Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за ел. бойлер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питане за ел. бойлер

    Ползваме у дома ел. бойлер "Дипломат" от 10+ години с водосъдържател от неръждавейка безпроблемно, като съм сменял само ел карантия, но последните година -две налягането на топлата вода е слабо, докато ВиК мрежата подържа доста добро/силно такова. Миналата година отворих фланеца на бойлера, източих го и изкрах около 10-тина кг. пясък(?). Затворих го и налягането в батерията се подобри значително, но забелязах, че пак почна да намалява - някакъв майстор беше споменал, че варовиковите отлагания при неръждавейка водосъдържател се оформят като пясък, какъвто беше при мен случая. Не вярвам за година да е натрупало отново голямо количество пясък/варовик, но причина за намаления дебит топла вода безусловно има. Чудя се, дали водовземната тръба за топлата вода, която вероятно е черна, не е натрупала котлен камък, който намалява проходимостта ѝ, и оттам дебита. Ако е така, как да я почистя и постъпя най-добре ? Благодаря за споделени препоръки и съвети.
    ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

  • #2
    Преди време ми се наложи да сменя тръба на стар водопровод. Същата беше около метър и половина, два. През нея не се виждаше дори светлина. Толкова беше затлачена.
    Only after the last tree has been cut down,
    Only after the last river has been poisoned,
    Only after the last fish has been caught,
    Only then will you find that money cannot be eaten.

    Коментар


    • #3
      Първо прегледай батерията - има там някакви измислени филтри, дето се затлачват. Както и връзката от бойлера към тръбата на която е батерията (мека, предполагам).

      Коментар


      • #4
        Затвори крана за студена вода на бойлера(ако имаш). Затвори крана за централна топла вода( ако имаш). Затвори всички батерии. Разкачи изхода за топла вода възможно май- близо до бойлера. На възможно най- отдалечената от бойлера батерия(чешма) извади цедката, положи нещо плътно/ пр монета и завий обратно цедката/аератор/слушалка или каквото е. На същата отвори крана за топла вода и пусни напълно студената, ако е смесител- в средно положение. Идеята е да върнеш обратно до бойлера студена с високо налягане. Може да отвориш топлата на някоя друга за сравнение, виж и какво ще езтече.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Колко много врътня за една проста операция...
          Просто се спира водата на апартамента/къщата, сваля се възвратния клапан, и се вързва студената вода към изхода(топлата) на бойлера.

          Ама това може да не доведе до резултат...

        • veskov
          veskov коментира
          Редактиране на коментар
          Ако се замислиш ще видиш, че твоята е повече, писането ми е повече за да се справи и човек без твоя опит (на автора не го знам). Не че държа, но в после се уточни, че тръбите са ппр, ок 10г. Комбинирания клапан с днешните бойлери, и отделните при мръсна и варовита вода са проблем, а и авторът не иска и да бъзика в този участък.

        • old tramp
          old tramp коментира
          Редактиране на коментар
          veskov
          #3.2
          veskov коментира
          Вчера, 21:15
          Ако се замислиш ще видиш, че твоята е повече, писането ми е повече за да се справи и човек без твоя опит (на автора не го знам). Не че държа, но в после се уточни, че тръбите са ппр, ок 10г. Комбинирания клапан с днешните бойлери, и отделните при мръсна и варовита вода са проблем, а и авторът не иска и да бъзика в този участък.
          ================================================
          + 1,

      • #5
        Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
        Преди време ми се наложи да сменя тръба на стар водопровод. Същата беше около метър и половина, два. През нея не се виждаше дори светлина. Толкова беше затлачена.
        Това и на мен ми се е случвяло. Може би около 25-30 годишна поцинкована тръба половин цол - почти напълно запушена.

        За сравнение онзи ден сменях ППР тръбите на банята - отвътре са оцветени в цвят ръжда, но няма никакви налепи и отлагания.

        Old tramp, не можеш ли да откачиш тръбите на бойлера? Пускаш входящата и гледаш какво е налягането/дебита. После закачаш входящата и гледаш какво излиза на изхода на бойлера. Също и на студената вода трябва да имаш възвратен и предпазен клапан. Да не би нещо там да се е затлачило?

        Ако бойлерът е в банята - нямаш грижи. Ако е навън - с някакъв маркуч водиш водата до банята.

        Освен това за проверка на тръбата - като разкачиш бойлера, свържи топлата и студената вода с една гъвкава връзка, за да елиминираш бойлера.

        Батерията има цедка най-вероятно. Но ако е тя и студената няма да има налягане.


        П.П. И аз съм с неръждаем бойлер на Светлю Шишков от 2007 г. До сега съм сменил само ключа On/Off. Никакви други проблеми - нито ел, нито с котлен камък. Сега след тоталния ремонт на банята ми - пак си го връщам на мястото.
        Nissan Terrano 2,7 TDI

        Коментар


        • #6
          Това, че котленият камък се събира като пясък всъщност е добре. Защото на другите бойлери се събира като покритие на стената и така докато бойлерът от 100 стане 30 литра.

