Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кирилица, родоотстъпничество и др.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

    Аз и без бой си признавам, не пиша много добре ако не се старая извънредно, както и ползвам секфи жаргонни думи. Сменям в и ф нарочно, незнам що, много ми допада. Така де пак се чете и е разбираемо, пък по игриво става. Разбира се зависи от темата, както и каде ще се чете. И от кой. Лошото е с о и у, при някои думи просто трябва спецялно да се замисля и пак може и да не го измисля. Лоша учителка имах . Че и не ми се кефеше хич. Е може и да съм под 30-те но четенето никога не ми е било проблем. Преде да ида в 1-ви клас бях прочел 2-3 книжки сам. Към днешна дата 500 страници на ден са ми средната скорост. Ако не изобилстват технически термини. Все пак тук никой не отрича да има чужди думи в бг език. Има си речник по темата, много поучителен. Само дето и те са изписани с кирилица. Обучението в Бг е калпаво, ама мноооого! Много! МНОГО! Уча английски от 2-ри клас. Проговорих и почнах да разбирам доста късно след навлизането на кабелните телевизии и картун нетуърк-а./представете си да трябва да се пише на латинските езици с кирилица, а? след 77 години България ако завладее планетата, хахахааа/.
    Учителите ми за 12 години поне 50 % не ги е било еня изобщо дали ще ме научат на нещо. 35% и да ги е било еня, не са имали нужния подход за да предават знанията си. Има 10% дето нямат знания за предаване, и около 5% дето могат и успяват да научат децата на нещо полезно. За Уни. няма да говоря, там отдавна е ясно, ако те интересува нещо, бъхтиш се бориш се търсиш питаш и се научаваш. Някак взимаш и тапия за което. Но заслугата си е твоя. Всичко това е относително, нещата не са еднозначни, но я да ви питам, колко от вас имат деца над 12г? Щот те или техните връстници взимат дроги, и то доста силни и опасни. Не тревата дето са я погнали по медиите, ами синтетични боклуци дето избиват мозъци поголовно. Е аз знам доста хора 14 годишни без косми в носЪ от шмъркане. В училищата мили хора е Ад. Ама никой не е в час за това. Няма и кой да разгони дилърите, щот те си цакат кадето трябва, на който трябва. А бащите я в кръчмата я другаде нехаят. После били неграмотни малките. Е как ще са грамотни, като никой не ги разбира, никой не е потопен по-дълбоко в света им? Кой голям може да ги насочва в стийт лайва? Като масовата реакция е неразбиране, отхвърляне и осмиване?
    Не ми се пише повече, че нещо зе да ме души на гърлото. От псевдо медийни проблеми и изгъзици, цели поколения загиват още преда да са станали пълнолетни. И само прах в зъркелите се фърля насам натам, някой опасе престъпник заловен с цигара марихуана ще лежи в затвора 15 години да стане баш престъпник. И да трепериш ако имаш малко бурен в джоба, дето прабабати си е правила дрехи и кво ли не с него. И прадядоти го е пушил с другите дядовци. Мина голям удър с хероин-а много хора направиха луди пари от това. Пак конопа го отнесе, ама спряха щото станаа много хероинените смъртници повсеместно. Сега амфетата рулира. Сигурно 1 кофа излиза 20 кинта производствени разход. Може да ти я направи секи 2-рокурсник, по медицина, каде да е и в кой да е гараж. А да се разпространи сред малките и неопитни балъчета колко му е? Мъка. Пък вие се присмивайте, колко са неграмотни новите поколения. А що не ударите 2-3 дебели линии? или 20-30 на ден? Всеки ден!? няколко месеца, а година, що не година. Пък после да ви видя ще можете ли да пишете, на къфто и да е език с кфи да е букви. Ама тая тема е табу. На кой му трябват мислещи роби?

