Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заточване на "съвременни" готварски ножове - как и с какво?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Заточване на "съвременни" готварски ножове - как и с какво?

    Здравейте, както е видно от заглавието, става дума за евентуално домашно заточване на уж "лазерно заточени" ножове от комплект за готвене. Опитах някакво "точило" с дискове, масат, дъното на порцеланова паница, но ефектът е близо до нулев. Давайте акъл, моля

    П.П. Преди години се преборих с един готварски нож от "П.Денев", но при него острието просто трябваше да се докара до подходящата форма чрез изтъняване. Такъв подход май не е приложим при тези стъпаловидни остриета?!

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:DSC_2810.jpg Прегледи:0 Размер:1.38 МБ ID:6887524

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:DSC_2811.jpg Прегледи:0 Размер:1.47 МБ ID:6887525
    Последно редактирано от коко келеша; 26-08-22, 13:12.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

  • #2
    Другата страна не е ли гладка? Направи го там.

    Коментар


    • коко келеша
      коко келеша коментира
      Редактиране на коментар
      Двете страни на острието са еднакви.

  • #3
    Аз съм с те такова от Кауфланд, пускат ги на промоция от време на време https://www.emag.bg/tochilo-za-nozho.../pd/D1KMY8BBM/ . Моря както П.Денев-ски, така и керамични и всякакви каквито намеря из къщи. Върши работа, но и аз не съм твърде придирчив. Да реже и толкова.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #4
      Търси NORTON камък, двулицев. Струва си парите, гарантирано.

      Ето видео как се борави с него .
      Пробвал съм много видове "белгии", но тази е мега добра за цената си. Ползваш олио или хидравлично масълце

      Коментар


      • коко келеша
        коко келеша коментира
        Редактиране на коментар
        Каква е едрината на зърното на двете части? Гледам, в Солинген продават някакви от 1000 нагоре, което ми се струва безумно ситно

      • cnc82
        cnc82 коментира
        Редактиране на коментар
        Едрината е 220 грубата , на 1000 за финната страна .

    • #5
      масата изполвам, но е важно какъв е и най вече техниката на заглаждане

      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • #6
        Ползвам няколко ръчни точила, едното с шмиргел е на Bahco има отвор за нож и за ножици,карнидно също с два отвора и са добри за бързо и непретенциозно заточване на обикновените ножове. За Вас ще е най полезен съвета на колегата Стоянов. Да си купите двуслойна билгия (търсете с правоъгално сечение и дължина над 25 см). Имам такава с дръжка и е по удобна за работа. Най бързо и добре се заточва на диамантено точило,но не всеки има работилница.След заточването,може да се мине няколко пъти по ( един войнишки) кожен колан и бръснат.

        Коментар


        • #7
          Аз пък ползвам такова за всичко наред:


          До сега нямам случай да не съм успял да си нарежа луканката и с дебелина "да се чете вестник през нея", ако ми е кеф.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • petkov_bb
            petkov_bb коментира
            Редактиране на коментар
            Антика на 40-50г. от соца.

        • #8
          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Аз пък ползвам такова за всичко наред:


          До сега нямам случай да не съм успял да си нарежа луканката и с дебелина "да се чете вестник през нея", ако ми е кеф.
          Е има вече модерни, взех едно от Кауфланд, прави ги ножовете опасни за рязане😆
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rb-2751_1.jpg
Прегледи:416
Размер:38.7 КБ
ID:6887565

          Коментар


          • #9
            Аз ползвам електрическо шмиргелче от Лидъл...
            Виден столичен ихтиолог

            Коментар


            • #10
              Използвама это това и съм много доволен:
              https://2styrkela.com/kam-k-za-zatoc...-240-1000.html
              יעבור
              «И това ще мине»

              Коментар


              • petkov_bb
                petkov_bb коментира
                Редактиране на коментар
                Има си хас да не сте доволни. Двуалуминиевият триоксид отстъпва само на диаманта и е почти вечно точило.

              • artefekt
                artefekt коментира
                Редактиране на коментар
                То имах си хас да не си доволен...ама след като гледах клипа...5мин точене. Мерси, моето за 7лв си е супер 😉

              • Skorpion_BG
                Skorpion_BG коментира
                Редактиране на коментар
                Ако ги точиш редовно 1 минута си е напълно достатъчна.

            • #11
              Нож за пет лева или пък собствена изработка, ако го търна на точило за стотина лева, ще ме боли до гроб

              Коментар


              • sparkybg
                sparkybg коментира
                Редактиране на коментар
                Точно Tramontina точа с това горе 50 годишното. Идеално е за целта.

              • Skorpion_BG
                Skorpion_BG коментира
                Редактиране на коментар
                Не бе, лошо няма, просто питахА. Сигурен съм, че има много варианти, аз написах моя от който съм доволен. Имам такова като на Спарки - ми не съм доволен до край. Става, ама не е като камъка.

              • sparkybg
                sparkybg коментира
                Редактиране на коментар
                Със сигурност не е като камъка. Но пък е бързо и все под ръка. 5-6 минавания преди рязането и си готов. Но прави по-скоро грубо изправяне и изтъняване на ръба. Несравнимо е с камък.

            • #12
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2.jpg
Прегледи:365
Размер:65.9 КБ
ID:6887624

              Ей този камИк ми вършеше идеална работа, но ми заемаше много място и се наложи да го разглобя. Иначе правеше бръсначи.

              Коментар


              • #13
                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2.jpg
Прегледи:365
Размер:65.9 КБ
ID:6887624

                Ей този камИк ми вършеше идеална работа, но ми заемаше много място и се наложи да го разглобя. Иначе правеше бръсначи.
                Аааа, туй е класика, такова имаше точилара който идваше на село преди 40-50 години.
                יעבור
                «И това ще мине»

                Коментар


                • petkov_bb
                  petkov_bb коментира
                  Редактиране на коментар
                  Евтино и качественно .
                  Ако минавате през с.Градец (Котленско) може да си вземете парче каменна плоча от силициев пясъчник и да се оформи като точило или брус.
                  Имам направено мини точило и го задвижвам със старо съветско тялото от кухненски "комбайн",но отстъпва на " новите и бързи" технологии.

              • #14
                Колкото за кухненски цели, читав брус с масълце. Има и по 20 кинта, но иска сигурна ръка и известен похват за работа с него. Ако искаш още по- добър резултат- една дърводелска стяга, два метални профила, образуващи клин, малко шкурки 600, 1000, 1500, 2000, 2500.. и действаш като при точилото от поста на Артефект. Ако ще се заиграваш с арканзански камъни и точилни установки, питанката ти не е за тук. Мисля, имаше 2-3 теми за цепене на косми с нож.
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #15
                  Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                  Другата страна не е ли гладка? Направи го там.
                  При едностранно заточени инструменти (каквито и да било) НИКОГА не се обработва, заточва, стърже... откъм гладката страна.
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • Никола
                    Никола коментира
                    Редактиране на коментар
                    Може само да се изправи, ако материала е скапан и се маже, и ''прави косъм" от равната страна. Говоря за инструменти като като дърводелска далта, тесла и тем подобни...

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X