Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Индивидуално отопление на газ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Индивидуално отопление на газ

    Живея в еднофамилна къща, която сега се отоплява с котле на твърдо гориво и радиатори от стария тип-чугунените. Наскоро в града ни се появи фирма, която предлага изграждане на фамилна газова инсталация, захранвана с бутилки. Стаава въпрос за големи бутилки, които се зареждат от газовоз и са стационарни в двора на къщата.
    Цената на която ни продават газта е 0.70лв за кубически метър. Понеже наблизо нямам познати с отопление на газ в газифициран град, интересува ме колко струва газта с централизирано газоподаване и дали ще е ефективно според вас такова отопление, каквото ми предлагат.
    Благодаря.

  • #2
    До: Индивидуално отопление на газ

    Май Цената е същата (беше 1 лев, ама май я свалиха).
    Аз съм с най-модерното (така ми казаха) котле - кондезно - ДеДитрих - много е комфортно и приятно, но твърдо ти трябва вътрешен датчик за температурата и интелигентно управление (аз моят съм го нагласил да работи малко сутрин и вечер, през останалото време потдържа по-ниска температура и напрактика не се включва).
    Добре е, но със сигурност ще ти е по-скъпо от твърдото гориво! Но пък МНОГО по-лесно и Приятно
    Успех

    Коментар


    • #3
      До: Индивидуално отопление на газ

      Забравих да спомена, че къщата в която живея е двуетажна, РЗП 120кв. метра. Сега се отоплявам с около 8 тона въглища на сезон-2700лв с превоза.

      Коментар


      • #4
        До: Индивидуално отопление на газ

        Здравей,
        2700 лв за сезон ми се струват супер много за 120 квадрата. Къщата има ли изолация, дограма....
        Природната газ има сметка когато няма възможност за твърдо гориво и има централно свързване. Бутилковата система е една алтернатива, но ако наистина разхода е толкова голям, не е за предпочитане.
        Land Rover Defender 110SW 300tdi

        Коментар


        • #5
          До: Индивидуално отопление на газ

          Първоначално публикуван от SIMOCOREX Преглед на мнение
          Здравей,
          2700 лв за сезон ми се струват супер много за 120 квадрата. Къщата има ли изолация, дограма....
          Природната газ има сметка когато няма възможност за твърдо гориво и има централно свързване. Бутилковата система е една алтернатива, но ако наистина разхода е толкова голям, не е за предпочитане.
          Къщата се отоплява денонощно. В нея има постоянно хора, температурата се поддържа постоянно около 23 градуса. Един тон въглища е на цена приблизително 300лв
          Така че не смятам, че е много като пари при тези условия. С ПВЦ дограма съм, нямам изолация, но стените са с тухли четворки, първият етаж е тухла и половина дебел.

          Коментар


          • #6
            До: Индивидуално отопление на газ

            УАУ щом това е сумата с въглища.... то с газ ще е поне 3300 лв..
            но това не ме притеснява толкова колкото евентуалната консумация - дали ще са достатъчни бутилите.
            Land Rover Defender 110SW 300tdi

            Коментар


            • #7
              До: Индивидуално отопление на газ

              На мен винаги ми е било много интересно, когато някой каже-ами и аз съм на твърдо гориво, пък не харча толкова. Ама той и жена му са на работа от 8 до 17 часа, детето на градина, прибират се, палват за малко и лягат да спят. А при мен се отопляват постоянно 6 стаи, винаги има хора в къщи, има и болни хора, възрастни, на които знаете как все им е студено.

              Коментар


              • #8
                До: Индивидуално отопление на газ

                За природен газ или за пропан-бутан става дума?
                Но при всички случаи ще е по-скъпо.
                Малко сметки няма да навредят.
                1кг. кюмюр има калоричност от 4 до 6 КВч/кг. 8тона дават 32000-48000 Кв/ч. в зависимост от качеството.
                Калоричност природен газ 9.28Кв/ч за м3
                Пропан-бутан 13.86Кв/ч за кг.
                Аз бих заложил на качествена външна топлоизолация. Още повече, сега цените са приемливи.
                Последно редактирано от Пенчо; 30-01-10, 13:43. Причина: грешка

