Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чамова ламперия за външен монтаж.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Чамова ламперия за външен монтаж.

    Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
    По въпроса за изолацията-мин.вата,.
    Не слагай стъклена вата,която също е минерална и е жълта на цвят и с плътност 10-12кг

    Коментар


    • #17
      До: Чамова ламперия за външен монтаж.

      Можа да споделя опит с дървена чамова ограда. Използвах български лазурен лак на водна основа "Aqua", или нещо подобно. Има го на 2 фирми. Преди монтажа нанесох слой за импрегниране - което е същия лак, разреден 1:1 с вода, после основния слой, в моя случай цвят кестен, а след монтажа повторих 3-та ръка с безцветен от същия. Това е единствения наистина безцветен лак който съм виждал - след изсъхване изобщо не се вижда и изобщо не променя цвета.

      2 години по-късно оградата изглежда все едно вчера е лакирана, а е постоянно на открито под дъжда и снега.

      Ето ти и бюджетния вариант.

      Боядисах и дограмата вкъщи, като я импрегнирах със същото, после боя за дърво на водна основа, и най-отгоре отново безцветен лак. Още не мога да кажа обаче какъв ще е резултата, понеже е така едва от половин година.

      Иначе за външно, акация е правилния материал, ама вече няма откъде, а и да има ще е безумно скъп.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        До: Чамова ламперия за външен монтаж.

        Колеги, да споделя и аз, значи лятото наковах чамова ламперия под една плоча, която е навън разбира се, и понеже се събира вода на плочата отгоре при дъждове и мазилката постоянно падаше. И не след дълго дойде денят, в който решихме да го направим с ламперия. Лятото я наковах, лакирах я и всичко стана ОК, обаче зимата от мъглите и влагата яко се раздува и се разместват дъските много гадно Оправихме го, но защо да е така. Понеже я ковах отзаде в жлеба и така дъските яко се набиват една в друга и при влага като започнат да се раздуват става лошо. Ама е поправимо де , и става определено много красиво. А по - горе някой колега беше писал за дъбова или букова ламперия - това е дървен материал, който е значително по - здрав от чама, по траен и същевременно по - скъп, и не съм срещал някъде да продават, ама знам, че може да се намери
        Ако е машина, нека бъде немска!
        XJR 1200
        ETZ 150
        Kawasaki Ninja ZX10R

        Коментар


        • #19
          До: Чамова ламперия за външен монтаж.

          Аз съчака го обработвам с горещ безир,а после го лакирам с яхтен лак.По този начин го запазвам и от дървояди.

          Коментар


          • #20
            До: Чамова ламперия за външен монтаж.

            Първоначално публикуван от a.ngelov Преглед на мнение
            Аз съчака го обработвам с горещ безир,а после го лакирам с яхтен лак.По този начин го запазвам и от дървояди.
            Яхтния лак, или това, което продават по магазините с това наименование, при наличие на влага и/или външна употреба просто не става. След първата зима изчезва или става на юфка. Това по опит с 3 марки от различни производители, и български и чужди.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              До: Чамова ламперия за външен монтаж.

              Яхтения лак е продукт с точно определено предназначение и като всеки продукт приложен не по технология се компроментира. Освен това компрометира и начинанието като цяло. Интересно ми е да чета всякакви самотехнологии за обработка на дървесината и никой не каза " аз май не го направих както трябва" или "не спазих технологията" или "не знам каква е технологията". Там е проблема - всеки подхожда към дървесината с мисълта, че е най-малко световен капацитет и че това е материя, която няма какво да се мисли. И като резултат - лака виновен. Всеки може да си накове ламперия и естествено да подходи към начинанието творчески според своя си мироглед или мнение на някой дърводелец с 40-годишен стаж. Ами задайте си въпроса - защо при вас не се получава, а при други е без проблем. И защо ако някой продукт е калпав, то продължава да се продава и фабриката не фалира. Значи нещо в технологията ви куца. Нормално е - никой не е компетентен по всичко. Когато и аз се занимавам с неща, които ги хващам "по презумпция" не ми се получава често добър резултат, ама никога не кавам "такова животно нема", а търся къде съм сбъркал, за да се поправя.
              Мисля, че ще се повторя, но за да имате резултат в начинанието с дървена ламперия, напр. изпозвайте системата - подбор на материала-химико-термична обработка на дървесината-защита и модифициране на дървесината-съхранение-монтаж. Което и да пропуснете не казвайте "чама е кофти дървесина", "лаковете трябва да са само Садолин (продуктите им са добри, но от същия клас продукти в България се продават на поне още 15 производители, а има и още по-висок клас)", И особено "чама трябва да се пренарежда през 1-2-3 години!"...
              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

              Коментар


              • #22
                До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                Яхтения лак е продукт с точно определено предназначение.
                Сигурно, но точно за това не става. Спазил съм всичко, дето пише на етикета, както си му е реда. Четох и разни PDF-и от производителя. За вътрешно е екстра - дограмата отвътре и известно количество мебели и врати вкъщи са такъв. Но отвън на дограмата - на следващото лято беше понапукан, а на по-следващото на практика го нямаше. Беше къде изгорял, къде станал на юфка. Не даяни дори колкото обикновена боя за дърво.

