Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Птиците... или на гости на Бат Димо...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

    Ние бяхме вчера (01.08.) - минахме на прибиране от море.
    Миналата година също.
    Децата (5 и 10 год.) сами поискаха (по-скоро ми поставиха ултиматум) да отидем - помнят го от миналата година - мисля нищо повече не е нужно да казвам.
    Освен (както Злати): Мерси, бат Димо, много!!

    Коментар


    • #62
      От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

      Бат Димо, стига си си крил земеровките! Покажи ни поне една снимка на черепче, ако не цяла, жива, истинска етруска земеровка!
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • #63
        От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

        Първоначално публикуван от Владо_2 Преглед на мнение
        Да използвам и аз тази тема и да попитам - тази година в центъра на София се появиха нов модел лястовици. Външно приличат на скалната лястовица, но за нея, това което намерих в нета, е че с дължина на тялото 14-15 см, а тези са два пъти по-големи, с дължина на тялото над 25 см. Иначе са много красиви - тъмно (графитено) сиви с бял корем. Разпереността на крилата и дължината на тялото е като на гълъб, но са страшно елегантни. Първия път, когато ги забелязах, прелиташе едно ято от около 20тина и две от тях се отделиха и ме "атакуваха" - прелетяха няколко пъти, на по-малко от метър от главата ми, явно интереса е бил взаимен. След като ги наблюдавах няколко дни, установих защо са се заселили на жълтите павета - ловуват нощем на прожекторите, осветяващи Александър Невски и привличащи, явно много насекоми.
        Ако някой знае нещо повече за тези лястовици, може да драсне някой ред.
        Това явно са алпийски бързолети (Apus melba). Има ги доста по високите сгради в района на жълтите павета.
        http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...BB%D0%B5%D1%82

        Коментар


        • #64
          От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

          Събота и неделя, 02-03 октомври 2010 г., ще отбележим Европейските дни на птиците, с дни на отворени врати в Природозащитен център "Пода".
          Всички са добре дошли!!!

          Коментар


          • #65
            От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

            Хех... бат Димо, що все така се случва, че когато съм зает, ще има нещо интересно... Дано по този случй, се покажат и етруските земеровки!
            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

            Коментар


            • #66
              От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

              Весело, ама утре, 2-ри февруари е Ден на влажните зони.
              Но, не тези влажни зони, за които ни се иска , а на влажните зони с международно значение.
              Ето и кратко инфо:

              На 2 февруари 1971 г., в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони с международно значение (Рамсарска конвенция). България е осмата страна, присъединила се към конвенцията през 1976 г., първоначално с четири влажни зони - резерватите Сребърна, Атанасовското езеро, блатото Аркутино и езерото Дуранкулак, а в края на 2002 г. и с Шабла, остров Ибиша, Пода, Поморийски влажни зони, езерото Вая и Комплекс Беленски острови.
              Сега страната ни има 10 влажни зони с международно значение, с обща площ 20 306 хa. Те са сред най-продуктивните екосистеми на Земята и изпълняват основни екологични функции, като регулатори на водните режими и като местообитания на растителни и животински видове.

              Защитена местност „Пода”, обявена през 1989 г. и предоставена за стопанисване на БДЗП е един от малките по площ, но голям по биоразнообразие Рамсарски обекти в България.

              Та, по случай Деня на влажните зони, Природозащитен център „Пода” обявява 2-ри февруари за Ден на отворени врати.
              Всеки е добре дошъл да се запознае с богатото биразнообразие на защитената местност.

