Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Птиците... или на гости на Бат Димо...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Птиците... или на гости на Бат Димо...

    Много от вас познават доаена на бургаските рокери (той самият предпочита да го наричат мотоциклетист, или просто моторист), нашия съфорумник, Бат Димо. Но малцина от вас, знаят с какво се занимава, когато не язди любимата си Хонда. Работното му място е съвсем близо до Бургас, на около 2 километра, в посока Созопол.





    Много от вас, пътувайки на юг от Бургас, са виждали тази сграда, оцветена в охра:



    По стар български обчай, любезният домакин ни посреща "на маса"...



    Набързо ни развежда, не пропускайки да ни покаже огнището в беседката, съоражено с уникална скара. На най-лявата колона има къщичка за птици. За моя огромна изненада, оказа се, че в нея има 4 малки синигерчета...



    Уж отидохме да гледаме птиците, но когато се съберат на куп 4-ма члена на форума, в случая Джамбазов, Бат Димо, Симеон и моя милост, разговорът неминуемо поема към автомобили, джипове и мотоциклети...





    Най-накрая се качваме на терасата.





    Ето ги и птиците:



















    Това не е просто купчина камъни, а "замъкът на змиите". В резервата са създадени условия за запазване и развитие на биоразнообразието, което включва и влечуги...



    Един техен представител, който се оказа доста срамежлив. Побърза, подобно на мохамеданка, да скрие лицето си от фотоапарата...



    На отсрещния край на пролива, свързващ Мандренското езеро с морето, се намират останките от кулата, дала името на град Бургас. Античния град Деултум (Дебелт), основан преди около две хиляди години, от римски легионери-ветерани, е разполагал с пристанище, подходът към което е бил обозначен от тази кула-фар. Името идва от гръцкото "бургус", което означава фар.



    В момента, в природозащитния център, чиракуват безплатно две момчета, едното от Германия, а другото от САЩ...





    За да не разваля настроението от темата, ще ви спестя размислите си, за ценностната система и възпитанието на българските младежи...

    През настъпващото лято, когато поемете на юг от Бургас, или се връщате, след приятно летуване, не пропускайте възможността да се отбиете при Бат Димо. Повярвайте ми, има какво да видите и научите, не само за птиците... Аз например, знаех от много години, че щъркелите не носят деца, но съвсем наскоро научих, че не зимуват по делтата на Нил, примерно...

    П.П. Пропуснах да коментирам снимките с птиците, но се надявам Бат Димо, да свъши това...
    Последно редактирано от giorgio; 05-05-09, 19:22.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

  • #2
    До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

    Да, много полезна информация. Сигурно към края на Май, когато малките се подават вече от гнездата е още по-интересно.
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

      Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
      Аз например, знаех от много години, че щъркелите не носят деца, но съвсем наскоро научих, че не зимуват по делтата на Нил, примерно...
      Не зимуват ли в Египет? А раците къде зимуват?
      Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
      A2 (+)

      Коментар


      • #4
        До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

        Много интересен е замъкът на змиите. Посредата на тази купчина камъни се поставя дървен материал който гние и отдава топлина през зимата. Другото интересно са тези дупки в кулата. Чудих се за какво са. Оказа се че на мястото на дупките е имало дървени трупи. На една непубликувана снимка се вижда полуизгнило парче дърво на около 20 века. В една нормална държава до тази кула щеше да има указателни табели, гид и т.н. а не незаконно депо за асвалтови и бетонни отпадъци
        "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

        Коментар


        • #5
          До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

          Много хубав репортаж. Научих нови неща.
          Благодаря !
          Впечатлен съм и от Бат Димо и неговато призвание.
          На всяка цена ще се възползвам да разгледам, при първа възможност.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

            Началото на подобни сбирки направи Радо в Балчик миналата година. А Ба'Димо може да разкаже много интересно за птиците и за работата си.

            Това место е на най-интензивния път на птичата миграция.