                Казвам го не за друго, а защото като купувах ми беше силно рекламиран като "вечен", а се оказа далеч от това.

                Много по-доволен съм от българските лазурни на водна основа. За 2 лета и 2 зими чамова ограда на открито и до днес си стои все едно вчера съм я лакирал. И на всичкото отгоре безцветния е наистина безцветен - не придава никакъв оттенък на дървото.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                  Аз също не съм му фен, пък и правилно си написал преди това - има ли влага над допустимото - резултата е лош.
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #24
                    До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                    Колеги да ви споделя и моя опит.Спецялно за дограма-чам,
                    и ламперия също чам на вилата използвах грунд за дърво
                    на ф-ма.Леко от Бриколаж цената е4,40лв. за кутия, но
                    лака ми бръкна доста по дълбоко в джоба-30лв кутията
                    на Сикенс. Но вече не съжалявам защото трета година
                    нямам проблеми с дървениите .Първия път и аз го ядох
                    с яхтения лак-просто е с друго предназначение.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                      И аз да споделя моя опит за чамовата ламперия. Може би някои ще се чудят, но аз използвам винтове за закрепяне на ламперията-става много по-здраво. Зареждам винтоверта и газ. Много удобно ако трябва да се слагат дълги и поизметнати дъски.
                      Ще кажете: А главите на винтовете?
                      За вътрешните две тераси на апартамента, ползвах 3x30 , чиято глава не е толкова голяма, а и ако се редят добре става дори красиво.
                      Лесно е и за демонтаж и подмяна на някоя дъска евентуално.
                      За направата на СЪЧАК (както се казва по нашите земи) на вилата използвах 3.5х50 не за друго а защото ги намерих две кутии на далавера (по евтини от малките), след това опитах нестандартна техника: Намазване с "изгоряло" автомобилно масло и лакиране върху него. Но имайте предвид, че трябва доста да се почака преди лакирането.
                      Минаха вече две зими резултата е доста добър - нищо не е мръднало.
                      Не го яде никаква ГАД. Но не пречина пчели мухи и други да кацат върху него.
                      [B]Land Rover Discovery 300 tdi , 1995[/B]

                      Коментар


                      • #26
                        От: До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                        Здравейте, като новак занимаващ се с дървен материал мога да споделя моя скромен опит по темата. На скоро ми се наложи да продам ламперия за обшивка на една жилищна сграда, като хората искаха да се обработи по някакъв начин против влага, насекоми и гъби . След продължително търсене се спрях на една фирма за импрегнация на дървен материал, като използват автоклав за това нещо. Относно издържливостта не мога да кажа от личен опит но хората дават сертификат за качество и гаранция от 10 до 20 години в зависимост от експоатацият на материала. Това което използвах аз е импрегнация точно за обшивки с водоотблъскваща съставка. Единствения недостаък спорд мен е цветовата гама. Предлагат само два цвята кафяво и зелено, като кафявото на мен лично доста ми допада. Трябва да се знае и че след такава импрегнация повече не може да се обработва и нищо!
                        Надявам се да съм бил полезен.

                        Коментар


                        • #27
                          От: До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                          Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                          Иначе да сравняваме широколистна и иглолистна облицовка е загубено време. Ако колетага има бюджет за широколистна - изобщо да не се замисля!
                          Липата може ли да се брои за широколистна - става дума за ламперия по стени и тавани? А за външна обшивка?
                          Или е по-добре иглолистна (чамова) ламперия?
                          "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                          Коментар


                          • #28
                            От: До: Чамова ламперия за външен монтаж.

                            Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
                            Липата може ли да се брои за широколистна - става дума за ламперия по стени и тавани? А за външна обшивка?
                            Или е по-добре иглолистна (чамова) ламперия?
                            Аз лично смятам липата само за вътре . Ако е суха мисля че ще поема много влага навън ,ако е влажна много дупки ще се открият като съхне . Препоръчвам чамова ама не и от Бабенец по-добре от Самоводене и пак е по-добре да я оставиш както е вързана малко да поизсъхне лятото и на есен да ковеш.
                            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Чамова ламперия за външен монтаж.

                              PVC ламперия няма ли да е устойчива и изискваща по-малко грижи? разцветки вече има всякакви.
                              ________________________________________________
                              Subaru OUTBACK 2,5
                              Hyundai TUCSON 2.0

                              Коментар


                              • #30
                                От: Чамова ламперия за външен монтаж.

                                Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                                PVC ламперия няма ли да е устойчива и изискваща по-малко грижи? разцветки вече има всякакви.
                                Става дума за реставрирана столетна къща - някак ПВЦ не върви.

                                А за вътре - за тавани - от липа и чам кое е по-добре?
                                "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X