              Коментар


              • #67
                От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                Напоследък в медиите се разпалва някакво недоволство от нашествие на диви птици в Бургаско:
                "
                Нашествие на диви гъски е на път да унищожи реколтата на зърнопроизводителите в Бургаско, съобщи Делта нюз.
                Хиляди декари, засети с пшеница, ечемик и рапица, са изядени от невиждани досега ята птици. Земеделските стопани обвиняват за пораженията забраната за лов заради шапа в областта, което ги обрича на фалит. Иван Генчев обработва 25 000 декара. Използва най-съвременна техника и семена, и изчислява загубите си на десетки хиляди лева.
                От 15 години, откакто се занимава със земеделие, не е виждал такива поражения. Земеделците казват, че са се превърнали в пъдари, но нищо не може да спре изгладнелите птици. Сравняват нашествието на гъските с природно бедствие, като градушката и настояват да получат помощ от държавата, за да се справят със щетите.
                От Областната дирекция "Земеделие и гори“ обещаха още днес да изпратят комисия, която на място да установи щетите и причините за тях. "


                Искам да помоля Бат Димо да разясни проблема и да прецени, има ли някаква нужда от наша намеса. Защото тия диванета, ще вземат да избият птиците, а " покрай сухото гори и суровото ", както знаем.
                Последно редактирано от Nik Nikolov; 19-02-11, 11:55.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #68
                  От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                  На Иван Генчев да му прегледат данъчните декларации за минали години. Така ще е видно - има ли той печалби от "десетки хиляди лева" които сега губи...
                  Това малко като превозвачите, чиито дневни загуби от блокадите на гръцката граница, са по-големи от оборотите им за по десет години.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                    Да, и аз го прочетох...и се разтревожих. Димо да каже стратегията!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                      Какво да кажа!?
                      Първо - на журналистите може да им се вярва на 50 %, та дори и те са им много.
                      Второ - по въпроса за гъските: до преди няколко дена по Бургаските езера имаше над 230 000 големи белочели гъски. Не съм сигурен, но мисля, че това е рекордна численост за вида в този регион.
                      Причините са много, но една от тях според мен е забраната на лова. Птиците са спокойни, имат храна, вода, място за почивка ... друго не им трябва.
                      На традиционното им място за зимуване - северната част на страната има лов и това предполагам също е повлияло.
                      Сега е периода, в който следва да се вдигат и да поемат на север, към местата за гнездене.
                      Специално за унищожените посеви за десетки хиляди левове ... не съм земеделец и не мога да коментирам.
                      Факт е, че гъските се хранят с покълналите житни класове като ги прерязват с клюновете си и после ги изяждат. Когато земята не е замръзнала, се случва и да изкоренят растението, но по принцип го прерязват почти на нивото на земята, над корена.
                      Това е добре за растението и за земеделците, защото после то се разклонява и се получава по-добра реколта (не съм специалист в тази област и ме извинете, ако има неточности).
                      Преди много години, когато стадата от овце са зимували в Бургаски регион, точно по това време на годината са ги вкарвали с посевите, за да ги изпасат и после да дадат по-добри добиви. Така казват старите хора, така съм и чел.
                      Сега сме набелязали местата, на които стояха гъските и ще ги наблюдаваме за развитието на посевите.
                      Знам, че във Варненско са правени такива изследвания за гъските и посевите преди години, но за резултатите не съм чувал.
                      За загуби от десетки хиляди левове може да се говори една при прибирането на реколтата и определянето на добивите, в момента са само приказки и спекулации, както са и спекулации сравненията с градушка, природни бедствия, скакалци и други.
                      Ако пък имаше лов, гъските щяха да са по-неспокойни и просто да хвъркат на повече места, без да се застояват. Авджиите не могат да намалят особено числеността им на този етап.
                      Nik, за избиване на гъските не трябва да се притесняваш - съвсем скоро ще си отлетят на север, а и няма начин да разрешат лова. Наистина кофти за ловците за този ловен сезон, но това е положението.

                      Иначе, гледката на ята от десетки хиляди гъски е нещо неповторимо.
                      Тия дни ще сложа малко снимки, за да се полюбувате и вие.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                        Чакаме снимките! А как е моят приятел, дето ме омаза с лиги цялата...ей тоя -

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X