    Коментар


    • #62
      До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

      Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
      До тук виждам, само патриотизъм И въпроса, съвсем не е за нерви...
      Колега,
      Те и в Бивша Югославия се пробваха да я заменат кирилицата и въведат успоредно с нея латиница, ама като видиш какви сложни съчетания правят за да пишат с латиница свят ще ти се завие. А след Американските бомбардировки, нещо много, много не я долюбват (латиницата).
      А ако си мислиш, че нещо написано на български език с латиница ще стане по-разбираемо за някой който не говори езика ни, жестоко се лъжеш!
      Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
      Discovery 2.5 TD5 2000 EX
      Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

      Коментар


      • #63
        До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

        Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
        Немците ги махнаха...
        Аз ли съм кьорав или наистина виждам умлаути?

        http://www.spiegel.de/

        http://www.faz.net/s/homepage.html
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #64
          До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

          Първоначално публикуван от nikidd Преглед на мнение
          А просто подкрепях тезата си с примерите за чистотата на езика и подрастващото поколение, което и без това е на една стъпка от това (пишат доста по-добре и грамотно на английски, отколкото на родния си език).

          Който пише неграмотно на майчиния си език, най-вероятно допуска не по-малко грешки и на чуждите езици, които ползва
          (изключвам случаите, в които става въпрос за хора, живели дълго време в чужбина).
          Последно редактирано от Чавдар (V93); 27-07-07, 20:04.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #65
            До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

            Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
            Който пише неграмотно на майчиния си език, най-вероятно допуска не по-малко грешки и на чуждите езици, които ползва
            (изклбючвам случаите, в които става въпрос за хора, живели дълго време в чужбина).
            Абе, това с по-доброто владеене на английския и аз го забелязвам на моменти, ама не при подрастващи. По скоро при поколението между 20 и 30. Хора, които постоянно работят с чужденци и им се налага да водят кореспонденция на английски. И повечето литература - техническа - им е на английски... и дорипонякога при обикновен разговор не успяват да се сетят за българската дума и питат как беш еди какво си на български казвайки английската. Дори и художествена литература (фантаскика, фентъзи, криминални романи и т.н.) предпочитат на си поръчват на английски вместо да чакат да я преведат на български (за това донякъде и нашите издатели и преводачи са виновни и на мен ми се е случвало да захвърля книга с ужасен превод и да я дочета на английски или пък просто да се окаже, че няма да има превод, но общо взето предпочитам българския). Общо взето говоря за интелигентни хора, на които обаче им се налага да пишат и четат много повече на английски, отколкото на български. Всъщност на български почти не им се налага, освен попълването на данъчната декларация и т.н.
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #66
              До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

              Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
              Пък вие се присмивайте, колко са неграмотни новите поколения. А що не ударите 2-3 дебели линии? или 20-30 на ден? Всеки ден!? няколко месеца, а година, що не година. Пък после да ви видя ще можете ли да пишете, на къфто и да е език с кфи да е букви. Ама тая тема е табу. На кой му трябват мислещи роби?
              Колега, та нали точно за това говорим!
              Проблем е, че все по-често не ние се присмиваме на тях, а те на нас... Гледат отвисоко, с пренебрежение, на всичко, което се различава от ПАРИТЕ във всичките им форми. Така ги учат. Така вече пише и в учебниците, това гледат и слушат от радиото и телевизията. Можеш ли да им забраниш да не четат вестници, да не гледат телевизия, да не слушат радио и да не си четат учебниците?
              На това не ги учим ние. Ако някой докаже, че може да се бори САМ дори само срещу медиите, ще го издигна в култ и ще му оближа обувките незабавно. Но това е за отделна тема.
              Значи, и ние, и децата ни губим, а чуждите печелят - които и да са те.
              Точно това е схемата - който от младите става и подаде глава над водата, бива забърсан да работи зад граница (или изтикан от нашенските помагачи) - за съответната страна, а не за родината си. Който не - е предназначен да зомбяса и да си седи тук. На него и един език му е в повече.
              Всеки класифициран и подреден млад човек е поредната ни загуба.
              След 40-50 години голямата част от нас, които сега си пишем тук, ще сме в миналото. А те ще са в нашето положение - ако въобще има България...
              Нека не забравяме, че смяна на поколенията е имало откакто има човечество, но тоталната смяна на ценностната система не се случва всеки ден.
              И, тези въпроси ги задавам на българи, откакто се помня:
              - Коя държава в историята е била отглеждана и изхранвана от чужди държави просто така, от любов?
              - Коя държава в историята се е разоръжила без принуда?

              Коментар


              • #67
                До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                Който пише неграмотно на майчиния си език, най-вероятно допуска не по-малко грешки и на чуждите езици, които ползва....
                Не е вярно, главно заради много по добрите и разпространени "автокоректори", като пиша на английски - word или Outlook ми поправят правописните грешки и дори се опитват да ми наместват граматиката, а тук си пиша как си знам - което често води до редактиране (ако имам време и си изчета поста след това) или просто до тъпашки грешки, с които не се гордея, но поне се старая

                сетих се по този повод за тази тема http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...E8%EB%E8%F6%E0
                Последно редактирано от alex_markov; 27-07-07, 22:07.