            Беше ми много интересно. А опитните фотографи могат да направят хубави снимки.

            Коментар


            • #7
              До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

              Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
              Началото на подобни сбирки направи Радо в Балчик миналата година. А Ба'Димо може да разкаже много интересно за птиците и за работата си.

              Това место е на най-интензивния път на птичата миграция.

              Беше ми много интересно. А опитните фотографи могат да направят хубави снимки.
              Бай Симеоне, златна ти уста. Що да не направим една сбирка при бат Димо, подобна на тази при Радо в Балчик, хем ще видим и научим интересни неща, хем да дадем едно рамо на двамата младежи в работата им. Я си дайте мнението и ако сте съгласни, да отваряме отделна тема.
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #8
                До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                Началото на подобни сбирки направи Радо в Балчик миналата година. А Ба'Димо може да разкаже много интересно за птиците и за работата си.

                Това место е на най-интензивния път на птичата миграция.

                Беше ми много интересно. А опитните фотографи могат да направят хубави снимки.
                Виа Понтикус и Виа Аристотелис са двата прелетни пътя на птиците над БългарияХвала на такива българи
                К мирной жизни не пригоден.
                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                Коментар


                • #9
                  До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                  Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                  Бай Симеоне, златна ти уста. Що да не направим една сбирка при бат Димо, подобна на тази при Радо в Балчик, хем ще видим и научим интересни неща, хем да дадем едно рамо на двамата младежи в работата им. Я си дайте мнението и ако сте съгласни, да отваряме отделна тема.
                  Никак не е трудно да стане. Даже няколкократно, според пътуванията насам. Смятам Жоро и Бат,Димо да подемат инициативата.

                  Входът е 3,60 лева!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                    Тя работата започна преди много време. Брат ми, който е по-малък от мен ходеше редовно да гледа птици в резерват Атанасовско езеро. Преди доста години. Тогава много му се чудех на акъла – има къде, къде по-интересни неща от това да гледаш диви птици в дивата природа. Поне така си мислех де.

                    И това до един студен зимен ден, в който той ми показа няколко световно застрашени вида. Честно да си призная първоначално не ми направиха впечатление. Някаква си там тръноопашата потапница, малък корморан, къдроглав пеликан, но самото чувство, самото усещане бе неповторимо.

                    Само след няколко дена успях да наблюдавам с него и огромно струпване на гъски – около 60 000, ако не и повече в езерото Вая. И това на фона на блоковете на Бургас. Никога няма да забравя този ден – студено, адски студено, езерото в по-голямата си част замръзнало, а по небето, вече на залез дългите клинове на гъските, които се прибират за нощувка. Това го бях гледал само по Дискавъри, а сега бях жив свидетел. При това само на 10 минути път от бетонката ни.

                    Последваха няколко години, в които помагах като доброволец на Българско дружество за защита на птиците в опазването на природата – мониторинг, преброявания и всякакви дребни неща, които обаче трябва някой да свърши за да вървят работите напред.

                    После започнах работа в Пода. Едно от най-хубавите места на Земята, за мен естествено, но пък и не само за мен - имаме толкова много доброволци, които са влюбени в това малко местенце. Центъра е построен преди 12 години, има страхотна история, а мястото, в което се намира е уникално – само на 1 кв.км. са установени над 270 вида птици. Всеки сезон си има своите птици - зимата патиците и потапниците в огромни струпвания; пролетта и есента големите щъркелови ята нашарени с хищници, а лятото с чаплите, рибарките и още какво ли не.
                    Хе, и това в административните рамки на града.

                    Дали бургазлии предполагат, че имат за съседи единствената смесена чаплова колония по нашето Черноморие? Някаква част – да, но за останалите сме само “ей онова място, ‘дето спират чужденците да гледат пилета”.
                    За съжаление по-голяма част от посетителите ни са чужденци, като те определено оценяват природата ни. Аз лично искам да ни посещават българи, със семействата си, децата ... само така можем истински да опазим нашата природа – като покажем какво имаме и накараме хората да знаят какво притежават. Защото природата си е собственост на самите нас.

