Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Басейн ! Как се прави !?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Басейн ! Как се прави !?

    Здравейте колеги, тази година сматам да си напрявя басейн с р-ри около 3х5х1м. Поогледах се, поослушах се, но така и не съм решил окончателно дали да бъде излят и да се лепи с плочки или да бъде вкопан пластмасов/полиетиленов или къкакъвтои да е за вграждане/. Във всички случаи ще го правя сам и с помощ от приятели и е задължително да има филтрация. Ако някой е правил басейн моля да сподели, ако има и снимки още по добре, т.е каква е последователността на изграждане/вграждане/, какво трабва да се предвиди при изграждане /вграждане/.
    P.S. Тъй като, "размерът е от значение" , за мен цената е от значение!?
    Поздрав.

  • #2
    До: Басейн ! Как се прави !?

    Ето какво е писано по въпроса!

    Искам да си направя евтин басейн!
    Направа на басейн


    сигурно има и още теми, потърси!
    LZ1PER

    Коментар


    • #3
      До: Басейн ! Как се прави !?

      ще копи-пейстна едно мое писание от друг форум. ако има нужда от разяснения на разположение съм...

      Ето как аз правя изграждането на бетонни басейни -
      1. Проект
      2. Изкопава се дупката по размер минимум +50 см зад външния контур (трябва да има място да се работи след изливането на бетона)
      3. прави се кофраж за ивичен фундамент с височина на вътрешния контур мин 25 см и задаване на наклона на дъното, а външния контур е височината на кота0 на басейна. ивичния фундамент обхваща и шахтата, която е определена в непосредствена близост до най-дълбоката част на басейна.
      4. насипва се фракция 3-5 във вътрешния контур на басейна и шахтата (без ивицата на фундамента) и се нивелира по вътрешния контур на кофража.
      5. Трамбова се фракцията с пневматична трамбовка
      6. Армира се дъното с двойна армировка и ивичния фундамент, като се оставят вертикални фусове минимум 40-50 см
      7. излива се бетона за дъното на басейна и шахтата с дебелина мин 20 см
      8. след първоначална твърдост на бетона (1-3 денонощия) се изпълнява и кофража на вътрешния контур на стената до кота0.
      9. армира се с двойна армировка и се излива бетона
      10. след 2-3 денонощия на все още пресния бетон на стените се пробиват отвори на необходимите места ф50 и залагане на PVC тръби в тях - за инлетите и се зарязва кофража и изкъртва бетона на местата за скимерите и осветлението
      11. монтират се скимерите и се уплътняват към бетона с циментов разтвор.
      12. всичко отлежава така 28 дена, с изключение на шахтата, където след 12-13 дена се кофрира и излива покривната плоча с отвор за капака на шахтата.
      13. след 28 дена се декофрира всичко, прави се дренажа, прави се тръбната разводка, укрепва се по стената, прави се външна хидоизолация, прави се обратния насип внимателно, поставят се съораженията в шахтата, прави се пердашена мазилка от вътрешната стена на басейна, един слой хидроизолация, грунд, ултра флекс лепило за плочки, стъклокерамика, фугиране с антибактериална фуга, след 2-3 дни пълнене на басейна до необходимата височина, изсипване на някои химикали преди първоначалното почистване на водата. ако всичко е нормално след 24 часа скачате в басейна.

      Не забравяйте!
      Басейна е съоражение, което носи огромни натоварвания. в един 100 кубиков басейн има 100 тона вода, които НЕ СЕ НАМИРАТ В ПОКОЙ независимо как Ви изгежда!
      И още нещо - басейн НИКОГА не се източва докрай през зимата - източва се под линията на инлетите.
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #4
        До: Басейн ! Как се прави !?

        Ако го правиш трябва да е поне 7-8 метра дължина,иначе продават готови басейни,моя го взех 5.50 метра диаметър ,кръгъл и дълбок 1.10 метра за 500 лева в Метро.Ще си спестиш много труд,нерви и финанси и ще ти върши същата работа,сглобява се за 40 мин сам човек,но за плуване забрави.Много е трудна подръжката,но се свиква,единствено с осите и пчелите не мога да се справя идват си на водопой и залепват във водата постоянно.Има и друг вариант с тези сглобяемите басейни които са от ПВЦ дълги са 7.50 метра и дълбоки 1.70 метра и стават за вграждане в земята излизат около 2500лв.

