    Оказва се че всъщност тя не е толкова добре позната колкото си мислех.

    През 2008 г взели че открили нов голям разлом в Адриатика.
    http://news.nationalgeographic.com/n...ope-fault.html

    През 2011 пък е изказана хипотезата, че в западното средиземноморие Европейската плоча започва да се гмурка под африканската.
    http://news.nationalgeographic.com/n...earth-science/
    Вследствие на което се смята че земетръсния риск в средиземноморието в момента е подценен...

    Отделно от това - поне в Уики има разни карти за това какво представлява егейската плоча:
    Например според тази: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ae...tes_map-fr.png
    Африка се гмурка под егейската плоча пък тя от своя страна се търка у европата...

    Според тази обаче:http://en.wikipedia.org/wiki/File:Te...rranean_EN.svg
    такова нещо като егейска плоча няма.
    може Гърците да са я измислили за да не учат че са върху анадолската плоча...

    Та си мисля - след като Африка се гмурка под европа в Йонийската падина (5000 м дълбока), а Европа се гмурка под Африка при Сицилия - нещо по средата трабва да се начупи, за да поеме това разнопосочно движение - нали?

    Я кажете къде ще се счупи и кога? Че на мен почнаха да ми се въpтят апокалипси...
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Карта.JPG
Прегледи:1
Размер:73.9 КБ
ID:5973272

  • #2
    От: Земетресения, разломи, и т.н.

    Има ли някакво отношение към процесите Луната и защо ни друса все нощно време?
    Прости едно отклонение, обаче темата мисля че включва и това..

    Как се действа при земетръс?

    Да си кажа моята схема.. Анализирайки на любителско ниво снимки от поражения, мисля че сградите започват да се рушат периферно, като първо поддават външните колони, и плочите в крайните си зони се пропукват и с ефекта на доминото увисват във външните ъгли..
    След това /ако интензитета е по-голям/ разрушенията започват постепенно да се придвижват към "комуникационното ядро" - т.е. стълбищата и асансьорните шахти..

    Т.е. според мен, най-правилното място да се изчака труса е в коридора, до стълбищата. Там имаме един добре укрепен малък обем.

    Говоря за сгради, с конструкция и зидария. Какво става при панелите - въобще не се сещам!
    Колегите специалисти ще кажат, това е едно много любителско мнение.

    Коментар


    • #3
      От: Земетресения, разломи, и т.н.

      Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
      Я кажете къде ще се счупи и кога? Че на мен почнаха да ми се въpтят апокалипси...
      [ATTACH=CONFIG]457454[/ATTACH]
      Ако знаех, щях да съм милиардер.
      Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
      -----------------------------------------------
      Питието определя съзнанието....
      -----------------------------------------------
      0887770735

      Коментар


      • #4
        От: Земетресения, разломи, и т.н.

        Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
        ....
        Я кажете къде ще се счупи и кога? Че на мен почнаха да ми се въpтят апокалипси...
        [ATTACH=CONFIG]457454[/ATTACH]
        Надали някой ще знае.
        Но ако учените са прави за счупването, то и действащите вулкани на Италия си идват на мястото.
        Ако се чупи ще има и пушек, или обратното. Етна си "пръцка" доста редовно.

        Коментар


        • #5
          От: Земетресения, разломи, и т.н.

          Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
          Я кажете....
          Ще ти се.

          Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
          Има ли някакво отношение към процесите Луната и защо ни друса все нощно време?
          Не, няма. Каза се няколко пъти вече. И категорично не ни друса само през нощта. Справка - последния трус. Справка - трусовете в Италия.

          И преди някой да е попитал за пореден път - няма връзка между италианските и българските земетресения.

          Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
          ...
          Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
          то и действащите вулкани на Италия си идват на мястото...
          Ама Румба, те са си на мястото от има-няма няколко хиляди години. А времето, от когато действат самите процеси е с още няколко нули отзад.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Земетресения, разломи, и т.н.

            Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
            ... ме хвърли в размисъл и очакване, и взех че се разрових из нета относно тектониката....
            Понеже тази наука ми е позната предимно като наименование, а за подробности и дори размисли върху цитатите и приложената карта не смея..

            И предвид уважението към познанията Ви, може ли да коментирате изложените виждания на по-достъпен език, дори една лекция за такива като мен, дето не са внимавали в часовете по география - то аз съм я учил до 8 клас ( а пък учителят ми имаше една чудесна щерка, дето не си бяхме безразлични.. отплеснах се, де ) ..