                Коментар


                • #9
                  До: Индивидуално отопление на газ

                  Първоначално публикуван от lazarlk Преглед на мнение
                  На мен винаги ми е било много интересно, когато някой каже-ами и аз съм на твърдо гориво, пък не харча толкова. Ама той и жена му са на работа от 8 до 17 часа, детето на градина, прибират се, палват за малко и лягат да спят. А при мен се отопляват постоянно 6 стаи, винаги има хора в къщи, има и болни хора, възрастни, на които знаете как все им е студено.
                  Колега, аз отоплявам 270 кв. м. с котле на пелети които по подразбиране трябва да е по-скъпо от въглищата. Къщата се отоплява 24 часа в денонощието,температурата автоматично се поддържа 23 градуса, разхода за един отоплителен сезон е около 2000 лв., а физическия труд и чистотата са на съвсем друго ниво! Така, че суми от 2000-3000 лв. на въглища за 120 кв. м. ми се виждат ужасно много!!
                  יעבור
                  «И това ще мине»

                  Коментар


                  • #10
                    До: Индивидуално отопление на газ

                    Първоначално публикуван от lazarlk Преглед на мнение
                    Забравих да спомена, че къщата в която живея е двуетажна, РЗП 120кв. метра. Сега се отоплявам с около 8 тона въглища на сезон-2700лв с превоза.
                    На въглища отоплявам 3 апартамента с обща площ 250 квадрата и харча средно по тон на месец (+1 1/2 куб. дърва за сезона за подпомагане).... тука има проблем някакъв?!?

                    Коментар


                    • #11
                      До: Индивидуално отопление на газ

                      И аз бих заложил на една добра външна изолация. След това сметката на въглищата рязко ще падне.

                      Защото въглища ще намериш от много места, но вържеш ли им се на газаджиите като абонат, няма мърдане - както решат те.

                      Трябва да сме като лисиците - винаги да има резервана дупка за излизане. Такъв ни е животът

                      Коментар


                      • #12
                        До: Индивидуално отопление на газ

                        Малко офтопик, защо не пробваш с газова термопомпа на затворен цикъл.В момента можеш да кандидатстваш и за субсидия енергийна ефективност, като заложиш на добра изолация...през лятото хлад, през зимата топло - ще си имаш две в едно.

                        Поздрави,
                        Стефан

                        Коментар


                        • #13
                          До: Индивидуално отопление на газ

                          Стефане, за това не съм се сетил, просто защото не знам какво е. Ако обичаш, поясни. А иначе, относно разхода на въглища-системата на парното ми е доста остаряла вече, все пак е на повече от 20 год, с дебели радиатори и тръби, които съдържат доста вода, без помпа, просто навремето така са се правили нещата. Понеже сега ще го преправям, тъй като е неефективно, се чудя новото на какво гориво да го планирам-газ или твърдо гориво. Сега в момента грея около 350литра вода, докато ако съм с нови радиатори и маркучи, водата ще намалее доста като количество, а това също има значение. Всъщност мен ме интересуваше дали цената на газта в бутилките е колкото на газта с централното газоподаване или е сигурно малко по-скъпа. Ако цената на отопление с газ е колкото на въглища, или даже малко по-скъпа /300-500лв / на сезон, ще си сложа газ, просто защото е по-чисто и по не е свързано с разправии. А фирмата, която прави инсталацията предлага също да върже газовото котле в паралел с котела ми на твърдо гориво и да се топля с каквото искам гориво. Което за мен е най-удачния вариант.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Индивидуално отопление на газ

                            Живея в гр.Божурище,от няколко години,в града има централно газифициране.
                            Нямам опит с газово отопление,но половината от колегите ми,преминаха на този вид отопление.Чувал съм и много мнения на хора,топлещи се на газ-добра дума,за цената не съм чул.Единственото предимство е,че се спестява хамалогията,за отопление с въглища.
                            Имам колега,който си остави стария котел на въглища,а на газ се топли един или два месеца и премина пак на въглища(беше преди две-три години).Сега,ползва газ,само за бойлера и готвене.
                            А инвестицията за уредите не е никак малка,за да се правят експерименти.
                            Ако е за удобство,си струва,ако е за икономия-не.
                            И моя колега мислеше,че разликата в цените ще се компенсира с удобството,но се оказа че тази разлика е прекалено голяма(ще го питам,колко точно).

                            Виждам,че връзването в паралел,го предвиждаш...
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #15
                              До: Индивидуално отопление на газ

                              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                              Ако е за удобство,си струва,ако е за икономия-не.
                              И моя колега мислеше,че разликата в цените ще се компенсира с удобството,но се оказа че тази разлика е прекалено голяма(ще го питам,колко точно).

                              Виждам,че връзването в паралел,го предвиждаш...
                              Да, това и целя-не икономия а просто удобство. За това и написах, че бих се навил на газ дори да е малко по-скъпо от твърдото гориво. А ме интересуваше цената за да видя да не ме прекарват нещо с това, дали е на централно или на бутилково снабдяване. Пък нали сме европейци уж, нама да се топлим цял живот на дърва и кюмюр, баси. Все очаквам и нас да ни газоснабдят.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X