Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чамова ламперия за външен монтаж.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Чамова ламперия за външен монтаж.

    Къщата ми не е измазана и на първия етаж под терасата на втория мисля да накова ламперия.За естетиката не питам,това е ясно,но дали е функционално ,полезно и трайно.Каква обработка на дървесината да направя,да изолирам ли с минерална вата,хоризонтално или вертикално да нареждам летвите.Като гледам "хамериканците"-всеки втори с дървена къща.Моля за вашите мнения,опит и впечатления.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

  • #2
    До: Чамова ламперия за външен монтаж.

    Не съм специалист, всъщност спокойно мога да кажа, че не разбирам от строителство, но защото става дума за външна облицовка, към която имам слабост, ще си позволя да ви обърна вниманието към традиционните, стари къщи по южното черноморие и Странджа. Навремето те са били облицоване с дъбови дъски, които с времето посивяват. Някои от тях са на по 200 и дори 300 години. Дъските и до ден днешен са здрави, без да са боядисани, или обработени с каквото и да е. За сравнение, чамовата облицовка, въпреки третирането с безир, лак и други "химии", почернява за година-две, а след десеттина, не стават за нищо... дори и за подпалки.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      До: Чамова ламперия за външен монтаж.

      Ако пуснеш малко повечко снимки може и по-точен съвет. Сега по принцип:
      1. Когато купуваш ламперията нека да ти покажат влажността й. Не трябва да е повече от 12%.
      2. Не трябва да има падливи чепове.
      3. Ламелите трябва да са с еднаква, а не подобна ширина.
      4. Потърси импрегнант и лак в система за външно ползване.
      5. Употреби го точно според предписанията на производителя, а не според мнението на някой велик дърводелец.
      6. Дали ще сложиш вата или не си е лично твой избор. Ако ще слагаш то ватата трябва да е със воал, а направляващата конструкция да е със сечение 70/70 мм. Не по-малко.
      7 Силно препоръчително е да ковеш не със чук и пирончета, а със такер. В противен случай ще напукаш ламелите.
      8. Препоръчвам хоризонтално разположение на ламелите.
      9. На мене лично много ми харесва http://www.drev.ru/materials/catalog/blockhouse/ ; http://tkrazvitie.ru/index.php?p=gal...1&ascdesc=desc , но ако се спреш на него нека ти направят широчината на вълната да е 20 см, иначе става някакси не толкова красиво.

      Ако имаш още въпроси - давай смело!
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #4
        До: Чамова ламперия за външен монтаж.

        Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
        Не съм специалист, всъщност спокойно мога да кажа, че не разбирам от строителство, но защото става дума за външна облицовка, към която имам слабост, ще си позволя да ви обърна вниманието към традиционните, стари къщи по южното черноморие и Странджа. Навремето те са били облицоване с дъбови дъски, които с времето посивяват. Някои от тях са на по 200 и дори 300 години. Дъските и до ден днешен са здрави, без да са боядисани, или обработени с каквото и да е. За сравнение, чамовата облицовка, въпреки третирането с безир, лак и други "химии", почернява за година-две, а след десеттина, не стават за нищо... дори и за подпалки.
        Това е точно така и е масово, защото се подхожда аматьорски и без внимание към темата. В редките случаи, когато са правени професионално - резултата е коренно-различен.

        Иначе да сравняваме широколистна и иглолистна облицовка е загубено време. Ако колетага има бюджет за широколистна - изобщо да не се замисля!
        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

        Коментар


        • #5
          До: Чамова ламперия за външен монтаж.

          Пета година верандата ми в плътната си част е с двустранна ламперия/вертикална/.В петсантиметровата кухина сложих фибран.Нищо не я пази от атмосферните влияния,а има северна,западна и южна стена.
          В зимният сезон откритите части ги затварям с единична дограма и имам разлика от външната температура от порядъка на 8/10 градуса.
          Лакирах с лазурен чешки лак,но за марка ще излъжа.Първата ръка е на немонтирана ламперия,двустранно,с наблягане на шпонковите канали и шпонките.Втората и третата в сглобен вид/лака да не е много гъст/.
          На третата година лакирах пак една ръка,догодина отново ще я освежа.
          Досега не е мръднала.
          п.п.-Чепове,които не можеш да избегнеш при разкроя,по-добре избий и залепи с Ц-200.Ако са малки,замести ги със силикон-в моя случай акрилен цветен,но и с друг ще стане/акрилния се лакира без проблем при освежаването/.Ламперията основно я продават сурова,та операцията със силикона можеш да я повториш след края на лятото -който чеп се е разхлабил от свиването при съхнене на дървесината,да бъде инпрегниран преди влажното и дъждовно време.Прегледай и сглобките със силикона за измятане и фуги.
          Последно редактирано от maxxx; 26-03-10, 09:01.

