Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Безобразие в природни паркове !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Безобразие в природни паркове !

    Последния месец из новините се говореше за джиповете които извозват пътници до Рилските езера. Естествено тези хора нямат нищо общо с всички нас от форума и с хората които обичат офроуда, но го практикуват така, че да не вредят на природата.

    Проблема е, че за обикновенния човек всеки с джип е като тези индивиди. Всеки един от нас е потърпевш ​​​от това нещо !

    И за капак днес се натъкнах на тази новина :

    https://m.dir.bg/dnes/obshtestvo/sle...trandzha-video

    Искам да попитам тези момчета , защо точно там !?
    Има достатъчно места и терени където всеки един от нас може да се забавлява !

    Заради такива скоро в България с джип няма да можеш да излезеш извън асфалта , както е в много други държави !
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

  • #2
    Аз след малко отивам в странджа на разходка,целия район е приказен...

    Миналата година съм карал в река Велека няколко километра,незнам дали района е бил защитен или не ,с мен беше кмета на едно небезизвестно населено място,и ако е било проблем,щеше да промени маршрута.

    От Бургас има организирани групи с туристи за тези разходи, понеже често лятото съм в този край,виждал съм сини джимнита в редичка да скитат всеки ден...

    Мое мнение,невиждам лошо че газят реката ,но това с паленето на кола за развлечение е кофти.Оставянето на боклуци,дори и фас в гората ,мен лично ме дразни.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • cnc82
      cnc82 коментира
      Редактиране на коментар
      Това с колата ако е вярно е за затвор !
      Да палиш голям огън точно по това време на годината....

  • #3
    Ами ние едно време си ходехме на места, дето днес ПЕШЕХОДЦИТЕ унищожиха, а не машините!!!
    За незапознатите, това е езеро Бъбрека, датата е на снимката.

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:004128847.jpg Прегледи:0 Размер:66.0 КБ ID:6638197
    Последно редактирано от Chinela; 24-08-20, 08:16.

    Коментар


    • #4
      Това искам да кажа и аз,в клипа от линка невиждам нищо лошо...Та това е джип ,ходи по земята ,не е неоплан !
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #5
        Проблема на рилските езера са лифта, двете хижи (особено старата) и бялото братство.

        Джиповете са някъде много на финала.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          Защо Бялото братство, те какво унищожават повече?
          Някъде четох, че те почистват тонове отпадъци оставени от другите "братя".

        • turtey
          turtey коментира
          Редактиране на коментар
          Акат и пишкат. И тъпчат.

          Ский ко просто

          Демек, за да се запазят езерата трябва драстично да се ограничи достъпа на хора.

        • Stbd
          Stbd коментира
          Редактиране на коментар
          Белите братя първо изсякоха цяла гора вековен клек край старата хижа, май мястото се казва "Лиси връх". И така нататък, до днес.

      • #6
        Вчера даваха по новините какво стълпотворение е на лифта за езерата. Всичкия този народ се изсипва горе и тъпче навсякъде и се усира всичко от боклук. И асфалтови пътеки да направят пак тая, народа ще тъпче където си иска. Лифта е основния проблем и след него са джиповете. Преди като ги нямаше се качваха хора само пешком и каквото си занесеш в раницата, сега мъкнат какво ли не щото не е на гръб. Пък искаме природа, ние нямаме култура да я пазим и падне ли ни на сгода, правим всичко мазало. Не може да се качат по едно и също време няколко хиляди човека и да няма проблем. Дановистите се качват веднъж в годината, и преди се качваха и те са от малкото дето пазят и не оставят нищо след себе си като боклук. Преди лифта и джипките около езерата беше много чисто, заради мръсотията вече не се качвам там. Не разбрах какво общо има старата хижа. Новата е проблем щото е като хотел и там се генерират боклуците.

        Коментар


        • #7
          Езерото до старата хижа е заблатено от години.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • rosen_offroad
            rosen_offroad коментира
            Редактиране на коментар
            Езерото до старата хижа почнало да се заблатява 80-те години на 20-ти век.

            Директен резултат от безогледията на Бялото Братство през лятото когато хиляди поклонници се качваха с катъри и мулета и правеха огромни лагери почти цялото лято.

            Над старата хижа където беше бивака на братята вече 90-те години имаше огромни ерозирали площи отсечени клекове и т.н.

            Но проблема със заблатяването около самите 7 езера започна след построяването на лифта.

            До тогава на старата и новата хижи лятото не беше толкова задръстено от туристи.

            Джипове се качваха и през 90-те години но ако се видеше 1 джип на ден беше необичайна гледка.

            Не можеш да построиш лифт и да няма утвръдени пътеки с твърда настилка.

            Само утвърдени и заградени пътеки с твърда настилка и по един чичко със сопа и свирка през 100 метра му е майката.

            Всичко това може да се плаща от туристите като еко такса.

            И пълна забрана за къмпингуване в парка най вече към Белите Братя



            Сещам се как на почивка във Сандански през ТЗВ я си стъпил на тревата в парка я чичкото пазач е свирнал и глобил майка ти

        • #8
          И аз ходя често в Странджа, също и в други планини и гори, но карам само по разрешените пътища. Ако пък е резерват и се иска разрешително си го изкарвам, отделно си спазвам всички разпоредби за непалене на огън, излизане извън обозначените пътеки и т. н..