          Ако водовземната тръба на неръждаем бойлер е черна, това ще е неописуема простотия, но най-вероятно просто не е така. Поне на моя тук неръждаем бойлер си е неръждаема и вътре има пластмаса. На бойлерите от "ръждаема" стомана обикновено е пластмасова и съм я виждал да се счупи, но не и да се запуши.

          Нищо не ти пречи да я шомполираш ама тя обикновено не ти е враг.

          Преди всичко, трябва да установиш дали проблемът е в бойлера. Най-лесно е просто да свържеш меките връзки помежду им (а не към бойлера) и да пробваш какъв ще е дебитът на топлия кран.

          Коментар


          • #7
            Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
            Затвори крана за студена вода на бойлера(ако имаш). Затвори крана за централна топла вода( ако имаш). Затвори всички батерии. Разкачи изхода за топла вода възможно май- близо до бойлера. На възможно най- отдалечената от бойлера батерия(чешма) извади цедката, положи нещо плътно/ пр монета и завий обратно цедката/аератор/слушалка или каквото е. На същата отвори крана за топла вода и пусни напълно студената, ако е смесител- в средно положение. Идеята е да върнеш обратно до бойлера студена с високо налягане. Може да отвориш топлата на някоя друга за сравнение, виж и какво ще езтече.
            Много интересна и оригинална идея за "обратна тяга" - ще я използвам диагностично и профилактично, но има и други идеи от колегите, та ще преценя от къде ще почна. Благодаря !
            ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

            Коментар


            • #8
              Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение

              Това и на мен ми се е случвяло. Може би около 25-30 годишна поцинкована тръба половин цол - почти напълно запушена.

              За сравнение онзи ден сменях ППР тръбите на банята - отвътре са оцветени в цвят ръжда, но няма никакви налепи и отлагания.

              Old tramp, не можеш ли да откачиш тръбите на бойлера? Пускаш входящата и гледаш какво е налягането/дебита. После закачаш входящата и гледаш какво излиза на изхода на бойлера. Също и на студената вода трябва да имаш възвратен и предпазен клапан. Да не би нещо там да се е затлачило?

              Ако бойлерът е в банята - нямаш грижи. Ако е навън - с някакъв маркуч водиш водата до банята.

              Освен това за проверка на тръбата - като разкачиш бойлера, свържи топлата и студената вода с една гъвкава връзка, за да елиминираш бойлера.

              Батерията има цедка най-вероятно. Но ако е тя и студената няма да има налягане.


              П.П. И аз съм с неръждаем бойлер на Светлю Шишков от 2007 г. До сега съм сменил само ключа On/Off. Никакви други проблеми - нито ел, нито с котлен камък. Сега след тоталния ремонт на банята ми - пак си го връщам на мястото.
              Бойлерът е в банята. На него има вързани 3 консуматора: 1 ва е чешма със смесителна батерия на един метър разстояние от бойлера. 2 Следва душ-смесителна батерия - 2 м. от бойлера. 3 Смесителна батерия в кухнята 5 м. от бойлера. Налягането на топлата вода е ЕДНАКВО и при трите консуматора т.е. намаляло както е описано. Тръбите до батериите са сменени с полиетиленови преди 10-тина години. Налягането на студената е еднакво навсякъде. Всичко сочи, че проблема е в бойлера. Предпазният клапан на студената често го проверявам - шприцова яко налягане. Благодаря за споделеното.
              ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Това, че котленият камък се събира като пясък всъщност е добре. Защото на другите бойлери се събира като покритие на стената и така докато бойлерът от 100 стане 30 литра.

                Ако водовземната тръба на неръждаем бойлер е черна, това ще е неописуема простотия, но най-вероятно просто не е така. Поне на моя тук неръждаем бойлер си е неръждаема и вътре има пластмаса. На бойлерите от "ръждаема" стомана обикновено е пластмасова и съм я виждал да се счупи, но не и да се запуши.

                Нищо не ти пречи да я шомполираш ама тя обикновено не ти е враг.

                Преди всичко, трябва да установиш дали проблемът е в бойлера. Най-лесно е просто да свържеш меките връзки помежду им (а не към бойлера) и да пробваш какъв ще е дебитът на топлия кран.
                Дали тръбите са черни, не знам, но знам, че абсурдите тук са напълно възможни и от там ...
                Идеята за шунт на меките връзки е много добра, ама малко ме е страх да ги бъзикам, защото преди време един майстор / приятел на сина ми / като сменяше тръбопровода ги смени с пластмасови и доста си игра момчето докато ги напасне, ама така или иначе, без разкачане диагностиката и "лечението" са невъзможни, май. Шомполирането си го мислих, ама май ще е излишно. Благодаря. Чудесни идеи сте ми дали, ще видя коя е според силите ми и ще действам.
                ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

                Коментар


                • #10
                  Май пак ще правиш дисекция. Интересно какво ще излезне.

                  Тръбите вътрене са отворени отгоре, а са затапени отгоре и със страничен отвор. С шомпулирене не знам дали ще стане нещо.