        Коментар


        • #5
          До: Басейн ! Как се прави !?

          При бетонен басейн, много по-добре е предварително в кофража да се заложат подовият сифон, дюзите и скимерите. Така се гарантира водоплътноста на връзката. Пробиването на стените и след това уплътняване с разтвор, освен по-трудно е и по-ненадеждно.

          Коментар


          • #6
            До: Басейн ! Как се прави !?

            Първоначално публикуван от ko_go1 Преглед на мнение
            Здравейте колеги, тази година сматам да си напрявя басейн с р-ри около 3х5х1м. Поогледах се, поослушах се, но така и не съм решил окончателно дали да бъде излят и да се лепи с плочки или да бъде вкопан пластмасов/полиетиленов или къкакъвтои да е за вграждане/. Във всички случаи ще го правя сам и с помощ от приятели и е задължително да има филтрация. Ако някой е правил басейн моля да сподели, ако има и снимки още по добре, т.е каква е последователността на изграждане/вграждане/, какво трабва да се предвиди при изграждане /вграждане/.
            P.S. Тъй като, "размерът е от значение" , за мен цената е от значение!?
            Поздрав.
            Колкото и голям да го правиш - дъното е слабото място . Обикновено , като не е изчислена армировката поддава дъното и оттам напуква и стените .
            За това - направи си първо добра основа . Трамбовай я и я уплътни с подходящ чакъл . Излей армирана бетонна основа около 10 см дебелина .
            Чак след това започвай да правиш басейна както ще го правиш .
            С предварително напрегната армировка и подходяща марка бетон .
            Водоплътните марки бетон са различни от нормалните за сгради ( имай го предвид ) .
            Успех , все пак размерите не са големи !

            Коментар


            • #7
              До: Басейн ! Как се прави !?

              Не забравяйте водонабъбващите ленти в стените която се кове директно на пода или така наречения подложен бетон.Дори и след замазка слаби течове са налични през микропукнатината и тази лента се разширява и прекратява теча отвътре-навън.Мога да ти пусна и детайл.

              П.П. Колега по мое мнение скимерите вече малко изостават като технология , по добре ползвай преливници според мен по лесно се обслужват , трябва да предвидиш и малки компенсаторно и филтърно помещение в земята непосредствено до басейна с кота таван = кота терен.
              П.П2. Не забравяй да помислиш за осветлението вътре...става много ефектно , а ако видиш и някой лев повече измисли някакво лого на дъното
              "Many men go fishing all of their lives without knowing that it is not the fish they are after."
              "Много мъже риболовят цял живот , без да осъзнават , че не рибата е това което преследват."

              Коментар


              • #8
                До: Басейн ! Как се прави !?

                Първоначално публикуван от Jamo Преглед на мнение
                ........................
                П.П. Колега по мое мнение скимерите вече малко изостават като технология , по добре ползвай преливници според мен по лесно се обслужват ..............................
                С преливници определено изглежда много по-красиво, а и до колкото знам е много по-чист басейна, но не е ли много по-скъпо като изпълнение от колкото със скимери? Всъщност процентно може ли да се каже каква би могла да е разликата в цената м/у двата вида на направа?
                LZ1PER

                Коментар


                • #9
                  До: Басейн ! Как се прави !?

                  Първоначално публикуван от Jamo Преглед на мнение
                  Не забравяйте водонабъбващите ленти в стените която се кове директно на пода или така наречения подложен бетон.Дори и след замазка слаби течове са налични през микропукнатината и тази лента се разширява и прекратява теча отвътре-навън.Мога да ти пусна и детайл.