          Джиповете до езерата са проблем защото не е регламентирано извозването с тях. Разбира се за това има голяма вина и държавата. След като не е разрешено, обществото се настройва против нас.
          Често ми прави впечатление как ме гледат на криво всички планинари почти навсякъде когато ги срещна по пътя. Това не ми харесва..
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • #9
            Ский ко съм писал преди десет години

            https://offroad-bulgaria.com/forum/%...5-%D0%BB%D0%B2
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • cnc82
              cnc82 коментира
              Редактиране на коментар
              Мдаа... всяко ново нещо е добре забравено старо..

          • #10
            "Джиповете до езерата са проблем защото не е регламентирано извозването с тях".
            Не е вярно, то просто е забранено, обаче българска работа, и пак държавата е виновна, че не се спазва една забрана.
            Ама я пробвайте така в Германия например, да си платите едни 500 веро акт, па после се вайкат, че са ги "обелили".

            Коментар


            • #11
              Първоначално публикуван от rudi91 Преглед на мнение
              "Джиповете до езерата са проблем защото не е регламентирано извозването с тях".
              Не е вярно, то просто е забранено, обаче българска работа, и пак държавата е виновна, че не се спазва една забрана.
              Ама я пробвайте така в Германия например, да си платите едни 500 веро акт, па после се вайкат, че са ги "обелили".
              До колкото знам до преди месец (сега не знам как е) с превозно средство можеше да се качиш до началото на парка, т. е. там до където караха джиповете.
              Отделен е въпроса, че те го правят за пари и превозват хора и нормативно това е забранено.
              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • #12
                И в реката и в Рила джиповете са проблем, защото след тях остава леш, кал и прах. Надали някой проумява това, един от сто може да има такъв.

                Коментар


                • Stbd
                  Stbd коментира
                  Редактиране на коментар
                  Лесно се вижда на снимка "лешта".
                  Последователно. Или успоредно, кал и прах, когато има вадичка в единия коловоз.
                  Всичко е спокойно - лифтът не пречи, джиповете ръсят светена вода, дъновистите се реят на 10 см над земята и растителността и се хранят със слънце.
                  За 99-те от сто - преди "джиповете" и лифта в Рила можеше да се пие вода направо от локвите по пътя.

                • бат'Марто
                  бат'Марто коментира
                  Редактиране на коментар
                  Аз мърша (леш) никъде не видях. Къде точно е рекичката, също не знам, може да е в парк, а по-вероятно не. Има брод, т.е. често се гази. И като не ги одобряваш ,,тия ралти", то едва ли мястото ти е в офроуд форум (то и тоя вече не е такъв)...Аз виждам едидни хора, които се забавляват и не пречат на никого.На бас, че 98% от старите участници тук сме правили подобни кушии .

                • Roninn
                  Roninn коментира
                  Редактиране на коментар
                  Stbd..Какво ти пречи джип в река Велека,пък и било то и в защитена територия.Ще измести коритото, геометрията,цвета на водата,чакрите или друго?

                  А ако бъде впрегнато магаре и каруца взети от село писменово ,дали е екологично чисто ,да кръстосва гората и реката.Магарето пикае и сере в гората реката,ще опасе цялото био разнообразие на флората ,и ще пие бистра светена от еколозите вода за подмладяване.
                  Последно редактирано от Roninn; 25-08-20, 09:37.

              • #13
                А в последната кушия с полицаите има ли замесени уважавани членове на форума ?
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • cnc82
                  cnc82 коментира
                  Редактиране на коментар
                  https://www.monitor.bg/bg/a/view/nap...-kolega-221649

                • santaclash
                  santaclash коментира
                  Редактиране на коментар
                  Грабна ме това с гъбите.
                  Навремето така имаше един с 2 тона амфетамин-за лична употреба.

                • icos
                  icos коментира
                  Редактиране на коментар
                  То си е скандално нахалство на джандарите така да преследват берачите на гъби. О-СТАВ-КА!!!
                  П.П. Всички сме да има ред и законност, разбира се. Стига да не се отнасят за нас...

              • #14
                Някой ще обясни ли какво точно пречат/вредят джиповете?
                Движават се по пътя за хижата, който най-вероятно е по-стар и от джиповете, и от шофьорите им. Стоварват хората там, където ги стоварва и лифта.. тоест, не ходят до нито едно от езерата, а на 100на метра от хижата. По същия път миналата година гледах един джуган да качва и дърва за огрев на хижата.
                Вредите, за които се сещам аз са - изгорелите газове и ерозията на пътя. Изгорелите газове предполагам доста бързо се разнасят там, а пътят е оголен до камък и пряко пречи само на движещите се по него.. евентуално да отклонява част от водата, но това би могло да се оправи само ако тотално се премахне..
                Наистина откакто започна цялата медийна дъвка се опитвам да се сетя как точно вредят джиповете.. освен с качването на ордите моладжии, с което всъщност лифтът се справя доста по-успешно.

                Коментар


                • #15
                  Аз мисля, че се стига до крайности и от двете страни. Ето картата на ПП Странджа. Както е видно,в него има села и градове, и пътища, някои от които са по-стари от тях. Някои пресичат р.Велека, Айдере и други реки. Не мисля, че някои има право да забрани движението по тях. През 2011, за 40 дни, минах по всички пътища в парка (траковете са записани) и ми направи особено впечатление чистотата.
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X