Обява

Свий
Няма добавени обяви.

уличен водопровод - административен проблем

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • уличен водопровод - административен проблем

    Предстои ми реконструкция на къща, която е захранена с вода. Водопроводното отклонение обаче, минава през парцела на съседите. Реших да променя тази зависимост и във ВиК часта от техническия проект заложихме изграждане на ново отклонение - 35м., които минават по продължение на улица, след които се прави същинско отклонение към парцела. Тръбата в проекта е ф32. Инженера във ВиК каза, че в Общината, когато разглеждат проекта (за разрешение за строеж), цолажа на уличната тръба ще бъде коригиран, вероятно на ф80, а отклонението ще остане на Ф32. Също обясни, че инвестицята е ангажимент на Общината.
    Въпросите:
    Чие задължение е изграждането на уличния водопровд - Община или ВиК? А отклонението до шахтата?
    Как да подхвана битката с институциите?
    Ако загубя войната колко би ми струвал приблизително линейния метър уличен водопровод ф80?
    Много благодаря на всички, които ще се отзоват с мнения и съвети!

  • #2
    До: уличен водопровод - административен проблем

    Не си написал за кое населено място става дума, но все пак навсякъде би трябвало да е еднакво.
    Всички подземни комуникации са собственост на общината (като изключим телефоните, които бяха предмет на най-голямата далавера на прехода, но това е друга тема). Водопровода е задължение на общината, сградното отклонение е твое. 100% съм убеден, че ще е Ф80. Но тя няма пари и няма да го направи. Изхода е да си го направиш сам. За целта трябва да подадеш искане до ВиК за съществуващи водопроводи. Дават ти схемичка и писъмце. Следва искане за указания за водоснабдяване на парцела ти от общината. Там ще ти пише откъде да мине водопровода и какъв да е диаметъра му. След това пак от общината искаш документ, че улицата, по която минава водопровода е нейна собственост (ако не е изградена улицата, а я има само по регулация може да не са минали отчуждителни процедури, доброволни или не, и тогава пиеш една студена вода). С всичките тези документи отиваш пак в общината и подаваш заявление за сключване на договор за изграждане на техническа инфраструктура, където упоменаваш, че всичко ще е за твоя сметка. С този договор ти се дава пълна свобода на проектиране и строителство, естествено всичко трябва да е според нормативите. Като ти е готов проекта за водопровода, пак от общината, взимаш разрешение за строеж. По време на строителството гледай всички документи, които са ти нужни да ги има, за да нямаш проблеми с разрешението за ползване. Оттам нататък дерзай.
    Имай предвид, че договора не те задължава с нищо. Когато поискаш може да се откажеш без никакви последствия за теб от това, че не си го изградил.
    Последно редактирано от druncho; 04-12-09, 09:50.

    Коментар


    • #3
      До: уличен водопровод - административен проблем

      Има разни магазини за водопроводни джаджи
      и виж едни черни маркучи, които са различни цолажи
      и се монтират супер лесно, а са и евтини.
      Купуваш ги и си правиш водопровода сам.Тези 35метра ще ги направиш за 35 минути, ако е изкопан канала за полагане. Тези от ВиК ще ги викнеш само при включването към уличния водопровод и да ти направят скоба.Докато ти слагат скобата ще разбереш, че си постъпил правилно да не се занимаваш с тях.
      Ако тръгнеш да търсиш разни институции, ще си потрошиш нервите и после ще дадеш тройно повече пари за лекарства.

      Коментар


      • #4
        До: уличен водопровод - административен проблем

        Не съм съгласен. Всичко ще отнеме не повече от 3-4 месеца. Само за документите говоря. Самото строителство айде седмица да го кажем, въпреки, че и това е много.
        Не съм сигурен как ще се сложи водомер на нелегален водопровод.

        Коментар


        • #5
          До: уличен водопровод - административен проблем

          Ако е от Пловдив ще го уредим за 1 ден човека

          Коментар


          • #6
            До: уличен водопровод - административен проблем

            Района е Перник. Но благодаря, че се отзовахте.
            Току-що разбрах, че общинарите в Перник в подобни случаи предлагали договор за съвместна дейност. Нямам информация за сега в какво точно се изразява и как се разделя инвестицията.