                    Аз цял роман написах, ама съм си такъв – обяснителен.
                    В крайна сметка ще се радвам да ни посетите.
                    Колкото повече, толкова по-добре. Така оказвате страхотна подкрепа за опазването на природата в Бургаските езера, а и ще научите доста интересни неща. Иска ми се да доуточня, че Центъра от около 8 години е на 100 % самофинансиране. Издържаме се единствено и само с посетителските такси, за това се налага и да ги слагаме. Така по някакъв начин успяваме да изкласим всяка година, а и да действаме не само в защитената местност – всички влажни зони са взаимосвързани и са като един общ организъм, но пък който няма възможност – никой, никога не сме върнали. Важно е да “проповядваме” идеята за природозащитата и богатството на природата ни.

                    Аз мога да пиша много и много за Пода, но наистина подкрепям идеята за сбирка – само кажете период, аз ще помисля за организацията – интересни презентации, наблюдения на птици, някаква определена природозащитна дейност – винаги има какво да се свърши, въпреки огромната количество работа, което доброволците на БДЗП извършват ... барбекю ...

                    Ето тук, някоя снимка на Пода, ако имате интерес да разгледате:

                    http://www.poda.snimka.bg/

                    п.п. На тази карта са показани местата за зимуване на белия щъркел в Африка. Както виждате, територията е огромна и достига до най-южните точки на континента. Преди години имаше един проект на немската телевизия ZDF за миграцията на белите щъркели от северните части на Германия, но повече за това – на Пода


                    Последно редактирано от бат Димо; 05-05-09, 23:56.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                      Брей, то като гледам пътя на птиците, Бургас се явява гара разпределителна, нещо като Горна Оряховица или Каспичан, по пътя за Европа.

                      Трябва да подкрепим това място, че с тоя "чист" бургаски залив.....
                      Може би да изпратим там няколкостотин метра бонови заграждения, които се научихме така добре да произвеждаме сами, и бургаската група да оттренира заграждане по спешност не дай Боже !
                      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                      Коментар


                      • #12
                        До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                        Бат Димо, очаровани сме, влюбих се в Пода.
                        И продължавай да си така обяснителен - Българската природа и местата като Пода трябва да се популяризират!
                        Идеята за "семинар" при вас е много добра, предполагам, че на много колеги ще им е интересно (както беше на Балчик, при Радо). Времето за провеждане - или някоя събота и неделя (ако на вас ви е възможно) или в някоя от ваканциите, за да може да дойдат и децата, които са ученици. Добре е да ни ориентираш къде може да се нощува наоколо.
                        Поздрави!
                        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                          Вече ни е мерак да идем и поснимаме. Кога горе долу малките илизат вече от гнездата?
                          LZ1AIV

                          Коментар


                          • #14
                            До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                            Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                            Вече ни е мерак да идем и поснимаме. Кога горе долу малките илизат вече от гнездата?
                            Различно е за различните видове.
                            Част от малките на големите корморани след седмица - две са готови за живота, а пък други все още не са излюпили. Сивите чапли са в същото положение, а някои от лопатарките и ибисите все още оформят гнездата си.
                            Според мен винаги е подходящо за снимки, освен в късното лято, точно преди есента. Тогава има малък период, в който се обезлюдява местността, но пък точно тогава тръгва миграцията ...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Птиците... или на гости на Бат Димо...

                              Благодаря и аз за интересните неща, които научих.
                              Все още съм под впечатленията от Резерват Сребърна, който имах щастието да посетя преди 3 дни.
                              Колкото до местата на юг от Бургас - винаги са ме удивлявали на минаване от там многобройните ята в езерата. Не знаех, че има защитена местност. Аз се надявам също да се възползвам от поканата за посещение - още това лято.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X