                  Като каза Ясен, че тръбата е неръждаема с пластмаса ... Да не би неръждаемото парче да е заварено долу за водосъдържателя, а нагоре да продължава пластмасова тръба до горния край ..?

                  Сега гледах на моя, тъкмо се свален. Двете тръби са неръждавейка, без пластмаса вътре. На студената виждам тапата отгоре и страничния отвор. В топлата виждам до края. Не знам тя дали е затапена отгоре или виждам капака на бойлера. И двете са абсолютно чисти.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220817_175351.jpg
Прегледи:423
Размер:205.6 КБ
ID:6886048
                  Топлата не мога да фокусирам до края, но с фенерчето я виждам
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220817_175446.jpg
Прегледи:420
Размер:294.4 КБ
ID:6886049
                  Nissan Terrano 2,7 TDI

                  Коментар


                  • bullet_pk
                    bullet_pk коментира
                    Редактиране на коментар
                    А Кольо не беше ли заварчик на бойлери в Теси? Може да каже какво е положението с тръбите и защо се слага пластмаса вътре

                • #11
                  Пластмсата е просто пластмасова втулка която да уплътни прехода между дебелата(половин цол) тръба за топла вода, и същинската "сонда" която стига до горния край на бойлера. Тази тръба е 10 мм, неръждаема. И понеже разликата между нея и въртешния диаметър на половин цоловата е не малка-набива се тази пластмаса, а в нея се набива и 10 мм тръба.

                  Това обаче за ТЕСИ.
                  При Сънсистем не знам как е, просто там беше като в концлагер-не може да се разхождаш из чуждите цехове, та не знам как ги сглобяват.
                  За другите марки пък хептен не знам.
                  Обаче знам, че минималните усилия водят до минимални резултати. Преведено-трябва си разглобяване, ако се иска добър резултат.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • Ясен
                    Ясен коментира
                    Редактиране на коментар
                    Ролята на пластмасата е да изолира горещата вода от горната част на бойлера при пътя надолу през евентуално студената долна част.

                    Ако е само метална се губят някакви калории когато си изразходвал значителна част от бойлера.

                    Може да е само пластмаса, метал с пластмаса вътре, метал с пластмаса отвън и сигурно още някаква комбинация която не съм виждал.

                  • Кольо
                    Кольо коментира
                    Редактиране на коментар
                    В случая с ТЕСИ никаква изолация няма. Втулката е дълга 40-50 мм, и е изцяло в тръбата половин цол. Нагоре в бойлера стърчи само тънката 10 мм неръждивка.
                    На старите бойлери тръбата си беше вулгарна 1/2 цол, с нищо неизолирана. Топлообмена не е никак страшен, топлината си остава в бойлера. Да-на изхода може да имаш с една идея по-хладна вода, но това се компенсира от разстудяването. А топлината която си "изгубил" си остава в бойлера.
                    Обаче това е толкова мижав процент, че е даже смешно да се говори за това.

                  • Ясен
                    Ясен коментира
                    Редактиране на коментар
                    Топлината си остава в бойлера... ама в студената вода. Ако държиш постоянно бойлера включен не е интересно, ама иначе ти намалява полезния обем гореща вода.

                    Оттук процентче, оттам две - икономия си е.

                • #12
                  Все пак да предложа и аз нещо: каза, че възвратния клапан шприцова яко. Въпреки това, смени го или го шунтирай.
                  При майка ми имахме проблем с нисък дебит до душа, 2 метра тръба. Мислехме, че е запушена (48 години експлоатация).
                  Майстор извикахме, за да прочисти тръбите. Предложи да смени първо клапана. И проблема изчезна.
                  Клапана си беше дошъл с нов бойлер Елдом преди около 2г. преди проблема.

                  Коментар


                  • #13
                    За "цедките":
                    Преди година и половина си купих нова батерия за банята, идеал стандарт, която беше комплект с обезшумяващи или там каквито, цедки за монтаж след еските. По препоръка на жената от магазина, семеен такъв, ги изхвърлих. Провери все пак дали имаш такива и в какво състояние са. Напълно е възможно тая на топлата вода да е задръстена.

                    Коментар


                    • #14
                      Първоначално публикуван от Веселин_Милев Преглед на мнение
                      Все пак да предложа и аз нещо: каза, че възвратния клапан шприцова яко. Въпреки това, смени го или го шунтирай.
                      При майка ми имахме проблем с нисък дебит до душа, 2 метра тръба. Мислехме, че е запушена (48 години експлоатация).
                      Майстор извикахме, за да прочисти тръбите. Предложи да смени първо клапана. И проблема изчезна.
                      Клапана си беше дошъл с нов бойлер Елдом преди около 2г. преди проблема.
                      Много добра идея, колега ! Първо обаче, ще е тест Весков. Благодаря на всички, ще пиша за резултата.
                      ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

                      Коментар


                      • #15
                        Явно не съм се изразил правилно. Имах предвид възвратният клапан да се премахне временно за проба и да се види дебита без него.
                        Далеч съм от мисълта, да се премахне за постоянно. И както писах - клапана го смениха. Не го премахнаха.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X