            Та за такива като мене, дето имат празнина в тая област на познанието, може ли с по-простички думи, и ей така, разбираемо, да бъде осветена тази празнина?

            С тези плочи, дето се плъзгат една върху друга, идеята е ясна, ама така - приложимо и достъпно, дали ще може няколко ( или повече ) думи?

            Благодаря.

            Коментар


            • #7
              От: Земетресения, разломи, и т.н.

              Представи си земята като сурово яйце с натрошена черупка, и всичко си идва на мястото.

              Иначе - питай конкретно и каквото поне аз мога, ще се опитам да обясня.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Земетресения, разломи, и т.н.

                По-скоро, като удар на джип с мини купър, но много бавен...

                Коментар


                • #9
                  От: Земетресения, разломи, и т.н.

                  Хм, аз днес доста попрочетох, и имам вече някакви теоретични виждания..

                  Но едно такова тълкуване, или коментар, или прогноза - де да знам как да го формулирам - от човек, на който не му се налага да се запознава с постулати в областта, и не му е чужда материята - това ми е интересно - на по-достъпен език...

                  Защото ми се струват достатъчно сериозни думи от достатъчно сериозен човек, за да преминат като едни празни приказки ей така..

                  Спарки, давай и ти - темата хич не е безинтересна..

                  Коментар


                  • #10
                    От: Земетресения, разломи, и т.н.

                    Тълкуване на кое, и прогноза за какво?

                    Единствената смислена прогноза е че в Перник от същото огнище земетресение по-силно от случилото се няма да се случи скоро пак, или поне вероятността е ужасно мижава, та чак никаква.

                    Останалите прогнози са си като от преди земетресението - може да ни друсне отвсякъде, от където ни е друсвало и преди.

                    ПП: Плочи се подпъхват, нагъват, потъват и хлъзгат една в друга откак има земна кора. Нито е ново като явление, нито е ново като интензивност.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Земетресения, разломи, и т.н.

                      Баща ми е строителен инженер, от него съм чувал за различни сеизмични коефициенти при проектиране на сградите.
                      Пловдив, Тракийската низина и наоколо, доколкото си спомням от негови приказки, са в далече по-рискова зона, отколкото други части на България, респ, сградите се проектират с еди-каква си преусигуровка, спрямо аналогични такива, напр. в Перник.

                      Събитията отпреди няколко дни говорят друго.

                      Това е нещото, или поне светлината, в която искам да се коментира...

                      PS не съм сигурен, доколко Тракийската низина е сравнима със Софийските околии в сеизмично отношение - това са ми спомени от разговори с татко по времето на земетресенията Вранча и Стражица - това беше 1977 и 198х година - не помня вече.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Земетресения, разломи, и т.н.

                        Аз, като известен тектоник, сеизмолог, вулканолог и вирусолог, мога смело да твърдя:
                        Тук ще има тежки земетресения, вулканични изригвания и вирусни епидемии.
                        Не мога да кажа кога, но до 700 години, всичко това, ще се случи.
                        Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                        -----------------------------------------------
                        Питието определя съзнанието....
                        -----------------------------------------------
                        0887770735

                        Коментар


                        • #13
                          От: Земетресения, разломи, и т.н.

                          Събитията отпреди дни говорят точно това, което пише по книгите. Няма нищо извънредно нито със силата, нито с мястото. В другата тема бях пуснал документ, в който има дори карта на възможните ускорения от земетресения в България.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Земетресения, разломи, и т.н.

                            Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                            Не мога да кажа кога, но до 700 години, всичко това, ще се случи.
                            Аз до 15 минути, ше ударя две анестезийки, пък, за остатъка до 700 години, няма да се мешаме в Божиите работи.

                            В интерес на истината, започвам да се отнасям доста по-сериозно относно комплекта за евакуиране от къщи, лекарствата, храната, горивото, и другите запаси на резервното ми място.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Земетресения, разломи, и т.н.

                              Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                              Аз, като известен тектоник, сеизмолог, вулканолог и вирусолог, мога смело да твърдя:
                              Тук ще има тежки земетресения, вулканични изригвания и вирусни епидемии.
                              Не мога да кажа кога, но до 700 години, всичко това, ще се случи.
                              Пари виждаш ли в кристалното кълбо?

                              Къде да застанем като ни затресе, г-да глобални анализатори!?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X