          Коментар


          • #6
            До: Чамова ламперия за външен монтаж.

            На мойта къща ламперията е чамова,обработена е с импрегнатор на Sadolin два пъти,след това е нанесен лак с цвят на орех от същата марка.Вече втора година проблеми няма.
            По мое мнение импрегнатора защитава в пъти по добре от лака.
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #7
              До: Чамова ламперия за външен монтаж.

              Слагал съм такава ламперия,като под нея за изолация сложих стиропор(или както там се казва) . Формулата е долу горе следната: прихванах с дюбели за стената дълги четвъртити летви (при нас им казваме шипки) напречно,м/у тях наредих изолацията и се започна коване на ламперията(надлъжно). За коването ползвах китаиски пистолет ,те са най евтини.Моя съвет е след поставянето на ламперията да изчакаш ден , два да се отпусне,(ще се появят фуги) и след това я мини с лак . За 2 години ланмперията още не е мръднала.Нямам снимки да ти покажа краиният резултат, стои добре.
              Защото животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни.

              Коментар


              • #8
                До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                По мое мнение импрегнатора защитава в пъти по добре от лака.
                А в същност двете неща са с различно предназначение и не трябва да се съпоставят (все едно да сравнявате моторно масло и спирателна течност) , затова, когато се и употребят в система работят по-добре, отколкото самостоятелно.

                Първоначално публикуван от bejanski Преглед на мнение
                ...Моя съвет е след поставянето на ламперията да изчакаш ден , два да се отпусне,(ще се появят фуги) и след това я мини с лак...
                Моя съвет е, да се обработи преди монтажа...
                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                Коментар


                • #9
                  До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                  Sadolin и според мен са лидер в екстериорните ЗДП (защитно-декоративни покрития).Виж този линк:
                  http://www.colorsystems-bg.com/?t=item/show&target=207. Ако нанесеш 2 слоя Base и 2 слоя Extra си решаваш проблема за поне години напред.Имай предвид че ролята на импрегнатора при външни ЗДП е доста по голяма от тази на лака.За да е добър ефекта, не пропускай междинното шлайфане.
                  Друг вариант са грундовете и лаковете с UV филтър на водна основа на Milesi SA.
                  http://www.milesibg.com/index.php?cat=31
                  offroad фен
                  1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
                  TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

                  Коментар


                  • #10
                    До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                    Ако ще се кове под открита тераса - за какво Ви е изолация, само се оскъпява допълнително.
                    Вих хидроизолация на терасата и перфектно отводняване е задължително.
                    Ако ще се кове на стената под терасата тогава вата м/у летвите и едно фолио (може и полиетиленово) най - отгоре, което може да се хване с телбод, за да не влиза влага и разни гадини.
                    Иначе освен Садолин препоръчвам системата на Дюфа - импрегнант + лак на водна основа, не е скъпо а си миеш четката на чешмата.
                    Не бързай ако искаш да стигнеш
                    __________________________________
                    Discovery II TD5 10P

                    Коментар


                    • #11
                      До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                      Не слагай стириопор или фибран-сложи каменна вата с плътност около 40-50кг.след това фолио и тогава ламперията.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                        Ползвал съм яхтен лак на садолин без импрегнатор преди години. Може сега да не е същия, но съм безкрайно разочарован от него. След три години се налющи непоправимо. Нито да го смъкнеш, нито да го опресниш. А в началото беше приказка...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                          Първоначално публикуван от gena Преглед на мнение
                          Не слагай стириопор или фибран-сложи каменна вата с плътност около 40-50кг.след това фолио и тогава ламперията.
                          Аз сложих каменна вата на Knauf с плътност 140 или 150.След това шпакловка с фибри,грунд.Ламперията е след това.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                            Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                            Аз сложих каменна вата на Knauf с плътност 140 или 150.След това шпакловка с фибри,грунд.Ламперията е след това.
                            Много излишни неща си направил

                            Коментар


                            • #15
                              До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                              Благодаря на всички за мненията.Ще се вмествам в по- скромен бюджет/няма да строя къщата наново/ и говорих вече с едни юнаци от Батак за 7,50/км.м чамова ,14 см дъска,хоризонтален монтаж.По въпроса за изолацията-мин.вата,полиетиланово фолио и такер са полезните неща с които ще се съобразя.Ще се помъча е да я обработя предварително.Още веднъж благодаря за компетентните мнения.
                              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X