                Коментар


                • #68
                  До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                  Първоначално публикуван от nikidd Преглед на мнение
                  Мдам, това имах в предвид и аз. ...
                  Правилното е само "предвид", без "в", "на", "под", "зад" и "над".

                  Коментар


                  • #69
                    До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                    Някои колеги, изненадващо, приеха много лично въпроса и оправдано или не, се почувстваха засегнати. Не това ми беше целта (излиза, че съвсем основателно, съм очаквал проблеми). Както и никаде не написах "зарежете кирилицата, дайте да се модернизираме". Исках да чуя кой, какво мисли по темата. Хубаво е това, че всички се застъпват за нашия език и писменост, хубаво е и това, че постепенно емоциите бяха изместени от по-трезви мисли. Лошото (и според мен) e, че нещата не зависят от нас (не зависят и от "безотговорното и лошо образовано" ново поколение). Това е всеобща тенденция (може да направите справка, колко диалекти и цели езици са изчезнали). Ние сме "шепа" народ (при това с неособено добър корен) и колкото и да не ни се иска, постепенно, ще бъдем асимилирани. Не само писменоста - и езика ще изчезне! Има само едно хубаво в цялата лошотия - ние няма да сме живи да го видим и затова, предлагам да гледаме по-спокойно
                    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                    Коментар


                    • #70
                      До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                      По отшение на ценностната система в България съм съгласна, че има тотален срив в software на голяма част от моите връстници, а като гледам по-малките чак ме е страх Аз съм на 21г и общувам с по-големи, защото голяма част от наборите ми са пълни профани... Вярно, че имат пръст в това и хормоните, но това не е оправдание. Не може да се каже този и този са виновни - вината е комплексна - къде родителския контрол слаб, къде прекалено силен или образователната система напълно безлична, неизискваща кой знае колко... Вярно е, че моето поколение е задоволително напред с материята в информационните технологии и езиците, но това е защото се изучават от по-рано в класовете, което по отношение на езиците аз съм твърдо против! Според мен е неправилно едно детско мозъче да бъде обърквано с латиница и кирилица едновременно. В един момент се оказва, че се знае английската азбука, а не може да пише на кирилица, защото няма достатъчно отпуснати часове за това. После тези деца как да очакваме да защитят кирилицата. Как да очакваме да се интересуват кои са Кирил и Методий, като ги обсипват с един куп ненужни глупости в училище и те се чудят кое по-напред да научат, докато не го обхване мързела и голяма част спира да се интересува от каквото и да било свързано с образованието. Но мисля, че доста се отклоних от същината на въпроса... Кирилицата... няма друга такава азбука, която да изразява точно и ясно звуците и думите, които изказваме. Много малко са думите, при които, ако смениш буква без да искаш се получава друга дума. Това е защото азбуката ни е богата. За това не трябва да я заменяме за безличната латиница. Какво от това, че повечето езици са с латински букви - голяма работа, това няма да ни помогне да ги научим по-добре.Аз не виждам изобщо смисъла от това да я заменяме! Няма да станем по-интелигентни, нито по-привлекателни като дестинация за каквото и да било. С кирилица или без ние сме си ние за чужденците. Дори аз смятам, че е срамно и унизително това да се съгласи един народ да му бъде заменена азбуката(която няма недостатъци), защото държавата е присъединена към нечий съюз. Позволим ли да се премахне кирилицата, позволяваме да погазят историята и културата ни, а нищо чудно в учебниците един ден децата ни да изучават как е създадена латиницата, а за кирилица и да не са чували... и от там ще се тръгне и към историята и Баташкото клане и несъществуващото турско робство... Абе ще настане една хубава асимилация
                      То в България много за защитаване не е останало, но нека поне културата да браним, че съвсем ще я закъсаме
                      "Най-умният винаги отстъпва" - каква велика мисъл!
                      Тя обеснява причината за господството на глупостта в света.