            А някаква приблизителна стойност на въпросния водопровод, направен по всички правила?

            Коментар


            • #7
              До: уличен водопровод - административен проблем

              Първоначално публикуван от newsiberia Преглед на мнение
              Района е Перник. Но благодаря, че се отзовахте.
              Току-що разбрах, че общинарите в Перник в подобни случаи предлагали договор за съвместна дейност. Нямам информация за сега в какво точно се изразява и как се разделя инвестицията.

              А някаква приблизителна стойност на въпросния водопровод, направен по всички правила?
              Ако си разделите инвестицията идвам да живея в Перник. Според мен тяхната дейност ще се изразява в съдействие при издаване на документи.
              А за стойността нищо не мога да кажа. Моя водопровод, живот и здраве, пролетта ще го изграждам.

              Коментар


              • #8
                До: уличен водопровод - административен проблем

                Първоначално публикуван от newsiberia Преглед на мнение
                Предстои ми реконструкция на къща, която е захранена с вода. Водопроводното отклонение обаче, минава през парцела на съседите. Реших да променя тази зависимост и във ВиК часта от техническия проект заложихме изграждане на ново отклонение - 35м., които минават по продължение на улица, след които се прави същинско отклонение към парцела. Тръбата в проекта е ф32. Инженера във ВиК каза, че в Общината, когато разглеждат проекта (за разрешение за строеж), цолажа на уличната тръба ще бъде коригиран, вероятно на ф80, а отклонението ще остане на Ф32. Също обясни, че инвестицята е ангажимент на Общината.
                Въпросите:
                Чие задължение е изграждането на уличния водопровд - Община или ВиК? А отклонението до шахтата?
                Как да подхвана битката с институциите?
                Ако загубя войната колко би ми струвал приблизително линейния метър уличен водопровод ф80?
                Много благодаря на всички, които ще се отзоват с мнения и съвети!
                Има едно неписано правило в България :
                " Ако искаш разрешение - става трудно , ако го направиш без разрешение е по-лесно " .
                Това е само за професионално изпълнени строителни решения зарити под земята .
                Викаш бригада от ВиК . Тя работи държавна работа и по принцип това е тяхна задача . Но ние сме в България . За това - казваш на държавните работници , че ще им платиш лично 100 , 200 лева ( не ти знам критерия ), нито познавам критерия на Перник . И проблема ти е решен .
                Работи - спокойно .
                Няма документи , няма пречки . Даже те ще си намерят нужните части - нарича се "бърза връзка " и се прилага навсякъде . Даже и при доста по-големи водопроводи . Да не очакваш да отрежат тръбите , да спрат водата на квартала и да изграждат ново отклонение за една къща ?
                Не - няма .
                Не знам за какво искаш разрешения и т.н. Това е дребна услуга за ВиК.
                Като сменят диаметъра на водопровода - ще си направят нужното отклонение , въпреки , че няма да съществува в плана .
                Не искам да повдигам спор , моля . В България сме - така стават нещата !
                Първоначално публикуван от newsiberia Преглед на мнение
                Района е Перник. Но благодаря, че се отзовахте.
                Току-що разбрах, че общинарите в Перник в подобни случаи предлагали договор за съвместна дейност. Нямам информация за сега в какво точно се изразява и как се разделя инвестицията.

                А някаква приблизителна стойност на въпросния водопровод, направен по всички правила?
                Посъветвай се с някой от бригадата на ВиК перник .
                Те ще ти кажат цена , ти ще се помръщиш малко .... те ще ти кажат , че тази цена включва и материалите - ти ще се позамислиш по-малко и .... в рамките на 500 лв според мен ( предположение само) ще стане .
                Опитай и кажи какво става . От питане глава не боли .
                Последно редактирано от bgbul; 04-12-09, 15:17.

                Коментар


                • #9
                  До: уличен водопровод - административен проблем

                  Честно казано не ми е ясно как ще се привърже водопровода без да се спира водата.
                  Аз ви казвам, че е най-добре всичко да си е легално. Казах колко време отнема в София. Вярно е, че всички в България сме дребни тарикати, но поне, когато даваме съвети да не сме такива.