                  П.П. Колега по мое мнение скимерите вече малко изостават като технология , по добре ползвай преливници според мен по лесно се обслужват , трябва да предвидиш и малки компенсаторно и филтърно помещение в земята непосредствено до басейна с кота таван = кота терен.
                  П.П2. Не забравяй да помислиш за осветлението вътре...става много ефектно , а ако видиш и някой лев повече измисли някакво лого на дъното
                  Колеги - вие го избихте на веселба ............
                  Човека иска басейн - икономично и достъпно ( ще си го прави сам и с помощ от приятели ) .
                  Какви преливници , какви скимери - или аз несъм разбрал , или вие ?
                  Тук говорим за помощ и съвети за басейн тип " направи си сам ".

                  А това за детайла - може ли да го пуснеш , моля ! Инересно ми е за какво става въпрос .
                  Но може и да греша ...........

                  Коментар


                  • #10
                    До: Басейн ! Как се прави !?

                    Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
                    С преливници определено изглежда много по-красиво, а и до колкото знам е много по-чист басейна, но не е ли много по-скъпо като изпълнение от колкото със скимери? Всъщност процентно може ли да се каже каква би могла да е разликата в цената м/у двата вида на направа?
                    Всякакви плуващи боклуци се отвеждат по целия периметър! Само дето прецизността на "кота нула" трябва да е голяма.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Басейн ! Как се прави !?

                      Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
                      С преливници определено изглежда много по-красиво, а и до колкото знам е много по-чист басейна, но не е ли много по-скъпо като изпълнение от колкото със скимери? Всъщност процентно може ли да се каже каква би могла да е разликата в цената м/у двата вида на направа?
                      Честно казано като цена нямам идея , иначе се прави само наклон на улея и се слагат ПВЦ решетки които се купуват , но така е и със скимерите.А и ако се наложи ремонт на нещо мисля , че е по удобно да се работи по преливниците.
                      "Many men go fishing all of their lives without knowing that it is not the fish they are after."
                      "Много мъже риболовят цял живот , без да осъзнават , че не рибата е това което преследват."

                      Коментар


                      • #12
                        До: Басейн ! Как се прави !?

                        Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
                        С преливници определено изглежда много по-красиво, а и до колкото знам е много по-чист басейна, но не е ли много по-скъпо като изпълнение от колкото със скимери? Всъщност процентно може ли да се каже каква би могла да е разликата в цената м/у двата вида на направа?
                        Чистотата не зависи от това дали е със скимери или преливници. По-скъпо е. Понякога и до 30% и повече. Но че е по-красиво и по-друг клас - спор няма.
                        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Басейн ! Как се прави !?

                          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                          А това за детайла - може ли да го пуснеш , моля ! Инересно ми е за какво става въпрос .
                          Но може и да греша ...........
                          Разбира се bgbul , много ценя постовете ти и съжалявам , че нямам в момента проектите по които работя аз , така , че опитах се да визуализирам детайла за които говоря.Дано да е по ясно така

                          Последно редактирано от Peppy; 13-01-10, 21:52.
                          "Many men go fishing all of their lives without knowing that it is not the fish they are after."
                          "Много мъже риболовят цял живот , без да осъзнават , че не рибата е това което преследват."

                          Коментар


                          • #14
                            До: Басейн ! Как се прави !?

                            Какво представлява тази лента - материя , плътност?
                            Къде мога да я видя ?( водонабъбваща)

                            Коментар


                            • #15
                              До: Басейн ! Как се прави !?

                              Ето още един детайл от работен проект, където се вижда водонабъбващата лента. Оградил съм я за по-ясно. Иначе като цена, басейн с преливници е около 30 процента и повече по-скъп. Освен улейте и решетките, е необходимо и изграждането на резервоар откъдето да смучат помпите. Резервоара е необходимо да се оборудва със смукател за помпите, дънен сифон, авариен преливник и датчици за нивото на водата които командват помпите. Оттам се усложнява и командното ел.табло, което също оскъпява инсталацията. Освен, че е визуално по-красив, басейна с преливници е и по-функционален, защото отвеждането на водата е по-целия периметър и не позволява образуването на "мъртви зони" без циркулация на водата.

                              ПП.Не мога да кача снимката, сигурно аз бъркам нещо. Ще опитам пак по-късно.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X