                      Коментар


                      • #71
                        До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                        Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                        Не е вярно, главно заради много по добрите и разпространени "автокоректори", като пиша на английски - word или Outlook ми поправят правописните грешки и дори се опитват да ми наместват граматиката
                        А, че то MS Office си има коректор и на български.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #72
                          До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                          За мене е пълна загадка какво значи някой да "знае езици и компютри". Откъдето и да го гледаш, това винаги се оказва бегъл английски с потресаващия акцент на зубрач от скъпи курсове, и повърхностното познаване на две или три секретарски програми на една и съща фирма. В рамките на интуитивните възможности на програмите. До тук добре - пак нещо умее. Страшното става после, защото човекът знае повърхностно и родния си език, заради което няма какво да каже на света на никакъв език. Все едно дали ще го напише после в компютъра. До специални професионални умения се стига рядко, до знания - съвсем, до собствени мисли - практически никога. Така че на никви езици в никви компютри няма нищо.
                          Та, това не е знание. Примитивни базови умения, естествени за цялото население на този континент в днешно време. Остава с гордост да добави че умее да използва мобифон, или че има шофьорска книжка.
                          Пък аз освен това мога да държа и лъжица. И?

                          Коментар


                          • #73
                            До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                            От къде тръгнахте, докъде стигнахте.
                            Но темата наистина е важна, особено в часта си за децата. Ние ( поне повечето от нас) се оправяме с кирилицата и не изпитваме нуждата да заменяме ч с 4 и с 1 и т.н.
                            Но при децата вече неграмотността е проблем. Имам двама сина единя в критическта за мен възраст 14 години, а другия на 10. Така че има преки впечатления от това поколение дето идва. Мога да ви кажа, че според мен идват " нулеви поколения". Някъде бях чел, че наричат поколението в САЩ преживяло Първата световна и Голямата депресия изгубеното поколение. Според мен при нас идва точно такова. Нека ве от нас, който назначава персонал, често да си каже има прилична работна ръка в България.Защото много хора изпитват проблеми с намирането на свестни и образовани хора. Абе за какви образовани говоря. В момента във Варна един приятел не може да си намери персонал за кръчмата.
                            А доколко и ние сме чели на чужди езици, навремето когато учих програмиране ( тогава информатиката беше почти като образование за магьосници) нямаше учебници на български. И учехме от каквото ни падне. Основно на руски и английски ( от библиотеката на ЦИИТ). Но не забелязвам някой тук да казва " сет " вместо "комплект" както чух оня ден. Та въпрос на култура и възпитание е.
                            А дали да има бъдеще кирилицата? Аз смятам, че ако няма кирилица скоро ще се влеем в Европа, но като безлична маса хора, а не като народ който има какво да покаже .
                            Абе малко оплетено го написах ама е посреднощ и извинявайте...........
                            като си подредя мислите ще издам допълнения.

                            П.С. Абе Стефане това дето работиш н него ( Лазер) не беше ли английска дума
                            Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
                            NULLA TENACI INVIA EST VIA

                            Коментар


                            • #74
                              До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                              Стига с тези активни мероприятия. Никой не иска да ни заменя азбуката, ама тук периодично се пускат кьорфишеци, за да се отвлича вниманието от съществените проблеми. От къв зор да ни я сменят!? Има си code-page 1251 за нас и следователно "компютърният" аргумент е смешен. Къв друг? Че като започнем да си пишем вестниците на латиница и чужденците ще заразбират български ли?!

                              Пък това, че имало българи, които владеели по-добре чужд език от нашия, защото техническата им литература била еди ква си е пълна дивотия. За мен значи, че са зле с българския и два пъти по-зле с чуждия, но си придават пози. Айде, отивам да се конектна, за да си чекна мейла, че може да са ми форуорднали сорса за новия рилийз и после пак ще се логна... Та, от личен опит знам, че всички тези "знаещи" по-добре чуждия език не издържат елементарна проверка на познанията им. Еле пък в техническата терминология...

                              За сведение, LASER е акроним, а не дума.

                              Коментар


                              • #75
                                До: Кирилица, родоотстъпничество и др.

                                Ти ме утрепа бе копеуе, каде го учи така балгарскиа? Баси, чист съвременен български рядко ще срешнеш в днешно време.
                                Най-тъпото е че е точно така ...
                                Ъхъ, гадна абревиатура. По нашему също може да мине за гъзарско - ОКГ) В особено тежкарските англоезични статии също често пишат "квантов генератор" а не лазер

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X