                  Коментар


                  • #10
                    До: уличен водопровод - административен проблем

                    привързва се без проблем без да се спира водата.
                    Ослушаи се около работещите в ВиК перник те са твойте хора.
                    Ако не намериш мисля че мога да ти намеря аз човек от София драсни едно лс.
                    Всичко е легално въпроса е че ако не наемеш хората като частници ами ги чакаш да си свършат работата за която им плаща държавата е се едно да чекаш от умрел писмо.
                    When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                    Коментар


                    • #11
                      До: уличен водопровод - административен проблем

                      Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                      Честно казано не ми е ясно как ще се привърже водопровода без да се спира водата.
                      Аз ви казвам, че е най-добре всичко да си е легално. Казах колко време отнема в София. Вярно е, че всички в България сме дребни тарикати, но поне, когато даваме съвети да не сме такива.


                      Лесно се слага водоземната скоба без да се спира водата !От опит го казвам слагаш скобата навиваш и нипела, слагаш шибарен или сверичен кран после трябва шило и чук ! Става лесно ,аз това работя !!!!От главен водопровод ф80 /интернит/ минаваш на ф32 /пластмаса/ което е напълно достатъчно за една три етажна къща !!!
                      По принцип от интернита до тротоарния кран работата е на ВиК-то след това инвестицията си е твоя! За целта ти трябват нужните разрешителни ,ако те интерисуват ще ги изброя ,но по лесно ще ти е и по евтино ако от ВиК-то решат,че във този район имат авария !!!!
                      говори със месния чешмеджия който подържа района , ще си спестиш много НЕРВИ и пари , пък и той ще ти пусне нова карнетка за водомера и всичко е ок. !!! Просто намери местния водан дух ,говори със него и всичко ще ти е наред !!!!
                      Suzuki Vitara 1,6 (8v)- къса,автомат !!!
                      костeнурков спринт.... и в гората !!!!

                      Коментар


                      • #12
                        До: уличен водопровод - административен проблем

                        Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                        Честно казано не ми е ясно как ще се привърже водопровода без да се спира водата.
                        Аз ви казвам, че е най-добре всичко да си е легално. Казах колко време отнема в София. Вярно е, че всички в България сме дребни тарикати, но поне, когато даваме съвети да не сме такива.
                        Когато не познаваш човека - по добре е да не го обвиняваш в "дребен тарикатлък " . Дори и да си прав - непочтенно е .
                        Има колега с въпрос и проблем . Давам отговор който се прилага постоянно у нас .
                        Защо да се правим на "хрисими" , като може да споделим истината.
                        Просто казвам на колегата как стават нещата в действителност .
                        Даже и номера на водомера може да не сменят , нито да му се открива нова партида за нов пост ( водомер) . Просто хората които ще го свършат - това им е работата по цял ден . Но ....и те искат да искарат нещо отгоре и за това отиват там където ги потърсят "правилно" .
                        И повярвай - това не ощетява някой друг с авария в момента .
                        Колега - помолих да не повдигаме спор . Нека спрем до тук .
                        Почувствах се "дребен тарикат " и за това пиша . А съм просто с добри намерения към колегите .
                        Ако ти не можеш да го оцениш - нека колегата с проблема да го оцени и да си реши проблема .
                        Ако НЕ иска - да си потърси другия начин . Избора си е негов .
                        Когато влизате във Форум - защо вместо да дадете съвет , вие просто хвърляте упреци към друг , който се е осмелил да сподели своя опит ?
                        Не е достойно !

                        Коментар


                        • #13
                          До: уличен водопровод - административен проблем

                          Първоначално публикуван от karata_z Преглед на мнение
                          Лесно се слага водоземната скоба без да се спира водата !От опит го казвам слагаш скобата навиваш и нипела, слагаш шибарен или сверичен кран после трябва шило и чук ! Става лесно ,аз това работя !!!!От главен водопровод ф80 /интернит/ минаваш на ф32 /пластмаса/ което е напълно достатъчно за една три етажна къща !!!
                          По принцип от интернита до тротоарния кран работата е на ВиК-то след това инвестицията си е твоя! За целта ти трябват нужните разрешителни ,ако те интерисуват ще ги изброя ,но по лесно ще ти е и по евтино ако от ВиК-то решат,че във този район имат авария !!!!
                          говори със месния чешмеджия който подържа района , ще си спестиш много НЕРВИ и пари , пък и той ще ти пусне нова карнетка за водомера и всичко е ок. !!! Просто намери местния водан дух ,говори със него и всичко ще ти е наред !!!!
                          Може ли малко забележки?
                          1. Не е интернит а етернит ( азбесто - цимент).
                          2. Шибарения кран е шибърен.
                          3. Месния чешмеджия какъв се явява: касап или какво?

                          Коментар


                          • #14
                            До: уличен водопровод - административен проблем

                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Когато не познаваш човека - по добре е да не го обвиняваш в "дребен тарикатлък " . Дори и да си прав - непочтенно е .
                            Има колега с въпрос и проблем . Давам отговор който се прилага постоянно у нас .
                            Защо да се правим на "хрисими" , като може да споделим истината.
                            Просто казвам на колегата как стават нещата в действителност .
                            Даже и номера на водомера може да не сменят , нито да му се открива нова партида за нов пост ( водомер) . Просто хората които ще го свършат - това им е работата по цял ден . Но ....и те искат да искарат нещо отгоре и за това отиват там където ги потърсят "правилно" .
                            И повярвай - това не ощетява някой друг с авария в момента .
                            Колега - помолих да не повдигаме спор . Нека спрем до тук .
                            Почувствах се "дребен тарикат " и за това пиша . А съм просто с добри намерения към колегите .
                            Ако ти не можеш да го оцениш - нека колегата с проблема да го оцени и да си реши проблема .
                            Ако НЕ иска - да си потърси другия начин . Избора си е негов .
                            Когато влизате във Форум - защо вместо да дадете съвет , вие просто хвърляте упреци към друг , който се е осмелил да сподели своя опит ?
                            Не е достойно !
                            Това дали ще му открият нова партида не е главното. То е най-малкият проблем. И не е въпроса дали ще ощетиш някой с това, че му спреш водата за 1 час.
                            Аз съвет дадох. От личен опит. Но грешката ми е, че дадох съвет да се върви по законния път. Явно по-достойното е да се заобикалят правилата.

                            Коментар


                            • #15
                              До: уличен водопровод - административен проблем

                              [QUOTE=druncho;947086]Това дали ще му открият нова партида не е главното. То е най-малкият проблем. И не е въпроса дали ще ощетиш някой с това, че му спреш водата за 1 час.
                              Аз съвет дадох. От личен опит. Но грешката ми е, че дадох съвет да се върви по законния път. Явно по-достойното е да се заобикалят правилата.[/QUOTE]
                              Колега - явно не сте прочел питането . Прочетете го .
                              1. Колегата се готви за битка с институциите . И пита колко ще му струва загубата на битката .
                              2. Колегата са го отсвирили културно с обещания за "нов " водопровод .
                              Нов диаметър - 80 . Въобще - както си ги знаем - ОБЕЩАНИЯ големи , разрешения не дават и проблеми създават .
                              Даже и още едно обещание за наивници - СЪДРУЖИЕ с общината .
                              Браво ! Нов почин си имат в Перник .
                              И така - вместо спор :
                              Какво е вашето предложение за разрешаване на един проблем ?
                              А проблемът е : Как да се захрани един имот с нова връзка ( без да минава през съседен имот)от стар водопровод ( съществуващ) за кратко време и с минимални разходи ?
                              Дайте смислено решение и ще ви призная за наистина ОПИТЕН !
                              Получихте систематизирано задание . Дано съм бил разбран ?
                              А за достоинството - оставям го на вас .
                              Аз съм техник и за мен намирането на техническа възможност и решение е най-важното .
                              По кой път ще стигна до върха - едва ли е най-важното , ако имаме среща на върха и искам да дойда .
                              Така мисля , така съветвам. Технически и лесно . И нормално за България .
                              Нищо ново .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X